Luup peale | Anier toodi Tammekat murdma, aga värava asemel teenis ta kibeda mängukeelu (galerii!) (1)

Euromängude järel koosseisuga vangerdanud Paide Linnameeskond kaotas Tartu Tammekale punkte esmakordselt pärast 2019. aastat. Henri Anier sekkus lõpu eel vahetusest, aga sai värava asemel kirja kollase kaardi, mis jätab ta FC Flora vastu kõrvaltvaatajaks.

Mäng oli algusest peale kõrgetempoline ja mida aeg edasi, seda rohkem hakkas mõlema värava all aset leidma ka ohtlikke olukordi. Paide valitses pallivaldamist ja Tammeka panustas vasturünnakutele.

Paide asus juhtima 26. minutil, kui Deabeas jõudis kaitseliini seljataha Abdul Razak Yusifi läbisööduni, sai palli väravavaht Karl Johan Pechterist mööda ja lükkas selle tühja võrku - 1:0! Seejuures oli analoogne olukord samade meeste osalusel lõppenud kaks minutit varem Tammeka jaoks õnnelikult, kui Deabeas lasi palli liialt ette ja see põrkas üle otsajoone.

Tammeka kontrad olid aga teravad ja 29. minutil pääses Kevin Mätas hetkeks Mihkel Aksaluga silmitsi, aga ründaja löök jäi nõrgaks ja langes väravavahi saagiks. Kolm minutit hiljem jõudsid viiginumbrid siiski tabloole, kui Mihkel Järviste karistuslöök põrkas müüri kaudu õnnelikult tagumise posti kõrvale - 1:1!

Tartlased võinuks ka juhtima asuda, kui 38. minutil pääses Reio Laabus pärast seinasöötu Mätaselt Aksaluga silmitsi, aga ei lahendanud ära. Tagasipõrganud palli põrutas Mätas ise kastijoonelt vastu posti. Kui ise ei löö, siis ... teises väljakuotsas kinkis kohe Tammeka oma kastis palli Deabeas'ile, kelle löögi sai aga Pechter siiski kätte. Paide jätkas surumist ja Deabeas oli jätkuvalt keskses rollis, aga poolaja lisaminutil ei suutnud ta kuuelt meetrilt pealööki raamidesse saada ja nii suunduti vaheajale viigiseisul.

Teise poolaja alguses avanesid võimalused mõlemas väljakuotsas, aga ei Patrick-Genro Veelma, Edgar Tur ega Deabeas saanud palli postide vahele. Sealt alates muutus Paide surve järjest tuntavamaks ja Tammeka suruti üha sügavamale.

59. minutil toodi sisse Siim Luts, kes näitas kohe ohtlikkust ja omas lõpuks kolme väga head võimalust, aga kuigi tal õnnestus kõik kolm lööki väravale suunata, ei läinud ükski neist Pechterist mööda. Pechteri süles lõpetas ka Hadji Drame üritus. 69. minutil sekkunud Henri Anier jõudis aga vaid ühe korra aktsioonis olla, saates üleminutitel palli viielt meetrilt peaga üle värava. Soccernet.ee tähelepanekud:

1. Isegi Anier sai puhkust ...

Alles kolm päeva tagasi võõrsil Wroclawi Slaskiga mänginud Paide tegi algkoosseisus mitmeid muudatusi, et Tammeka vastu värskust säilitada. Siim Luts, Henri Anier ja Andre Frolov jäid seekord vahetusmeestepingile, kus olid koos nendega ka Karl Mööl ja Kevor Palumets, kes samuti pika hooaja käigus kõvasti vatti saanud. Lisaks puudus mängukeeluga Hindrek Ojamaa. Tervislikel põhjustel viimast euromängu pingilt vaadanud Ragnar Klavan puudus täna koosseisust sootuks, kuid toetas meeskonda tribüünilt.

Seejuures jäi Anier sel hooajal Paide pingile üldse alles esimest korda. Tema arvel olid enne tänast lisaks 16 liigamängule ka mõlemad euromängud, samuti kuus koondisemängu. Ühtekokku seega nelja kuu jooksul lausa 24 mängu, millest kõigis peale kahe koondisemängu kuulus ta ka põhikoosseisu. Pärast Kristofer Pihti naasmist Itaaliast on Paidel lõpuks ometi ka tipuründesse piisavalt kvaliteetne asendus, et igiliikurist väravamasinale puhkust pakkuda.

Teistelgi positsioonidel oli Paidel võtta väärilised asendused. Vaid paremkaitset paikas vähemkogenud mees, 19-aastane Siim Aer, kellele see oli Premium liigas tänavu alles teiseks stardiks.

2. ... ja saab sunnitult veel!

Anierita mängimise kogemus kulus Paidele selles mõttes ära, et pärast vahetusest sekkumist teenis ta kollase kaardi, mis jätab väravamasina eemale 1. augusti mängust tiitlikaitsja Flora vastu. Anier jäi olukorda hiljaks ja astus Tanel Tammikule jala peale. Võimalik, et see juhtus tahtmatult, aga kollane kaart oli igal juhul teenitud:

Anieri puudumine ei paistnud tegelikult eriti silmagi, olgugi et nii mõneski olukorras põrkas pall ohtlikult Tammeka kastis ega leidnud otsustavat realiseerijat. Tema rolli võttis aga eeskujulikult üle mitte Piht, kes vormiliselt tipuründajana tegutses, vaid ääreründaja Deabeas. 21-aastane Hollandi äss noolis pidevalt läbisööte ja kombineeris kaaslastega, kes otsisid söötudega pigem just teda ja mitte hiljuti Itaaliast naasnud eestlast. Realiseerimine kõige parem aga ei olnud, sest Deabeas lõi ühe küll ära, aga mitu tükki jäi veel löömata.

3. Tammeka on tõusuteel

Eelmise vooru raske ja napp võit Narva Transi üle oli Tammeka jaoks esimene pärast varakevadet, tõstes nad viimaselt tabelikohalt välja. Viimasel kahel aastal on tartlased kesise hooaja alguse järel suvel oma õnne ümber pöörata suutnud ja näis, kas seda suudetakse ka tänavu, kuid esimesed märgid on lubavad.

Võidupõua lõpetamine on ilmselgelt tõstnud meeskonna enesekindlust, sest esitus Paide vastu õhkus värskest energiast. Läbi mängu suudeti suure soosiku vastu kontrarünnakutel ohtlikud olla, rabades samal ajal isukalt kaitses. Üheks konkreetseks edasisammuks on Tammeka puhul nende keskväli, mis saab pärast Reio Laabuse ja Andre Paju paranemist toimetada tartlaste ideaalkoosluses.

Natuke probleemne on aga parem äär, sest kuigi Taijo Teniste on juba mõnda aega tagasi, siis Sander Kapper on jätkuvalt audis ning hiljuti liitus temaga laatsaretis ka Artur Uljanov. Tammeka õhukese koosseisu juures tähendab iga põhimehe vigastus neile tõsiseid probleeme.

4. Mängu parim - Deabeas

Mõlemal poolel oli üks mees, kes järjekindlalt vastaste kaitsjatele peavalu valmistas, aga erinevalt Kevin Mätasest sai Paide ründaja ka jala valgeks. Anieri puudumisel tõusis just tema Paide rünnakul keskseks figuuriks. Väga heas hoos on ka Siim Luts, kelle ampluaa on aga puhtalt ääreründaja oma, samas kui Deabeas täitis sisuliselt ka kesktormaja kohta. Kümme minutit (pärast Lutsu ja enne Anieri sissevahetamist) oligi ta konkreetselt tipuründaja.