Kasper Elissaar | Vabariigi Valitsus, miks sunnid oma inimesed riigist välja? (15)

Eesti koondislased jäävad ilma kodumängust, alustades uut MM-valiktsüklit Poolas. Foto: Oliver Tsupsman

Neljapäeva õhtul teatas Eesti Jalgpalli Liit, et Eesti meeste koondis alustab maailmameistrivõistluste valiksarja mänguga Tšehhi vastu Poolas Lublinis, mitte Tallinnas A. Le Coq Arenal, nagu oli varasemalt plaanitud. Oma sportlased surub riigist välja Vabariigi Valitsus.

Tippsport on riigi visiitkaardiks. Eesti on saanud välismaal kuulsust tänu Ragnar Klavanile rohkem kui ükskõik millisele Eesti poliitikule. Jalgpalli tähtsus maailmas on lihtsalt sedavõrd suur ja pikaaegse Eesti koondise kapteni liitumine Liverpooliga lennutas ühes Viljandi poisiga orbiidile ka laiema teadvuse sinimustvalgest.

Lisaks sellele on tippsport majandussektor, mis otseselt või kaudselt mängib väga arvestatavat rolli. "Tippspordi juures ei ole vähem tähtis meelelahutuse ja vaatemängu pakkumine," sõnas Eesti Olümpiakomitee president Urmas Sõõrumaa mullu kevadel.

"Just suurvõistluste vaatamine toob tavainimesi rattasadulasse, suusarajale või jooksma, mis kõik on rahvatervise huvides. Seetõttu peame toetama mitte ainult üht või teist sportlast, vaid Eesti tippsporti tervikuna," rääkis ta.

Mitmekordne olümpiamedalist Jüri Tamm on öelnud: "Tiitlivõistluste ära jäämine tähendab investeeritud raha ja töö prügikasti viskamist, rääkimata korvamatust moraalsest kahjust. Tippsport eeldab süsteemsust ja järjepidevust tegevustes, rahvusliku spordipüramiidi kõige teravama tipu pidevat olemasolu. Kui tipp hävib, nõuab selle taastamine aastakümneid, mis võib väikesel rahval üle jõu käia. Maailma tippsport areneb ja muutub nii kiiresti, et kaotatud aega pole võimalik kuigi lihtsalt tasa teha."

Täna oleme olukorras, kus valitsus takistab veidratele loogikatele tuginedes Eesti populaarseima võistkondliku spordiala tegutsemist. Eesti koroonapiirangud võimaldavad hetkel küll näiliselt läbi viia saavutussporti koondise liikmetele, kuid ei luba seda teha reaalsuses.

Vastavalt Eestis kehtivatele reeglitele on välitingimustes lubatud spordivõistluste korraldamine, kui sel osaleb kuni 100 inimest. Jalgpalli MM-valikmängu korraldamiseks Euroopa jalgpalliliidu UEFA nõuete järgi on tarvis, et staadionil oleks aga minimaalselt 150 isikut. Eesti Jalgpalli Liit taotles läbi kultuuriministeeriumi terviseametilt ja valitsuselt erisust, et lubada enam kui 14 000 inimest mahutavale A. Le Coq Arenale 100 inimese asemel 150, kuid terviseamet ei toetanud plaani ja valitsus otsustas ideele kriipsu peale tõmmata.

Vabandust, aga: mida kuradit?

Arusaadav, et Eesti on täna oma koroonanäitajatega Euroopa tipus ning olukord on tõsine. On mõistetav, et selles olukorras tuleb teha kõik, et hoida ära viiruse levikut. Viimase tarvis ongi valitsus kehtestanud hulga piiranguid, muuhulgas sportimisele.

A. Le Coq Arena on küll Eesti suurima mahutavusega spordiobjekt, aga otsustajate arvates ikkagi liiga väike, et sinna 150 inimest mahutada. Foto: Brit Maria Tael

Millised need praegu on? Spordivõistlustel võivad osaleda ainult professionaalsed sportlased ja koondislased, pealtvaatajad ei ole lubatud, välitingimustes osaleb mitte rohkem kui 100 inimest, kui on tagatud, et osalejate arv rühmas ei ole rohkem kui 50 inimest. Tuleb hoida ka turvalist vahemaad. See on kõik. Pole vaja mingit negatiivset koroonatesti ega muud seesugust.

