A. LE COQ PREMIUM LIIGA
MEESTE KOONDIS
NAISTE KOONDIS
EESTLASED VÕÕRSIL
SOCCERNET
Oled hiljuti mõne suurturniiri võitnud? Kui jah, siis tule ja liitu F-alagrupiga! 2014. aastal maailma parimaks kroonitud Saksamaa, kaks aastat hiljem Euroopa meistrivõistlustel triumfeerinud Portugal, kolme suve eest Venemaal MM-i võitnud Prantsusmaa. Ja siis vaene lihtsurelik Ungari.
Prantsusmaa on üles ehitamas sama võimsat impeeriumi kui oli kümnekonna aasta eest Hispaanial, kes võitis kolm suurturniiri järjest. 2016. aastal oldi finaalis, 2018. aastal juba võideti. Kuskilt otsast ei paista küll, et Prantsusmaa praegu nõrgemaks oleks jäänud. Pigem vastupidi. Ja seda vaatamata sellele, et Prantsusmaa kõrgliiga pole pooltki nii glamuurne või edukas kui näiteks Inglismaa kõrgliiga. Pigem vaadatakse alt üles jätkuvalt ka teistele Euroopa tippliigadele nagu näiteks Saksamaa, Hispaania või Itaalia.
Aga kuidas on nii, et Venemaal toimunud MM-il osales 52 mängijat, kes on Prantsusmaal sündinud? Rohkem kui kahe koondise jagu. Kui võtta sama turniiri neli poolfinalisti - Prantsusmaa, Horvaatia, Belgia ja Inglismaa -, siis enam kui veerand (ehk enam kui ühe koondise jagu) mängijatest said oma jalgpallihariduse Prantsusmaal.
CIES Football Observatory tegi kahe aasta eest uuringu, mille tulemusena on Prantsusmaa suuruselt teine jalgpallurite eksportija maailmas. Esimene on mõistagi Brasiilia, kõigi aegade edukaim vutiriik. Ja selle ekspordiriigi keskusena on end aina rohkem kehtestamas Prantsusmaa pealinn Pariis. Ei ole ainult nii, et PSG domineerib meeste klassis ja järelkasvu pole - Pariisis või selle lähiümbruses kasvasid üles enam kui kolmandik valitsevatest maailmameistritest. Lisaks ka näiteks Kingsley Coman, Adrien Rabiot ja Anthony Martial, kes koondisesse ühel või teisel põhjusel ei mahtunud.
Praegune Prantsusmaa noortesüsteem sai tuule tiibadesse 1973. aastal, mil toonased profiklubid pidid looma akadeemiad. Täna on üle kogu Prantsusmaa jalgpalliakadeemiates laiali enam kui 2000 15-20-aastast noormängijat.
Lyoni akadeemias värbamistööd teinud Gerard Bonneau selgitas, et Prantsusmaa jalgpalluri prototüüp on segu atleetlikkusest ja maagilisest tehnikast. Arvestades, et Lyonist on tulnud näiteks Samuel Umtiti, Karim Benzema, Hatem Ben Arfa, Alexandre Lacazette ja Nabil Fekir, siis Bonneau teab, mida ta räägib.
"Prantsusmaa jalgpallurid on sellised, kes sobituvad igasse süsteemi ja suudavad mängida mõlema jalaga. Nad mängivad tehniliselt väga puhtalt ja paljud meie mängijad on väga füüsilised. Ma usun, et kui ma näeksin Prantsusmaa jalgpallurit mängimas, siis ma tunneksin ta ära. Ka siis, kui ma näen teda üldse esimest korda," selgitas ta ESPN-ile.
Prototüüpe täis koondis
Ja Didier Deschampsil on selliseid jalgpallureid, neid tüüpiliseid Prantsusmaa jalgpallureid, kasutada ikka väga palju. Ehk isegi rohkem kui kunagi varem, kuna tagasi on ka Real Madridiga kulda ja karda võitnud Karim Benzema. Tundub justkui, et Deschamps oleks enne EM-i endamisi arutlenud, et kuidas ometi saab ta maailmameistriks tulnud satsi veel paremaks treida. Ja siis tuli meelde, et ripakil on oma põlvkonna üks parimaid ründajaid, kellega tasub suhted taas üles soojendada. Nüüd on mehel seega uus, aga üsna meeldiv probleem. Häid mängijaid on lihtsalt nii palju, et mõned staarid peavad paratamatult mängu pingilt alustama. Ja kolm tükki ei mahu mängupäeval pingilegi.
