Jõulises Poolas end kehtestanud Matvei Igonen: pean iga mäng täiega panema. Ning siis elame ja näeme (0)

Eesti koondise väravavaht Matvei Igonen. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

Eestis ei ole palju jalgpallureid, kes välismaisesse klubisse siirdumise järel seal kohe kindlaks põhimeheks tõusevad ja jäävad. Säärane läbimurre on keeruline, sest profispordis ei oota mitte keegi mitte kunagi mitte kedagi avasüli, vaid igal pool valitseb karm konkurents, millest värske saabuja peab end läbi närima. Väravavaht Matvei Igonen on seda Poolas suutnud.

Igonen oli üks FC Flora võtmemängijaid, kui 2021. aastal tehti Eesti klubijalgpalliajalugu ja jõuti Konverentsiliigas alagrupiturniirile. Meeskonna selgroo moodustasid Igonen, keskkaitsja Märten Kuusk, poolkaitsja Konstantin Vassiljev ja väravakütt Rauno Sappinen. Igonen kaitses tol hooajal Flora väravat kõigis 14 eurosarjakohtumises ning mitmel puhul silmatorkavalt heal tasemel.

Tema lahkumine välismaale pärast 2021. aastat polnud üllatus, vaid aimatav, sest Norra klubist Lilleström (seal sai ta kahe ja poole aasta jooksul platsile seitsmes ametlikus mängus) kodumaale naastes sõlmis ta Floraga lühikese, pooleteist aasta pikkuse lepingu. Sealt kumas läbi selge visioon karjäärile uus hoog anda ning siis taas välismaale siirduda.

"Lilleströmi minnes olin 21-aastane, kes oli näinud jalgpallis ainult Infoneti meeskonda. Konverentsiliigast Floraga saadud kogemused tulid kasuks ja mul oli lihtsam välismaise tasemega kohaneda. Poola saabudes olin palju küpsem väravavaht," sõnab Igonen.

Sihtkohaks osutus Poola esiliigaklubi Bielsko-Biala Podbeskidzie, kellega Igonen sõlmis 2022. aasta jaanuaris pooleteist aasta pikkuse lepingu. Ta tõusis kiiresti klubi esiväravavahiks ning on seda positsiooni praeguseni kindlalt enda käes hoidnud. Käimasoleval hooajal on Igonen seisnud väravasuul kõigis 24 liigakohtumises, millest seitsmes on ta teinud nullimängu.

Leping lõpeb ja tulevik on lahtine

"Jalgpallis võib ühe mänguga kõik muutuda. Talvel toodi klubisse Rzeszowi Stalist väravavaht Wiktor Kaczorowski, kes on veel noor, aga juba päris hea. Ma ei saa end mugavalt tunda. Et juhtugu platsil ükskõik mis, aga järgmises kohtumises mängin taas. See ei ole nii. Pean iga mäng täiega panema. Ning siis elame ja näeme."

Podbeskidzie paikneb Poola esiliiga tabelis 10 vooru enne lõppu seitsmendal kohal. Otse kõrgliigasse tõusevad kaks paremat, kohtadel 3.-6. lõpetanud tiimid selgitavad sõelmängudel viimase meistrisarja kerkija. Kuuendal kohal paiknev Gdynia Arka edestab Podbeskidziet kahe punktiga, seega esikuuikusse jõudmine on täiesti reaalne.

"Võimalus meil on. Parematel päevadel oleme tõesti head, aga stabiilsuseta on esikuuikusse jõudmine keeruline. Peaksime võidulainele tõusma ja seal siis püsima, aga näiteks märtsi alguses võitsime 6:0, aga järgmises mängus tegime 1:1 viigi. Stabiilsust meil praegu pole, ent töötame kõvasti, et pääseda mängudele Ekstraklasa koha nimel."

Kui kõik läheb väga hästi ehk Podbeskidzie murrab end sõelmängudele ja tõuseb sealtkaudu Ekstraklasasse, pole kindel, kas Igonen klubis jätkab. Tema leping lõpeb käimasoleva hooajaga ning võib arvata, et end Poola esiliigas heast küljest näidanud ning aegajalt ka Eesti koondise ridades rahvusvahelist taset kogeva väravavahi teenete vastu tuntakse huvi.

"Praegu ei tea keegi, mida tulevik toob," sõnab 26-aastane Igonen, keda väravavahielu parimad aastad alles ees peaksid ootama.

