Koosseis tugevnes märgatavalt, Taliturniir kulges hästi, treeningud pakkusid rahuldust, kuid Vändra Vaprus Premium liigale ei mõtle (1)

Foto: Kristel Lepik

Kolmeaastase pausi järel Esiliigasse naasnud Vändra Vaprus on kahe hooaja vahel saanud meeskonda juurde arvestataval määral Premium liiga kogemusi. Samas antakse endale aru, et Eesti liigapüramiidi teine aste jääb nende laeks.

Vändra läks eelmisele hooajale vastu sooviga lõpetada maakonnarivaali Pärnu JK ees ning kohal esikolmikus. Mõlemad eesmärgid suudeti küllaltki kindlalt ka täita. Kolmandal kohal olnud PJK-d edestati lõpuks kuue silmaga ja nii oli koht Esiliigas tagatud.

"Üllatuseks ma seda ei pea, sest me teadsime, millised meie võimed on, kui võistkond on koos ja saame natukenegi treenida," vaatas Vändra klubi juhtfiguur ning esindusmeeskonna peatreener Ranet Lepik eelmisele hooajale tagasi. "Need olid reaalsed eesmärgid. Hooaeg oli suhteliselt hea, suhteliselt stabiilne ning tänu sellele tuli ka selline tulemus."

Säärast lõppkohta ja punktisummat meeskonnale, kes aasta varem oli seitsmendaks jäänud, hooaja esimene pool ei ennustanud. Näiteks leidis Vändra end juuni alguses alles viiendalt tabelirealt ja teisest kohast lahutas neid kuus punkti. Kuid alates 29. augustist kuni eelviimase vooruni võitis Vändra kümnest mängust seitse ja ei kaotanud mitte ühtegi.

Kas vägeva sügise juuri tasub otsida suvises tegutsemises, kui Viljandi Tulevikust toodi Pärnumaale tagasi väravavaht Andreas Kallaste ja lisaks hangiti samast klubist kaks ründavat mängijat Rasmus Alles ning Kristen Kähr, kellest viimast kasutatakse Vändras hoopis kaitsjana?

"Ma ei ütle, et nemad üksi kõike muutsid, aga kindel on see, et  nad tõid kvaliteeti meeskonda juurde ja panustasid kasvõi sügavuse näol. Üks põhjus see kindlasti oli, aga peamine oli ikkagi stabiilsus – me võtsime eesmärgiks koguda igas ringis vähemalt 15 punkti. Selle ka saavutasime ja korralik hooaja lõpp kindlustaski säärase tulemuse."

Kristen Kähr. Foto: Kristel Lepik

Elementaarsete tingimuste tagamise soov põhjustas dilemma

Vändra mängimine Esiliigas oli tegelikult pikalt kahtluse all. Kahtluse tekitanud põhjused ei olnud Eesti kontekstis mitte midagi uut ehk finantsiliste nõudmiste kasv, samuti ka hüpe sportlikul tasemel. Nõnda rääkis Lepik novembris Pärnu Postimehele, et poole vinnaga Esiliigasse minek kaalumisele ei tule. "See pole nii lihtne, et lähed ja mängid need 36 mängu ära. Selleks on vaja enne meeletult tööd teha, näiteks treeningprotsess, varustus, kindlustus, arstid. Kõik peavad selle nimel tööd tegema ja kui me ei suuda seda küllalt heal tasemel täita, pole lihtsalt mõtet."

Miks siis langes ikkagi liisk Esiliiga kasuks? "Pool vinna tähendas seda, et me tahtsime luua mängijatele mingeid elementaarseid tingimusi. Kõige labasema näitena kasvõi see, et mängule minnes ja treeningutel viibides oleme ühtmoodi riides. Selliseid asju meil eelnevatel aastatel tagatud ei olnud," selgitas Lepik.

