Krooniline valetaja ja raisakotkas: Milani omanikuvahetuse ähmased tagamaad (0)

Keskel Milani uus omanik Yonghong Li, paremal spordidirektor Marco Fassone. Vasakul David Han Li, üks Yonghong Li avalikest "nägudest". Foto: europe.easybranches.com

AC Milani fännid võisid viimaks rõõmustada. Rikkad välisinvestorid pöörasid jalgpalliklubide status quo pea peale, aga nüüd paistis tulevik helge ka Rossonerile. Hiinlased lubasid hiilguse taastamist ja tuulutasid selle kinnituseks usinalt tšekiraamatut. Ilusa fassaadi varju jäi aga logisev rahastusskeem.

Paul Elliott Singer kasvas üles juutide perekonnas New Jerseys, ühena apteekrist isa ja koduse ema kolmest lapsest. Ta õppis Rochesteri ülikoolis psühholoogiat ja seejärel Harvardis juurat. Singerist võinuks saada hea advokaat, aga kui ta isa mõjutusel investeerimisega tegelema asus, oli otsus tehtud.

 "Mulle ei meeldinud see, mida tegin. Mul polnud lihtsalt paremat ideed," rääkis Singer David Rubenstein Show’s juura-aastatest. 40 aastat tagasi asutas Singer Elliott Management Corporationi (EMC), loobudes kohtusaalis inimeste kaitsmisest.

 "1967. ja 1974. aasta vahel leidsime isaga iga võimaliku viisi, kuidas rahast ilma jääda," muigas mees selgituseks. "Kui 1977 [EMC-ga] alustasin, tahtsin strateegiat, mis raha kasvamise kindlustaks. Tahtsin tagasi teenida vanemate raha, mille kaotasin."

REKLAAM

Singer leidis oma niši raskustesse sattunud ettevõtetes. Ta on nelja aastakümne jooksul teinud meeletut raha, tegeledes pankroti äärel firmade laenude ja võlakirjadega, kasutades vajadusel kasumi teenimiseks äärmuslikke taktikaid. Selgus, et rahvusvahelises kohtus ei jookse seaduse tundmine sugugi mööda külgi maha.

 Kui tavaliselt üritavad inimesed oma investeeringuid kaitsta, siis Singer elatub ebaõnnestumistest. Singer on rahakauboi, kes annab laenu, kui keegi teine seda ei tee, ja võidab enim siis, kui üüratu intressiga hätta jäädakse. "Nagu kõik raisakotkad, sööb Singer siis, kui ohver sureb," kirjutas vabakutseline ajakirjanik Greg Palast. "Raisakotka nime ei andnud talle mina – seda tegid tema kolleegid, uhkusenoot hääles."

Me räägime kujuteldamatult suurtest mastaapidest, miljarditest. Eraettevõtete kõrval on Singer "aidanud" raskustes riike. Tema kliendid on olnud Peruu, Kongo ja ehk kuulsaimas loos Argentina. 15 aastat kestnud vägikaikaveo jooksul arestis EMC kohtu loal Argentina mereväe laeva, mis seisis Ghana sadamas, ja sundis riigi presidenti üürima eralennukit hirmus, et sama juhtub riikliku esindustiivulisega. Loomulikult olid Singer ja EMC kohal ka siis, kui Kreeka majandus rappa jooksis. Euroopa ladvikus mehest suurt ei arvata – mitme suurriigi seadused lausa keelavad teguviisi, mis Singeri rahakotti täidab.

Paul Singer. Kui ajakirjanik temalt küsis, kas pidev kohtus kemplemine on tema idee lõbust, vastas Singer: "Lõbus? Suusatamine on lõbus. See on töö."  Foto: bluntforcetruth.com

Nii võib mõista AC Milani fännide murekortse, kui nad said teada, et uus omanik Yonghong Li pidi klubi ostmiseks suure summa laenama ka Singerilt ja EMC-lt. Hiinlased on viimastel aastatel end jõudsalt Euroopa jalgpalliturule sisse söönud, investeerides klubidesse ja meelitades mängijaid suurte palgalipikutega, kuid Milani puhul oli hiinlaste osalus algusest peale küsitav. Pealtnäha tundus kõik ilus, aga kruvid logisesid algusest peale.

