Luup peale | Bayerni teadlik valik kandis vilja, ent maailma parim vahetusmees jättis kaardid lahtiseks (0)

Vahetusest sekkunud Leandro Trossard osutus Arsenali päästeingliks. Foto: Scanpix / Adrian Dennis / AFP

Eelmisel kümnendil UEFA Meistrite liigas Müncheni Bayernilt ketukaid saanud Londoni Arsenal pidas sel korral koduseinte toel paremini vastu. Veerandfinaali avamängu tulemuseks võitluslik viik, millega sõidetakse Münchenisse.

Kohtumise eel oli teada, et 60 000 pealtvaatajat mahutav Emiratesi staadion täidetakse peaasjalikult Arsenali fännidega täis, sest tänavuse hooaja jooksul mitu korda pürotehnikat kasutanud külalisfännid polnud UEFA otsuse tõttu oodatud. Murule sammudes tervitas mängijaid plakat, millel oli hispaania keeles kirjutatud "Meie maja".

Kuigi Bayern oli kohtumise algul aktiivsem pool, tekitas esimese ohtliku olukorra Arsenal. 7. minutil röövis Bukayo Saka paremal äärel palli võõrustajatele, jagas selle Gabriel Martinellile, kes andis karistusala tagant kuuma, ent too virutus vuhises posti kõrvalt mööda.

Kaks minutit hiljem astus Alphonso Davies Sakale selja tagant hüppeliigesele, mistõttu viskus inglane murule pikali ning peakohtunik Glenn Nyberg näitas kanadalasele kollast kaarti. See oli Bayerni mehe jaoks selle hooaja neljas hoiatus ehk kordusmäng Münchenis jääb tal seetõttu vahele. Mõistagi hakkas Arsenali liiklus kulgema mööda seda äärt, kus toimetas Davies.

Vaikselt taktikepi omale haaranud Arsenal algatas 12. minutil positsioonirünnaku, mille käigus tekitas Martin Ödegaardi sööt Saka suunas Bayerni kaitsjates ebakõlasid, mille inglane enda kasuks ära kasutas, tungides sakslaste karistusalasse, kus ta toimetas vasaku jala löögi tagumisse alla nurka - 1:0. Sellele järgnes koheselt teine olukord, kui Ödegaardi tõste üle Daviese jõudis Ben White'ile karistusalasse, kus ta virutas palli Manuel Neuerile sülle.

Kodumeeskonna rõõmupidu ei kestnud kaua, sest piisas vaid ühest eksimusest, mille Bayern kerge vaevaga ära karistas. Kui tundus, et Gabriel Magalhaesil on koos seiklema asunud David Rayaga kõik kontrolli all ning sööt Jakub Kiwiorile on võrdlemisi lihtne otsus, siis sealt algas allakäik - poolakale mõeldud pall läks Leroy Sanele, kellelt järgnes läbisööt Leon Goretzkale ning too viis selle omakorda Serge Gnabryle, kes Rayaga silmitsi minnes lõi kera võrku - 1:1. Endine kahurimees, kes esindas Londoni klubi aastatel 2011 kuni 2016, sai endise tööandja vastu jala valgeks. Teatavasti meeldib Gnabryle selles linnas väravaid kõmmutada.

Senise hooaja jooksul tugeva kaitsemänguga silma jäänud Arsenal põles ereda leegiga, kui pooltunnil keskjoonelt startinud Sane möödus vägeva soolojooksu käigus mitmest kahurimehest, kuniks William Saliba ta karistusalas kukutas, misjärel osutas arbiiter penaltipunktile. 11 meetri karistuslööki asus toimetama Arsenali suurima rivaali Tottenham Hotspuri endine ründaja Harry Kane, kes veeretas palli külma närviga paremasse alla nurka, Raya hüppas vasakule - 1:2. Kane'i jaoks ajaloo 20. mäng ning 15. värav Põhja-Londoni klubi vastu.

35. minutil tekitas Sane järjekordse probleemi, kui ta Jamal Musiala oivalise läbisöödu järel Rayaga simitsi läks, ent sakslase väikene paus lubas vastastel lähemale jõuda, misjärel Bayerni ülilubav rünnak luhtus. Tagantjärele peab Ödegaard olema õnnelik, et Sane jalgu surkima minnes vastane ei kukkunud, sest vastasel korral oleks viimase kaitsjana tegutsenud inglaste kapten läinud punase kaardiga duši alla.

Avapoolaja lõpus keskendus Bayern rohkem tagala kindlustamisele ehk Arsenal sai palliga toimetada, kuid midagi ohtlikku tekitada ei suudetud. Riietusruumi liiguti sakslaste üheväravalise eduseisuga.

Teist kolmveerandtundi alustas Arsenal näljaselt. Sarnaselt esimesele poolajale oli parem äär see, miskaudu üritasid peremehed teravust tekitada. Bayern panustas jätkuvalt kiiretele vasturünnakutele, kuid punasärgid tulid nendega toime.

Pool tundi kulges vutimadin nõnda, et Arsenal valdas palli, aga Bayerni puuri ei suudetud mitte kuidagi ohustada. Kuniks saabus 76. minut. Kiire söödumängu järel võttis Gabriel Jesus vastase karistusalas mitu kaitsjat enda peale, jättes temaga vahetusest sekkunud Leandro Trossardi täiesti vabaks - brasiillase pass belglasele ning Neueri seljatagune sahises - 2:2.