UEFA nõudmised on aga karmimad: sportlastel ja korraldajatel on vaja ette näidata negatiivne koroonatest; nii sportlased, korraldajad kui ka ajakirjanikud peavad olema üksteisest eraldatud (erinevad sissepääsud, liikumisteed jne); lisaks on ka välitingimustes kohustuslik näomaski kandmine. Teisisõnu on välistatud igasugused mittevajalikud kokkupuuted ka testitud inimeste vahel. Koondised opereerivad konkreetses mullis, kus kontaktid välisilmaga on olematud.

Eesti terviseameti jaoks tundub aga ohtlik, kui enam kui 7000-ruutmeetrisel väljakul on tipphetkel ehk soojenduse ajal kahes eri otsas kokku 46 negatiivse koroonatestiga jalgpallurit, 4 kohtunikku ja ca 20 taustapersonali liiget ning selle väljaku kõrval eri tasanditel ja hajutatult ca 40 korralduse ja meediaga seotud inimest ning 14 336-kohalisel tribüünil veel umbkaudu 40 inimest.

Teisisõnu terviseameti ja valitsuse jaoks on okei 100 inimest kahes 50-liikmelises rühmas, aga pole okei 130 testitud ja üksteisest väga laiali hajutatud inimest ning veel umbes 20 isikut, kes on suurel staadionil värskes õhus maskides ja üksteisest eraldi.

Terviseamet ja valitsus ei soovinud lubada 150 suuremas osas testitud inimesega MM-valikmängu korraldamist Tallinnas UEFA reeglite järgi, samal ajal kui nad lubasid mõne nädala eest toimuda tuhandete osavõtjatega Tartu maratonil. Ma nimetaks sellist käitumist küüniliseks.

Kõige valem on otsustajate arvamus, et "kui meie ei luba sel toimuda, siis seda ei toimugi". See ei ole nii. Kõikjal mujal Euroopas mängitakse jalgpalli edasi. Eesti ei soovi selles konkurentsis võtta vastu tehnilist kaotust ja sõidab seetõttu oma kodumängu pidama Poola Lublinisse. Ehk matš kui selline ei jää ära. Valitsus sunnib lihtsalt nüüd oma enda inimesed reisima välismaale, et kohtumine seal läbi viia. Kas see on kuidagi ohutum? Pigem tekitab täienev liikumine uusi võimalikke riske, aga ka väga suure majandusliku kahju.

Kaja Kallase juhitud valitsus sunnib Eesti A-koondise pidama oma MM-valiksarja kodumängu Tšehhiga neutraalsel pinnal Poolas. Foto: Scanpix / AP Photo / Raul Mee

EJL on arvutanud, et nii viimasel hetkel kohtumise Poolas pidamine läheb maksma umbes 300 000 eurot. See on raha, mida ei ole praegu olemas, millega ei ole arvestatud ja mis tuleb kuskilt välja võluda. Lisaks sellele on EJL viimase kuu ajaga kulutanud üle 60 000 euro, et saada kolmapäevaks A. Le Coq Arena muru valitsevast talvest hoolimata roheliseks ja mängukõlblikuks. Kogu see investeering läheb nüüd tühja, sest juunikuisteks koondise- või maikuisteks kohaliku liiga mängudeks oleks muru ka ilma sellise pingutuseta ilusaks kasvanud.

Seejuures Eesti – Tšehhi matši Tallinnas mittepidamine toob nüüd täiendava kulu ka Eesti riigile endale. Neljapäeva hommikul teatas kultuuriministeerium, et valitsuses saavutatud lisaeelarve kokkuleppes kaetakse spordivaldkonna vältimatuid kulutusi 2,7 miljoni euro ulatuses. Eraldi 6 miljoni euro suurune riskifond on mõeldud rahvusvaheliste kultuuri- ja spordiürituste heaks, eesmärgiga toestada piirangute tõttu ära jäänud olulise majandusliku mõjuga suursündmusi, mille kulud on tulnud kanda sõltumata piirangutest.

