Kas Gruusia värske veri toob Transile edu? Eremenko: esialgu tuleb meeles pidada, et see pole "Hotell California" (0)

Ründaja Sergo Kuhhianidze näitas end kiirelt heast küljest ja teenis uueks hooajaks Transilt lepingu. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

Mullu Tipneri karikavõitjaks kroonitud, aga Premium liigas kaheksanda kohaga leppima pidanud Narva Trans on uueks hooajaks valmistumisel toimetanud tasa ja targu, käies suuresti eelmistel aastatel sissetallatud rada. Peatreeneri Aleksei Eremenko sõnul hakkavad iga-aastase hooajaeelse piltmõistatuse tükid siiski juba aina paremini kokku klappima.

Transi masti klubi võimalused üleminekuturul tegutsemiseks on olnud viimastel aastatel piiratud ja sestap on muster olnud üsna sarnane - esimestes kontrollmängudes näeb meeskonnas ohtralt uusi nägusid, kelle esitustest kujuneb mõtteline latt järgmistele proovijatele. Ka tänavu on Transiga ettevalmistust alustanud välismaalastest lepingu teeninud mõni üksik, ent tasapisi tuleb mängijaid aina juurde ja meeskond võtab ilmet.

Vahepeal isiklikel põhjustel Transi juhendamisest loobunud Eremenko naasis küll treeneripostile juba mullu suve lõpus, aga märkimisväärset hüpet tulemustes see kaasa ei toonud ja lõpuks teeniti tabelise 38 punkti ehk täpselt sama palju kui aasta varem. 2022. aastal andis see seitsmenda, 2023. aastal kaheksanda koha ning talvel tuli üle elada korralik verevahetus. Kümnest eelmisel hooajal Transi ridades enim mänguminuteid kogunud mehest lahkus seitse, ühtekokku oligi minejaid kümmekond.

Teisalt saadi varakult paika pusle süda, kui Narva meeskonnaga lõi juba enne aastavahetust käed Zakaria Beglarišvili. Aastaid Premium liiga säravaimate mängijate sekka kuulunud poolkaitsja võiks tänavu olla see tuum, mille ümber taas konkurentsivõimeline meeskond ehitada. Senistes Liivimaa Taliliiga mängudes on Trans võitnud kindlalt Tukumsit ja Grobinast, kaotanud aga Mettale. Viimane kohtumine Läti esiliiga võitja Grobinasega tõi Transile 4:1 võidu ning nagu paar päeva hiljem selgus, ühele uuele mehele taas ka lepingu algavaks hooajaks.

Viimast aastat mööda võõraid halle

"Alustuseks tasub muidugi arvestada, et tegu on ikkagi treeningmängudega. Mõned mehed on meiega olnud vähem, teised kauem. Kindlasti on viimasest mängust kaasa võtta rohkem head kui halba," lausus Eremenko pärast Grobinase alistamist Soccernet.ee-ga vesteldes. "Eks meie jaoks on väike väljakutse ka praegustest treeningtingimustest suurele väljakule tulek, aga õnnestus teha päris palju mõtestatud ja häid rünnakuid, mille üle on hea meel. Üldplaanis on ettevalmistus läinud plaanipäraselt," lisas ta.

"Plaanipäraselt" tähendab Transi jaoks - loodetavasti viimast aastat, sest Narvas käivad moodsa jalgpallihalli ehitustööd - paraku ühtlasi teistest kehvemates tingimustes treenimist. Klubi enda amortiseerunud maneež ei kannata kriitikat, Sillamäe ja Jõhvi saalid ei paku vajalikku lahendust. Minilaagreid pole seni veel korraldatud, aga ühte sellisesse Eremenko sõnul peagi siiski sõidetakse, et valmistuda hooaja esimeseks ametlikuks mänguks ehk 25. veebruaril Viljandis Männimäe hallis peetavaks Superkarikafinaaliks.

"Kui sõitsime Riiga Tukumsiga mängima, saime enne teha vahepeatuse Viljandis ja sealses hallis natuke suurel väljakul treenida. Nüüd aga sõidame Superkarikafinaali eelseks nädalaks Haapsallu, kus oleme varemgi käinud. Seal on kõik mõnus - suurepärane hall, mugav hotell, korralik spaa. Ja siis ongi juba aeg finaaliks," kirjeldas Eremenko ettevalmistust.

Poolkaitsja John Henry Sanchez on juba mõnda aega Transi juures. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

Juba hooaja esimeses treeningmängus Nõmme Kaljuga kuulus Transi ridadesse kümme uut välismaalast. Neist on nüüdseks leping sõlmitud grusiinide Šalva Burjanadze ja Vaja Nemsadzega, endiselt näitab oma oskusi ka kolumblane John Henry Sanchez. Ülejäänud kirev seltskond on aga meeskonna juurest lahkunud, näiteks mullu Kuressaare särki kandnud Andrei Smirnov valmistub nüüd hooajaks juba kõrgliiga uustulnuka Nõmme Unitedi ridades.

