Kroonimata geeniuse tähetund ehk Kuidas ekstsentriline vanameister Napolit Maradona varjust välja juhib (3)

Hooaja alguses vajas Luciano Spalletti kargu abi, aga see leidis kasutust ka žestide võimendamisel. Foto: Scanpix / REUTERS / Russell Cheyne

"4-3-3? Jalgpallis ei ole enam süsteeme, vaid kõik sõltub vastase poolt jäetavatest ruumidest. Need tuleb kiiresti tuvastada ja valida õige hetk ründamiseks, julgeda alustada liikumisi isegi pressingu all." See käimasoleva jalgpallihooaja üks kõlavamaid tsitaate pärineb Luciano Spallettilt, kes pani 63-aastasena jalgpallimaailma endast rääkima nii nagu ei kunagi varem.

Spalletti poolt tüüritav Napoli on tõusnud sel hooajal vastu kõiki ootuseid üheks Euroopa jalgpalli kõige tulisemaks kõneaineks. Hiilgavad võidud Meistrite liigas Liverpooli (4:1) ja Ajaxi (6:1) ning hiljuti Serie A-s Juventuse (5:1) üle ei pannud mitte lihtsalt Lõuna-Itaalia klubi fänne uskuma Diego Maradona hiilgeaegade kordumisse, vaid need haarasid kogu kontinendi tähelepanu.

Nimetatud purustustöödest aga isegi kõnekam on Napoli esituste stabiilsus, arvestades et hooaja eel ei loetud neid isegi Serie A soosikute sekka. Meistrite liiga alagrupis võideti viiest viis, enne kui suhteliselt tähtsusetus viimases voorus Liverpoolile võõrsil kaotati. Koduliigas tuldi uuele aastale vastu ainsagi kaotuseta, kuni lõpuks Milano Interile võrdses mängus võõrsil napilt alla jäädi.

Värskelt lubati ennast Diego Armando Maradona nimelisel staadionil šokeerida Cremonesel, kellele jäädi alla karikavõistluste veerandfinaalis, kus mängitati teist koosseisu, lubati külalistel lõpu eel viigistada ja alistuti penaltiseerias. Neid tagasilööke võib aga pidada tööõnnetusteks, mida pika hooaja peale ikka sisse tuleb, ning pealegi tõstab karikasarjast väljakukkumine tänu lihtsamale mängugraafikule veelgi tõenäosust, et igatsetud scudetto ehk Itaalia meistritiitel 33-aastase vaheaja järel Napolisse rändab.

Meistrite liigas kindlustas Napoli grupivõidu sisuliselt viie mänguga ja oli kogu alagrupiturniiri kõige resultatiivsem meeskond 20 väravaga. Kuu aja pärast ootab neid 1/8-finaalis ees Frankfurti Eintracht. Serie A-s on korjatud 18 vooruga 47 punkti (54 võimalikust), edestades teisel kohal olevat tiitlikaitsjat AC Milani juba 9 punktiga. 44 löödud väravat on jällegi võimsalt kogu liiga parim näitaja.

Kui kaugele Partenopei tiivad kannavad? Ebausklik Spalletti toonitab tiitlivõimalusi puudutavatele küsimustele vastates, et nad ei ole veel midagi saavutanud ja tulevikku tuleb vaadata üks mäng korraga. Kahtlemata on tal õigus, Meistrite liiga otsustav faas on ju alles algamas ning Serie A hooaeg pole veel ekvaatoritki ületanud.

Ometi näitavad kõik märgid, et tegemist ei ole juhusliku seeriaga, vaid Napoli on saavutanud püsivalt uue taseme, mida hooaja eel keegi neile ennustada ei osanud. Praeguseks on Napoli meistritiitli võitmise tõenäosus kihlveokontorite hinnangul juba ligikaudu 80%. Mis on selle tähelennu taga?

