Kvantiteedi asemel kvaliteedile rõhuv Trans ihkab pealinna suurt kolmikut kõigutada (2)

Trans tahab uuel hooajal lennata sama kõrgelt kui pealinna tippmeeskonnad. Foto: Oliver Tsupsman

Narva Trans kasutas mullu tänu Infoneti ja Levadia ühinemisele sülle sadanud võimaluse hiilgavalt ära. Tallinna suure trio järel võeti liigatabelis veenvalt neljas koht, mis annab lootuse eurorahadele. Tänavu soovitakse teha samm edasi ja trügida esikolmikusse.

Narva on üks  kahest meeskonnast, kes alustab hooaega uue peatreeneriga. Adjam Kuzjajev püsis Transi tüüri juures ebaidavirumaalikult pikka aega ehk suisa mitu aastat, kuid mullu suvel läksid tema ja piirilinna meeskonna teed lahku. Asendaja Cenk Özcan tegi tublit tööd ja Trans soovinuks temaga jätkata tänavugi, ent türklane pidi isiklikel põhjustel kodumaale naasma ning sestap leiti uus peatreener lõunapiiri tagant.

Lätlane Dmitri Kalašnikov täiendab Premium liiga noorte juhendajate klubi – 40. eluaasta piirist allapoole jääb uuel hooajal koguni seitse peatreenerit kümnest. Ent vaatamata sellele, et Kalašnikov on kõigest 36-aastane, on tal treeneristaaži juba kõvasti. Mängijakarjääri lõpetas ta 20-aastaselt ning pärast noorte treenimist on ta olnud Läti tippklubide Jelgava ja Jurmala abitreener. Peatreeneri kohusetäitja ametit on ta jõudnud pidada kodulinna Liepaja meeskondades: kõrgliigaklubis Metalurgsis ning Läti esiliigas mängivas FK 1625 Liepajas, mis varem kandis vahvat nime SFK Varaviksne (eesti keeles "vikerkaar").

Stabiilse mänguaja otsingul selleks hooajaks Florast laenulepinguga Transi kolinud Joseph Salistele on noor treener jätnud hea mulje. "Võib-olla peatreeneri ametis on tal kogemust vähe, aga tal on kindel plaan paigas ja ta teab, mida tahab – tõsta meie mängulist vastupidavust. Peame kõrgemale tempole kauem vastu pidama," sõnastas Saliste lihtsalt esmase eesmärgi.

REKLAAM

Ei tema ega Kalašnikov tee saladust, et Transi eesmärk on uuel hooajal esikolmikukohta jahtida. Eurorahadest hetkel veel ei mõelda, kuid võimalused nendeni küündimiseks on head. Selleks peab Trans kas ise karika võitma – veerandfinaalis loositi nende vastaseks Maardu Linnameeskond – või lootma, et seda teeks kas FCI Levadia või Nõmme Kalju, kel europääse juba tagatud.

Nadid tingimused - probleem küll, kuid mitte vabandus

Äsjane karikaloos oli piirilinlastele väga soodne, sest nende kõige ohtlikumad konkurendid Paide Linnameeskond ja Tartu Tammeka peavad kaheksa hulgas vastamisi minema nimelt Tallinna raskekaallastega. Palju päevakajalisem mure on Transi jaoks aga sarnaselt paljudele konkurentidele seotud treeningtingimustega, sest selles osas antakse pealinlastele kohe justkui lendstart, ise minnakse aga rajale logisevatelt pakkudelt. Vabanduste varju ei soovi siiski pugeda ei Kalašnikov ega ka Saliste.

Joseph Saliste liitumine Transiga oli üleminekuakna üks suuremaid üllatusi. Foto: Narva Trans

"Iga treener võib öelda, et millestki jäi puudu – olgu siis mängijatest, ajast või tingimustest. Aga mis sellest ikka rääkida, igal asjal on oma plussid ja miinused," nentis Kalašnikov. "Muidugi on Narvas tingimustega probleeme, talv on seni olnud väga karm. Olen ise pärit Liepajast, see asub mere ääres ning kui jaanuari algul Narva kolisin, oli seal -10, aga Liepajas juba +8. Seda ei osanud ma arvestada, et kui Narva sõidan, on lumi maas ja tänaseni täpselt samamoodi. Muidugi tekitas see mingeid raskusi, aga ei saa lasta sellel ennast häirida."