Poolas tuli kohaneda keelega, VAR-iga ja kontaktse jalgpalliga

Podbeskidzies veedetud aasta on Igoneni sõnul arendanud teda nii väljakul kui ka selle kõrval. "Algus oli raske. Kulus kaks-kolm kuud, kuniks kohanesin. Bielsko-Biala on tore väikelinn, aga seal on väga vähe inimesi, kes oskavad inglise keelt. Enamasti räägitakse ainult poola keelt, mida pole olnud lihtne õppida. Esimese kuuga sain algsõnavara kätte ja arvasin, et nüüd läheb lihtsamaks. Ent ei läinud, sest edasine sõnavara oli juba hoopis keerulisem. Nüüd on poola keelega seis okei. Saan jutud aetud."

Praegu juhendab Podbeskidziet 2000ndatel kuus hooaega Hannoveri ridades Saksamaa Bundesligas mänginud Dariusz Zuraw, kelle treeningutel kõlavad poola ja inglise keel umbes pooleks. Eelmised kaks peatreenerit, kelle all Igonen klubis mängis (Piotr Jawny ja Miroslaw Smyla), kasutasid aga ainult poola keelt nagu ka väravavahtide treener Robert Mioduszewski.

Eesti koondise väravavaht Matvei Igonen. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

15 Poola esiliigas mängitud kuuga on Igonen saanud enda hinnangul igatpidi paremaks väravavahiks. "Olen vaimselt tugevam. Poolas pole lihtne elada ja mängida, küsige Sapi või Bodja käest (Igonen peab silmas samuti 2022. aasta alguses Poola siirdunud Rauno Sappineni ja seal 2022. aasta teises pooles mänginud Bogdan Vaštšuki – O. J.).

Poolas mängitakse väga füüsilist jalgpalli, millega harjumine võttis natuke aega. Tsenderduste ja nurgalöökide puhul läheb ründav meeskond duellidesse alati 100%-ga. Kontakte, ütleme nii, on palju. Kohtunikud lasevad mängida, sest teavad, et tõsiste rikkumiste puhul saavad nad VAR-ile toetuda. Aga ma pole nüüd üksnes vaimselt, vaid ka kehaliselt tugevam."

VAR-i kasutatakse Poola esiliigas kõigis mängudes ja harjumist nõudis ka see. "Tekitasime enda kahjuks palju rumalaid penalteid, mis olid küll õigesti antud, aga kõik antud VAR-i abil. Seetõttu see VAR ärritas meeskonda. Meil oli palju välismaalasi, kes kõik põlesid soovist end tõestada ja läksid trahvikastis pea kõigisse duellidesse väga innukalt, ent sealt tekkisidki penaltid.

Trahvikasti keskel on see veel põhjendatud, aga äärtes mitte. Praeguse peatreeneriga on tasakaal paremini paigas ja pidevaid penaltikingitusi me enam vastasele ei tee," räägib Igonen.

Koondis pakub naudingut ka teise väravavahi rollis

Head ja stabiilsed esitused klubirindel ei taga aga Igoneni jaoks kohta Eesti koondise põhikoosseisus. Nagu laulsid Raul Sepper ja Juss Haasma: sein on ees. Ehk siis 20-aastane Karl Jakob Hein. Londoni Arsenali jalgpallur tõusis Eesti esivahiks 2020. aasta sügisel ning märke, mis viitaksid olukorra muutumisele, ei ole.

Hein liigub tõusval trajektooril ja võib Eesti koondise väravasuul püsida 2040. aastani, sest 37-aastane kollkipper pole tippjalgpallis mitte midagi erakordset. Kuidas Igonen seda olukorda näeb ja mis tundeid tekitab temas teadmine, et koondise esiväravavahiks tõusmiseks hetkel reaalsena tunduvat stsenaariumit ei eksisteeri?

"Kindlasti tahavad kõik mängida. Kui jalgpallur ei taha platsile, siis ta tegutseb vales valdkonnas. Minu asi on teha klubis oma asjad võimalikult hästi ja anda endast kõik, et tekiks võimalus ka koondise eest mängida. Aga seda võin kinnitada, et koondisesse on mul alati rõõm tulla. Näen siin sõpru ja nägu on naerul," sõnab Igonen väga rahulikul toonil, mis viitab, et mingit suurt pakitsust hinges pole.

Eesti koondise teise väravavahi positsioon on kindlalt tema jagu ning see tähendab, et võimalusi tekib. 2021. aasta viimases kahes MM-valikmängus (võõrsil Belgia ja Tšehhiga)  ja Rahvuste liiga väljalangemismängudes Küprosega mängis tema, sest Hein oli vigastatud. Mullune maavõistlus Argentinaga kuulus samuti Igonenile.