Napoli projekt on kallim kui kadunud Fiat (ilma CD-deta)

Tegemist on Spalletti teise hooajaga Napolis ja kui osad ultrafännid oleks oma tahtmise saanud, siis oleks esimene jäänud ka tema viimaseks. Hoolimata sellest, et ta juhtis debüüthooajal Napoli tagasi Meistrite liiga kohale, ei mahtunud tulihingelistele fännidele hinge, et seitse vooru enne lõppu olid nad veel tiitliheitluses sees, aga sellele järgnes ärakukkumine.

Nii riputasid fännid maikuus klubi staadionile plagu, kus lubati tagastada Spallettile temalt varasemalt varastatud Fiat Panda eeldusel, et treener esitab lahkumisavalduse. Spalletti ei ole aga suu peale kukkunud, öeldes BBC andmetel seepeale, et ta võtnuks pakkumise vastu vaid juhul, kui tema CD-d on terved. Pool aastat hiljem olid ilmselt juba kõik Napoli fännid valmis Spalletti meeskonda kätel kandma.

Ümbersünni juures paistavad kõige eredamalt silma tähtmängijad eesotsas Victor Osimheni ja Hvitša Kvaratsheliaga. 24-aastase Nigeeria ründaja aeg Napolis on möödunud ohtrate vigastuste tähe all, kuid sellest hoolimata on ta jõudnud kõigil kolmel hooajal kahekohalise väravate hulgani. Sel hooajal on tal kirjas 14 liigamänguga juba 12 väravat.

Suvel Kaasani Rubinist toodud 21-aastane Gruusia vasakäär on aga oma 10 miljoni euro suuruse hinna juba kümnekordistanud, mis statistikas väljendub 7 värava ja 7 väravasöödu näol Serie A-s (Meistrite liigas lisaks veel 2+3).

Kui need kaks väravale suunatud mängijat on pealkirjad endale haaranud ja tänu oma noorusele on nad ka Napoli suurimateks müügiartikliteks, siis meeskonnas jagub veel kõvasti klassi ja sügavust. Võtmemängijatena võib välja tuua veel näiteks Kameruni keskväljabossi Andre-Frank Zambo Anguissa ja Lõuna-Korea keskkaitsja Kim Min-Jae.

Üheks õitsengu põhjuseks peetakse spordidirektori Cristiano Giuntoli osavat tegutsemist üleminekuturul. Kalidou Koulibaly, Dries Mertensi, Lorenzo Insigne ja Fabian Ruizi lahkumise järel investeeriti staaride müügist saadud raha vähemtuntud mängijatesse ja Napoli palgafond vähenes umbes 30%, aga uued mehed on kiiresti tõestanud, et nimekad mantlid ei jää neile suureks, pigem vastupidi. Lisaks Kvaratshelia superdiilile muudeti näiteks Anguissa ületulek Fulhamist püsivaks vaid 15 miljoni euroga ja Kim osteti Fenerbahcest 18 miljoniga.

Ent ainult andekatest mängijatest ei piisa, et meeskond toimima panna. Oodatud üleminekuaasta asemel kihutati hoobilt tippu tänu treeneri tarkusele. Uued ostud sobituvad ideaalselt Spalletti viljeletava stiiliga ja see ongi võimaldanud tal moodustada nii hirmuäratava löögirusika, mis mitte lihtsalt saab teistele tippmeeskondadele vastu, vaid puhuti pühib nad lausa mängleva kergusega teelt minema.

Kes siis on see Fiatiga sõitev karismaatiline ja ekstsentriline tegelane Napoli treeneripingil, kes pole ise kunagi Itaalia meistriks tulnud, aga peaks nüüd lõpetama – ptui-ptui-ptui – Napoli üle 30 aasta kestnud ootuse, millega teiste seas Rafael Benítez, Maurizio Sarri ja Carlo Ancelotti enne teda hakkama ei saanud?

