Kuressaare kapten ja juhatuse liige: suuri investeeringuid kuskilt Abu Dhabist ei tule (3)

Elari Valmas. Foto: Jana Pipar

Esmaspäeva hommikul sündis järjekordne suurüllatus Eesti vutimaastikul, kui tänavu Esiliiga võitnud Maardu Linnameeskond teatas, et rahalistel põhjustel oma Premium liiga kohast loobutakse ning see läheb FC Kuressaarele, kes Esiliiga viiendana lõpetas. Kuressaare kapten ja juhatuse liige Elari Valmas rääkis Soccernet.ee-le, et uusi toetajaid asutakse nüüd otsima, aga väga suuri investeeringuid oodata ei tasu.

Segadus kohaliku kõrgliiga ümber algas juba eelmise hooaja lõpu järel, kui Sillamäe Kalev kaotas rahaliste probleemide tõttu oma litsentsi ning Infonet ja Levadia otsustasid ühineda. Seetõttu tõusis meistriliigasse üleminekumängudeta Maardu kõrval ka Esiliigas teiseks jäänud Tallinna Kalev. Novembris teatas Maardu, et nende osalemine pole aga tegelikult üldsegi kindel, sest uute toetajate leidmisega ollakse hädas. Täna kinnitasid nad Premium liigast loobumise ning kuna Esiliigas kolmandana lõpetanud Rakvere Tarvas loobus samuti tõusmise võimalusest, läks pakkumine viiendaks tulnud Kuressaarele, sest neljandana lõpetas Flora duubel.

Sajandi algusest alates Eesti kõrgseltskonnas mänginud, kuid seda esmalt jojo-klubina teinud Kuressaare kinnitas kanda eelmise kümnendi lõpus. Aastatel 2009 kuni 2013 mängiti viis hooaega järjepanu kõrgliigas. 2014. aastaks langeti Esiliigasse, 2016. aastaks koguni Esiliiga B-sse, mis sama aasta lõpuks võideti. Nüüd ollakse tänase otsuse järel tagasi Premium liigas.

Elari Valmas tõdes Soccernet.ee-le, et neil on klubina eelarvel põhi olemas, nüüd on vaja seda lihtsalt kasvatada - igal juhul hakkama saadakse. "Muidugi algavad nüüd ka uute toetajate otsingud, ilma läheks kindlasti raskeks. Aga eelkõige üritame jätkata oma praeguste toetajatega, kes on meil Esiliiga B-st saadik olnud ja kes on meisse uskunud, ja samuti ka linna toetusega," rääkis Valmas, "väga suuri finantseeringuid kuskilt Abu Dhabist ei tule."

Otsus sündis ühiselt

Kuigi pakkumine kõrgliigas osalemiseks tuli saarlastele üllatuslikult, siis vastus sündis üsna kiirelt. Juba varem oldi isekeskis paika pandud, et vutti tuleb tõsisemalt võtta ja sellest tulenevalt võiks Jan Važinskist uuel hooajal taas nende peatreener saada.

"Kui eelmine hooaeg läbi sai, hakkasime tegelikult juba siis valmistuma järgmiseks hooajaks, kuhu tahtsime minna väga professionaalse suhtumisega meeskonnana. Ja ma ei mõtle puhtalt mängijate seisukohast, vaid ka kontori poole pealt. Selle hulka kuulub ka see, kui me määrasime endakeskis Jani omale peatreeneriks. Ka see oli meie jaoks suur edasiminek, sest enne oleme siin omade jõududega hakkama saanud," ütles Valmas, et nii paljude kogenud mängijatega suudeti viimastel hooaegadel otsused ise ära teha. Juhendajatena toimetasid eelkõige Sander Viira ja Martti Pukk, aitasid ka teised.

