Intervjuu | Anne Rei: väljamüüdud staadion ja superstaarid väljakul – naiste Meistrite liiga finaal on nüüd suur finaal! (0)

Eesti Jalgpalli Liidu peasekretär ja UEFA naiste jalgpalli komitee juht Anne Rei. Foto: Katariina Peetson / jalgpall.ee

UEFA naiste komitee juht Anne Rei jaoks tähistab naiste Meistrite liiga finaal maamärki, mis kinnitab, et tema jaoks südameasjaks olev mäng on viimase tosina aasta jooksul teinud läbi meeletu arengu. "Mind valdab suure finaali tunne, 12 aasta eest see nii polnud," sõnab Rei.

Eesti Jalgpalli Liidu peasekretär Rei vaatab Euroopa naiste jalgpalli teistsuguse pilguga alates 2013. aastast, kui ta nimetati UEFA naiste komitee liikmeks. 2017. aastal sai temast komitee juht. Sinna ametisse valiti ta tagasi nii 2019. kui ka 2023. aastal.

Naiste komitee ülesanne on anda visioon ja sisend UEFA ametnikkonnale, kes siis nende järgi talitades naiste jalgpalli arengut toetavad protsessid käima lükkavad. Siililegi selge, et koos naiste jalgpall arenguga tõuseb ka seda suunava komitee olulisus. Olulisesuga koos kasvab aga vastutus. Õnneks ka tööst tulenev rõõm, kinnitab Rei.

Anne, Euroopa naiste jalgpalli hooaja tippsündmus on kõigest mõnekümne tunni kaugusel. Kas sul tulenevalt ametipositsioonist mingi ärevus ka hinges on?
Täna juba on mõte sellel. Dublinis veel mitte, sest enne Euroopa liiga finaali toimusid erinevad UEFA koosolekud. Näiteks kõigi alaliitude peasekretäride kokkusaamine. Samuti kandsin UEFA täitevkomiteele (sisuliselt juhatus – O. J.) ette minu juhitud naiste komitee raporti. Ametiülesandeid seega jagus.

Aga nüüd on fookus juba tõesti naiste Meistrite liiga finaalil. Ootused, millega ma sellele mängule lähen nüüd ja näiteks aastal 2013, on väga palju muutunud. Toona oli tegu väga kõrvalise üritusega, mis toimus paar päeva varem samas linnas, kus meeste Meistrite liiga finaal. Mängiti mõnel väikesel staadionil.

Mingit reklaami mängule ju tehti, aga üritus oli väike. Naiste jalgpalli eest vastutaja ja mängust sügavalt hoolijana mäletan, et toona liikus mõte hoopis teisiti. Ma ju teadsin, et naiste Meistrite liiga finaalile satuvad jalgpallis olulised inimesed, kelle varasem kokkupuude naiste jalgpalliga väike või olematu.

Tahtsin väga, et nad saaksid sellelt mängult mingi positiivse emotsiooni. Mäletan, kuidas olin mängu ajal kogu aeg pinges ja mõtlesin: näidake nüüd, mida oskate, näidake nüüd kohaletulnutele, et me oleme ka midagi väärt.

Täna lähen finaalile hoopis teise tundega. Ma tean, et kõik on kõrge kvaliteediga. Nii mängukorralduse kui ka sportliku taseme mõttes.

Kui varem oli korraldus UEFA naiste osakonna vastutada, siis kaks aastat tagasi läks naiste Meistrite liiga finaal meeste eurosarjafinaalide eest vastutava korraldustiimi haldusalasse. Standardid on seega samad, mis Meistrite, Euroopa ja Konverentsiliiga finaalidel. See näeb välja nagu suur finaal ja tunne on ka suurele finaalile kohane.

Naiste komitee liikmena tunnen selle muutuse üle ühelt poolt uhkust ja teisalt ka rahulolu. Tänase seisuga on 51 000 inimest mahutav staadion välja müüdud. Meediahuvi on samuti enneolematult suur. Ning kuna Hispaanis mängitavasse finaali jõudis FC Barcelona, siis on tagatud ka suur kohalik huvi.