Eksperimenteerida Deschampsil aega pole, sest juba kuue päeva pärast kohtutakse Saksamaaga. Kuivõrd grupis on ka Portugal, siis ongi alagrupiturniir ehk kõige suurem proovikivi. Kui sealt õnnestub kadudeta läbi minna, siis võivad nad vabalt lõpuni välja jalutada. Eelmine MM näitas, et alagrupis oli prantslastel Austraaliaga probleeme. Samas on nad nüüd selle kogemuse võrra rikkamakad.
Eksperimenteerima aga suurt ei peagi, sest MM-finaalis algkoosseisus alustanud 11 jalgpallurist üheksa on jätkuvalt olemas ja neist omakorda kaheksa mahuvad ka allpool pakutavasse eeldatavasse algkoosseisu. Ainsana on koondisest üldse väljas Samuel Umtiti ning Blaise Matuidi, aga keskkaitsesse ja äärele on materjali küll ja veel. Oliver Giroud' saab Deschamps soovi korral aga asendada ei kellegi muu kui eelmainitud Benzemaga.
Ja ülejäänd mehed on ajaga justkui veel paremaks läinud - Paul Pogba on taas paari aasta võrra küpsem. N'Golo Kantest räägitakse Meistrite liiga finaali järel kui reaalsest pretendendist Ballon d'Orile. Antoine Griezmann on endiselt Prantsusmaa ründemängu võtmetegelane. Kaitseliinis on Lucas Hernandez, Raphael Varane ja Benjamin Pavard mängimas sisuliselt oma karjääri parimat jalgpalli. Ja Hugo Lloris on endiselt kapten. Kapten suure tähega.
Kõik märgid näitavad, et Prantsusmaa võib taas lõpuni välja purjetada. Aga näiteks Saksamaa ja Portugal arvavad ilmselt teisiti.
Meeskonna staar - Kylian Mbappe
Olemegi märkamatult jõudnud sinna faasi, kus Kylian Mbappe ei ole enam noor ja andekas. Ta on küll endiselt alles 22, aga nüüd juba täielik superstaar ja maailma üks parimaid jalgpallureid. Ja kui ta kõigest 19-aastasena Prantsusmaa MM-tiitlini vedas, siis kuidas me saame teda kolm aastat hiljem siin eirata?
Ja erakordselt suur kompliment on Mbappe esile tuua sellises Prantsusmaa koondises. Karim Benzema, Antoine Griezmann, Paul Pogba, N'Golo Kante. Kõik vääriksid siin kohta, aga Mbappe ei ole enam tulevik. Mbappe on olevik.
Silm peale - Karim Benzema
See segment on justkui Karim Benzema jaoks loodud. Kui Prantsusmaa mängib, on pilgud paratamatult Benzemal. Kui meeskonnas peaks juhtumisi taas hallitama hakkama, siis on automaatselt süüdi Benzema. Kui aga läheb õnneks, siis on Deschamps geenius, et Benzemaga ära leppis ja mehe tagasi tõi. Nii labaselt lihtsalt jalgpallis kohati asjad käivadki.
Oluline on aga see, et 12 aastat järjest Real Madridis esiründajaks olnud Benzema paistab olevat heas tujus ja polnud mingi probleem viieaastase pausi järel koondisesse naasta. Samavõrd tähtis on ka see, et ülejäänud mängijad sellest suurt numbrit ei teinud. Vähemalt pealtnäha vana arm ei roosteta.
Koondisest väljas - Dayot Upamecano
Prantsusmaa tagalat arvestades on "koondisest väljas" seltskond vägagi mehine - Samuel Umtiti, Blaise Matuidi, Eduardo Camavinga, Anthony Martial. Kõigest mõned nimed. Aga kui neile kõigile leiab mingigi põhjenduse - MLS, vanus, noorus, hetkevorm -, siis Dayot Upamecano koju jätmine oli üllatus. Keset EM-i algab Upamecano leping Müncheni Bayerniga, kes maksis tema mängijaõiguste eest Leipzigile 42,5 miljonit eurot.
