Luup peale | 17 sekundit jalkasiirupit muutsid Kalju vesise pärastlõuna väga-väga magusaks (galerii!) (0)

Neljapäevases karikamängus rumala punase kaardi teeninud Nõmme Kalju ründaja Aleksandr Volkov mängis Tallinna Legioni vastu kannatlikult ja sai 90. minutil juubeldada, kui Alex Matthias Tamm realiseeris väravaks tema hea eeltöö. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

Premium liiga 3. vooru järele mängitud kohtumises alistas Nõmme Kalju tänu Alex Matthias Tamme 90. minuti kontrarünnakuväravale 1:0 neile tõhusat vastupanu otsustanud ja mängulist ülekaalu omanud Tallinna Legioni.

Kohtumise algust valitses ladusalt kombineerinud ja keskväljal rohkelt duelle võitnud Legion, aga väravahõngu tundis esimest korda 26. minutil, kui Vladislav Veremejevi tsenderdus Legioni latile kukkus. Minut hiljem pidanuks Nikita Andrejev võõrustajad juhtima viima, aga tema pealöögi pärast German Šleini head tsenderdust koukis lati alt välja Sergei Lepmets.

Ühe väga hea võimaluse tekitas avapoolajal ka Kalju, kui 35. minutil murdis karistusalasse Pavel Marin ja leidis sööduga Aleksandr Volkovi. Legioni väravavaht Pavel Londak viskus Kalju ründaja suunas ja suutis löögi summutada. Vaheaja järel oli Legion jätkuvalt üritavam pool, aga Lepmetsa töö piirdus kauglöökidega tegelemisega.

Veerand tundi enne mängu lõppu nõudis Kalju minutiliste vahedega Legionile käega mängu ja endale penaltit, aga kohtunik Roomer Tarajev ei nõustunud kummalgi puhul. Volkovi terava nurga alt sooritatud pealelöögi püüdis Londak, mille järel avanes kaks šanssi vahetusest sekkunud Aleksandr Šapovalovile, mis aga kumbki väravaga ei päädinud.

90. minutil lõi Kalju kontrarünnaku lõpetuseks kohtumise ainsa värava. 90+1. minutil avanes Legionil väga hea šanss päästa endale viik, mida kindlasti vääriti, kui Kalju unustas trahvikastis täiesti valveta Andrejevi. Legioni ründaja võttis palli omaks ja sai vabalt lüüa, aga kõmmutas kõrgelt üle. Soccernet.ee tähelepanekud:

1. Jalgpall on lihtne mäng. Või kas ikka on?

90. minutil pärast Aleksandr Šapovalovi teist võimalust – sellest pikemalt allpool – oli kohtumise lõppfaasi domineerinud Legionil kasutada järjekordne nurgalöök. 17 sekundit ja 12 pallipuudet pärast seda, kui Artjom Arjunin selle teele saatis, oli pall Legioni väravas.

Mikk Reintam lõi palli peaga trahvikastist klaariks, Aleksandr Volkov vedas selle Legioni poolele ja andis väga hea läbisöödu Alex Matthias Tammele, keda kattis Dmitri Kovtunovitš. Vahetusest sekkunud Kalju ründaja jalad olid piisavalt nobedad, et tekitada endale löögisektor. Samuti jagus Tammel nahaalsust, et lüüa esimesse alumisse nurka, mille Pavel Londak veidi liiga avatuks oli jätnud.

Lihtsakoeline värav? Tõsi, tabamusele ei eelnenud pikka ja filigraansetest söötudest koosnevat kombinatsiooni, aga kas sirgjooneline kontrarünnak on lihtsakoeline? Ei ole ju. Kui ükskõik milline neist 12-st Kalju mängijate pallipuutest, mis Artjunini nurgalöögile järgnesid, poleks olnud piisavalt hea, jäänuks ju värav sündimata.