Rahaline lisakulu oli Vändra jaoks paarkümmend tuhat eurot, mis Lepiku sõnul väljenduski nende elementaarsete tingimuste loomises. "Kui kõik Pärnu ja enamus muud võistkonnad käivad enne või pärast mängu söömas, neil on arstiabi ning taastumiseks vajalikud ressursid olemas, siis meil see kõik seni puudus ja see on nii suures osas ka edasipidi. Kõik see on raha, mida meil napib, kuid püüame luua siiski parimad võimalikud tingimused, et mängijad tunneksid natukenegi, et neid väärtustatakse."

Samas oli lõppvastuse andnud valemi üheks komponendiks treeningud. Nimelt ei olnud Vändra aastaid oma treeningutele tervet koosseisu kokku saanud. "Selles osas on kahe hooaja vahel toimunud kõige jõulisem areng," avaldas Lepik rahulolu. "Tallinna suunal käib kord nädalas vähemalt üks auto, Viljandi suunal samamoodi. Kui mängijatega koos sedasi otsustasime, siis ma arvan, et  suured inimesed endale võetud kohustusi ka täidavad ning nalja tegema me ei lähe."

Peamiselt just parema treenituse baas annabki Lepikule põhjust hooajaks ettevalmistumisega rahule jääda. "Eelmisel aastal oli nii, et kui oli treeningul alla 12 mängija, siis jätsime treeningu ära. Tänavu oleme selle numbri tõstnud 16-ni ja kordagi ei ole pidanud treeningut ära jätma. See juba ütleb midagi meie treenituse kohta. Pisikesi tõrkeid on viimane nädal küll ette toonud, kuid see on meie võistkonna juures paratamatus, millega oleme arvestanud."

Ranet Lepik. Foto: Kristel Lepik

Treeningväljakul tehtu on mõju avaldanud ka mängudes konkurentidega, sest ka Taliturniiri tulemused liikusid tõusutrendis. Alustuseks saadi küll kaks kaotust tänavu Esiliiga B-s pallivatelt meeskondadelt, kuid siis võeti kolme liigakonkurendi skalbid.

Nõmme Unitedi vastu said vigastada Harris Jürissaar ning Toomas Eier. Jargo Pert tundis ennast nädal varem mängus Nõmme Kalju noorte vastu kehvasti ja Vändra pidi tegema sunnitud vahetuse. "Toomase saime korda ja tundub, et Harrise saame ka jalule, aga Jargoga on tõsisem teema. Harris sai kiirelt abi meie toetajalt Spordihooldused ja füsiod võtsid ta oma hoole alla. Kui esimesel nädalal käis mängumees karkude toel, siis täna on jalg liikuma saadud ja ta treenib iseseisvalt. Jargo saatsime uuringutele, kus esialgu midagi ei selgunud, kuid lähipäevad peaksid ka selles osas andma mingi vastuse," avaldas Lepik, omamata siiski täpsemat infot vigastuspauside kestvuse kohta.

Veel üks tugev täiendus Viljandist, lisaks paar tuttavat nägu Tallinnast

Üks eeldusi Esiliigasse tõusmiseks oli ka meeskonna tuumiku säilitamine ning see Vändral õnnestus. Kõigele lisaks on koosseis tugevnenud mitme Eesti vutisõbrale tuttava nime jagu. Järjekordse viljandlasena sõlmis Rainer Peips Vändraga laenulepingu ja oli Taliturniiri mängus PJK-ga ka resultatiivne.

Vändrasse naasid peale vahepealseid seiklusi Germo Pärnik ja Envar Lauter Pärnu JK Vaprusest ning Kaarel Kaarlimäe. Lisaks jätkavad karjääri Pärnumaal ka Teet Kallaste ning Taavi Laurits, kes mõlemad alustasid eelmist hooaega koos Kaarlimäega Põhja-Tallinna JK Voltas. Tõsi, koos Lauritsiga suvel Nõmme Unitedisse siirdunud Kallaste liitub Vändraga plaanide kohaselt alles suvisel üleminekuperioodil, senikaua mängib ta Raplamaa JK-s.