Kultuuriministeeriumi spordi asekantsler Tarvi Pürn ütles Delfile, et nemad toetasid kohtumise korraldamist Tallinnas. Lisaks taotlevad nad nüüd kindlasti vutiliidu kulude kompenseerimist. "Meil oli see info teada, kui suur see täiendav kulu rahaliselt umbes on. Oleme jalgpalliliiduga infot vahetanud ja me kindlasti teeme sellise taotluse kompensatsiooni saamiseks. Seda siis menetletakse [valitsuses] eraldi," sõnas Pürn, et kuigi nemad ei näinud ohtu rahvatervisele, tekitab riik nüüd ka endale täiendavad kulud.

Terviseameti ja valitsuse otsusel on aga ka laiem mõju. Eesti kui jalgpallimängude korraldaja maine on UEFA silmis saanud korvamatu hoobi. Euroopa alaliit ei suhtu Eestisse enam kui partnerisse, kellega saab muretult asju ajada. See pisendab oluliselt tõenäosust korraldada Eestis rahvusvahelisi jalgpalli tippsündmuseid nagu noortekoondiste finaalturniir või UEFA Superkarikas, mis toimus A. Le Coq Arenal 2018. aastal.

Tuletame meelde, et UEFA Superkarika korraldamise eest võitis EJL auhinna Turismitegu 2018, sest meelitas Tallinnasse ligi 10 000 väliskülalist, kes tõid EAS-i arvutuste põhjal 5 miljonit eurot turismitulu. Lisaks jõudis otsepilt Tallinnast ligi 50 miljoni televaatajani, tehes sedasi reklaami meie pisikesele kodumaale.

Üllar Lanno on proovinud end terviseameti peadirektorina pidevalt kehtestada, ent reaalsuses on tema juhtimise all koroonaviiruse levik käest ära läinud. Foto: Sotsiaalministeerium / Twitter

Miks siis ikkagi terviseamet ja valitsus sellise otsuse tegid?

Ametlikku selgitust neljapäeval veel ei antud ja terviseameti peadirektor Üllar Lanno keeldus ETV-le olukorda ka kommenteerimast. Samas pole vutiringkonnas saladuseks, et Lanno võitles aktiivselt juba sügisel Eesti jalgpallikoondise kodumängude pidamise vastu.

Toona oli tal konkreetsemalt pinnuks silmas Rahvuste liiga mäng Armeeniaga, aga Jüri Ratase valitsus "sõitis tast üle" ja kõik meeste A-koondise kohtumised said siis Tallinnas kenasti toimuda.

Praegune Kaja Kallase valitsus andis aga nüüd märku, et Eesti tippsport ei tähenda nende jaoks suurt midagi. Mängigu Eesti koondis pigem välismaal, kui kodus turvalises keskkonnas, tekkigu sellest siis kasvõi üüratu majanduslik kahju nii alaliidule kui ka lõpuks riigile endale.

3480 suusasõpra on terviseametile ja valitsusele okei ninapidi kokku lasta, aga 150 testitud ja üksteisest eraldatud jalgpallitegelast hiiglaslikul staadionil mitte. Sellistest loogikatest lähtudes pole ime, et koroonaviiruse levik on Eestis kontrolli alt väljunud ja terviseamet ei halda enam ammu olukorda.

Juu nii pidigi siis nüüd minema. Valepidi minema. Halvemini minema.
SEOTUD LOOD
Kommentaarid

Taavi Usta   •  
(46.131.60.***)
Tervisekaitse tuleks lihtsalt pikalt saata - jube ülbikute punt - kõige rohkem põhiseadusega vastuolev ametkond eestis
kesa   •  
(85.253.238.***)
Kilpla
purgeenius   •  
(193.143.10.***)
Saadakse nagu natuke aru, et TA ajab pesueht kelbast juba aasta aega, aga terve ja loogiline mõsitus ei tule järele ning dušši all lauldakse PR inimeste poolt pähe tambitud oodi edasi TA'le ja sellele ebanormaalsustele.
stranglers   •  
(90.190.248.***)
terviseamet keelaks inimestel ka uksest väljumise ja terviserajal sörkimise, kui nad vaid saaksid.
A. Polõnski   •  
(88.196.48.***)
Juba Ligi ütles omal ajal, et kui RE valitsus ei meeldi minge Eestist minema. Kusjuures paljud läksidki.
humorist   •  
(213.180.19.***)
Nakatumiste arv kasvab, me tegelt vajaksime rangemaid abinõusi. Sport on elus teisejärguline tegevus - inimesed reaalselt surevad haiglas ning statistika näitab ka suuremat suremust kui varasematel aastatel. Ma ei tea, et kui raske on aru saada, et ise oleme süüdi olukorras ja kõik teisejärguline tulebki kinni panna. Kui ei taha kinni pannas, siis otsige alternatiiv. Alternatiiv on enda valik - 300 000 eest Lublinis. Oma valik. Katku ajal üle Euroopa ringi tuuseldama, et palli taga ajada.
humorist   •  
(213.180.19.***)
Lisaks veel see, et autori retoorika on persest tõmmatud välja. "Mujal tehakse" ehk järelikult on õige asi. Võin ette lugeda maailmast palju jõledaid asju, et mida tehakse see ei tee neid õigeks.