Milani pikaaegse omaniku, Itaalia skandaalse ekspeaministri Silvio Berlusconi vaatenurgast oli kõik muidugi loogiline. Milan oli aastaid kahjumit teeninud, kulud suurenesid ja tippklubidest jäädi üha kaugemale. "Lähen siit teadmises, et tänapäeva jalgpallis vajab maailma parimatega võistlemine investeeringuid, mida ühe perekonna taskutest teha ei jõua," tunnistas Berlusconi pöördumises fännidele.

Jutud Milani müügist levisid muidugi juba varem, aga avalikkuse ette tuldi mais 2016. Esimese hooga oli ostjaks Sino-Europe Sports, kes tasus koheselt 100 miljonit sissemakseks ja lubas omanikuvahetuse detsembriks lõpule viia. Yonghong Li ei olnud paberite järgi küll Sino-Europe’iga seotud, aga jokk-skeemide kasutamine ja investorite kaasamine on isegi magnaatide puhul tavapärane ja nii ei nähtud esialgu põhjust muretsemiseks.

Tumedamad pilved kerkisid Milano-Hiina liini kohale aasta lõpus, kui selgus, et Sino-Europe’il ei ole vajalikku raha kuskilt võtta. Aja võitmiseks maksti detsembris veel 100 miljonit ette. Klubi müük viidi lõpule märtsis, kui läbi hämarate käikude sai ostjaks hoopis Rossoneri Sport Investment. Väidetavalt maksis Yonghong Li omast taskust veel 50 miljonit, et tehingut kindlustada, ja laenas EMC-lt üle 300 miljoni euro. Loomulikult Singerile omase intressiga – summa on mõtteliselt jagatud kaheks, keskmine intress jääb napilt alla kümne protsendi.

 "Kui me vaatame, et Inter ja Roma said Goldman Sachsilt laenu 6,5-protsendilise intressiga, siis me maksame tõesti rohkem, aga see ei ole midagi hullumeelset," rahustas Milani uus tegevdirektor Marco Fassone The Guardianiga rääkides muretsejaid. "Hiinlaste jaoks on täiesti normaalne, kui laenu intress on kahekohaline number."

Kokku sai Milani hinnaks ligikaudu 740 miljonit eurot, millest orienteeruvalt 220 miljonit on vanad võlad. Need kandusid nüüd Rossoneri Sport Investmendi õlule.

Hooaeg ei ole veel poole pealgi, aga Milani uus koosseis ei ole loodetud tulemusi näidanud. Foto: footime90.com

Hoolimata võlakoormast ja asjaolust, et Milan on viimase kahe aastaga jäänud üle 150 miljoni euro kahjumisse, näitasid uued omanikud suvel, et vähemalt ambitsioonikusest neil puudu ei jää. Soetati maailma parimate kaitsjate hulka arvatav Leonardo Bonucci ja veel algkoosseisu jagu mängijaid, kokku kulutati ligi 230 miljonit eurot.

Kasutades ära igat võimalikku auku Financial Fair Play reeglites, suudeti suvel UEFA hambusse mitte sattuda, kuid suured kulutused tõmbasid siiski tähelepanu. Novembri alguses käis Fassone koos teiste klubi esindajatega UEFA-ga taas kohtumas, et järgmise nelja aasta plaani tutvustada, kuid 160 slaidi ja neli tundi selgitustööd tekitasid vaid lisaküsimusi, kirjutab New York Times.

UEFA kardab, et Milani suured kulutused ei võimalda neil ka järgmistel aastatel finantsiliselt nulli lähedale jõuda. Nii uued omanikud kui Fassone on viidanud, et Milan tahab ja kavatseb võimalikult kiiresti Meistrite liigasse naasta, kuid väljakul ei ole seni vajalikku hoogu näidatud. Koduliigas ollakse seitsmendad, sihtmärk ehk neljas koht jääb juba 11 punkti kaugusele. Vähemalt Euroopa liigas on alagrupifaas edukalt läbitud.