Eelpool seoses vigastusega mainitud 21-aastane Jürissaar on Esiliiga B parima mängija Martin Pärna kõrval üks sellistest mängijatest, kelle puhul Lepik eeldab ja loodab juba lähitulevikus karjääris sammu edasi tegemist. "Tema tegi mullu väga korraliku hooaja ning Harrisest oli kahe hooaja vahel väga palju juttu teiste klubidega. Temal hoitakse silma peal."

Hooajal 2015 Premium liigas 11 väravat löönud Taavi Laurits on tagasi Pärnumaal. Foto: Jana Pipar

Lisaks on teiste klubide huviorbiidis olnud samuti nii Pärnu Vapruse kui Tuleviku eest Premium liigas mänginud väravavaht Andreas Kallaste. "Aga jälle oli sama põhjus, et me üritame vähemalt suveni oma koosseisu säilitada. Ning siis vaatame edasi, mis seisus me ise oleme ja mis variandid mängijatel on. Me vägisi kedagi kinni hoidma ei hakka, aga mingi mõte peab ka üleminekutel olema," selgitas Lepik, miks mainitud trio kokkuvõttes ikkagi Vändras jätkab.

Premium liiga on võimatu missioon

Algava hooaja eesmärgiks on Lepiku sõnul saavutada klubi Esiliiga-ajaloo parim tabelikoht (seni on selleks seitsmes) ning punktisumma (46). "See oli meie debüüthooajal 2013. aastal, kui viimase minuti väravast võitsime 0:2 kaotusseisust 3:2 ammu liigatiitli kindlustanud FC Levadia duubelmeeskonda. Tänu sellele jäime püsima. Kui suudame selle ületada, siis miks me ei peaks rahul olema?"

Kui aga peakski suurüllatus tulema ning Vändral terendab 2021 hooaja eel võimalus mängida Premium liigas, siis ootab neid ees sarnane dilemma tänavuse hooajaga. Reaalsuses kipub Lepik arvama, et see otsus on tegelikult juba praegu ette tehtud. 

"Pigem on isegi lihtsam [otsustada], sest Premium liiga on ikkagi öö ja päev. Elu on näidanud, et üle oma varju pole mõtet punnida ja hüpata, oleme niigi võtnud Esiliiga näol üsnagi suure ampsu, mida närida. See tekitab endale lisapingeid ja -kohustusi juurde. Premium liigaks ei ole Vändra Vaprus täna ega järgmisel aastal valmis," tunnistas Lepik. "See on meie jaoks võimatu missioon."

Esiliiga tänavust üldist taset pidas Lepik ühtlaselt huvitavaks ja favoriitide nimetamisega jäi ta raskustesse. "Maardu on kindlasti tugev ja eks Pärnust on keegi võimeline koputama sinna uksele. Võistkondi on küll, aga pigem arvan, et on võrdne ja väga atraktiivne liiga publiku jaoks.”

Klubi üldine plaan: organiseeritud organiseerimatus

Küsimusele Vändra pikemaajaliste arengute ja plaanide osas parafraseeris Lepik tõkkejooksjat Rasmus Mägit. "Meil on selline organiseeritud organiseerimatus ja me väga mingit pikaajalist plaani ei pea. Vaatame aasta lõpus oma eelmise aasta tulemused ja järgmise aasta võimalused üle ning siis otsustame, mida teeme.

Loomulikult tahame olla jätkusuutlikud ja ei taha oma "putkat" lihtsalt kinni panna, see oleks liiga lihtne. Punnitame igal rindel ning nii hästi kui seda oskame. Ma arvan, et areng käibki kõveralt üles-alla. Ega me tagurpidi kuhugi veerema pole hakanud ja vanker liigub ikka edasi," sõnas Lepik.

