Luup peale | Haalandi hiilgav kiirtuli niitis Bayerni jalust, aga lõpuks läks ikka nii nagu alati (1)

Erling Braut Haaland (paremal) lõi 9. minutiks kaks väravat, aga Robert Lewandowski vastas kolmega. Foto: Scanpix / AFP / Andreas Gebert

Valitseva Saksamaa, Euroopa ja maailma meisterklubi Müncheni Bayerni olukord oli Der Klassikeri 9. minutiks nii halb kui võimalik – kaitsjad vangutasid pead, Robert Lewandowski sülgas tülpinult maha ja peatreener Hansi Flick vaatas nõutult platsile. Lõpuks läks aga ikkagi kõik täpselt nii nagu alati.

Mängitud oli kõigest 74 sekundit, kui Bayern andis Erling Braut Haalandile enda karistusala juures liiga palju vaba ruumi. 20-aastane norralane andis tuld, pall võttis rikošeti Jerome Boatengi kannast ja maandus võrgus. 9. minutil lõi Haaland 2:0, kui olude sunnil paremkaitses mänginud Niklas Süle jäi Borussia vasaku ääre rünnaku takistamisel lootusetult aeglaseks ning Thorgan Hazard lükkas palli värava ette, kust Haaland selle võrku kõksas.

Bayern oli šokis, aga meistrile kohaselt kosus üpris kiiresti. 20. minutil jõuti esimese asise pealelöögini, kui Lewandowski tabas küljevõrku. 25. minutil pääseti 0:3 kaotusseisu jäämisest (sellest pikemalt allpool) ja minut hiljem lõi Poola superstaar tagasi esimese värava. Borussia vajus liiga madalale ja minetas ambitsiooni, mille Bayern ka varmalt ära karistas, kui teenis enne vaheaega penalti, millest Lewandowski lõi 2:2.

Teine poolaeg kulges oluliselt kinnisemas võtmes ja väga häid väravavõimalusi polnud kummalgi. Aga kui kanda vigastanud Haaland 60. minutil välja vahetati, kadus Borussia rünnakutest usutav oht ning Bayern asus vastast üha sügavamale suruma. Borussia pääses ähvardama ainult 69. minutil, aga Boateng tegi üliolulise vaheltlõike. Tõsi, ta sai selle käigus vigastada ja pidi platsilt lahkuma.

Põhikeskkaitsja kaotamine aga Bayernit rivisti ei löönud, vaid Borussiat pitsitati üha tugevamalt. Külalised võtsid veerand tundi enne lõppu hoiaku, et viik on ka kordaminek, aga seda nad ei saanud, sest 88. minutil kõmmutas Leon Goretzka postipõrkest 3:2. Kaks minut hiljem, kui Borussia kaitse pilla-palla, lisas Lewandowski enda kolmanda ja meeskonna neljanda.

Nagu näha, on Bayerni masinavärk lihtsalt niivõrd võimas, et seda ei murra maha isegi neile 9. minutiks kätte tarnitud 0:2 kaotusseis. Muidugi jätab Bayerni uimane algus üles küsimärgid ning Bundesliga tiitliheitlus on endiselt lahtine, sest täna võõrsil Freiburgi 3:0 võitnud RB Leipzig kaotab tiitlikaitsjale ainult kahe punktiga.

Boatengi kaotus on Bayerni jaoks probleem, sest katki on ka Benjamin Pavard, aga üks tugeva meeskonna omadusi on kohanemisvõime ning pärast tänast võitu on selge, et kes iganes ihkab Bayernit Bundesligas või Meistrite liigas murda ihkab, peab õnnestuma maksimaalselt, aga isegi sellest ei pruugi piisata. Soccernet.ee tähelepanekud:

1. Mis oleks olnud, kui...?

Kohtumise võtmehetkeks saab tagasivaates pidada 25. minutit, kui 2:0 eduseisus Borussia pääses jälle Bayerni kaitseliinidest liiga hõlpsalt läbi. Karistusala paremast servast murdis sisse Thomas Meunier. Oli ruumi ja oli ka natuke aega ning lisaks ootas keskel söötu täiesti vaba Haaland.