Esiliigas oleks Jan Važinskist FC Kuressaare peatreener saanud, tõenäoliselt saab ka nüüd, kui klubi Premium liigasse naaseb. Foto: FC Kuressaare

"Esiliigas saime kokkuvõtlikult ise ka aru, et võime väga julgelt mängida medalitele ja esikohale, aga meil jäi füüsilise ettevalmistuse taha asi. Panime [hooaja lõppedes] omale kindlad kriteeriumid, mida tahame uuel aastal täita ehk me oleksime läinud juba Esiliigasse väga professionaalselt. See [Premium liigasse minek] tuli üllatusena ja see tõstab meie koormust ja vastutust, aga tahame ikkagi mitte nalja tegema tulla.

Meil oli üks-kaks päeva mõtlemisaega, tegime Saaremaal kiire ümarlaua ja saimegi ühes otsustada, et võtaks selle väljakutse vastu. Meil on väga palju talendikaid noori, kellele selline kogemus tuleb suuresti nende enda arengut silmas pidades kasuks. Põhiline tuumik oli meil ju vanematest mängijatest - nendest, kes on varem meistriliiga lõhna saanud ja kelle kogemustepagas on suur, aga meil on väga palju ka talendikaid noori. Ehk see otsus tuleb nii nendele kui ka kogu klubi arengule väga kasuks ja seepärast otsustasime ühiselt, et võtame selle pakkumise vastu."

Täiendusi otsitakse eelkõige suurtelt

Kure tuumik peaks suures plaanis jätkama. Lahkujaid on hetkeseisul neli: karjääri lõpetasid Martti Pukk ja Urmas Rajaver, lisaks teatas juba suvel tippjalkas jätkamisest loobumisest Mikk Rajaver ning tõenäoliselt ei jätka ka Reio Alt, kellel peresse järelkasvu sündimine prioriteete ümber seab. "Tema vastus ei ole 100-protsendiline, aga ta on pigem maininud, ütles juba Esiliiga taustal, et 95%, et ta ei jätka," selgitas Valmas Aldi olukorda. "Ülejäänud tuumik on kõik öelnud jah-sõna. Aga seda tegelikkuses Esiliiga nurga alt. Meistriliiga nurga alt olen üksikutega rääkinud, aga pigem läheb sedasi, et kõik kinnitavad oma jah-sõna," lisas kapten.

Reio Alt. Foto: Imre Pühvel

Premium liigas osalemine nõuab aga kahtlemata ka täiendusi. "Peamegi vaatama väljastpoolt enda meeskonda - meil peab olema ka pink piisavalt suur, et vastu pidada terve hooaeg," ütles Valmas. Kas väikese klubina tähendab see eelkõige suurklubidest noorte laenule võtmist? "Pigem on sellise suunitlusega see mõtlemine, jah. Põhirõhk jääb klubi visioonina noortele. Noored ja talendikad, kes tahavad ennast kõrgemal tasemel tõestada," vastas ta.

Nimedest rääkides hakkas klubis lisaks kaptenirollile ka juhatuse liikmena toimetav Valmas esialgu naerma: "Mingid mängijad on meil juba radaril, aga see list ei ole lõplik ja ka need vastused ei ole lõplikud. Peame nendega veel läbi rääkima - praegu on olnud sellised põgusad kontaktid, mis on pigem olnud positiivsed. Praegu ei tahaks nimedest veel rääkida, aga nii palju võin öelda, et pigem on tegu noorte talentidega, kellest osa võiksid ja vast ongi Saaremaa juurtega."

Viimaste hulka kuuluvad näiteks Flora hingekirjas olevad Rasmus Saar (17-aastane poolkaitsja) ja Mairo Miil (17-aastane kaitsja). Saaremaalt on pärit näiteks ka möödunud hooajal Paides mänginud ning Nõmme Kaljule kuuluv 21-aastane äärekaitsja Martin Mägi. "Kusjuures see on väga hea mõte! Aitäh sulle! Kui see nüüd teoks saab, siis sa võid selle au endale võtta," naeris Valmas ajakirjaniku Mägi pakkumise peale, "praegusel hetkel teda seal listis ei olnud, aga see on väga hea mõte!"