Martin Pärn (esiplaanil) oli Esiliiga B eelmise hooaja parim mängija. Foto: Kristel Lepik

"Kui võtaks välja viie aasta taguse artikli, siis oleks kihvt lugeda, kuhu tahtnuks tänaseks jõuda ja mida teha, aga ma olen piisavalt kaua jalgpalli sees olnud ning asjad muutuvad liiga kiiresti. Kui võtta esindusmeeskond, siis on meie lagi Esiliiga. Miks mitte mängida ka viie aasta pärast Esiliigat ja konkureerida seal eespool," mõtiskles mullugi Esiliiga B-s platsil käinud poolkaitsja.

"Mul mõned sõbrad küsivad, mis selle kõige mõte on ja kaua te toksite seda Esiliigat. Mitte midagi ei juhtuks, kui me mängime kusagil madalamas liigas. Aga pigem on see tore, kuhu me oleme suutnud ennast välja mängida, sest siis näevad ka noored, et läbi meie on võimalik jalgpalluriks saada. Lisaks arvan, et meil on hetkel oma koht Eesti jalgpallis, mida oleme kohustatud täitma," lõpetas Lepik.

JK Vändra Vaprus
Peatreener: Ranet Lepik
Abitreener: Rein Kontus
Kapten: Toomas Eier
EJL-i stipendiaadid: Kevin Künnapas, Harris Jürissaar, Jargo Pert, Marlon Kivisild
Eelarve: 110 000 eurot (kogu klubi peale)
Koduväljakud: Vändra staadion ja Vändra kunstmurustaadion
Meeskonna värvid: roheline ja must
Duubelvõistkond: Põhja-Sakala (II liiga lõuna-/läänetsoon)
Kodulehtjkvandra.ee
Esimene mäng: 8. märtsil kell 13.00 vs. Kohtla-Järve JK Järve (Vändra kunstmurustaadionil)
Esimene Soccernet.ee telemäng: 2. aprillil kell 19.00 vs. Pärnu JK (Vändra kunstmurustaadionil)

Koosseis

Väravavahid: Andreas Kallaste, Hans Naano, Toivo Teetsmann.
Kaitsjad: Andro Aavik, Chris Anderson, Toomas Eier, Jan Erik Enok, Oliver Ojala, Jargo Pert, Ronek Saal, Maigo Vaakmann, Kristen Kähr.
Poolkaitsjad: Aare Avila, Rein Kontus, Markus Kuldkepp, Kevin Künnapas, Alfred Vesselov, Kaarel Kaarlimäe, Marlon Kivisild, Germo Pärnik, Envar Lauter.
Ründajad: Martin Pärn, Rainer Peips, Taavi Laurits, Harris Jürissaar, Mihkel Jürgenstein, Toomas Mangusson, Kaarel Saaremets, Marthin Stražev, Rasmus Alles, Kevin Künnapas.

Eeldatav algkoosseis:

JK Vaendra Vaprus - Football tactics and formations

Talvised koosseisumuudatused:      

Sisse:

Kaarel Kaarlimäe (poolkaitsja, Voltast) liitus klubiga.
Taavi Laurits (ründaja, Nõmme Unitedist) liitus klubiga.
Envar Lauter (poolkaitsja, Pärnu Vaprusest) liitus klubiga.
Rainer Peips (ründaja, Tulevikust) liitus laenulepingu alusel.
Germo Pärnik (ründaja, Pärnu Vaprusest) liitus klubiga.

Muu:

Teet Kallaste (kaitsja, Raplamaa JK-st) liitub suvel. Mängis mullu Nõmme Unitedis.

