Kraadi võrra lokaalsemaks muutunud Vaprus otsib võitjamentaliteeti (16)

Vaprus soovib võitjamentaliteeti tagasi saada. Foto. Gertrud Alatare

Sügisel nelja-aastase Premium liiga ajastu lõpetanud Pärnu Vaprus on tänavu seadnud fookusesse tuhmuma kippunud võitjamentaliteedi meeskonda juurutamise. Talve jooksul on aga plaane segi löönud nii ilmataat kui ka Soome esiliiga klubi Kotka TP.

Pärnu Linnameeskonnana 2014. aastal kõrgliigasse naasnud, kuid kaks aastat tagasi Pärnu esindamise Eesti tippjalgpallis enda õlule võtnud Vaprus tugines kahel viimasel hooajal verinoorele koosseisule. Kui 2017. aastal piirduti kaheksa punktiga, siis mullu teeniti legendaarse väravaküti Indrek Zelinski juhendamisel viis silma enam. Esiliigasse langemise vältimisest jäid suvepealinlased siiski kaugele.

"Kindlasti on meeskond nende kahe hooaja vältel arenenud, kuid ega need rohked suured kaotused moraalile hästi ei mõju," tõdes eelmisel kahel hooajal abitreeneri rolli täitnud Taavi Midenbritt. 

Uuest hooajast tuttavate nägude, kuid uudse lähenemisega

REKLAAM

Nii Midenbritti ennast kui ka kogu klubi tabas vahetult enne hooaja viimast mängu ootamatu pauk, kui Soome esiliiga klubi Kotka TP teatas Zelinski ning Tallinna Kalevi peatreeneri Argo Arbeiteri palkamisest. Midenbritt sai uudisest teada sisuliselt meedia vahendusel ning vaat et sama üllatuslikult tuli treenerikaotus ka klubi jaoks.

"See oli ootamatu," tunnistas Vapruse tegevjuht Karl Palatu. "Meil oli kehtiv leping ja Indrekul endal tekkis ka võimalus ootamatult. Ta rääkis meiega, küsis, meie kätt ette ei pannud, sest see oli ikkagi väga hea võimalus treenerikarjääris järgmine samm teha."

Keerulisest aastast hoolimata hindab Palatu Zelinski mõju Pärnu jalgpallile kõrgelt. "Kuigi kukkusime Premium liigast välja, siis vaatame tagantjärele positiivselt. Kogu treeningprotsess oli väga professionaalne ja mängijad said korralikke treeninguid."

Vaprus teenis mullu Premium liigas 13 punkti. Foto: Gertrud Alatare

Zelinski asemel on algaval hooajal Vapruse pingil peatreenerite tandem, mille kasutamisega on jalgpallimaailmas vast enim tuntust kogunud Islandi rahvuskoondis, Eestis ka Tartu Tammeka ja teatud määral Tallinna Flora. Tandemi moodustavad persoonid Pärnu jalgpallis võõrad ei ole. Midenbritt sai ametikõrgendust, tema kõrvale asub aastatel 2004-2008 ja 2011-2012 Pärnu esindusmeeskonda tüürinud Kalev Pajula. "Umbes 90-95% mängijatest on mulle varasemast tuttavad," kinnitas viimati Vapruse U17 meeskonda treeninud Pajula.

Midenbriti sõnul tandemisiseselt mingit hierarhiat ei ole ning jalgpallilistes küsimustes jõutakse üksmeelele argumenteerimise kaudu. "Päris rusikat maha ei löö ja jonni ei aja. Kui sa ikkagi ei suuda asjadest oma nägemust lahti seletada, et teine nõusse jääks, siis me enne ära ei lähe. Räägime omavahel asjad lahti."

Tingimused ja ilm on mänginud mäkra; Palatu: olukord paraneb

Kui talve jooksul on Viljandi Tuleviku peatreener Sander Post väljendanud mitmel puhul meelehärmi, et ilma ning kohaliku kunstmuruväljaku kehva olukorra tõttu ei saa nad pallitrenne teha, siis parem ei ole olukord ka Pärnus.

"Reaalselt 3–3,5 nädalat ei saanud pallitrenni üldse teha. Kunstmuru on täiesti jääs ja see on nii vigastusohtlik," sõnas Pajula. Midenbritt täiendas: "Me väljakule küll ei saanud, aga ega me niisama ei istunud. Tegime jooksu- ning jõutreeninguid. Poisid andsid seal hagu, nii et vähe pole."