Lisaks see, et meie jalgpall on väga mannetu, mujal maailmas jalgpall on kõrgemal tasemel ning pakub ühiskonnale palju suuremat lisandväärtust kui Eestis. Kui on reegel, et 100 inimest maksimum, siis nii on. See on lihtne graafi ülesanne, kus 100 inimest üheks tipuks liita vs 150 inimest üheks tipuks liita. Ma näen, et 150 inimest üheks tipuks liitmisel saame rohkem servasi kui 100 inimese puhul, et risk on omajagu suurem. See, et mingid inimesed mingil ajal distantsi hoiavad platsi kõrval ei aita, kui tegelikuses paljudel rahvaüritustel jne kõik suht vilistavad regulatsioonidele. Jalgpallurid teevad asju, mida ei ole ettenähtud, personal mingi kallistab üksteist. Nädal aega oleme nö. lukus olnud, aga numbrid kasvavad.
Raigo Pärnpuu   •  
(85.253.87.***)
Väga hea artikkel ja kirjutan alla sellele.
Mäletan kuidas eelmist valitsust EKRE osalusega materdati mitu korda saates "pikk ette ja ise järele" aga nagu näha saab ka hullemini ja kõvasti hullemini
Timbu Limbu   •  
(62.65.215.***)
Lp. Taavi Usta. Kas Sina ja Sinu pere jälgib või siis sihilikult eirab Eesti Vabariigi valitsuse poolt kehtestatud Covid-19 viiruse leviku tõkestamise piirangute nõudeid?
Vahetus90min   •  
(194.34.132.***)
Raigo Pärnpuu

EKRE valitsuse ajal oli see, et ühiskondlikult igast asendist survestati EKREt. Anti neile igapäevaselt uusi probleeme pureda, ehk et ei lastud EKREl/Keskil sisulise riigijuhtimisega tegeleda. Hetkel tundub, et EKRE laseb Reformil sisulisega tegeleda, millega Reform väga hästi hakkama ei saa - ning oma saamatusega karistavad nad oma enda riiki lisaks viirusele topelt. Ehk võetakse ära võimalus elada, töötada ja lisaks veel karistavad ka, kui vastu kuskil peaks hakkama - panevad pisargaasitamise meediasse teistele hoiatuseks "HAKKA RAISK KAASA NOOGUTAMA"