Narvas on küll olemas pisike maneež, ent külmal 150-ruutmeetrisel pinnal treenimisega tuleb piiri pidada. "Hea, et seegi on – parem kui üldse mitte midagi. Saime seal siiski teha palju asju, mida välitingimustes poleks saanud," jäi Kalašnikov optimistiks.

"Variant on küll teha trenni katuse all, aga betooni peal – see mõjub väga palju kehale," tõdes Saliste. "Üritame seal seetõttu võimalikult vähe treenida ja panna rohkem rõhku vastupidavuse kasvatamisele. Loodame, et Eesti ilm naeratab edaspidi natuke rohkem ja saame ka palliga mängu arendada. Kõige tähtsam on aga hooaega hästi alustada," rõhutas ta.

"Mingid meeskonnad mujalt pugesid selle taha, et palliga pole saanud mängida ja raske on. Ma ei tahaks seda teha," lisas Saliste. "Arvan, et palliga oskame kõik mängida, küsimus on selles, kes tahab ja jõuab väljakul rohkem. Kas suudame esikolmiku tempoga kaasa minna?" sõnastas ta Transi tänavuse põhilise ees- ja küsimärgi.

Palju uusi välismaalasi

Koduste olude tõttu kasutati ära kõik võimalused kontrollmängude pidamiseks, lisaks taliturniirile võõrustati vastaseid Lasnamäel Infoneti hallis ning külastati ise. Koduste konkurentide vastu hooaja eel midagi hiilgavat ei näidatud – Trans sai jagu Tartu Tammekast ja Viljandi Tulevikust ning viigistas lätlaste Jelgavaga, kuid kaotas Levadiale, Kaljule, Paidele ja kaks korda Florale, lüües nende viie mängu peale vaid kaks väravat.

Samas on praegune rabedus selgitatav märkimisväärselt uuenenud koosseisuga. Mullustest välismaalastest lahkusid nii Dmitri Barkov, Arber Basha, Betim Halimi kui ka Dante Leverock. Senine esiväravavaht Artur Kotenko kolis tagasi Levadiasse, kaitsjal Igor Ovsjannikovil pole aga sügisel antud positiivse dopinguproovi tõttu järgmisel neljal aastal üldse väljakule asja.

Kuigi Kalašnikov asus ametisse alles uuest aastast, õnnestus tal enda sõnul saada ikkagi hankida mehed kõigile positsioonidele, mis tema arvates täiendust vajasid. "Keegi pole vana, aga samas on nad juba piisavalt kaua mänginud.  Kõigil on kogemusi, kõik on mänginud korralikes meeskondades, paljud neist naaberriikides ehk nad on siinse jalgpalliga tuttavad," rõhutas Kalašnikov.

Abdoulaye Diallo on üks Transi kuuest välismaalasest. Korraga võib neist koosseisu kuuluda viis. Foto: Narva Transi Facebook

Nii tema kui ka Saliste tõid aga siinkohal välja Transi teise Achielluse kanna – lühikese pingi. "Meistrivõistlused on väga pikad, 36 mängu, kümme meeskonda. Tulevad kaardid, vigastused ... Praegu on meil 14-15 meest, kes on väga korralikul tasemel. Aga see on probleem. Samas panime meeskonda komplekteerides teadlikult rõhu kvaliteedile, mitte kvantiteedile," nentis Kalašnikov.

"Kui mehed püsivad terved, võime teha väga hea hooaja. Aga kui Floral, Kaljul, Levadial ja isegi Paidel on koosseisu võtta 18 meest, siis meil on umbes 15," sõnastas Saliste Transi olukorra võrreldes eeldatavate konkurentidega.

Leegionäre otsides panustas Kalašnikov peamiselt kogemustele. "Liidrid selguvad tavaliselt väljakul. Aga näiteks Roman Nesterovski on mänginud nii Infonetis kui ka Levadias, kes on mõlemad meist tugevamad klubid. Samuti on tal kogemust eurosarjadest. Tema jaoks pole Nõmme Kalju või Flora vastu mängimine midagi erilist, kui ta on juba ise sel tasemel klubides olnud," iseloomustas peatreener abikapteniks määratud keskkaitsjat, kelle mullune hooaeg läks pea täielikult vigastuse nahka.