26-aastase väravavahi üha täienev kogemuste pagas on Eesti koondise jaoks väärtuslik, sest tippjalgpall tõestab pidevalt – mida tugevam varuväravavaht, seda tugevam meeskond.

* * *
Matvei Igonen

Sündinud: 2. oktoober 1996
Positsioon: väravavaht
Klubikarjäär: FC Infonet (2013-2017), Lilleström (2018-2020), FC Flora (2019, 2020-2021), Bielsko-Biala Podbeskidzie (2022-...)
Koondisekarjäär: 14 A-maavõistlust, debüüt 23. novembril 2017 Vanuatu vastu (1:0)
Saavutused: Eesti meister 2016, 2019, 2020, Eesti karikavõitja 2017

Muu: Premium liiga debüüt kõigest 16-aastasena (16. märts 2013) 

Kommentaarid

Kommentaare ei ole.

Sisene
Enne kommentaari avaldamist tutvu Soccernet.ee kommentaaride hea tavaga.
VARSSAVI OOTAB!
Poolas ree peale saanud Eesti koondise salakuulaja: arvamusi on seinast seina, paljud poolakad tahaks teist treenerit
VÄRSKED VUTIJUTUD
VARSSAVI OOTAB!
Slovakkia-sammuga hinnalisi minuteid kogunud Jürgens: vajasin neid, et koondises jälle viie minutiga krampi ei saaks
LIIGA OTSIB MEISTRIT
Kaheksa paremat, kes on kukutanud parimaid: Ajaxi ja Benfica esiareenidel lüüakse tuled eriliselt põlema
KOONDISE KESKVÄLJAMEHED
VARSSAVI EEL
Sõelmäng | Väravakuningas Henri Anier: pole olemas võimsamat emotsiooni, kui Eesti eest löödud värav
Eesti koosseis Poola vastu: Klavan, Mets ja Vassiljev olemas, kutse sai ka Laur
OTSUSED
Videokohtunik | Kes kelle kukutas ja kelle jalale ikkagi astuti?
PIKEMAT LUGEMIST
VARSSAVI OOTAB
Eesti, pane valmis! Poola koondise koosseis kubiseb suurtest nimedest
RISTNURK
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FCI Levadia
3
3
0
0
14:0
9
2.
Paide Linnameeskond
3
3
0
0
8:2
9
3.
Nõmme Kalju FC
3
2
1
0
9:0
7
4.
Tartu JK Tammeka
3
2
1
0
7:1
7
5.
Tallinna FC Flora
3
1
1
1
5:4
4
6.
Pärnu JK Vaprus
3
1
0
2
3:6
3
7.
JK Tallinna Kalev
3
0
2
1
3:5
2
8.
FC Nõmme United
3
0
1
2
1:5
1
9.
FC Kuressaare
3
0
0
3
2:15
0
10.
JK Narva Trans
3
0
0
3
0:14
0
SOCCERNET TV
VIIMASED PILDIGALERIID
Kas HPV-ga nakatumine võib tekitada vähki ka meestel?
VIDEOKOHTUNIK

Soccernet.ee heidab koostöös RefPaliga pilgu kohtunikemaailma. Mis on õige, mis on vale ja miks?

Vaata kõiki episoode siit!

PREMIUM LIIGA TALVISED LIIKUMISED

Premium liigas aset leidnud üleminekuid ja nendega seotud kuulujutte saad vaadata SIIT.

https://www.zone.ee/
SOCCERNETI FOORUM - FÄNNIDE KOHTUMISPAIK!

Räägi kaasa aktuaalsetel jalgpalliteemadel või muudel huvipakkuvatel teemadel! Külasta Soccernet.ee foorumit!

SILM PEALE!

Vaata siit värsket videolugu!

OTSEÜLEKANDED

Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:

TEAD ROHKEM?

Aita Soccernet.ee kajastust paremaks muuta.

Saada uudisvihje uudised@soccernet.ee!

PREMIUM LIIGA TABEL
Tallinna FCI Levadia
9
Paide Linnameeskond
9
Nõmme Kalju FC
7
Tartu JK Tammeka
7
Tallinna FC Flora
4
Pärnu JK Vaprus
3
JK Tallinna Kalev
2
FC Nõmme United
1
FC Kuressaare
0
JK Narva Trans
0