Mängus Grobinasega osalesid testimisel olijatest peale Sancheze veel mullu Harju JK Laagrit esindanud Aleksandr Ivanjušin, kes mängis Transi eest ka 2020. aastal, samuti mullu Harju ridadesse kuulunud Mark Edur ning grusiinist ründaja Sergo Kuhhianidze. 24-aastane Kuhhianidze lõi lätlaste võrku kaks palli ning paar päeva hiljem andis Trans ametlikult teada, et temaga on uueks hooajaks käed löödud.

"Andsime kõigile aega. Mulle meeldib, kui testimisel olevad mehed saavad korraliku võimaluse end tõestada. Las treenivad meiega, kuulavad ära, mis mul mänguteoreetilises plaanis öelda on, ja siis näitavad väljakul, kas kõik oli arusaadav või mitte. Ilma selleta ei saa otsust langetada," kirjeldas Eremenko oma tööprotsessi. "Näiteks Burjanadze ja Nemsadze on osalenud meie treeningprotsessis juba ligi kuu aega."

Vana mure: kust leida soodne, aga hea ründaja?

Transil on juba aastaid olnud probleemi stabiilse esiründaja leidmisega. Tosina aasta eest 46 värvat paugutanud ja klubi pronksile vedanud Aleksandrs Cekulajevsi tasemest pole üldse mõtet rääkida, viimasel ajal agenditööd tegev lätlane ega ka keegi muu pole suutnud sama kaliibriga meest Narva rahaliste võimaluste juures leida. Pärast Eric McWoodsi 13 tabamust 2019. aastal on järgnenud hooaegadel parimad väravakütid olnud Aleksandr Zakarljuka ja Deniss Dedetško, alles mullu kerkis 16 tabamusega esile Tristan Koskor, kes pälvis ühtlasi liiga parima väravaküti tiitli.

Ometi Koskor Transis ei jätka nagu ka teine ründaja Gleb Pevtsov. Eremenko lausus keerutamata, et nende panus polnud kõigest hoolimata ikkagi piisav. "Pevtsovi segasid pidevalt vigastused, seetõttu ei õnnestunud tal temale seatud eesmärke täita. Nüüd soovis ta veidi mõelda, mida ta üldse jalgpallilt tahab, muidugi andsime talle võimaluse," rääkis Eremenko eelmisel hooajal Premium liigas vaid 911 mänguminutit kogunud 23-aastasest ründajast, kes tänavu hakkab esindama Kuressaaret.

"Koskor oli hea, aga peaaegu pooled tema väravad tulid penaltitest," märkis Eremenko. Oma 16 tabamusest 6 sai ründaja tõepoolest kirja 11 meetri punktilt. "Jah, muidugi on see olnud meie jaoks murekoht. Oleme õiget meest otsinud, aga finantsid seavad sageli piiri. Just ründaja puhul saab rahaküsimus sageli kõige määravamaks," tõdes Eremenko.

"Või siis teine näide - oli meil siin testimisel kasahh, Nurdaulet Agzambajev. Trennis tegi väga tublilt tööd, mängus tegi väga tublilt tööd. Aga mängis kolm täismängu - ja null väravat. Samas tuleb Kuhhianidze ja lööb esimese mänguga kaks tükki. Kaks väga ilusat väravat seejuures! Ja ta lööb ka trennides, see ei olnud mingi juhus. Sellised asjad teevad otsustamise alati kergemaks," märkis ta.

Näib olevat väga lihtne tõmmata paralleeli - tuli klubisse Beglarišvili, hakkasid talle riburada pidi järgnema teised grusiinid. Eremenko sõnul ei saa seda nii üksüheselt võtta, sest osalt on mängus ka tema enda laialdased kontaktid ja tutvused, mis Gruusia jalgpallipärandi tugevust kinnistavad. Näiteks Nemsadze isa Georgi on Gruusia koondiseajaloo üks tituleeritumaid mängijaid - aastatel 1992-2004 esindas ta Gruusiat 69 korral, mängides lisaks kodumaa tippklubile Tbilisi Dinamole muuhulgas Saksamaal ja Itaalias, aga ka Türgis Trabzonspori ja Šveitsis Grasshoppersi ridades. Mitu edukat hooaega veetis poolkaitsja sajandivahetuse järel ka Šotimaal Dundee ridades.

Šalva Burjanadze on üks neljast Gruusia päritolu mehest, kes uuel hooajal Transi esindab. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

Nii on ka nüüdseks 33-aastane Vaja Nemsadze rännanud algul isaga mööda tema klubide noorteakadeemiaid, kuniks Tbilisi Dinamos esindusmeeskonda jõudis. Nii tema kui ka kaheksa aastat noorem Burjanadze on seni mänginud vaid kodumaa klubides, ent näiteks Burjanadze jagas eelmisel hooajal FC Gagra ridades tõepoolest riietusruumi ka Beglarišviliga.