3:0 värava sünd tundus oluliselt tõenäolisem kui selle ärajäämine. Aga Meunier lahendas olukorra halvasti. Ta valis söötmise Haalandile, aga korraliku tugeva madala palli asemel, mis jätnuks norrakale sissekõksamise vaeva, läks Meunier' jalast teele plönn, mis jäi Haalandist kaugele.

Suutnuks Borussia sealt 3:0 lüüa, võinuks kõik minna hoopis teisiti. Aga ei suutnud ja minut hiljem tabas väljaku teises otsas Lewandowski, millega algas Bayerni tagasitulek.

2. Haaland on üle isegi Mbappest. Messist, Ronaldost ja Zlatanist ei tasu rääkidagi

Haalandi kiire duubli järel tõi ESPN oma Twitteri-kontol välja asjaolu, et tegu oli Norra ründaja karjääri 100. väravaga, mis sündis karjääri 146. mängus. Haalandi kõrvale asetati teised maailma jalgpalli kuumimad nimed, et võrrelda, kaua neil 100 väravani aega kulus.

Pariis Saint-Germaini ründeäss Kylian Mbappe kannatab konkurentsi Haalandiga välja, sest prantslase näitaja on 180 mängu. Aga eelmise põlvkonna staarid Lionel Messi, Zlatan Ibrahimovic ja Cristiano Ronaldo mitte, sest nende numbrid on vastavalt 210, 245 ja 301 kohtumist.

Tegelikult neid numbreid tõsiselt võtta ei tasu. Keskkonnad, kus väravad on löödud, erinevad oluliselt. Haaland jõudis ju kõmmutada ka Austria kõrgliigas, kunas Messi karjäär algas Hispaania meistrisarjas, kus väravate löömine oluliselt keerulisem. Kui Ronaldo oli sama vana kui Haaland praegu, alustas ta oma kolmandat hooaega Inglismaa Premier League'is jne.

Muidugi on Haaland fenomenaalne talent, kel on potentsiaal tõusta alanud kümnendil maailma jalgpallis sama kesksesse rolli, mida 2010ndatel täitsid Ronaldo ja Messi. Aga see oli ja on selge ka ilma statistikaühepajatoiduta.

3. Kas VAR tegi Borussiale liiga?

Avapoolaja lõpus VAR-i sekkumise järel Bayerni kasuks määratud penalti puhul polnud Borussial midagi kobiseda, sest Mahmoud Dahoudi viga Kingsley Comanile oli ilmselge. Aga kaks muud episoodi jätsid Borussia hinge ilmselt okkad. Kohe teise poolaja alguses kukkus karistusalasse murnud Marco Reus, kui selja tagant survestas teda Joshua Kimmich.

Kordused näitasid, et kontaktivaba see olukord polnud, aga VAR otsustas peakohtunikku monitori ette mitte läkitada. Ning veidi enne 3:2 väravat kaotas Emre Can palli Leroy Sanele. Borussia meelest tegi Sane vea, aga kohtuniku meelest mitte. Bayerni rünnak jätkus ja päädis Goretzka väravel, mille järel sõitlesid kohtunikku nii Mads Hummels, Can kui ka Marwin Hitz, aga tulutult.

Monitori juurde olukorda üle vaatama ei mindud (põhimõtteliselt oleks see VAR-i reeglistiku järgi pigem olnud võimalik, sest väravani viivad sündmused võivad kuuluda ülevaatamisele) ja värav jäi kehtima. Mõlemad olukorrad liigitused mõlemad-otsused-on-õiged valdkonda, sest kui kohtunik Marco Fritz oleks Reusi kasuks penalti vilistanud, poleks VAR ilmselt samuti teda monitori ette kutsunud. Need olukorrad on jalgpallis alati olemas. Kõike ei saagi kirja panna.

4. Mängu parim – Robert Lewandowski

Pole varianti siia lahtrisse kellegi teise nime kirjutada. Meeskond oli oma suurima rivaali vastu 0:2 kaotusseisus ja liidrikoha kaotamise ohus. Ning siis astus ette Lewadowski, lõi kolm väravat ja vinnas meeskonna kaotusseisust võidule. Võimas kvaliteet, sünge stabiilsus, hiilgav keskendumisvõime. Täpselt nagu 2020. aastal, on poolakas endiselt maailma parim jalgpallur.

Selle hooaja 23 Bundesliga mänguga on Lewandowski löönud 31 väravat. See on absurd. Fantastiliselt imetlusväärne absurd!