Palatu kinnitusel on aga olemas enam kui reaalne lootus, et aasta pärast on olukord oluliselt parem. Juba detsembris räägiti kindlas kõneviisis uue kunstmuruväljaku kerkimisest ning endise keskkaitsja sõnul on aasta teises pooles Pärnu Rannastaadioni kõrval asuval harjutusväljakul juba kopp maas. "Lootust on, et kui nad saavad plaani järgi suve lõpus tööle, siis talveks on valmis," avaldas Palatu.

Olematutest pallitrennidest hoolimata võivad pärnakad hooajaeelsete treeningmängudega laias laastus rahule jääda. Negatiivsena kriibib silma vaid 2:6 saun Tallinna Kalevilt, minimaalselt kaotati Viljandi Tulevikule. Kõik ülejäänud viis mängu - sealhulgas FC Kuressaare ja Maardu Linnameeskonnaga - kallutati enda kasuks.

"Kuigi Taliturniiril pole tulemus kõige tähtsam, siis – tulles tagasi meistriliiga aja juurde – oli tahes-tahtmata tähtis, et poisid saaksid neid mänge võita," leidis Midenbritt. "Sest võitjamentaliteet on mingil määral saanud ikkagi kõva paugu. Just selle poolest, et meestes võitjamentaliteeti ja eneseusku tekitada, olid need tulemused Taliturniiril positiivsed."

Koosseis muutus oluliselt Pärnu-kesksemaks

Pigem oodatult on tõsisema kaadrivahetuse läbi teinud ka Vapruse roster. Alates 2015. aastast Vapruses pallinud Rauno Tutk jätkab Premium liiga karjääri Kuressaares, Richard Aland sihib esikindaid Floras, samuti on mitmed mängijad naasnud oma kasvatajaklubidesse. Lahkunud on ka mõlemad välismängijad Gegi Kekua ja Dave Moli.

Kaitseväes on algaval hooajal Vapruse mängijatest Magnus Villota, Robyn Hallmere ja Jaak-Peeter Oja, kuid nemad peaksid mängudel saama siiski meeskonda aidata.

Kui treeneripingile värbas Vaprus pikaaegsete esindusmeeskonna juhendamiskogemustega Pajula, siis ka palliplatsile on tagasi toodud mitmed staažikad pallurid. Nii on taaskord Vapruses Ander Paabut, Taavi Kitsel, Greger Könninge, Henri Hanson ja Envar Lauter, kellest küll viimane ei saa töö tõttu hooaja alguses Vaprust aidata ning liitub meeskonnaga hiljem.

Viimased aastad Flora noortemeeskondades pallinud Clen-Raith Uibo naasis kodulinna, täiesti uue näona on lisandunud suurte Premium liiga kogemustega väravavaht Siim-Sten Palm, kes alustab klubis lisaks mängimisele tööd noortetreenerina.

Viimased aastad Paides mänginud Henri Hanson naasis kodulinna. Foto: Gertrud Alatare

"Eks me ikka tegime korraks silmad lahti, aga ega need mängijad võetakse Premium liiga klubide poolt ära, keda võiks võtta," selgitas Midenbritt, miks Vaprus vaatas uute täienduste osas peamiselt kodukanti. "Teiseks ei ole Floral või Levadial mõtet saata duublite mängijaid Esiliigasse."

Pühapäevaseks avavooru mänguks Esiliiga favoriidiks peetava Tallinna Legioniga on Vapruse read nii mõnegi hoobi saanud, kui traumadega on väljas halliturniiril lõviosa Vapruse väravatest löönud Ander Paabut ja tänavu kaptenikohuseid täitev Kristen Saarts. Vigastusega võitleb hetkel ka Reno Mark.

Eesmärgiks eneseusu taastamine

Mis eesmärkidega Vaprus uuele hooajale vastu läheb? "Nagu Taavi juba ütles, soovime võitjamentaliteeti poistes esile tuua," lausus Pajula. "Samuti mängijate arendamine, et kõik areneksid ja enesekindlust saaksid. Me ei ütle konkreetselt, et tahame liiga võita või et meil on kindel kohustus pääseda Premium liigasse. Ja ei ütle ka seda, et tahame liigasse lihtsalt püsima jääda. Ma ei näe seal ühtegi võistkonda, kelle vastu meie võit oleks meie jaoks üllatus."

