Intervjuu | Märten Kuusk: olen Ujpesti jõudmise üle väga rõõmus, aga jalgpallis ei jää aeg mitte kunagi seisma, vaid töö jätkub (4)

Eesti koondise keskkaitsja Märten Kuusk on alates teisipäevast Ungari kõrgliigaklubi Ujpesti jalgpallur. Foto: Jana Pipar / jalgpall.ee

Märten Kuusk liigub karjääriredelile järjekindlalt edasi. 2019 tõusis ta Flora põhimeheks, 2020 murdis end Eesti koondisesse. Mullu tugevnes Kuuse roll nii klubis kui ka koondises veelgi ning mõlemal rindel tulid ka head rahvusvahelised tulemused. Nüüd jätkab ta karjääri Ungari kõrgliigaklubis Ujpest.

25-aastase Kuuse jaoks on tegemist karjääri esimese välismaise töökohaga. Erinevalt paljudest kolleegidest pole ta mitte kunagi mitte kuskil testimisel käinud, vaid teinud innukalt oma tööd ja oodanud oma aega, mis on nüüd käes.

Et Kuusk on küps Premium liigast lahkuma, oli Eesti jalgpallis selge kõigile. Sihtkohaks osutus 20-kordne Ungari meister Ujpest, kus töö praeguseks juba täie rauaga käimas. "Tuleb kiiresti sisse elada. Palju aega ei anta," sõnab Kuusk.

Märten, esimesed trennid uue meeskonnaga on sul praeguseks tehtud. Ujpesti jaanuarikuine rütm peaks Flora omast erinema, sest võistlusmängud algavad juba sel nädalavahetusel, mitte veebruari lõpus. Kuidas sul intensiivsusega kohanemine on läinud?
Kui mina alustasin jaanuari alguses individuaalsete treeningutega, siis Ujpest meeskondlikega. Flora meeskondlik töö algas alles eelmisel nädalal, aga jõudsin kodumaal mõned raskemad trennid kaasa teha ja see on aidanud. Intensiivsus on siin päris hea. Olen proovinud kiiresti sisse elada ja ütleksin, et see on läinud täitsa kenasti. Eks üldised põhimõtted ole sarnased Floraga, jalgpall on ikka jalgpall.

REKLAAM

Ujpest kasutas sügishooajal kolmemehelist keskkaitseliini, aga jaanuaris asus ametisse uus peatreener Miloš Krušcic. Kas ta jätkab sama süsteemiga või läheb üle neljamehelisele kaitseliinile?
Ma ei ole kindel, kas ma tohin seda öelda! Igaks juhuks ei ütle, sest meil ju pühapäeval tähtis mäng Budapesti Ferencvarosega tulemas (derbid Ungari kuulsaima klubiga on Ujpesti jaoks emotsionaalselt kõige tähtsamad kohtumised – O. J.).

Meeskonna taktikalised nüansid tuleb mul igal juhul ruttu selgeks teha ja eks pean olema valmis mõlema nimetatud asetuse mängimiseks. Õnneks olen mõlema süsteemi printsiipe rahvusvahelisel tasemel kogenud, sest koondis mängis mullu ühe ja Flora teise asetusega.

Flora hooaeg lõppes 9. detsembril viimase Konverentsiliiga alagrupimänguga Gentis. Mis mõtted sul enda tuleviku osas seejärel peas olid?
Hooaeg oli väga pikk ja raske. Floral läks kokkuvõttes hästi, sest kuigi meistritiitlist jäime napilt ilma, siis ajalugu sai tehtud. Järgnenud puhkuse ajal hakkasin vaikselt tulevikule mõtlema. Sain aru, et klubi ja agent on teinud minu tuleviku nimel tööd ja tegid seda kogu aeg edasi. Minu ülesanne oli oodata, jääda kannatlikuks ja raskest hooajast välja puhata.

Aga kui jaanuaris telefon ebaloogilisel hetkel helises, siis käis iga kord ikkagi surin kehast läbi?
No ütleme, et natuke käis küll, kui telefon näiteks saabunud sõnumist märku andis. Mõte suutis ikka igale poole rändama minna, aga säilitasin rahu. Magada sain väga hästi!

Flora jalgpallur olid sa viis aastat. Kuidas sa praegu oma arenemisele ja küpsemisele selle aja jooksul tagasi vaatad?
Ainult positiivse pilguga. Mu areng Floras oli hästi loogiline. Esimene aasta läks sisseelamiseks ja sarvede maha jooksmiseks. Sain palju äärekaitses mängida, mis andis hea kogemuse, kuidas Premium liiga tasemel asjad käivad. Teisel aastal pääsesin oma positsioonile keskkaitsesse, kus ootas ees korralik konkurents, mis tuli igat moodi kasuks. Kogesin, kuidas tuleb oma koha eest võidelda.