Välja:

-

Hooajaeelsed mängud:

22.01. JK Vändra Vaprus - Põhja-Sakala (II) 6:2 
29.01. JK Vändra Vaprus - Pärnu JK Poseidon (II) 9:1 
25.01. Tartu JK Welco (ELB) - Vändra JK Vaprus 5:1 (Pärnik)
02.02. Vändra JK Vaprus - Nõmme Kalju FC U21 (ELB) 1:2 (Mangusson)
08.02. FC Nõmme United (EL) - Vändra JK Vaprus 1:4 (Pärn, Saal, Kähr, Laurits)
12.02. JK Vändra Vaprus - Raplamaa JK (II) 6:1
15.02. Vändra JK Vaprus (EL) - Pärnu JK (EL) 3:1 (Pärn 2, Peips)
19.02. JK Vändra Vaprus - Viljandi JK Tulevik U21 (II) 3:2 
22.02. Vändra JK Vaprus - JK Tallinna Kalev (EL) 2:1 (Mangusson, Kähr)
28.02. JK Vändra Vaprus - Türi Ganvix (II)

EL - Esiliiga; ELB - Esiliiga B; II - teine liiga.

SEOTUD LOOD
Kommentaarid

Vask   •  
(193.40.13.***)
Kui peaksid üllatuslikult Premium liigasse jõudma, siis mängijate arvelt peaks tänu EJL kompensatsioonimehhanismidele raha toetavaks tegevuseks vabanema

Sisene
LAIAS ILMAS
Chelsea jäi 0:3 taha, aga sadade miljonite asemel päästsid Lampardi naha oma kasvandikud
PÕNEVAT LAUPÄEVAST
MAAILMA TIPUS
PREMIUM LIIGA
SILM JA KÕRV PEALE!
Mikker külge! 90 minutit luubi all olnud Koppel: kui mäng hakkab, siis ma olen väga-väga siniste prillidega
VAATA VUTTI JÄRELE
TASKUHÄÄLING
Pikk ette (ja ise järele) | Kas Flora vääris malakat või mitte? Taskuhäälingus läks löömaks!
SILM PEALE!
Karl Andre Vallner: mu eesmärk ei ole olla nõrgemas klubis põhiväravavaht, kel on hästi palju tööd
SOCCERNET TV
RISTNURK
VIIMASED PILDIGALERIID
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FC Flora
20
18
1
1
54:14
55
2.
Paide Linnameeskond
21
15
0
6
54:24
45
3.
Tallinna FCI Levadia
21
12
5
4
53:28
41
4.
Nõmme Kalju FC
20
12
3
5
39:12
39
5.
Viljandi JK Tulevik
21
9
1
11
26:37
28
6.
Tartu JK Tammeka
21
6
6
9
22:32
24
7.
JK Narva Trans
21
5
5
11
20:31
20
8.
FC Kuressaare
22
4
7
11
21:43
19
9.
Tallinna JK Legion
21
4
5
12
14:36
17
10.
JK Tallinna Kalev
22
2
3
17
11:57
9
SILM PEALE!

Vaata siit "Silm peale!" värsket lugu!

https://www.zone.ee/
PREMIUM LIIGA ÜLEMINEKUD

Vaata, millised muutused on toimunud Eesti meistriliiga klubides!

OTSEÜLEKANDED

Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:

PREMIUM LIIGA TABEL
Tallinna FC Flora
55
Paide Linnameeskond
45
Tallinna FCI Levadia
41
Nõmme Kalju FC
39
Viljandi JK Tulevik
28
Tartu JK Tammeka
24
JK Narva Trans
20
FC Kuressaare
19
Tallinna JK Legion
17
JK Tallinna Kalev
9
SOCCERNETI FOORUM - FÄNNIDE KOHTUMISPAIK!

Räägi kaasa aktuaalsetel jalgpalliteemadel või muudel huvipakkuvatel teemadel! Külasta Soccernet.ee foorumit!

TEAD ROHKEM?

Aita Soccernet.ee kajastust paremaks muuta.

Saada uudisvihje uudised@soccernet.ee!

MENÜÜ
 
KESKKONNAD
FACEBOOK