"Selge see, et Legion nimede ja kogemuste poolest tundub olevat kõige paremini komplekteeritud ja kogenum," arvas Pajula. "Kui oleme aasta lõpuks Premium liigasse viiva koha peal, siis järelikult meie tase ongi selline, võtame hea meelega selle koha vastu ning oleme õnnelikud ja rõõmsad. Ma arvan, et see aasta näitabki väga hästi ära, kus meeskonna tase on. Kindlasti meeskond areneb veel nii sel kui ka järgmisel aastal, sest meeskond on ju veel noor."

Lisaks Legionile tõstsid nii Pajula kui ka Midenbritt potentsiaalsete konkurentidena esile Elvat. Midenbritt: "Elva on kindlasti peale Legioni võistkond, kes on huvitatud edust. Kindlasti on võistkondi, kes ei näe soovi praegu Premium liigasse tõusta, ja me ei saa öelda, et nad meile millegi poolest kohe alla jäävad. Ja eks need duublid duubliteks – Levadia ja Flora duublid on alati tugevad."

Üheks mustaks hobuseks võiks saada Tartu Welco, kes alustas kahe hooaja vahel esindusmeeskondade raames koostööd Tartu Santosega. Pärnus ei kandnud klubidevaheline ühisprojekt mõned aastad tagasi erilist vilja, kuid kas tulevikus võiks midagi sarnast suvepealinnas taas kõne alla tulla? 

"Mina ausalt öeldes ei näe seda võimalust," tunnistas Pajula. "See oleks muidugi väga hea Pärnu jalgpallile taseme poolest, kui kõik paremad mängijad oleksid koos. Minu arvamus on puhtalt mineviku pealt – oli Linnameeskond ning siis kümme aastat tagasi oli samuti mingi koostöö, kui PJK andis Vaprusele mängijaid. Lõppkokkuvõttes ei ole neist projektidest midagi, kahjuks, välja tulnud."

Pärnu JK Vaprus
Peatreenerid: Taavi Midenbritt, Kalev Pajula
Kapten: Kristen Saarts
EJL-i stipendiaadid: Magnus Villota, Enrico Veensalu, Ronaldo Tiismaa, Uku Kõrre, Rasmus Ilves, Reno Mark
Eelarve: 550 000 eurot (kogu klubi)
Koduväljakud: Pärnu Rannastaadion, Pärnu kunstmurustaadion
Meeskonna värvid: kollane, must
Duubelvõistkond: Pärnu JK Vaprus II (II liiga lõuna/lääs)
Kodulehtvaprus.ee
Esimene mäng: 9. märtsil kell 13.00 vs. Tallinna Legion (Wismari staadionil)
Esimene Soccernet.ee telemäng: 28. märtsil kell 19.00 vs. Rakvere Tarvas (Rakvere kunstmurustaadionil)

Koosseis:

Väravavahid: Raido Ott, Siim-Sten Palm, Kenzo Talviste, Hendrik Vainu.
Kaitsjad: Rasmus Ilves, Taavi Kitsel, Uku Kõrre, Jaak-Peeter Oja, Joosep Sarapuu, Raimond Tiidemann, Enrico Veensalu, Tõnis Vihmoja, Magnus Villota.
Poolkaitsjad: Georg Grahv, Henri Hanson, Greger Könninge, Envar Lauter, Alder Lepik, Robin Limberg, Reno Mark, Rocco Mõtt, Ander Paabut, Clen-Raith Uibo.
Ründajad: Kristen Saarts, Ronaldo Tiismaa, Virgo Vallik.

Eeldatav algkoosseis:

Paernu JK Vaprus - Esiliiga - Football tactics and formations

Talvised koosseisumuudatused:

Sisse:

Henri Hanson (poolkaitsja) Paide Linnameeskonnast
Taavi Kitsel (kaitsja) mullu Eesti meistrivõistlustel ei osalenud
Greger Könninge (poolkaitsja) Vändra Vaprusest
Envar Lauter (poolkaitsja) Vändra Vaprusest
Ander Paabut (poolkaitsja) Vändra Vaprusest
Siim-Sten Palm (väravavaht) Raplamaa JK-st
Clen-Raith Uibo (poolkaitsja) Florast

Välja:

Richard Aland (väravavaht) naasis laenult Florasse
Juhan Jakobson (poolkaitsja) naasis Tallinna Kalevisse
Kristofer Kaasik (poolkaitsja) Tartu Tammekasse
Gegi Kekua (poolkaitsja) Pieta Hotspursi
Dave Moli (ründaja) uus klubi teadmata
Rene Prans (ründaja) Pärnu Poseidonisse laenule
Karl Anton Sõerde (ründaja) naasis Tallinna Kalevisse
Artur Šalda (ründaja) laenule Pärnu Poseidonisse
Kaspar Tilga (kaitsja) naasis Tallinna Kalevisse
Rauno Tutk (poolkaitsja) Kuressaarde

Hooajaeelsed mängud:

11.01. FC Kuressaare (PL) - Pärnu JK Vaprus  1:2 (Paabut, Saarts)
18.01. JK Tallinna Kalev (PL) - Pärnu JK Vaprus  6:2 (Paabut, Saarts)
26.01. Pärnu JK Vaprus - Viljandi JK Tulevik (PL)  1:2 (Könninge)
02.02. Pärnu JK Vaprus - FC Elva (EL)  2:0 (Mark, Veensalu) 
09.02. Pärnu JK Vaprus - Maardu Linnameeskond (PL)  2:0 (Paabut 2)
26.02. Pärnu JK Vaprus - FC Nõmme United (ELB)  4:3 (Paabut 2, Hanson, Vihmoja)
01.03. Vändra JK Vaprus (ELB) - Pärnu JK Vaprus  0:7 (Tiismaa 3, Veensalu, Hanson, Pärnik, Uibo)

Võit; kaotus.
PL - Premium liiga; EL - Esiliiga; ELB - Esiliiga B.

Kommentaarid

REGISTREERITUD (0)
ANONÜÜMNE (16)

Registreeritud kasutajate kommentaare ei ole.

PREMIUM LIIGAS
KODUNE JALGPALL
Pilk ajalukku: Trans vajab karikafinaalis Tallinna-võimu lõpetamiseks esimest väravat, Kaljul on aga põhjust enesekindluseks
Soccernet.ee jalgpallisaate "Silm peale!" 15. osas piilume nädala tippsündmuse ehk Evald Tipneri karikavõistluste ajalukku ja vaatame duelli omapärastele nüanssidele.
SILM PEALE!
VÄLISMAALT
Nemad, kes unustasid kaotamise
ESILIIGA TELEMÄNG
VÄLISMAALT
TOIMETAJA VALIK
RISTNURK
REKLAAM
VIIMASED PILDIGALERIID
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FC Flora
12
11
1
0
37:5
34
2.
Tallinna FCI Levadia
12
9
1
2
37:9
28
3.
Paide Linnameeskond
11
7
2
2
15:6
23
4.
Nõmme Kalju FC
12
6
4
2
18:12
22
5.
JK Narva Trans
12
4
4
4
15:9
16
6.
FC Kuressaare
11
3
3
5
8:13
12
7.
Tartu JK Tammeka
12
2
2
8
15:27
8
8.
Viljandi JK Tulevik
11
2
2
7
11:24
8
9.
Maardu Linnameeskond
12
1
3
8
4:32
6
10.
JK Tallinna Kalev
11
1
2
8
5:28
5
REKLAAM
SILM PEALE!

Vaata siit saate "Silm peale!" viimast osa!

SOCCERNETI FOORUM - FÄNNIDE KOHTUMISPAIK!

Räägi kaasa aktuaalsetel jalgpalliteemadel või muudel huvipakkuvatel teemadel! Külasta Soccernet.ee foorumit!

PREMIUM LIIGA TABEL
Tallinna FC Flora
34
Tallinna FCI Levadia
28
Paide Linnameeskond
23
Nõmme Kalju FC
22
JK Narva Trans
16
FC Kuressaare
12
Tartu JK Tammeka
8
Viljandi JK Tulevik
8
Maardu Linnameeskond
6
JK Tallinna Kalev
5
OTSEÜLEKANDED

Soccernet.ee näitab algaval hooajal otsepilti kokku üle 100 mängust nii Premium liigas, Esiliigas, naiste Balti liigas kui ka mujal. Püsi lainel!

MENÜÜ
 
KESKKONNAD
FACEBOOK