Naiste Meistrite liiga finaal on Bilbao jaoks oluline sündmus. Mängu reklaamid paiknesid lennujaamas ning ehivad ka linnatänavaid. Foto: UEFA / David Herranz supplied by Bilbao LOS

Naiste jalgpall ületab jätkuvalt ja pidevalt takistusi ning ronib uutesse kõrgustesse. See on endiselt kõige kiiremini arenev spordiala, buum kestab täiega. Kuidas seda buumi UEFA naiste komitee tasemel tunda on?
Ootused on üha kõrgemad. Vahel on need isegi liiga üles köetud, sest mingite asjade puhul ütleb sisetunne, et me pole selleks sammuks valdkonnana veel valmis. Väljakutse on, kuidas samal ajal vastata valitsevatele ootustele, aga teha ka õiged otsused, mis tagaks, et esimesed liiga kaugele eest ära ei kimaks. Rong ei tohi liiga pikaks venida, viimaste vagunite eest tuleb samuti hoolitseda.

Kui palju UEFA tasandil tajutakse, et käärid tipu ja tagumise otsa vahel on väga suured?
Loomulikult sellest saadakse aru. Praegu koostamisel ja septembriks valmiva uue Euroopa naiste jalgpalli strateegia ütleb ühelt poolt, et 2030. aastaks soovitakse kuute täisprofessionaalset kõrgliigat (praegu on selliseks ainult Inglismaa WSL ehk Women's Super League – O. J.), siis teisalt jällegi rõhutatakse võrdse arengu olulisust. Nõrgemad riigid tuleb järele aidata.

Eelneva summeerimiseks võib vist öelda, et ka sinu käes olev UEFA naiste komitee juhi ametikoht on võrreldes 2017. aastaga oluliselt muutunud, sest kuna valdkond paisub, siis on vastutus üha suurem?
Kõik naiste jalgpalliga seotu on oluliselt professionaalsem. Väljakul toimuva kõrval pean silmas ka kommertspoolt ja meediahuvi.

Kas rõõm on ka suurem?
On, ikka on! Kõik need õnnestumised kõikidel tasanditel valmistavad tõesti suurt rõõmu. Huvi näitab, et naiste jalgpall läheb inimestele korda. Näiteks kasvõi see intervjuu siin – 10 aastat tagasi poleks sa seda naiste Meistrite liiga finaali eel ilmselt küsinud. Muudel tasanditel näeb samu ilminguid. Naiste jalgpall on siin, et jääda.

Aga selleks, et veelgi tugevneda, peab valdkond tõstma oma finantsvõimekust. Milline on selle segmendi areng ja olukord?
Oluliselt parem kui varem. 2019 seoti UEFA tasandil naiste koondise- ja klubijalgpalli õigused meeste võistluste omast lahti ehk neid hakati müüma ja turundama eraldi. Praeguseks oleme jõudnud punkti, et kui naiste jalgpalli järgmiseks tsükliks (UEFA opereerib 3-4 aastate tsüklite kaupa – O. J.) hakatakse müüma sponsorpakette, siis jagunevad need kolmeks.

Naiste jalgpalli üldised toetajad ehk nii-öelda vihmavarjupaketid, mille all paiknevad omakorda naiste Meistrite liiga toetajad ja naiste koondisejalgpalli toetajad. Huvi nende pakettide vastu eraettevõtete seas, kes soovivad enda brändi naiste jalgpalliga seostada, on praegu nii suur, et UEFA palkab nende kolme valdkonna toetajapakettide müügi jaoks eraldi agentuuri.

Suurt huvi kinnitavad ka numbrid. Täpseid numbreid UEFA ei avalda, aga laias laastus ületas 2022. aasta EM-finaalturniir ootuseid kahekordselt. Naiste Meistrite liiga lõppeva hooaja vaadatavus on võrreldes 2022-23 hooajaga 217% ehk enam kui kaks korda suurem. Need numbrid on väga olulised. Just nende numbrite tõttu sponsorpakette tahetakse ja neid ka müüakse.

Bilbaos peetavas naiste Meistrite liiga finaalis kohtuvad tiitlikaitsja ja võistluse kahekordne võitja FC Barcelona ning kaheksakordne Euroopa meisterklubi Lyoni Olympique. Foto: Dean Mouhtaropoulos - UEFA / UEFA via Getty Images

Rääkides laupäevasest mängust FC Barcelona ja Lyoni Olympique'i vahel, siis kas sa saad staadionil seda vaadata ja nautida või on selle ajal peas ka ikkagi UEFA naiste komitee juhi mõtted?
Kindlasti saan vaadata ja nautida. Tõsi, muidugi jälgin ma ka kõike korraldusega seotut, ent seda teen absoluutselt igal jalgpallimängul nii Eestis kui ka välismaal. Ma tahan detailselt aru saada, kuidas ja miks asjad on seatud. See on professionaalse jalgpalliametniku viga, võib vist nii öelda!
Aga mängu kavatsen kindlasti nautida. Väljakul on ikkagi Euroopa jalgpalli eredaimad tähed. Olen väga elevil!