"Olen ise grusiinidega koos kasvanud ja elus palju kokku puutunud. Tunnen nende iseloomu ja temperamenti, suhtun selle rahva esindajasse väga tugeva sümpaatiaga. Ning loomulikult on nad väga oskuslikud jalgpallurid! Zaka on ju Eesti jalgpalli väga tugeva jälje jätnud. Nad on targad ja tehnilised, vaatame, kuidas neil läheb," sõnas Transi peatreener.

Eremenko rõhutas, et Transi koosseisus on endiselt kindel koht ka oma noortel. "Saša Jegorov on end heast küljest näidanud, Mark Maksimkin samuti. Lõppude lõpuks loodan mina peatreenerina sellele, et meil tekiks võistkonna sees hea konkurents. Kui välismaalane on parem, mängib välismaalane. Kui noormängija suudab parem olla, mängib tema. Ega võistkonnas olemine pole nagu mingi "Hotell California", et tulid, kirjutasid lepingule alla, seadsid end sisse ja nüüd puhkad! Ei, iga päev tuleb endast trennis kõik anda, siis võime ka edu loota."

Kommentaarid

Kommentaare ei ole.

Sisene
Enne kommentaari avaldamist tutvu Soccernet.ee kommentaaride hea tavaga.
PLAANID JA DIILID
UUS HOOAEG KOPUTAB
Nutta taga pronksi või nautida uut stabiilsust? Ajastu viimane tants algab Kuressaarele tuttava muusikaga
MIS MAAILMAS TOIMUB?
MEISTRITE LIIGA
Luup peale | Üks oli nüri, teine tömp, teravam selgub kolme nädala pärast: Napoli ja Barcelona eri
AASTA PARIMATE TÖÖDE KONKURS
Soccernet.ee ajakirjanikud saavutasid Eesti aasta parimate tööde konkursil ühe võidu, ühe teise ja kolm kolmandat kohta!
HOOAJA EELVAATED
EESTI KOONDISED
VÄLISMAA
TARTLASED VALMISTUVAD
JUTUD DIREKTORIGA
Spordidirektor Gert Kams profileerib, balansseerib, nuputab, riskib, kaupleb, kalkuleerib ja planeerib
HOOAJA EELVAATED
QUO VADIS, BALTIKUM?
Pikk ette (ja ise järele) | Balti liiga taaselustamine – miks on see halb idee?
Kalju pikendas Pauriga lepingut
PREMIUM LIIGA
Kalju pikendas Pauriga lepingut (0)
 
Trans võttis Taaniel Usta laenule
PREMIUM LIIGA
Trans võttis Taaniel Usta laenule (2)
JUTUD TASKUST
RISTNURK
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FC Flora
36
23
10
3
74:24
79
2.
Tallinna FCI Levadia
36
22
11
3
67:24
77
3.
JK Tallinna Kalev
36
14
11
11
49:41
53
4.
Paide Linnameeskond
36
13
14
9
50:34
53
5.
Nõmme Kalju FC
36
12
13
11
50:42
49
6.
Pärnu JK Vaprus
36
12
12
12
40:43
48
7.
FC Kuressaare
36
12
7
17
36:60
43
8.
JK Narva Trans
36
12
2
22
32:64
38
9.
Tartu JK Tammeka
36
5
12
19
33:65
27
10.
Harju JK Laagri
36
5
8
23
27:61
23
SOCCERNET TV
VIIMASED PILDIGALERIID
PREMIUM LIIGA TALVISED LIIKUMISED

Premium liigas aset leidnud üleminekuid ja nendega seotud kuulujutte saad vaadata SIIT.

https://www.zone.ee/
SOCCERNETI FOORUM - FÄNNIDE KOHTUMISPAIK!

Räägi kaasa aktuaalsetel jalgpalliteemadel või muudel huvipakkuvatel teemadel! Külasta Soccernet.ee foorumit!

SILM PEALE!

Vaata siit värsket videolugu!

OTSEÜLEKANDED

Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:

  • R 20.00 Ravens - Phoenix (Coolbet saaliliiga)
  • L 14.00 Kalju - Liepaja (Liivimaa Taliliiga)
  • L 19.00 Silmet - Narva (Coolbet saaliliiga)
  • P 12.30 Flora - Trans (Superkarikas)
  • KÕIK näidatud mängud ja kava on siin!

TEAD ROHKEM?

Aita Soccernet.ee kajastust paremaks muuta.

Saada uudisvihje uudised@soccernet.ee!

PREMIUM LIIGA TABEL
Tallinna FC Flora
0
Nõmme Kalju FC
0
Paide Linnameeskond
0
Pärnu JK Vaprus
0
Tallinna FCI Levadia
0
FC Nõmme United
0
JK Narva Trans
0
FC Kuressaare
0
JK Tallinna Kalev
0
Tartu JK Tammeka
0