Omapärane karjäär: Siberi lumehangedest pardi toitmiseni

Silmapaistmatu mängijakarjääri järel asus Spalletti treeneritöö juurde ligikaudu 30 aastat tagasi, 1994. aastal ehk neli aastat pärast Napoli viimast liigavõitu. Tema treenerikarjäär osutus palju lennukamaks, kui ta Empoli kiiresti kolmandast divisjonist kõrgliigasse juhtis. Suurklubide huviorbiiti jõudis ta aga uue aastatuhande alguses tehtud tööga Udineses, kelle ta vedas 2005. aastaks esmakordselt klubi ajaloos Meistrite liigasse.

Udinese sensatsioonilise hooaja järel viis tee pealinna, kus Spallettist sai AS Roma peatreener. Raske alguse järel pööras Spalletti vankri ümber geniaalse lükkega, liigutades legendaarse mängujuhi Francesco Tottit oma taktikalise asetuse tippu. Alles aastaid hiljem hakati seda lahendust nimetama libaüheksaks, kui Pep Guardiola Barcelonas ja Vicente del Bosque Hispaania koondise eesotsas selle kuulsaks tegid.

2006. aastal Serie A aasta treeneriks valitud Spalletti juhtis Roma järgnenud aastal Meistrite liigas veerandfinaali ning võitis 2007. aastal nii Itaalia karika kui ka superkarika. 2008. aastal jäi Meistrite liigas laeks taas veerandfinaal, kus kaotati teist korda järjest Manchester Unitedile, aga Itaalia karikat suudeti kaitsta. Uus hooaeg läks aga suuresti aia taha, kui Meistrite liigas piirduti 1/8-finaaliga ja koduliigas jäädi alles kuuendaks. Kui Serie A 2009/10 hooaeg algas kahe järjestikuse kaotusega, siis pani Spalletti ameti maha.

Järgnes edukas periood Peterburi Zenidis, mida jääb meemina meenutama Spalletti otsus Siberi lumehangede vahel särk seljast heita.

Venemaal võitis ta kohe esimesel aastal meistritiitli ja karika, kuid Meistrite liiga sõelmängudel jäädi ukse taha. Pääseti küll Euroopa liigasse ja võideti seal alagrupp, kuid laeks jäi veerandfinaal. Järgnes aga Venemaa superkarika võit ning uuel eurohooajal pääses Zenit klubi ajaloos esmakordselt Meistrite liiga 1/8-finaali. Lepingupikendusele järgnes teine järjestikune Venemaa meistritiitel, kuid sealt alates karikaid enam ei lisandunud ning 2014. aasta märtsis lasti Spalletti lahti.

Järgnes peaaegu kaheaastane paus treeneritööst, kuna Spalletti eelistas lasta tiksuda kõrgel palgal, mida Zenit oli kohustatud kuni lepingu aegumiseni tasuma. Alles 2016. aasta alguses naasis ta Roma treeneripingile. Spalletti vastuoluline otsus kasutada Tottit vahetusmehena tekitas esialgu paksu verd, kuid niiviisi tõstis ta meeskonna kesisest seisust pronksile, samas kui Meistrite liiga eelringis põruti ja Euroopa liigas piirduti lõpuks 1/8-finaaliga. Teine hooaeg Romas tõi hõbeda, misjärel otsustas ta klubist lahkuda ja asuda Milano Interi tüüri juurde.

Spalletti vedas Interi üle pika aja tagasi Meistrite liiga kohtadele ja tema lepingut pikendati 2021. aastani, kuid olles tiimi kaks aastat järjest neljandale kohale tüürinud, näitas Inter talle 2019. aasta mais ikkagi hundipassi, et Antonio Contele ruumi teha. Euroopas jõudis ta Interit juhendada vaid ühe hooaja, kui Meistrite liiga alagrupis jäädi kolmandaks, kukkudes Euroopa liigasse, kus jäi laeks 1/8-finaal.

Järgnes veel kaks aastat puhkust, mis sisaldab tema puhul hoolitsemist nii oma särgikollektsiooni kui ka Lumivalgekese (lemmikloomast pardi) eest, enne kui Spalletti soostus 2021. aasta mais Napolit juhendama.