Kui mõni Soccernet.ee lugeja pole varem Euroopa naiste klubijalgpalli jälginud, aga otsustab laupäevast finaali vaadata, siis millele soovitad tähelepanu pöörata, et elamus enda jaoks eriti meeldejäävaks teha?
Eks suurimad staarid ole Lyoni poole pealt Wendie Renard ja Barcelonast Aitana Bonmati. Loodan, et nad säravad oma nime ja tiitlite vääriliselt. Ning Barcelona naiskondlikku jalgpalli, nii tehnilises kui ka taktikalises mõttes, on lihtne nautida.

* * *

Naiste Meistrite liiga finaal FC Barcelona - Lyoni Olympique algab Bilbaos laupäeval Eesti aja järgi kell 19.00. Kohtumise otsepilti on võimalik tasuta vaadata DAZN-i Youtube'i-kanalil.

SEOTUD LOOD
Kommentaarid

Kommentaare ei ole.

Sisene
Enne kommentaari avaldamist tutvu Soccernet.ee kommentaaride hea tavaga.
EESTLASED VÕÕRSIL
B-ALAGRUPP
LIVE: kas Horvaatial või Albaanial õnnestub Itaaliast mööduda?  (Horvaatia ja Hispaania juhivad!)
A-ALAGRUPI LÕPP
Memo | Ungarile meenutati, et on tähtsamaid asju kui jalgpall, aga 90+10. minuti võiduvärav on siiski ka päris suur asi
EM-FINAALTURNIIR
ETV ja TV3 järgivad viimases voorus sportlikku prioriteeti 50% ulatuses
SAKSAMAALT TAGASI
Intervjuu | Mis Saksamaal EM-i ajal tegelikult toimub? Kogemus finaalturniirilt
EM-FINAALTURNIIR
VIKTORIINISAADE
VIDEO | Kes paremini matsu jagab? Palumets ja Järvela  vs.  Pajunurm ja Õigus
VIDEOKOHTUNIK
Videokohtunik | Kaks suurt prohmakat: Kaljult võeti värav, Levadiale kingiti penalti
PEATREENER
Peatreener | Paide vaevles ebakõlade all, Trans tegeles Kalju kaitsjate meelitamisega
TASKUHÄÄLING
Pikk ette (ja ise järele) | Milleks meile VAR, kui ei oska seda kasutada?
RISTNURK
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FCI Levadia
18
14
3
1
45:7
45
2.
Tallinna FC Flora
18
10
5
3
33:20
35
3.
Nõmme Kalju FC
16
9
5
2
31:16
32
4.
Paide Linnameeskond
18
9
1
8
26:20
28
5.
JK Narva Trans
16
5
3
8
22:34
18
6.
FC Kuressaare
16
4
5
7
20:31
17
7.
Tartu JK Tammeka
16
4
4
8
20:22
16
8.
JK Tallinna Kalev
18
4
4
10
20:36
16
9.
Pärnu JK Vaprus
16
4
4
8
16:27
16
10.
FC Nõmme United
16
2
4
10
10:30
10
SOCCERNET TV
VIIMASED PILDIGALERIID
SILM PEALE!

Vaata siit värsket videolugu!

PREMIUM LIIGA TABEL
Tallinna FCI Levadia
45
Tallinna FC Flora
35
Nõmme Kalju FC
32
Paide Linnameeskond
28
JK Narva Trans
18
FC Kuressaare
17
Tartu JK Tammeka
16
JK Tallinna Kalev
16
Pärnu JK Vaprus
16
FC Nõmme United
10
OTSEÜLEKANDED

Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:

https://www.zone.ee/
SOCCERNETI FOORUM - FÄNNIDE KOHTUMISPAIK!

Räägi kaasa aktuaalsetel jalgpalliteemadel või muudel huvipakkuvatel teemadel! Külasta Soccernet.ee foorumit!

TEAD ROHKEM?

Aita Soccernet.ee kajastust paremaks muuta.

Saada uudisvihje uudised@soccernet.ee!