2019 oli minu jaoks esimene täishooaeg ja tulime meistriks, mis oli ilmselt veel magusam kui 2017 võidetud esimene tiitel. Nii ta läks, samm-sammult liikusin edasi. Nüüd oli õige aeg välismaale siirduda. Olin selleks valmis igas mõttes – nii füüsiliselt, vaimselt kui ka taktikaliselt.

Proovi palun oma noorematele kolleegidele nõu anda, mida peab jalgpallur omalt poolt tegema, et areng oleks selline, nagu sa kirjeldasid ehk meeldivalt loogiline?
Kui noorem olin, siis tahtsin kõike korraga. Liigne tormakus ja rutakus on ühelt poolt hea, sest tahet ja emotsiooni on jalgpallis vaja. Aastatega lisandusid aga tasakaalukus ja ratsionaalsus. Teatud sammud tuleb jalgpallurina igal juhul läbi teha.

Mida kiiremini õppida, seda parem. Seega kiirest õppimistahtest ja -võimest on kindlasti kasu, aga peas tuleb säilitada rahu ka siis, kui mõni asi välja ei tule. Jalgpall on valdkond, kus iga kogemus rikastab. Olen praegusesse kohta jõudnud just tänu igast kogemusest õppimisele.

Flora kodulehele ülemineku järel antud põgusas kommentaaris tänasid eraldi Flora treenereid. Sinu viiest Flora aastast viimased neli oli meeskonna peatreeneriks Jürgen Henn. Nüüd, kui ta enam su ülemus ei ole, on vast veidi lihtsam teda iseloomustada.
Hennu jaoks on meeskond number üks. Aga meeskonna tugevdamine käib läbi mängijate individuaalse arendamise. Ta jõudis iga treeninguga õpetada erinevaid nüansse, milles on võimalik paremaks saada ja manitses mitte jääma samale tasemele. Ta oskab mängijatele väga hästi meelde tuletada, milles on vaja areneda, ja annab nõu, kuidas seda teha. Sest kui mängijad on individuaalselt paremad, annab see ka meeskondlikule kvaliteedile palju juurde.

Ujpest maksis sinu eest üleminekutasu ja sõlmis 3,5-aastase lepingu. Mida need asjad sinu jaoks näitavad?
Suurt usaldust klubi poolt, kindlasti just seda. Mul on väga hea meel ja hinges suur rahulolu. Aga töö läheb samamoodi edasi, sest jalgpallis ei jää aeg mitte kunagi seisma. Tuleb uus hooaeg ja uued väljakutsed. Ning mina kui jalgpallur pean uuesti leidma üles need küljed, kus olen võimeline arenema. Pean kiiresti harjuma Ungari liiga taseme ja stiiliga.

Mis need tähtsamad arenemisküljed võiksid olla?
Pean esmalt uue keskkonnaga harjuma ja aru saama, mida hinnatakse ning mis oskused on tähtsad ja vajalikud. Aga areneda saab kõiges, võtmeks on mängutempo. Mida kiiremad on intensiivsus, mäng ja pressing, seda rutem peab jalgpallur otsustama ja langetama väljakul õiged valikud. Peas tuleb kiiresti ja õigesti reageerida kõikvõimalikele olukordadele. Tehnikat saab samuti jätkuvalt arendada. Eks samm-sammult tuleb kõiges juurde panna.

Kas peatreener Krušcic on sinuga juba mõne pikema vestluse ka algatanud?
Väga pikki mitte, aga paar korda oleme ikka rääkinud. Ta uuris mu seisundi kohta ja muud tausta. Ütles, et on video pealt mu kohtumisi, näiteks mängu Belgradi Partizaniga näinud, ja mu oskuste-tugevustega kursis. Soovitas neid julgelt edasi kasutada ja meeskonda niimoodi aidata.

Mis sa ise arvad, kui oluline too A. Le Coq Arenal Partizani üle saadud 1:0 võit oli, et sa praegu Ujpestis oled?
Eks see mäng aitas mingil määral tekitada usaldust, et mina ja Flora meeskond saame sellisel tasemel hakkama, sest suutsime võita nii tugevat klubi kui Partizan. Aga kindlasti polnud see mäng ainuke põhjus. Kõige tähtsam on ikkagi näidata stabiilseid esitusi nii klubi kui ka koondise eest. Ühest-kahest-kolmest mängust ülemineku jaoks ei piisa, vaid terve hooaeg on vaja kõvasti panna.

Millised esmased eesmärgid oled endale Ujpestis seadnud?
Tasub ilmselt võtta poole aasta kaupa. Üks eesmärk on kiiresti sisse sulanduda, harjuda meeskonnakaaslaste ja liigaga. Jõuda tippvormi, mängida nii palju kui võimalik ja aidata meeskonnal tabelis kõrgemale tõusta. Suvel saan järgmiseks hooajaks juba järgmised eesmärgid seada.

* * *

Foto: Jana Pipar / jalgpall.ee

Märten Kuusk

Sündinud: 5. aprill 1996
Positsioon: keskkaitsja
Klubikarjäär: Nõmme Kalju (2016-17), Rakvere Tarvas (2016), FC Flora (2017-2021), Ujpest (2022)
Koondisekarjäär: 17 A-maavõistlust, 0 väravat, debüüt 15. jaanuaril 2019 Islandi vastu (0:0)
Saavutused: Eesti meister 2017, 2019, 2020, Eesti karikavõitja 2020, Balti turniiri võitja 2021

SEOTUD LOOD
Kommentaarid

Pierre   •  
(82.131.79.***)
Kuuse kaela jääb ikkagi see koondise eest löödud pass oma võrku....noo, ütlen, et ise pole veel kunagi kuskil sellist asja näinud. :)) lasteklass. puhtalt.
fcfloraforever   •  
(62.65.44.***)
Selliseid eksimusi korduvalt ette tulnud mängijatel nii Eestis kui välismaal.
Max Univillan   •  
(87.119.182.***)
Mis kommentaar see on? Jää vait, Pierre, ausõna ja mine delfisse tagasi!
Ron Aldo   •  
(146.255.180.***)
Mulle Kuusk väga meeldib. Intelligentne ja tark mängumees. Ta vist üks väheseid, kes profijalgpalli kôrvalt ka ülikoolihariduse saanud. Jutt ka tasakaalukas, hea lugeda. Loodame, et saab Ujpestis kôvasti mängupraktikat ja kogemusi.

Sisene
MM JÄTKUB
Kuigi Hollandi turniir
PÕNEVAT LUGEMIST
KATARI MM
VAR JA VOR
Tund aega tulevaste videokohtunike seltsis ehk Oh kuidas küll nad uuel hooajal hakkama saavad?
JANURUBRIIK
Suur õllejaht Katari MM-il. Kust õlut saab, palju maksab ja kes seda joob?
JUTUD ELUST JA JALGPALLIST
Pikk ette (ja MM-ile) | Aivar Pohlak Katarist, kultuurist, lendamisest, enesearengust, rünnakutest: mul on mõjukaid vaenlaseid
KODUMAINE VUTT
Pikem paus läbi, tule Soccernet.ee fänniturniirile! MIND Media teeb otseülekande
MM-PÄEVIK
OTSE KATLAST
Pikk ette (ja MM-ile) | Katarist eluga tagasi: Argentina fännid lõid metroo kõlama, lösutav Infantino tülgastas
PIKK ETTE
RISTNURK
SOCCERNET TV
REKLAAM
VIIMASED PILDIGALERIID
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FC Flora
36
31
4
1
94:21
97
2.
Tallinna FCI Levadia
36
24
7
5
74:25
79
3.
Paide Linnameeskond
36
19
8
9
84:37
65
4.
Nõmme Kalju FC
36
19
8
9
59:30
65
5.
FC Kuressaare
36
13
11
12
49:51
50
6.
Tartu JK Tammeka
36
10
9
17
38:57
39
7.
JK Narva Trans
36
10
8
18
43:58
38
8.
JK Tallinna Kalev
36
10
5
21
42:92
35
9.
Tallinna JK Legion
36
6
8
22
34:82
22
10.
Pärnu JK Vaprus
36
3
2
31
32:96
11
https://www.zone.ee/
SOCCERNETI FOORUM - FÄNNIDE KOHTUMISPAIK!

Räägi kaasa aktuaalsetel jalgpalliteemadel või muudel huvipakkuvatel teemadel! Külasta Soccernet.ee foorumit!

TEAD ROHKEM?

Aita Soccernet.ee kajastust paremaks muuta.

Saada uudisvihje uudised@soccernet.ee!

PREMIUM LIIGA TABEL
Tallinna FC Flora
97
Tallinna FCI Levadia
79
Paide Linnameeskond
65
Nõmme Kalju FC
65
FC Kuressaare
50
Tartu JK Tammeka
39
JK Narva Trans
38
JK Tallinna Kalev
35
Tallinna JK Legion
22
Pärnu JK Vaprus
11