Järgmiste aastate eelarveid planeerides on Milan väidetavalt aga Meistrite liigaga juba arvestanud. Kaudselt on ka Fassone tunnistanud, et varuvarianti ei ole. Kui tulemusi ei tule, võib järgmisel suvel mängijate müümine olla paratamatu. Et Vincenzo Montella oma töökohaga maksis, ei ole üllatav; iseasi, kas Gennaro Gattuso on eesmärkide püüdmiseks õige mees.

"Omanikud teavad, et nii sportlikult kui finantsiliselt muudab Meistrite liiga klubi olukorda. See on miinimum, mida tahame saavutada. See klubi on hiiglane, kes viimased kaks-kolm aastat maganud, Ferrari, mida on garaažis hoitud – sa pead Ferrari rajale lubama, et ta vabaks saaks," ilustas Fassone.

Kui UEFA peab Milani plaani liiga riskantseks, võivad nad sellele aga õige kiiresti vee peale tõmmata – klubi jätkusuutlikkuse osas võib otsus tulla juba detsembri alguses. Võimalikud karistused ulatuvad hoiatusest eurokeeluni.

Milani viimasest Meistrite liiga trofeest möödus kevadel kümme aastat. Tõenäoliselt möödub teist sama palju, kuni nad taas trofee tõstmisest mõelda võivad. Foto: football-wallpapers.com

See kõik toob meid kaarega tagasi laenuni, mille klubi omanik Yonghong Li Paul Singerilt võttis. Vastavalt allkirjastatud lepingule peab EMC oma raha kätte saama 2018. aasta oktoobriks ehk vähem kui aasta pärast – näib sisuliselt võimatu, et Li suudaks klubi praeguse finantsmudeli juures vajaliku summa kokku saada. Kui kevadel Euroopa teravaimasse tippu naasmiseni ei jõuta, võib Milanist suvel saada odavmüügilett. Kui Singer oktoobriks raha tagasi ei saa, võtab ta lepingu järgi üle klubi juhtimise.

"Milanil on kaks varianti, otsida uusi investoreid või üritada laenu täiendavalt finantseerida," kirjutab ESPN-i ajakirjanik Gabriele Marcotti. "Nad palkasid BGB Westoni, et seda (täiendavalt finantseerimist - I. L.) üritada, aga see saab keeruline olema; on raske näha, kuidas oleks Milani olukord paranenud võrreldes ajaga, kui Elliottilt laenu võeti. Keegi võib neile raha anda, aga tingimused võivad olla veel veel halvemad."

Erilist kindlust ei paku investoritele ilmselt ka praegune omanik Yonghong Li, kelle hämar taust võib olla üks suurimaid faktoreid allkirjata jäänud kokkulepetes. Euroopas oleks see mõeldamatu, aga Hiinas on Yonghong Li justkui terve elu liikunud radari all, ajades kuskil varanduse kokku. Samas ei ole ta kunagi kuulunud riigi rikkaimate edetabelitesse. Ta on korduvalt valetanud oma varasemate ametikohtade osas ja mäetööstust, mis väidetava rikkuse aluseks, ei tunta ka Hiina vastavates ringkondades.

New York Times külastas Li kodumaad, et jälgi ajada. Tema firma kontor leiti tühjana, uksel silt, mis kuulutas rendivõlgnevust. Kaevandused, mida Li väitis enda omad olevat, on viimase aasta jooksul neli korda omanikku vahetanud, neist kahel korral tasuta; Shangbing Li, kelle nimi erinevatest dokumentidest läbi jookseb, eitas osalust Milanis ja väitis, et ei tunne Yonghong Li-d. Firma Guangdong Lion, millega mõlemad mehed paberite järgi seotud olid, oli augustiks oma uhkes pilvelõhkujas asuva kontori uksed sulgenud. Sisustus oli segi pööratud ja prügikastis mädanesid vaglad.

