Kaos Aafrika Rahvaste Karikal: kohtunik lõpetas mängu kaks korda enne õiget aega ja viidi turvameeste vahel minema (2)

Tuneeslased eesotsas peatreeneri Mondher Kebaieriga (paremalt teine) on hämmastuses, peakohtunik Janny Sikazwe aga oma otsusest ei tagane. Foto: Scanpix / Reuters / Mohamed Abd El Ghany

Aafrika Rahvaste Karikaturniir pakub kahjuks või õnneks pea igal korral mõne kurioosumi ning erandiks ei ole ka tänavune lõppvõistlus. Tuneesia ja Mali mängus põhjustas täieliku segaduse sambialasest väljakukohtunik Janny Sikazwe, kes tuli lõpuks turvameeste vahel platsilt minema eskortida, et vihased tuneeslased talle kallale ei tuleks.

Mali asus teise poolaja alguses Ibrahima Kone realiseeritud penaltist juhtima ning viis minutit enne kohtumise eeldatavat lõppu oli seis jätkuvalt 1:0 nende kasuks. 77. minutil oli tuneeslastel küll võimalus viigistada, aga Wahbi Khazri penalti tõrjus Mali väravas seisnud Ibrahim Mounkoro.

Kummalised asjad hakkasid juhtuma 85. minutil, kui Sikazwe kõigile ootamatult mängu lõppenuks vilistas. Sellest eksimusest sai mees kiiresti aru ja kohtumist jätkati kohtuniku palliga.

Mõni hetk pärast mängu jätkumist tabas Mali ründaja El Bilal Toure keskväljal vastast putsakorkidega ja Sikazwe näitas talle punast kaarti. VAR kutsus küll kohtuniku ekraani juurde olukorda üle vaatama, ent vilemees jättis algse otsuse jõusse ja Mali pidi mängima viimased minutid vähemuses.

Jant ei olnud sellega veel kaugeltki lõppenud, sest mängukellal polnud 90 minutit veel täis tiksunud, kui Sikazwe teist korda kohtumise vilega lõppenuks kuulutas! Sambialane ei lasknud end häirida sellestki, et neljas kohtunik alles tahvlile üleminuteid sättis. Neid oleks tulnud ilmselt vähemalt neli-viis, sest teisel poolajal mänguseisakuid jagus - mõlemat penaltit ja punast kaarti vaadati VAR-i abiga, samuti tehti keset poolaega joogipaus ning ka vahetused võtsid omajagu aega.

Tuneesia treeneritepink eesotsas peatreeneri Mondher Kebaieriga läks "lõpuvile" peale mõistagi marru ja seletamist jagus tükiks ajaks, ent peakohtunik jäi endale kindlaks ning viidi turvameeste aheliku vahel väljakult ära. Pika pausi järel tulid Mali mehed lõpuks tagasi platsile, et allesjäänud minutid ära mängida, kuid Tuneesia koondis keeldus seda tegemast, viidates reeglite punktile, et kui mäng enne 90 minuti täitumist katkestatakse, on osapooltel õigus nõuda selle uuesti pidamist.

Tuneeslaste pahameelt ei leevendanud seegi, et üleminuteid oleks Sikazwe asemel vilistanud hoopis senine neljas kohtunik. "Minu mängijad olid juba mitukümmend minutit jäävannis istunud, kui nad äkitselt tagasi väljakule kutsuti. Ma pole oma 30-aastase karjääri jooksul mitte midagi sellist varem näinud. Üleaega oleks pidanud antama vähemalt seitse-kaheksa minutit," kurjustas Kebaier ajakirjanikega vesteldes.

Vähemalt esialgu tähendab kogu kirjeldatud jant, et Mali sai tabelisse kirja 1:0 võidu, ent Tuneesia on väidetavalt juba ka lõpptulemuse osas protesti esitanud. Niisugusel juhul on Aafrika alaliidul selle menetlemiseks 24 tundi aega.

42-aastane Sikazwe on õigust mõistnud nii 2015. kui ka 2017. aasta Aafrika meistrivõistluste finaalturniiril, samuti sai temast 2018. aastal Venemaal peetud MM-il esimene sambialasest väljakukohunik, kes sellele turniirile pääsenud. Sikazwe vilistas toona kohtumisi Belgia-Panama ja Jaapan-Poola.

Teisalt on ta varemgi segaste sündmuste keskele sattunud, kuna 2018. aasta sügisel sai ta Aafrika alaliidult ajutise tegutsemiskeelu - põhjuseks kahtlustus, et CAF-i Meistrite liiga poolfinaalmängus Tuneesia klubi Esperance de Tunise ja Angola meeskonna Primeiro de Agosto vahel, mille Tunis 4:2 võitis, äratas Sikazwe vilepartii kahtlusi. Tolles kohtumises määras Sikazwe Tunise kasuks vaieldava penalti, millest tuneeslased juhtima asusid.

Päeva teises F-alagrupi mängus sai läbi aegade esimese võidu finaalturniiril kirja debütant Gambia, alistades Abile Jallow 10. minuti täpsest löögist 1:0 Mauritaania. Segadusest ei olnud pääsu siingi, sest esmalt algas mäng plaanitust 45 minutit hiljem ning tagatipuks üritasid korraldajad kolmel korral mängida Mauritaaniale vale hümni, enne kui lootusetule üritusele lõpuks käega lõid.