Ebausklik treener ebausklikus linnas

Spalletti karjäärile peale vaadates jääb vastuoluline mulje. Ühest küljest on ta ilmselgelt tulemuslik treener, kelle meeskonnad esinevad tavaliselt üle ootuste hästi, eriti esimestel aastatel tema käe all.

Teisest küljest aga on tal selge mustrina alati midagi puudu jäänud, et klubide ja fännide ambitsioonidele täielikult vastata. Kaks Venemaa meistritiitlit on siiani tema ainsad tiitlid ning Itaalias tõstis ta viimati mõne karika oma pea kohale 15 aastat tagasi. Sama kaugest ajast pärinevad ka tema parimad saavutused Euroopas, milleks on jäänud kahel korral Meistrite liiga veerandfinaalidesse jõudmine.

Puhtalt teenistuslehte vaadates ei viita seega miski, et tegemist oleks geeniusega, kes võiks suhteliselt vähetuntud mängijatega klubi absoluutsesse tippu tõsta ning aidata Napolil Diego Maradona varjust välja hüpata.

Vaadates tema seniseid karjäärivalikuid, on aga selge ka see, et CV edendamine ja tiitlite korjamine ei olegi tema jaoks alati kõige tähtsamad. Rohkem kui neli aastat veetis ta ju Venemaal hea raha peal ning pärast seda on ta koguni kaks korda jalgpallist pikema pausi teinud, eelistades korjata palka, mida klubid olid sunnitud talle vallandamiste järel edasi maksma.

Selline käitumine on igati korrektne, kuid võib fännidele halva maigu suhu jätta ja potentsiaalsetele uutele tööandjatele hoiatava märgina mõjuda. Ehk aitab see kõik selgitada, miks on kiputud Spalletti treenerioskuseid alahindama ja miks Napoli fännid teda minema tahtsid kihutada, olgugi et ta oli meeskonna uuesti tiitlinõudlejaks kergitanud.

Sarnaselt Spallettiga on ka Napoli olnud korduvalt lähedal Itaalia meistritiitli haaramisele, kuid teravaim tipp on jäänud püüdmatuks. Napoli tiitlipõud on kestnud veel kauem kui Spalletti treenerikarjäär ja nii on tiitlivõimalustest rääkides mõistetav nii fännide kannatamatus, treeneri ja klubi poolne ettevaatlikkus kui ka kõigi osapoolte ebausk, mis selle pingega toime aitab tulla.

Õige meelelaadi säilitamine on Spalletti jaoks eriti oluline, sest tema mänguplaan näeb ette äärmiselt dünaamilist ja loovat jalgpalli, mis ei oleks võimalik ilma mängijate vahelise teineteisemõistmise ja sünergiata. Meeskonna selgrooks on keskkaitsjad ja keskväljakolmik, kes ei jää surve all kunagi hätta ja toimetavad väga mitmekülgsetel viisidel palli ründava kolmikuni.

Kuidas see paljuräägitud ruumist lähtuv taktika täpsemalt toimib, võib vaadata allolevast videost:

Igatahes on Napoli leidnud endale üle maailma palju uusi pöidlahoidjaid juurde. Kellele siis ei meeldiks veidrad isiksused platsi ääres, tõusvad tähed väljakul, meelelahutuslik jalgpall ... ja seda kõike kohalike omanikega, mitte naftarahadega. 

*

Spalletti veidrustest rääkides ei saa üle ega ümber ka tema käesurumise tavadest. Pärast Juventuse alistamist läks viraalseks video temast ja Massimiliano Allegrist. See pole aga kaugeltki esimene eriskummaline käesurumine tema karjääris. Siin on väike valik sotsiaalmeediast leitavast materjalist:

Kommentaarid

atleticomadrid   •  
(195.250.172.***)
Spalletti on olnud huvipakkuv treener juba Roma päevilt ja tema Peterburi aastad olid mingis mõttes isegi pettumus(selles suhtes, et ta sinna üldse läks).
Napoli tiitlivõit oleks selle hooaja parim asi. Kadestan neid, kes selle juhtudes Napolis juhtuvad viibima.
Hidalgo   •  
(83.191.227.***)
Napoli muutus isiklikult sümpaatseks Cavani-Lavezzi-Hamšiku päevilt. Vahepeal tehti lollusi nagu Beniteze ja Gattuso palkamine peatreeneriks mis kaotas täielikult huvi selle satsi vastu.