Tegelikult koondasid Volkov ja Tamm (aga ka nendega koos rünnakusse spurtinud ning Legionis paanikat külvanud Kalju 4-2 ülekaalu tekitanud Pavel Marin ja Andri Markovitš) nende 17 sekundi sisse tohutu hulga jalgpallilist kvaliteeti. See oli siirup, mille tilgast piisas, et vesisena tundunud pärastlõuna Kalju jaoks väga-väga-väga magusaks muuta.

Võtmemoment: Alex Matthias Tamm on end Dmitri Kovtunovitši tähelepanust vabastanud ja lööb kohe kohtumise ainsa värava. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

2. Legioni jutud täpselt samad, mis nädala eest

Legion alustas hooaega mäletatavasti 3:4 kaotusega FCI Levadiale ning keeruline on jätta tõmbamata paralleelid tolle ja tänase mängu vahel. Mõlemas oli Legioni vastaseks mullune esinelikumeeskond ehk vastane tasemelt, kuhu tõusmise ambitsiooni pole peatreener Deniss Belov Premium liigasse saabumise algusest peale varjanud.

Mõlemal korral andis Legion vastasele igati adekvaatse lahingu ja oli lähedal ka võidu napsamisele – Levadia pääses teisel poolajal 3:4 kaotusseisu jäämisest tänu Karl Andre Vallneri kolmiktõrjele, Nõmme Kaljulgi tuli täna üle elada mitmeid ärevaid momente.

Mõlemas mängus maksis Legionile kätte lohakus standardolukorras. Kui Levadia lõi 4:3 värava nurgalöögi abil, siis Kalju tänu kontrarünnakule pärast Legioni nurgalööki. Legioni talvine kvaliteedihüpe on meeskonna esituse vaadates ilmne, sest mängitakse mullusega võrreldes hoopis sihikindlamalt. Aga tulemuste vormistamine jätab praegu soovida.

3. Amir Natho ja teise hooaja sündroom

Eesti klubijalgpallis kasutatakse terminit "teise hooaja sündroom" muuhulgas ka leegionäride kohta, kes esimesel siin mängitud hooajal ennast väga heast, aga järgmisel juba hoopis kehvemast küljest näitavad. Vast üks markantsemaid näiteid on Ofosu Appiah, kes oli 2016. aastal FC Infonetiga Eesti meistriks tulles Premium liiga staar, aga järgmisel hooajal enda hale vari.

Näiteid leegionäridest, kelle Eestis viibimine on kulgenud sarnase trajektooriga, leidub teisigi. Näiteks FCI Levadia poolkaitsja Juri Tkatšuki 2019. aasta hooaeg oli 2018. aasta omast kahvatum. Teise hooaja sündroomi seostatakse mugavustunde tekkimisega. Mängijasse poevad mõtted, et enda uues keskkonnas tõestamine õnnestus ja nüüd, kui kõik juba hoopis tuttavam, peaksid asjad sujuvalt ülesmäge minema.

Kas sarnase stsenaariumi orki võib lennata ka Kalju ründav poolkaitsja Amir Natho? Eelmisel hooajal 14 resultatiivse sööduga hiilanud Natho oli mullu nõmmekate ründemängu nurgakivi. Just tema kaudu tekkis kõige rohkem ohtlikke olukordi ning kuigi tuli ette ka kehvemaid päevi, oli Natho üldiselt ikkagi stabiilne mängija.

Nõmme Kalju ründav poolkaitsja Amir Natho on hooaega alustanud kahe mittemidagiütleva partiiga. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

Uue hooaja kaks esimest mängu on Natho poolt olnud aga kehvad. Nii neljapäevases karikamatšis Viljandi Tulevikuga kui ka täna Legioniga ei suutnud ta end väljakul kehtestada. Vastastele on väga hästi teada, et Nathole ei tohi anda aega palliga võlukunsti teha ning teda kaetakse tihedalt. Vastumürki pole Natho seni leidnud. Eks näis, kuidas edasi.