Viigivärav tegi kohtumise lahtiseks ja talveunne jäänud Bayerni karu ärkas üles. 90. minutil murdis Musiala Arsenali karistusalasse, viis madala söödu värava ette jõudnud Kingsley Comanile, kelle efektne kannalöök pani samba raksuma.

Ehmatusest toibunud võõrustajad proovisid viimasel rünnakul külalised tagasi saata kaotusega. Viiendal üleminutil jõudis Thomas Parteylt kaval sööt Daviese ja Eric Dieri vahelt Sakale, kes tungis Bayerni valdusesse, kus teda tervitas Neuer - ääreründaja lükkas palli kindamehest mööda ning üritas teadlikult kontakti otsides penaltit välja meelitada, kuid kohtunik hammustas pettuse läbi ja vile vaikis. Soccernet.ee tähelepanekud avamängust:

1. Millega tegelesid Arsenali kaitsjad avapoolajal?

Arsenal ei ole ilmaasjata võistkond, kes on Premier League'is lasknud kõige vähem väravaid. Saliba ja Gabriel moodustavad omavahel ülitugeva keskkaitseduo, millest läbimurdmine pole kõige kergem ülesanne. Aga avapoolajal need mehed põlesid ja kampa võeti vasakkaitsja Kiwior, kes pole loomult äärekaitsja, ent tänapäeval pole see enam vabandus.

Need kolm mängijat sepistasid Bayerni jaoks kaks täiesti välditavat väravat. Sellist kino pole Arteta kaitsjad kahe hooaja jooksul kordagi korraldanud, kuigi nende kaitseks võib öelda, et Meistrite liiga veerandfinaalis mängiti alles esimest korda. Ehk noorel tiimil nappis vajalikul hetkel kogemust.

Arteta asus tagalas kerkinud tulekahjut kiiresti kustutama. Teiseks kolmveerandtunniks tõi ta väljakule Oleksandr Zintšenko, kes võttis sisse koha, mis kuulus Kiwiorile. Niisiis sai ukrainlasest neljase kaitseliini kõige kogenum liige.

Erinevalt poolakast meeldib Zintšenkol ründefaasis liikuda keskväljale ning aidata mängu üles ehitada. Avapoolajal oli ehitusmeheks Ödegaard, kes langes keskkaitsjate ette palli küsima, kuid Zintšenko saabumise järel sai norralane toimetada kõrgemal positsioonil.

Kodumeeskonna õnneks tuli neil vastasründajate neutraliseerimine teisel poolajal paremini välja.

2. Bayerni taktikaline valik kandis vilja

Tavaliselt on Bayern see meeskond, kellele meeldib mängu dikteerida ja domineerida. Kuna neil oli vastas sarnaste põhimõtetega tiim, otsustas peatreener Thomas Tuchel selle kasuks, et tema hoolealused ootavad kaitsefaasis kannatlikult ning pärast palli võitmist kihutatakse mööda kiirteed vastase värava suunas.

Antud taktika elluviimiseks omas juhendaja kõiki vajalikke nuppe - täpseid söötjaid ja kiireid jalgu. Musiala ja Goretzka toimetasid, välejalad Sane, Gnabry ning hiljem Coman põhjustasid kaitsjatele kamaluga peavalu.

Samuti tuleb tunnustada Bayernit selle poolest, et koduliigas tekkinud mõõnaperiood ei seganud neid eurosarjas mitte kuidagi ning Arsenalile ei antud armu kordagi. Kui oli vaja viga teha, siis see tehti ära ning vajalikel hetkedel isegi kaardi hinnaga.

3. Arsenali vahetused päästsid päeva

Jalgpallimeeskond ei koosne enam ammugi mängijatest, kes alustavad kohtumist, vaid terviku moodustamiseks annavad panuse ka varumehed. Kui Zintšenko ja Jesus muutsid kahurimeeste ründemängu silmnähtavalt paremaks, siis kiita tuleb ka Belgia pallivõlurit.

Trossard näitas järjekordselt, et kui tema murule möllama lastakse, võib sealt midagi maagilist oodata ning 2:2 viigivärav oli selle tõestuseks. Mitte ühelgi tippklubil pole pingilt võtta nii mõjuvõimast varumängijat kui Trossard, kes soetati mullu Brightonist.

4. Kordusmäng algab nullist

Järgmise nädala kolmapäeval pannakse pall mängu Münchenis, kus Allianz Arena pakitakse Bayerni fännide poolt täis. Kahtlemata oleks mõlema meeskonna lähenemine sellele madinale olnud teistsugune, kui esimene lahing oleks lõppenud Arsenali kaotusega.

Siiski annab viigiseis lootust, et nädal aega ootust tasuvad end ära ja mõlemad meeskonnad pakuvad uuesti ühe kaasahaarava mängu. Selle ühe nädala jooksul peab Arteta oma kaitsjatega palju vaeva nägema, sest kui see peaks teises matšis ka nõndaviisi kärisema, võib Bayern olla see, kes jätkab teekonda Wembley staadioni suunas.

5. Mängu parim - Jamal Musiala

Kus oli Musiala, seal jagus ka pahandust. Vaba rolli täitnud 21-aastane sakslane jõudis mängu jooksul pea igasse kohta ning tema oli see, kes tekitas triblingute ja täpsete söötude abil oma tiimikaaslastele soodsaid olukordi. Kuigi tegu on ründava poolkaitsjaga, oli Musiala täna vajalik lüli ka kaitsefaasis.

Arsenal - Müncheni Bayern 2:2 (1:2)