Mullu valiti ta Meistrite liiga hooaja sümboolsesse koosseisu. Aasta lõpus tegi ta Prantsusmaa koondises debüüdi ja lõi kiirelt ka värava. Tulevik tundus helge ja keskkaitses oli iseenesest Raphael Varane kõrval üks koht ka vaba, ent võta näpust. Camavinga ja Upamecano pidid leppima U21 koondisega, kellega jäädi EM-finaalturniiril pidama veerandfinaali.
Treener - Didier Deschamps
Kolm aastat tagasi said jalgpallikilvarid ühe põneva fakti võrra rikkamaks, mida erinevates pubiviktoriinides ilmselt juba kriminaalselt palju küsitud. Kes on kolm meest, kes tulnud maailmameistriks nii mängija kui treenerina? Didier Deschampsist, Mario Zagallo ning Franz Beckenbauer.
Varem ka Monacot, Juventust ja Marseille'd juhendanud 52-aastase Deschampsi käe all on Prantsusmaa tööd teinud juba ligi kümme aastat ehk alates 2012. aasta EM-i järgsest perioodist, mil senine loots Laurent Blanc tagasi astus. 2014. aastal kaotati MM-i veerandfinaalis hilisemale võitjale Saksamaale, 2016. aastal langeti koduse EM-i finaalis Portugalile ehk kaotati samuti hilisemale võitjale. Kolm aastat tagasi tuldi maailmameistriks. Kellelegi muu kui hilisema võitja vastu Deschampsi ajastu Prantsusmaa seni langenud polegi.
Rasmus Voolaid: "Kahtlemata on Prantsusmaa selle turniiri suursoosik ja millegi vähema kui tiitliga leppida ei taheta. Suurima potentsiaaliga komistuskoht on alagrupp, kust võib krobelise algusega Portugalilt ja Saksamaalt sahmakas tulla ja kolm punkti Ungari vastu neid edasi aidata ei pruugi. Samas tõestas Portugal viie aasta eest, et alagrupis võib piisata ka kolmest viigist ja nii saab edukalt tiitlini marssida küll. Ehk, jah, ma ennustan Prantsusmaale Euroopa meistritiitlit."
Mängud alagrupis:
T, 15. juunil kell 22.00 vs Saksamaa (München)
L, 19. juunil kell 16.00 vs Ungari (Budapest)
K, 23. juunil kell 22.00 vs Portugal (Budapest)
Eeldatav algkoosseis:
Koosseis:
Väravavahid: Hugo Lloris (Tottenham), Mike Maignan (Lille), Steve Mandanda (Marseille)
Kaitsjad: Lucas Digne (Everton), Leo Dubois (Lyon), Lucas Hernandez (Bayern), Presnel Kimpembe (PSG), Jules Kounde (Sevilla), Clement Lenglet (Barcelona), Benjamin Pavard (Bayern), Raphael Varane (Real Madrid), Kurt Zouma (Chelsea).
Poolkaitsjad: N'Golo Kante (Chelsea), Thomas Lemar (Atletico), Paul Pogba (Manchester United), Adrien Rabiot (Juventus), Moussa Sissoko (Tottenham), Corentin Tolisso (Bayern).
Ründajad: Wissam Ben Yedder (Monaco), Karim Benzema (Real Madrid), Kingsley Coman (Bayern), Ousmane Dembele (Barcelona), Olivier Giroud (Chelsea), Antoine Griezmann (Barcelona), Kylian Mbappe (PSG), Marcus Thuram (Mönchengladbach).
Premium liigas aset leidnud üleminekuid ja nendega seotud kuulujutte saad vaadata SIIT.
Soccernet.ee pikemad intervjuud, reportaažid, persoonilood, arvamused ...
Loe Soccernet.ee värskemaid eksklusiivlugusid:
Soccernet.ee taskuhääling "Pikk ette (ja ise järele)" nii helis kui ka pildis!
Loe Soccernet.ee kokkuvõtteid Premium liiga hooajast 2024!
Soccernet.ee heidab koostöös RefPaliga pilgu kohtunikemaailma. Mis on õige, mis on vale ja miks?