Millalgi kardad kaotada lähedasi ja sõpru oma ringkonnast, kardad kaotada töö, tahaks reisida, tahaks käia kontserditel ja jalkamängudel - piisab ainult noogutamisest ;)
Jaan95   •  
(136.228.197.***)
Vahetus90min
EKRE probleem oli tegeleda ainult oma referendumiga. Muuks eriti aega ei jäänud. Kusjuures see valitsus andis võimu üle Terviseametile.
Raigo Pärnpuu   •  
(85.253.87.***)
Mina olen auväärt EKRE valija ja ei häbene seda üldse. Ostsin selleks puhuks isegi EKRE logoga suvekaabu. Aga minu jutu point oli pigem see et nüüd vist saadakse ka soccernetis aru et EKRE täitsa mõistlik. Vahetus90min olen sinuga nõus et EKREt tümitati kõvasti et nad ei saaks oma asja rahus ajada aga samas tuleb tõdeda et nad said paljuga ka hakkama hoolimata tümitamisest ja lisaks oli ka oma jagu asju mida ära hoiti.
Jaan95 EKRE probleem ei olnud kindlasti referenumiga tegeleda kuna see oli väga õige otsus aga inimeste probleem on selles et loevad peavoolu ja see mis seal kirjas puhas kuld!!!
NB! Olen arvamusel et eelmine valitsus oleks lasknud sellel mängul eestis toimuda küll.
metssiga   •  
(213.35.234.***)
tegelikult ehk ikka enamus inimesi mõistab, et kus see mäng toimub, on suuresplaanis ikkaväga teisejärguline mure.kui vaatame seda koormust haiglates, nii
meil, kui mujalgi, siis tegelikult oleks patt halada, kui jalgpalli praegu üldse ei mängitaks. jah, võib rääkida maratonidele tehtud eranditest, aga olukord oli siiski teine. praegu ei teeks terviseamet mitte yhtegi erandit? eriti kui eelmist juhtumit siin külas käinud satsiga arvestada, siis ejl pole ses asjas väga põhjust usaldada ka.
Jaan95   •  
(136.228.197.***)
To: Raigo Pärnpuu
Eelmine valitsus andis võimu Terviseametile
Raigo Pärnpuu   •  
(85.253.87.***)
Jaan95
Otsuseid teeb siiski valitsus ja see et võetakse arvesse ka seda mida Terviseamet ütleb on õige aga minna sellega lolliks nagu praegune on selge liialdus

Sisene
Enne kommentaari avaldamist tutvu Soccernet.ee kommentaaride hea tavaga.
NAISTE KOONDIS TÜRGIS
Kosovo omapärasele kangusele peaks leiduma vasturohi. Eestit ootab ees katse number neli
KALJU TEGEMISED
SUPERKARIKA OOTEL
Flora läheb aasta esimest karikat püüdma ilma vigastatud Vassiljevita
VALMISTUMINE KÄIB!
LEGEND RÄÄGIB
Philipp Lahm | Protest on sama väärtuslik kui tähistamine, sest selle jaoks tuleb päriselt kohale tulla
UUS HOOAEG KOPUTAB
Nutta taga pronksi või nautida uut stabiilsust? Ajastu viimane tants algab Kuressaarele tuttava muusikaga
HOOAJA EELVAATED
Aastast aastasse täbarates tingimustes treeniv Trans ei otsi vabandusi, vaid soovib kohta esinelikus
VÄÄRT LUGEMISTEST
QUO VADIS, BALTIKUM?
Pikk ette (ja ise järele) | Balti liiga taaselustamine – miks on see halb idee?
JUTUD TASKUST
RISTNURK
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FC Flora
36
23
10
3
74:24
79
2.
Tallinna FCI Levadia
36
22
11
3
67:24
77
3.
JK Tallinna Kalev
36
14
11
11
49:41
53
4.
Paide Linnameeskond
36
13
14
9
50:34
53
5.
Nõmme Kalju FC
36
12
13
11
50:42
49
6.
Pärnu JK Vaprus
36
12
12
12
40:43
48
7.
FC Kuressaare
36
12
7
17
36:60
43
8.
JK Narva Trans
36
12
2
22
32:64
38
9.
Tartu JK Tammeka
36
5
12
19
33:65
27
10.
Harju JK Laagri
36
5
8
23
27:61
23
SOCCERNET TV
VIIMASED PILDIGALERIID
PREMIUM LIIGA TALVISED LIIKUMISED

Premium liigas aset leidnud üleminekuid ja nendega seotud kuulujutte saad vaadata SIIT.

https://www.zone.ee/
SOCCERNETI FOORUM - FÄNNIDE KOHTUMISPAIK!

Räägi kaasa aktuaalsetel jalgpalliteemadel või muudel huvipakkuvatel teemadel! Külasta Soccernet.ee foorumit!

SILM PEALE!

Vaata siit värsket videolugu!

OTSEÜLEKANDED

Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:

TEAD ROHKEM?

Aita Soccernet.ee kajastust paremaks muuta.

Saada uudisvihje uudised@soccernet.ee!

PREMIUM LIIGA TABEL
Nõmme Kalju FC
0
Paide Linnameeskond
0
Pärnu JK Vaprus
0
Tallinna FCI Levadia
0
FC Nõmme United
0
JK Narva Trans
0
FC Kuressaare
0
JK Tallinna Kalev
0
Tartu JK Tammeka
0
Tallinna FC Flora
0