Kõigi aastate jooksul on saadud suur hulk ilusaid/valusaid kaotusi aga i-le täpi panekuks on jäänud jõust puudu. Loodan, et seekord läheb teisiti.

Isiklikult eestlasena on just Kvara tähelend väga sümpaatne. Oleks ülikõva näha Gruusiast tulevat maailma top10 mängiat.
Urmo Kivilo   •  
(46.131.27.***)
:)

Sisene
Enne kommentaari avaldamist tutvu Soccernet.ee kommentaaride hea tavaga.
AHJUSOOJAD JUTUD
SN Bilbaos | Maailma superstaar nr 1 hiilis ja veenis, nautis ja lummas, tänas ja säras
KARIKAS KALEVILE
EESTLASED VÕÕRSIL
ENNE PIDUPÄEVA
JUTTE KAUGELT MAALT
Intervjuu | Anne Rei: väljamüüdud staadion ja superstaarid väljakul – naiste Meistrite liiga finaal on nüüd suur finaal!
Videokohtunik | Ühe penalti Tammeka sai, aga teisest jäeti ekslikult ilma
KÕIK SAAVAD TALA
KES KUHU?
Suur ülevaade | Burnleyst Bayernisse! Hull tõmme püsib õhus, aga Chelsea ja Manchester Unitedi mure on veel suurem
EESTLANE IIRIMAAL
JUTTU JAGUB!
LANG 200
Tanel Langi teekond 200. mänguni: 180-kraadised pöörded testisid ihu ja vaimu, kuid verstapost oli mõeldud püstitamiseks!
RISTNURK
Xavi ja Laporta veidrad diilid
VEIDRAD DIILID
Xavi ja Laporta veidrad diilid (0)
 
 
Mis Xhaka nii rõõmsaks tegi?
JALGPALLURITE NALJAD
Mis Xhaka nii rõõmsaks tegi? (0)
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FCI Levadia
14
10
3
1
34:6
33
2.
Nõmme Kalju FC
12
8
3
1
27:11
27
3.
Paide Linnameeskond
14
8
1
5
21:14
25
4.
Tallinna FC Flora
14
7
4
3
25:17
25
5.
JK Tallinna Kalev
14
4
4
6
16:22
16
6.
Tartu JK Tammeka
12
3
4
5
14:15
13
7.
Pärnu JK Vaprus
12
3
3
6
11:19
12
8.
FC Kuressaare
12
3
3
6
16:26
12
9.
JK Narva Trans
12
2
3
7
12:31
9
10.
FC Nõmme United
12
1
2
9
6:21
5
SOCCERNET TV
VIIMASED PILDIGALERIID
PREMIUM LIIGA TABEL
Tallinna FCI Levadia
33
Nõmme Kalju FC
27
Paide Linnameeskond
25
Tallinna FC Flora
25
JK Tallinna Kalev
16
Tartu JK Tammeka
13
Pärnu JK Vaprus
12
FC Kuressaare
12
JK Narva Trans
9
FC Nõmme United
5
OTSEÜLEKANDED

Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:

https://www.zone.ee/
SOCCERNETI FOORUM - FÄNNIDE KOHTUMISPAIK!

Räägi kaasa aktuaalsetel jalgpalliteemadel või muudel huvipakkuvatel teemadel! Külasta Soccernet.ee foorumit!

TEAD ROHKEM?

Aita Soccernet.ee kajastust paremaks muuta.

Saada uudisvihje uudised@soccernet.ee!