Luup peale | Ajastu lõpp? Halastamatu Bayern kiskus Barcelona haavad kaheksakordselt pärani (9)

Mineirazo, Mineirao agoonia. Selle nime all tuntakse Brasiilias mälestusväärset 2014. aasta MM-i poolfinaali, kus Saksamaa klohmis võõrustajaid 7:1. Kas Estadio da Luzil reede õhtul sündinut on paslik kutsuda edaspidi Lisboazo-ks? Või kuidagi katalaanipärasemalt? Nimeta katastroofi kuidas tahes, õudus jääb õuduseks.

Müncheni Bayerni 8:2 võit Meistrite liiga veerandfinaalis sündis kokkuvõttes täpselt sama masendava üleolekuga nagu sakslaste poolt Brasiiliale köetud saun. Jah, Thomas Mülleri kiirele avangule suutis Barcelona veel tänu David Alaba omaväravale kiirelt vastata. Ent kui 31. minutiks juhtis Bayern juba 4:1, oli see katastroof. Müller, Ivan Perišic, Serge Gnabry, uuesti Müller …

Teisel poolajal tärkas Barcelona lootus täpselt kuueks minutiks, kui Luis Suarez oli toonud nad korraks vaid kahe värava kaugusele. Siis vallandas Joshua Kimmichi tabamus jälle tulva, millele saabus lõpp alles Damir Skomina lõpuvilega. Robert Lewandowski lõi 6:2 ning sümboolselt vormistas kahe järjestikuse tabamusega lõppskoori ei kuskilt mujalt kui Barcelonast Bayernisse laenatud Philippe Coutinho, üritades kõigest hingest väravate üle mitte juubeldada.

Ehk eristas kahte šokki vaid see, et Saksamaa ei viitsinud kuue aasta eest päris lõpuni pingutada, Bayern tegi nüüd seevastu nimelt nii. Halastamatult. Täpsest lõppskoorist märksa olulisem oli veenvus, millega katalaanid paika pandi, rõhutades, et üks ajastu on nüüd vist tõesti lõplikult läbi. Soccernet.ee tegi mängu põhjal järgmised tähelepanekud.

1. Bayerni enesekindlus on laes

27st 26. Selline on Bayerni mängude-võitude saldo pärast detsembri algust ehk viimase kaheksa kuu jooksul. Kui sa saad Meistrite liiga veerandfinaalis hakata oma põhitegijaid pingile puhkama noppima enne 70 minuti täitumist, polegi muud kinnitust ülevõimust vaja. Ainus üllatus oli see, et kuni 82. minutini ei olnud viiest väravast ainsatki löönud Lewandowski. Poolaka arvel oli selle hetkeni “kõigest” üks väravasööt.

Muidugi sai ka see statistiline anomaalia viimaks parandatud, kui Lewandowski täpse sööduga üles leiti ja ta palli peaga väravasse suunas, jätkates imelist seeriat – ta on nüüd sel hooajal täpne olnud kõikides Meistrite liiga mängudes, kus on kaasa teinud. Tabamusi on tal kokku 14, kaks vähem kui Cristiano Ronaldol Meistrite liiga rekordit püstitades. Ühtekokku on poolakal nüüd Meistrite liigas väravaid 50. Mänge? 60 ...

2. Thomas Müller, mees kui fenomen

Müller on mees, kes näeb välja nagu suvaline tüüp tänavalt. Pole tal säravat tehnikat, kõige värvilisemaid jalgpallisaapaid ega ka efektset soengut. Staar või asi! Ometigi on ta tähtsates mängudes alati kohal, oli ka nüüd.

23 väravat Meistrite liiga play-off-mängudes. Rohkem on vaid Messil ja Ronaldol. Kokku 46 tabamust, sama palju kui Filippo Inzaghil. Maailma kõige alahinnatum jalgpallur? Sõnastame lihtsamini: Müller on legend.

3. Mis saab Barcelonast?

Kui Mineirazo oli Brasiiliale rahvuslik häbi ja šokk, siis täpselt sama on Barcelona peksasaamine Katalooniale. See klubi lihtsalt ei kaota niimoodi, ei tohi niimoodi kaotada. Meistrite liiga ajaloos ei olnud seni mitte keegi löönud neile ühes mängus üle viie värava. Kaheksa palli võeti viimati võrgust 1946. aastal.

Kuidas edasi? Ja mis veel tähtsam, kellega? Quique Setien on tänase järel müüdud mees, see on selge. Peatreenerikohta on pakutud Xavile, Ronald Koemanile, mitmele teisele. Ent kui juba oma legendid pakkumisele viisakalt, ent resoluutselt ära ütlevad, räägib see klubi seisu kohta paljutki.

29 aastat ja 329 päeva, selline oli Bayernile vastu astunud Barcelona meeste keskmine vanus. Nii eakat algrivistust pole see klubi Meistrite liigas iial platsile saatnud. Kuhjaga kogemusi? Muidugi. Ent vaja läheb ka nooruslikku särtsu. Ja uuenduskuuri aeg on ses klubis tänaseks lootusetult mööda lastud. Alla 23-aastastest mängijatest sai lõppenud hooajal liigas mänge kirja vaid neli meest. Kes peaksid olema uued Suarezed, uued Piqued? Rääkimata uuest Messist, sest temagi on ju kõigest inimene?

Meistrite liiga lõppfaasis oli Barcelonal pingile panna vaid näpuotsaga mehi, kel mingigi arvestatav kogemus olemas, ülejäänud pingi moodustasid noorukid. Pilt varumeestest pärast Coutinho väravaid jõuetus ahastuses Lissaboni staadioni toole peksmas – seda oli kurb vaadata.

Barcelona ei vääri seda. Kui kaua lastakse sisepingetel veel käärida ja klubi lõhkuda? Kuniks ka Messist on ilma jäädud? Sellise sünge hooajalõpu järel tundub niisugune võimalus tõenäolisem kui iial varem. Kõik, mida ehitas Guardiola, varises Estadio da Luzil – kas pole irooniline, et just Valguse staadionil? – põrmu. Kui kauaks, on Barcelona enda otsustada.