Silvio Berlusconi (keskel) ja Milan olid aastaid sünonüümid. Nüüd on mees kõrvale astunud. Foto: caixin.com

On raske öelda, mis oleks Milanile parim. Klubi juhtimises on Yonghong Li eelistanud tagaplaanile jääda, kuid kui stabiilset tulevikku suudab ta kirglikele fännidele pakkuda? Esialgu võib ehk lohutust pakkuda, et erinevalt miljonitest ameeriklastest ei jäta Singerit jalgpall külmaks. Ta on paadunud Arsenali fänn, kes ei jäta naljalt vahele ühtegi mängu, olgu see kodu lähedal baaris või Emiratesil, ja omab ka osa Lille’ist. Vaevalt oleks temagi sooviks Milan põhja lasta.

Kui Li võlgu tasuda ei suuda ja klubi tõepoolest EMC käsutusse läheb, võib Singeri varasemat praktikat arvestades eeldada, et Milan läheks uuesti müüki. Kasumisse jääks ameeriklane igal juhul. Aga mine tea, ehk sooviks 73-aastane jalgpallifännist pensionär hoopis aja maha võtta, muud ärid pojale pärandada ja Milani ise taas suurte hulka juhtida, kasutades hiinlaste paika laotud pusletükke?

Ehk oleks just kasumile orienteeritud ameeriklane see, keda Milani varemed kunagise hiilguse taastamiseks vajavad. Tema filosoofia justkui lubaks siseneda karmide tänavareeglitega jalgpallimaailma, kus raisakotkastest puudust ei ole.

 "Paul ütleb, et kui tahta midagi muuta, tuleb panuseid tõsta," selgitas Cliff Asness, üks Singeri usaldusisikutest Financial Timesile. "Ta küsib alati, mida ta oma raha eest saab."

SEOTUD LOOD
Kommentaarid

Kommentaare ei ole.

Sisene
TARTU AU JA UHKUS
Üksikute muudatustega Tammeka ihkab Eesti tippklubide alistamise traditsiooni hoida ja kasvatada
TIPPLIIGAD
 
Anier ja Hein jäid seekord pingile
EESTLASED VÕÕRSIL
Anier ja Hein jäid seekord pingile (0)
Finaali kordusetendus! Karikaloos ei halastanud ei Transile ega Tammekale
EELVAATED
ÜHE KUNINGA LUGU
Kellele kuulub Zlatan ehk kuidas poiss ennast Rosengardist välja ostis
EELVAATED
POHLAK KÕIGEST
RISTNURK
REKLAAM
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Nõmme Kalju FC
0
0
0
0
0:0
0
2.
Tallinna JK Legion
0
0
0
0
0:0
0
3.
Viljandi JK Tulevik
0
0
0
0
0:0
0
4.
Paide Linnameeskond
0
0
0
0
0:0
0
5.
JK Narva Trans
0
0
0
0
0:0
0
6.
FC Kuressaare
0
0
0
0
0:0
0
7.
Tallinna FCI Levadia
0
0
0
0
0:0
0
8.
Tallinna FC Flora
0
0
0
0
0:0
0
9.
JK Tallinna Kalev
0
0
0
0
0:0
0
10.
Tartu JK Tammeka
0
0
0
0
0:0
0
VIIMASED PILDIGALERIID
HÄÄLETUS
Mis koha saab Viljandi Tulevik selle hooaja Premium liigas?
8%
5%
21%
23%
35%
5%
4%
https://www.zone.ee/
PREMIUM LIIGA ÜLEMINEKUD

Jälgi, millised muutused toimuvad kahe hooaja vahel Eesti meistriliga klubides!

SOCCERNETI FOORUM - FÄNNIDE KOHTUMISPAIK!

Räägi kaasa aktuaalsetel jalgpalliteemadel või muudel huvipakkuvatel teemadel! Külasta Soccernet.ee foorumit!

OTSEÜLEKANDED

Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:

SILM PEALE!

Vaata siit saate "Silm peale!" viimast osa!

PREMIUM LIIGA TABEL
Tallinna JK Legion
0
Tallinna FCI Levadia
0
Paide Linnameeskond
0
Nõmme Kalju FC
0
Tallinna FC Flora
0
FC Kuressaare
0
JK Narva Trans
0
Tartu JK Tammeka
0
JK Tallinna Kalev
0
Viljandi JK Tulevik
0
MENÜÜ
 
KESKKONNAD
FACEBOOK