Prošin meelitati kaptenipaelaga tagasi mängivaks abitreenerks

Kui aastatel 2013-16 neli hooaega Transis veetnud ja 2016. aastal raudmehena kõigis mängudes algusest lõpuni platsil viibinud Nesterovski ning Saliste omavad tippklubide kogemust Eestist, siis suurde mängu on oma kodumaal sekkunud ka leedulased, 25-aastane Markas Beneta ja temast kaks aastat noorem Julius Kasparavicius. "Beneta mängis Klaipeda Atlantasega Leedu liigas kõrgetele kohtadele, Kasparavicius on mänginud Suduvas, Balti riikide viimase aja edukaimas meeskonnas, mis jõudis kaks korda Euroopa liigas play-off'i, võideldes seal Celticu ja Apoeliga," meenutas Kalašnikov.

Kui Kotenko lahkumise järel näis esmalt, et Transi probleemiks võib taas saada tasemel väravavahi puudumine, siis viimased nädalad on toonud selles osas suure muudatuse. Esmalt lõi Transiga käed 12 korda Eesti koondist esindanud Marko Meerits ning kohe seejärel ka mullusel hooajal end piiri taga proovile pannud ja Tadžikistanis Hudžandiga hõbemedali võitnud Aleksei Matrossov.

"Selle üle, et meil on kaks väga kogenud väravavahti, olen eriti õnnelik. Meeritsat teavad kõik, temast pole vaja midagi rääkidagi, aga mulle meeldib väga, et saime ka Matrossovi," sõnas Kalašnikov. "Julgen arvata, et vähemalt paberil on meil kogu liiga üks tugevamaid väravavahtide osakondi."

Kogenud Dmitri Prošin jätkab mitmes ametis: kapteni ja mängiva treenerina. Foto: Gertrud Alatare

Lisaks eelmainitud meestele nimetas Kalašnikov võimalike liidritena veel poolkaitsjat Deniss Poljakovi, talle endale Jelgava päevilt tuttavat Senegali keskkaitsjat Abdoullaye Diallot ning Viktor Plotnikovi, kes on viimastel hooaegadel edukalt Transi rünnakut vedanud. Töövõiduks võib Transi värske peatreener lugeda ka seda, et esialgu karjääri lõpetamisest teatanud 35-aastane Dmitri Prošin jääb Transi juurde. Poolkaitsja on uuel hooajal meeskonna kapten ja mängiv abitreener.

„Enne hooaega öeldi mulle, et Prošin hakkab peamiselt mind kui peatreenerit aitama. Küsisin, miks sa mängida ei taha, ta vastas, et tal on juba vanust küllalt. Kahe esimese sõprusmängu järel kutsusin ta enda juurde ja ütlesin: sul on taset piisavalt, palun mängi. Tegu on meeskonna liidriga nii väljakul kui ka riietusruumis,” kiitis Kalašnikov Prošinit.

Meeskonna staar – Viktor Plotnikov

Foto: Brit Maria Tael"Mingid inimesed võivad Plotnikovist ju seda või teist rääkida, aga mind see ei huvita. Mind huvitavad väravad ja mulle on peaasi, et ta neid lööb," saatis Kalašnikov talvel Valgevenes testimas käinud, kuid viimaks siiski Narvaga uue lepingu sõlminud Plotnikovi osas kiibitsejate suunas teele väikese torke.

Alates 2010. aastast Transi särki kandev ning vahepeal vaid üheks hooajaks Sillamäe Kalevisse põiganud 29-aastane universaal võib vajadusel tegutseda mis tahes positsioonil, ent tegi mullu suuri tegusid eeskätt rünnakul, lüües karjääri tipptulemust märkivad 13 väravat. Parimas mõttes ettearvamatu stiiliga Plotnikovi pidurdamisega oli alatasa tükk tegu ka tipmise kolmiku meeskondadel.

Kellel silma peal hoida? Julius Kasparavicius

Foto: Liisi TroskaLeedulane kolis 12-aastase poisina koos perega Inglismaale ja veetis seal viis aastat West Ham Unitedi akadeemias. Kaugemale jõudmast takistas teda aga 17-aastasena saadud seljavigastus. Kasparavicius naasis seejärel kodumaale, esindas Klaipeda Atlantast ja esiliigas pallivat kasvatajaklubi Šilutet, lüües seal 17 mänguga 12 väravat, enne kui sõlmis 2018. aastaks lepingu Suduvaga.

Mullu tuli Kasparavicius Suduva ridades Leedu meistriks, ent pääses liigas platsile 17 kohtumises ja kuulus neist vaid viies algkoosseisu. Tema arvele jäi kolm liigaväravat, näpuotsaga kogunes mänguminuteid ka Meistrite ja Euroopa liiga eelringides. Kas terava parema jalaga, tehniline ja kiire ääreründaja suudab 23-aastaselt Eestis lõpuks särama lüüa? Kontrollmängudes suutis Kasparavicius oma teravust juba näidata, saades kirja kolm tabamust.

Suurim küsimärk – ründeliin

Transi mullusest kolmest suuremast väravakütist on 17 väravat löönud Dmitri Barkov meeskonnast lahkunud ning 12 korda võrku sahistanud Eduard Golovljov täidab suveni kaitseväekohustust, mistõttu pole selge, kui palju ta saab Transi hooaja esimeses pooles aidata.

Plotnikovile peavad seega väravatega tuge pakkuma ennekõike kaks uut välismaalast. Kui Kasparaviciusel kogemusi leidub, siis seni kodumaal ülikoolijalgpalli mänginud 23-aastasele ameeriklasele Eric McWoodsile on tegu elu esimese profilepinguga ja võimatu on aimata, kuidas ta kohaneb.

JK Narva Trans
Peatreener
: Dmitri Kalašnikov
Abitreenerid: Oleg Kurotškin, Bi Sehi Elysee Irie, Dmitri Prošin
Füsioterapeut: Vladislav Vesselov
Arst: Stanislav Fetissov 
Kapten: Dmitri Prošin (abikapten Roman Nesterovski)
EJL-i stipendiaadid: Vadim Mihhailov, Nikita Savenkov, Maksim Tšerezov, Sergei Kondrattsev, Nikita Mihhailov, Arseni Kovaltšuk
Eelarve: 450 000 (terve klubi)
Koduväljakud: Narva Kreenholmi staadion ja Narva Kalev-Fama Staadion
Meeskonna värvid: punane ja sinine
Duubelvõistkond: JK Narva Trans II (II liiga põhi/ida)
Kodulehtwww.fctrans.ee
Esimene mäng ja Soccernet.ee telemäng: 9. märtsil kell 13.00 vs. FC Kuressaare (Narva Kalev-Fama staadionil)

Mitteametlik koosseis:

Väravavahid: Marko Meerits, Aleksei Matrossov, Nikita Jegorov.
Kaitsjad: Nikita Savenkov, Roman Nesterovski, Maksim Tšerezov, Tanel Tamberg, Artjom Davõdov, Abdoullaye Diallo, Sergei Kondrattsev.
Poolkaitsjad: Vadim Mihhailov, Artjom Škinjov, Aleksandr Zakarljuka, Bi Sehi Elysee Irie, Denis Poljakov, Dmitri Prošin, Nikita Mihhailov, Arseni Kovaltšuk, Joseph Saliste, Markas Beneta, Julius Kasparavicius.
Ründajad: Eric McWoods, Eduard Golovljov*, Viktor Plotnikov.

* - juunini kaitseväeteenistuses.

Võimalik algkoosseis:

Narva Trans - Premium liiga - Football tactics and formations

Talvised koosseisumuudatused:

Sisse:

Markas Beneta (Leedu kaitsja, Kaunase Zalgirisest) sõlmis lepingu.
Sergei Bolgov (väravavaht, Ararat TTÜ-st) sõlmis lepingu.
Abdoulaye Diallo (Senegali keskkaitsja) sõlmis lepingu.
Julius Kasparavicius
 (Leedu poolkaitsja, Suduvast) sõlmis aastase lepingu.
Aleksei Matrossov (väravavaht, Hudžandist) liitus klubiga.
Eric McWoods
 (USA ründaja) sõlmis klubiga lepingu.
Marko Meerits (väravavaht, Vaasa Palloseurast) sõlmis aastase lepingu.
Roman Nesterovski
 (kaitsja, Levadiast) liitub klubiga.
Joseph Saliste (poolkaitsja, Florale) liitus aastase laenulepingu alusel.

Välja:

Dmitri Barkov (Venemaa ründaja) lahkus klubist.
Arber Basha (Albaania poolkaitsja) lahkus klubist ja siirdus Ukraina kõrgliigasse.
Betim Halimi (Kosovo väravavaht) lahkus klubist.
Artur Kotenko (väravavaht) lahkus klubist ja liitus Levadiaga.
Dante Leverock 
(Bermuda keskkaitsja) lahkus klubist ja liitus Sligo Roversiga.
Igor Ovsjannikov (paremkaitsja) sai positiivse dopinguproovi eest nelja-aastase võistluskeelu.

Hooajaeelsed mängud:

12.01 JK Narva Trans - Tallinna FCI Levadia (PL) 0:1
19.01 JK Narva Trans - Tartu JK Tammeka (PL) 2:0 (McWoods, Zakarljuka)
25.01 JK Narva Trans - FK Jelgava (LAT) 1:1 (Poljakov)
29.01 Nõmme Kalju FC (PL) - JK Narva Trans 2:0
01.02 JK Narva Trans - Tallinna FC Flora (PL) 1:4 (Zakarljuka)
16.02 Paide Linnameeskond (PL) - JK Narva  Trans 2:0
22.02 Viljandi Tulevik (PL) - JK Narva Trans 1:3 (Kasparavicius 2, Saliste)
02.03 Tallinna FC Flora (PL) - JK Narva Trans 4:1 (Kasparavicius)

Võit; viikkaotus.

PL - Premium liiga; EL - Esiliiga, LAT - Läti kõrgliiga.

SEOTUD LOOD
Kommentaarid

REGISTREERITUD (0)
ANONÜÜMNE (2)

Registreeritud kasutajate kommentaare ei ole.

PREMIUM LIIGAS
KODUNE JALGPALL
Pilk ajalukku: Trans vajab karikafinaalis Tallinna-võimu lõpetamiseks esimest väravat, Kaljul on aga põhjust enesekindluseks
Soccernet.ee jalgpallisaate "Silm peale!" 15. osas piilume nädala tippsündmuse ehk Evald Tipneri karikavõistluste ajalukku ja vaatame duelli omapärastele nüanssidele.
SILM PEALE!
VÄLISMAALT
Nemad, kes unustasid kaotamise
ESILIIGA TELEMÄNG
VÄLISMAALT
TOIMETAJA VALIK
RISTNURK
REKLAAM
VIIMASED PILDIGALERIID
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FC Flora
12
11
1
0
37:5
34
2.
Tallinna FCI Levadia
12
9
1
2
37:9
28
3.
Paide Linnameeskond
11
7
2
2
15:6
23
4.
Nõmme Kalju FC
12
6
4
2
18:12
22
5.
JK Narva Trans
12
4
4
4
15:9
16
6.
FC Kuressaare
11
3
3
5
8:13
12
7.
Tartu JK Tammeka
12
2
2
8
15:27
8
8.
Viljandi JK Tulevik
11
2
2
7
11:24
8
9.
Maardu Linnameeskond
12
1
3
8
4:32
6
10.
JK Tallinna Kalev
11
1
2
8
5:28
5
REKLAAM
SILM PEALE!

Vaata siit saate "Silm peale!" viimast osa!

SOCCERNETI FOORUM - FÄNNIDE KOHTUMISPAIK!

Räägi kaasa aktuaalsetel jalgpalliteemadel või muudel huvipakkuvatel teemadel! Külasta Soccernet.ee foorumit!

PREMIUM LIIGA TABEL
Tallinna FC Flora
34
Tallinna FCI Levadia
28
Paide Linnameeskond
23
Nõmme Kalju FC
22
JK Narva Trans
16
FC Kuressaare
12
Tartu JK Tammeka
8
Viljandi JK Tulevik
8
Maardu Linnameeskond
6
JK Tallinna Kalev
5
OTSEÜLEKANDED

Soccernet.ee näitab algaval hooajal otsepilti kokku üle 100 mängust nii Premium liigas, Esiliigas, naiste Balti liigas kui ka mujal. Püsi lainel!

MENÜÜ
 
KESKKONNAD
FACEBOOK