Seni on ainus ametlik liituja 33-aastane Märt Kluge, kes kolme-aastase vigastuspausi järel otsustas tänavu end uuesti proovile panna. "Ta käib nii palju seal jõusaalis, et ta füüsiline vorm on tõesti hea, aga ma ei tea, kuidas tal põlved vastu peavad - ta on päris suureks end pumbanud. (Naerab.) Arvan, et ta panus jääb pigem ikkagi minimaalseks, aga elame-näeme. Saab vormi ja kurat seda teab, mis siis tuleb. Kõige tähtsam, et ta põlved vastu peavad," lausus Valmas.

Sander Laht, Roland Kütt ja Elari Valmas. Foto: Imre Pühvel

Eesmärk eelkõige suhtumise poolest juurde panna

Kuressaare jätkab amatöörmeeskonnana, aga eelkõige just organisatoorselt üritatakse samm edasi astuda. Professionaalset taset tuleb hakata tõstma nii füüsilise ettevalmistuse ja näiteks füsioterapeutide suurema kaasamise, aga ka kontori poole arendamise näol. "Ehk kogu see mängukorralduslik pool ja suhtlus kasvõi meedia või toetajatega - seal tahame suurt abijõudu leida ja selle otsingul me hetkel oleme."

Premium liigasse minek meeste puhkuseid varem ei lõpeta, sest planeeritud oli niigi, et pärast jõule hakatakse aktiivsemalt treenima. Seni on kõik individuaalselt end vormis hoidnud. "Aga nüüd see tähendab seda, et peame füüsilise ettevalmistuse vundamendi tegema piisavalt tugeva, et üldse seal 70+ minutit kaasa rääkida mängudes. Väga naljalt sellise vana rasva ja kahe pallitrenni pealt sinna ei lähe. Siin peab väga tõsiselt hakkama tegelema," sõnas Valmas.

Treeningute osas jätkatakse sama süsteemiga nagu oli varem meistriliigas mängides: Saaremaal elavad mängijad treenivad seal Jan Važinski käe all, töö ja koolide tõttu Tallinnas elavad mängijad treenivad Tallinnas. Važinski kõrvale oleks aga vaja veel ühte treenerit: "Talle on kindlasti vaja paremat kätt Tallinnasse, kes trenne läbi viiks."

Valmas Kuressaare linnastaadionil. Foto: Soccernet.ee

Kui Aastalõputurniiril mängib Kuressaare Esiliiga turniiril, nagu esialgne plaan ette nägi, siis Soccernet.ee-le teadaolevalt Taliturniiril mängitakse C-turniiri asemel aste kõrgemal Premium liiga tagumise otsa klubidega. Koha neile vabastas Rakvere Tarvas. "Kui aus olla, teeksimegi pigem meistriliiga satside vastu selle turniiri kaasa, et hakata tempoga harjuma. Praktiliselt tulime me Esiliiga B-st Premium liigasse. Oli küll see vaheistumine Esiliigas, kus esinesime tegelikult väga hästi, aga lihtsalt see füüsiline ettevalmistus jäi Esiliiga B võidu toonud hooaja tasemele," ütles nii keskkaitsja kui ka ründajana toimetav Kure kapten.

Juhatuse liikmena tuleb tal nüüd saabuvatest pühadest hoolimata tugevalt toimetama hakata, et klubi igal rindel uue aasta alguseks valmis oleks: "Eks jõulude ajal ja enne aasta lõppu üritame siin kõik otsused ja niiditõmbamised ära teha, et siis jaanuarist masin täistuuridel tööle läheks."