Kui Vladislav Homutov terveneb, on peatreeneril Sergei Frantsevil ründava poolkaitsja positsioonile olemas tõestatud alternatiiv mitmekülgse jalgpalluri näol, keda mullu teise hooaja sündroom ei kummitanud.

4. Aleksandr Šapovalovi debüüt

64. minutil tegi oma Premium liiga debüüdi veebruaris 18. sünnipäeva tähistanud ründaja Aleksandr Šapovalov. 2019. aasta esimeses pooles FC Flora U21 rivistuse eest ohtralt väravaid kõmmutanud, seejärel Saksamaa klubi Freiburgi noorteakadeemiasse siirdunud, aga sealt eelmise aasta lõpus lahkunud Šapovalov naasis kodumaale kasvatajaklubisse, et siit uuesti tipp rünnata.

Esimene katse ei õnnestunud, aga vaieldamatult väga andeka noormehe mahakandmiseks pole mitte mingit põhjust. Tema käekäik alanud hooajal on Premium liiga üks huvitavamaid küsimusi peamiste intriigide – kes võidab ja kui pinev on andmine tabeli erinevates sektorites? – kõrval.

Šapovalov tegi pärast platsile saabumist kiiresti kaks viga ja sai kohtuniku Roomer Tarajevi käest suulise hoiatuse. Seejärel patustas ta tehnilise praagiga, kui ei suutnud surmata lihtsat palli. "Rahulikult-rahulikult!" kamandas tribüünilt kohtumist jälginud Legioni peadirektor Mihhail Artjuhhov, kelle ametiülesannete sekka kuulub ka kõigi Legioni noormängijate isiklikuks psühholoogiks, motiveerijaks, manitsejaks ja suunajaks olemine.

Nõuandest tõusis tulu – peagi teenis Šapovalov meeskonnale kaks nurgalööki ning viimasel kümnel minutil näitas kahel puhul kvaliteeti, mistõttu peeti teda 2019. aastal Eesti jalgpalli kõige suuremaks talendiks. 84. minutil võttis keskväljal palli saanud Šapovalov ridamisi ette neli Kalju mängijat, triblas neist kõigist mööda, jõudis karistusalasse ja lõi peale!

Oivalisele eeltööle samaväärilist lõpplahendust Šapovalovil siiski varnast võtta polnud, vaid Sergei Lepmets püüdis suuremate raskusteta. 89. minutil mängis Aleksandr Volodin Kalju kaitseliini taha pika palli, mille peale sööstnud Šapovalov vedas selle trahvikasti. Oli variant otsida söötu või ise lüüa. Šapovalov valis viimase, aga Vladislav Veremejev suutis blokeerida.

Just need kaks momenti olid Nikita Andrejevi šansside kõrval peamised, mida Legion väga valuse kaotuse järel meenutas. Šapovalovil oli kaks võimalust tõusta meeskonna sangariks ja teha tõeliselt suurepärane Premium liiga debüüt. See ei õnnestunud, aga samas ei tekkinud tema 26 platsil viibitud minuti jooksul kordagi tunnet, et midagi ei klapi. Šapovalov on kõrgliigaks küps ja tulevad ka väravad.

5. Mängu parim – Pavel Marin

Ainuke Kalju mängija, kes suutis järjekindlalt Legionit surve all hoida. Kohe, kui Kaljul õnnestus pall toimetada Marinile, hakkasid asjad juhtuma. Legion tõi sageli teda katma teisegi mehe, sest Volodin vs Marin duell mitte ainult ei tundunud, vaid oligi väga ebavõrdne. Ilma ääreründaja panuseta olnuks Kaljul ilmselt keeruline lõpuni vastu pidada ja jätta endale võimalus võit päästa.

Pavel Marin oli Nõmme Kalju kõige ohtlikum mängija. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee