Luup peale | Jänes püksis ja jäärapäisus maksid Gladbachile igavalt tõhusa City vastu tõenäoliselt edasipääsu (0)

Bernardo Silva ja Gabriel Jesus viisid Man City ühe jalaga veerandfinaali. Foto: Scanpix / Reuters / Bernadett Szabo

Julge hundi rind võib olla vahel ka haavleid täis, aga mis siis, kui hundi asemel ilmub platsile hoopis jänes? Mönchengladbachi Borussia ei julgenud Meistrite liiga kaheksandikfinaalis Manchester City vastu mängida ja kaotas lõpuks ikkagi 0:2, mis viib suursoosikute sekka kuuluva Inglismaa kõrgliiga liidri kordusmängule vastu väga kindlas seisus.

Olude sunnil Budapestis toimunud kohtumises haaras City kiirelt initsiatiivi ja hoidis seda seni, kuni 29. minutil sepistati avavärav. Joao Cancelo tsenderdas tagumise posti suunas, kaitsjad unustasid valvet platsi ühe lühema mehe Bernardo Silva ja portugallane avas täpse pealöögiga segamatult skoori. Gladbachi šansid väravani jõuda piirdusid poolvõimalustega.

Teine poolaeg jätkus sisuliselt samas võtmes ning alles 63. minutil jõudis "kodumeeskond" esimese pealelöögini, kuid Alassane Plea osav kannakõks lendas tagumisest postist napilt mööda. Kohe tegi Gladbachi mängu muutmise lootuses kaks vahetust, ent peatreeneri Marco Rose plaan ei jõudnud tööle hakata, kui pall oli teist korda nende väravas. City kordas seejuures peaaegu algusest lõpuni avatabamuse toonud portugali(keelset) kombinatsiooni, ent seekord kõksas Silva Cancelo tsenderduse peaga värava ette, kust brasiillane Gabriel Jesus palli võrku saatis.

Gladbachi mäng ei elavnenud ka kaheväravalisse kaotusseisu jäädes, Cityl polnud aga sestpeale enam tarvis mingeid riske võtta. Saksa klubil tekkis siiski lõpuminutitel kaks šanssi vahet vähendada, kuid mõlemad lendasid tuulde. Esmalt kukkusläbimurret üritanud Jonas Hofmann karistusalas, penalti määramiseks polnud alust, ent Hofmann sai selles olukorras õnnetult vigastada ja tuli välja vahetada. Kolmandal üleminutil andis City poolkaitsja Rodri lohaka tagasisöödu, selle näppas vahelt Hofmanni asemel sekkunud Hannes Wolf ja pääses Edersoniga silmitsi, kuid City väravavaht suutis tema löögi püüda.

See olukord, mis märkis ühtlasi Borussia ainsat raamidesse läinud pealelööki, jäi ka mängu viimaseks episoodiks. Korduskohtumine toimub 16. märtsil ning hetkeseisuga Manchesteris, kuid koroonaviirus võib kolme nädala jooksul sellesse veel muudatusi tuua. Igal juhul läheb Man City teisele mängule vastu teadmisega, et kaks võõrsil löödud väravat ja eelkõige mängupilt annavad neile ülihea võimaluse veerandfinaali jõuda. Soccernet.ee tegi kohtumisest järgmised tähelepanekud:

1. Kuhu kadus alagrupis kõiki vaimustanud meeskond?

Gladbach madistas alagrupiturniiril nagu võrdne võrdsega nii Milano Interi kui ka Madridi Reali vastu, kusjuures 2:2 viikidest meeleolukam oli sümpaatselt julge ja ründav mängustiil, mida Marco Rose hoolealused viljelesid. Kas oli põhjuseks ebastabiilsus Bundesligas, hirm võimsa vastase ees või miski kolmas, igatahes liikus Budapestis Puskas staadioni murul 90 minutit ringi meeskond, kes kartis vastase värava poole liikumist nagu tuld.

Esimese kümne minuti järel oli neljal Gladbachi mängijal kirjas üksainus pallipuude või sootuks mitte ainsatki! Ülejäänud mäng tõestas, et tegu polnud statistilise anomaaliaga, vaid kogu kohtumine kulgeski samas võtmes. Isegi kui City võimalust pakkus, ei söandanud Borussia suuremate jõududega rünnakule tõusta.

Ebastabiilsus iseloomustab nende tegutsemist ka Bundesligas. Eelmise aasta lõpus saadi seitsmest mängust üksainus võit, siis alustati aga uut aastat nelja võiduga viiest mängust, kusjuures selili pandi nii Müncheni Bayern kui ka Dortmundi Borussia. Samas on nüüd neljast viimasest liigakohtumisest võetud taas vaid kaks punkti. Suurte meeskondade vastu on Gladbachile seni toonud edu julgus, seekord paraku otsustati ise endale jänes püksi torgata.

2. Jätke juba see iga hinna eest tagant söötmine!

Seejuures komistas Gladbach eriti avapoolajal pahatihti sama reha otsa, mille tõttu on endal viimase paari aastaga silma siniseks jooksnud paljud meeskonnad. Mängu üritati algatada kaitsest lühikest söötu mängides, City meeste meisterlikkus sundis aga sakslasi vigadele ning neist üks viis lõpuks ka avavärava sünnini.

Aeg-ajalt pika palli mängimist otsekui häbenetaks, ent reeglimuudatus, mis võimaldab pressingut tegevatel ründajatel juba palli mängupaneku hetkest vastase karistusalasse siseneda ja kaitsjad surve alla panna, soosiks ju nimelt palli kiiremat edasiliigutamist, selle asemel et oma värava lähistel vastastega kassi ja hiirt mängida. Vahepealne moevool tikitaka ammendas end kiiresti ning on nüüdseks andnud teed mitmekülgsemale jalgpallile, küllap loobutakse ühel hetkel ka iga hinna eest oma värava all lühikese söödu lükkamisest, sest saadav tulu ei kaalu võetavaid riske lihtsalt üles.

3. City on tõhus, aga ... igav

Mängupildiliselt senise jalgpallihooaja ühe nürima kohtumisse igavusse andis oma tõhusa panuse ka City. Kuigi Gladbach jõudis esimese pealelöögini 63. ja esimese raamidesse läinud löögini 93. minutil, polnud inglastelgi tegelikult suurt midagi ette näidata. Palli kontrolliti ja söödeti mõõdetult, ent lõppteravust nappis. Sarnast mängupilti on Pep Guardiola hoolealused demonstreerinud ka nii mõneski viimase aja liigamängus.

Samas: võitjate üle kohut ei mõisteta. City väheses efektiivsuses peitub seda kindlam efektiivsus. Kuidas teisiti selgitada nende kümnepunktilist edu koduliigas või seda, et ka niisuguse mänguga astuti juba pooleteise jalaga Meistrite liiga veerandfinaali? Gladbach jäi küll ise hambutuks, ent vähemalt osalt ka seetõttu, et City surus nende vastupanumõtted esimesest minutist peale armutult maha.

Kõigi sarjade peale juba 19. järjestikuse võidu võtnud City halastamatus ilmneb eriti selgelt nende kaitsetöös. Seekord keeras Edersoni ees kõik uksed lukku keskkaitsepaar Ruben Dias - Aymeric Laporte, kuid näib, et pole erilist vahet, kes keskkaitsjatest parajasti koos mängivad. Meistrite liigas on sel hooajal lastud endale lüüa üksainus värav, millega sai oktoobrikuises alagrupi avavoorus hakkama Porto ääreründaja Luis Diaz.

Pärast seda ei ole City 616 minuti jooksul võtnud enda võrgust ainsatki palli. Hooaja kaheksast esimesest mängust vaid ühes oma värava puhtana hoidnud City on järgmise 31 kohtumisega teinud 22 nullimängu, endale on lastud alates oktoobri lõpust lüüa vaid kümme väravat! Kvaliteedimärk, mis kõneleb enda eest.

See kõik ei tähenda, et Guardiola hoolealused ei võiks veerandfinaalis jälle ootamatult komistada - just nagu mullu Lyoni otsa. Ent meeskonda, kes saab kaheksandikfinaalis rahumeeli pingile jätta näiteks Kevin de Bruyne, Sergio Agüero, Fernandinho, Riyad Mahrezi, Benjamin Mendy ja Ferran Torrese, ei ole lihtsalt võimalik lugeda millekski vähemaks kui üheks peamiseks võitjasoosikuks.

Mönchengladbachi Borussia - Manchester City 0:2 (0:1)