SEOTUD LOOD
Kommentaarid

Kurb   •  
(2001:1530:1000:34f7:94.***)
See ei ole naljakas, kuhu me liigume? :/
pooleks   •  
(176.46.5.***)
tehke liiga pooleks juba

muidu asjal mõtet pole
...   •  
(213.184.4.***)
Liiga pooleks tegemisel oleks isegi mõte. Suurendada meistriliiga 12 klubini, kaks ringi mängivad kõik omavahel ning hiljem kaks ringi 6 tugevamat omavahel ja kuus nõrgemat omavahel. Kokku 32 mängu kõigile. Positiivne oleks see, et rohkem mängijaid saaksid nuusutada tugevamat taset (so nõrgemad meeskonnad) ja hilisemas faasis saaksid klubid võistelda võrdsemate meeskondadega omal tasemel. Kevadiseks Euroopa liigade eelringide ettevalmistuseks oleks see arvan, et hea. Kaks alumise satsi klubi kukuks automaatselt esiliigasse, mille võiks rahulikult Aja B tasandil kokku lükata.

Sisene
Super! Flora alistas viimase minuti väravast Austria viienda meeskonna
PÕNEVAT
UUSI MÄNGIJAID
Naiste koondise aasta numbrites 2022
EESTI NAISTE KOONDIS
KÕRGLIIGAD
TALITURNIIR
VAATA JÄRELE: uute ründajatega Kuressaare ja Kalju leppisid viiki  (lisatud galerii!)
VÄLJAMAALT!
OLUKORRAD KLAARIKS
Videokohtunik | Hooajale joon alla! Rähklemine ja sülitamine ning suluseisud ja sisselendamised panid kukalt kratsima  (+ kogu aasta statistika)
EESTI NAISTE JALGPALL
Karjääri parima aasta järel kodumaale naasnud Eesti koondise esikinnas: Tabasaluga medal võiks täiesti reaalne eesmärk olla
KURE JUTUD
Kožuhhovski: kui meilt nii palju mehi parematesse klubidesse läks, räägib see tehtud heast tööst  (+ keskväljast, Dõmovist, elu vormis Lahest)
JUUBELISAADE
RISTNURK
SOCCERNET TV
VIIMASED PILDIGALERIID
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Nõmme Kalju FC
0
0
0
0
0:0
0
2.
Paide Linnameeskond
0
0
0
0
0:0
0
3.
Tartu JK Tammeka
0
0
0
0
0:0
0
4.
Tallinna FC Flora
0
0
0
0
0:0
0
5.
JK Tallinna Kalev
0
0
0
0
0:0
0
6.
FC Kuressaare
0
0
0
0
0:0
0
7.
Pärnu JK Vaprus
0
0
0
0
0:0
0
8.
JK Narva Trans
0
0
0
0
0:0
0
9.
Harju JK Laagri
0
0
0
0
0:0
0
10.
Tallinna FCI Levadia
0
0
0
0
0:0
0
PREMIUM LIIGA TALVISED LIIKUMISED

Premium liigas aset leidnud üleminekuid ja nendega seotud kuulujutte saad vaadata SIIT.

OTSEÜLEKANDED

Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:

https://www.zone.ee/
SOCCERNETI FOORUM - FÄNNIDE KOHTUMISPAIK!

Räägi kaasa aktuaalsetel jalgpalliteemadel või muudel huvipakkuvatel teemadel! Külasta Soccernet.ee foorumit!

TEAD ROHKEM?

Aita Soccernet.ee kajastust paremaks muuta.

Saada uudisvihje uudised@soccernet.ee!

PREMIUM LIIGA TABEL
Tallinna FC Flora
97
Tallinna FCI Levadia
79
Paide Linnameeskond
65
Nõmme Kalju FC
65
FC Kuressaare
50
Tartu JK Tammeka
39
JK Narva Trans
38
JK Tallinna Kalev
35
Tallinna JK Legion
22
Pärnu JK Vaprus
11
VÄLISMAA ERILOOD

Soccernet.ee pakub pikemat lugemist ka välismaa jalgpalli huvilistele. Loe järele!