Luup peale | Flora lõi Levadia kummuli! Peaosas mehed, kes koondisesse ei kuulu (5)

FC Flora võidu arhitektid olid Sergei Zenjov ja Tony Varjund. Foto: Andrei Smetana (arhiiv)

Premium liiga 26. vooru Tallinna derbi oli võimas. Hämaralt ja prožektorivalgelt A. Le Coq Arenalt lahkus võiduga FC Flora, kes oli mänguliselt FCI Levadiast üle.

Flora ja Levadia vahe on sel hooajal suur - kohtumise eel lausa 19 punkti -, aga tabeliseis mängus ei kajastunud. Derbi oli nime väärt, sest selles oli võitlust, väravaid, fännilaule, pürotehnikat ning mis kõige tähtsam - põnevust. Kohtumine, mis väärib hooaja mängu tiitlit, lõppes Flora 2:1 võiduga.

Märkmed esimese poolaja võtmesündmustest:

• Flora väravavaht Evert Grünvald kiirustas teisel minutil sööduga ja paigutas palli täpselt Robert Kirsi jalale, ent pärnakas lõi mitme meetri jagu mööda. Kui Levadia ei kasutanud kingitust ära, siis Sergei Zenjov poolteist minutit hiljem kasutas: Michael Schjönning-Larsen lasi Konstantin Vassiljevi söödu üle jala, tänu millele lükkas ründaja palli vasakusse alanurka - 1:0!
  • Üheksandal minutil oli Sappinen lähedal Flora teisele, aga lõi terava nurga alt mööda. Kümme minutit hiljem sai Zenjovi söödust proovida Vassiljev, aga tabas Karl Andre Vallnerit. Kolm minutit hiljem üritas värava eest Zenjov, ent taas oli puurilukk ees.
  • Levadia oli esimest korda pärast Kirsi võimalust ohtlik 24. minutil, kui Richie Musaba vajutas heast kohast mööda. Järgnes pikk võimalustetühimik, mille lõpetas 43. minutil Sappinen, kuid Vallner jäi üks-ühele olukorras peale.

Avapoolaega vaadates võis tunduda, et hoopis Flora tüürib järjekordse meistritiitli poole ning Levadia võitleb koha eest esikolmikus. Flora oli alates avavilest ohtlikum sats ning see püsis kuni poolaja lõpuni, parema õnne korral juhtinuks nad vaheajaks vähemalt 3:0. Peatreener Taavi Viik tahtnuks vaheajaks suuremat edu. "Võimalusi oli," muigas peatreener. "Poolaja lõpus oli raske, aga ilmselgelt oleks tahtnud veidi turvalisemat eduseisu, aga selline see derbi on."

Märkmed teise poolaja võtmesündmustest:

• Levadia oli teise poolaja esimeses pooles selgelt ründavam, aga esimene ohtlik moment tekkis 67. minutil nende värava all, kui Kristo Hussar suunas nurgalöögist tulnud palli värava peale. Vallner oli jaol.
  • Levadia teise poolaja esimene supervõimalus tekkis 76. minutil, mil Musaba võitis enda kolmandikul palli ning leidis seejärel liini taha spurtinud Ioan Yakovlevi, kelle löögi Grünvald tõrjus. Pall oli teel üle väravajoone, ent sinna jõudis Mihhail Kolobov, kes klaaris. Kui Levadia ei löönud ära, siis Flora lõi: Vallner tõrjus Alliku söödu 79. minutil värava ette, kust Tony Varjund naelutas palli väravavõrku - 2:0!
  • Domineerinud Levadia tuli pooljuhuuslikult mängu tagasi 87. minutil, kui Kolobov suunas Yakovlevi värava peale lennanud tsenderduse oksakohaga Grünvaldi selja taha - 2:1! Kolm minutit hiljem jahtis Yakovlev kasti tagant viigiväravat, ent Flora puurilukk püüdis.

Levadia tegi vaheajal vajalikud vangerdused - näiteks Curro Torres võttis üllatuslikult algkoosseisu kuulunud Frank Liivaku välja ja tõi tema asemele Yakovlevi -, misjärel muutus külaliste mäng ohtlikumaks. Aga i-le jäi täpp peale panemata. Hoopis Flora lõi teise ja kuigi Levadia pusis ja üritas, tõigi see võõrustajatele võidu.

Selle aasta omavahelistes vastasseisudes on peal Flora, kes võitnud sel liigahooajal kolmest mängust kaks. Vaatamata kaotusele on Levadia elu tipus jätkuvalt rahulik, sest kui Nõmme Kalju võidab laupäeval Paide Linnameeskonda ning võidab ka varuks oleva mängu, on vahe tabelis üheksa punkti. Flora tõusis nüüd aga Kaljust ühe silma kaugusele. Soccernet.ee tähelepanekud mängust:

1. Atmosfäär tegi mängust mängu

Hämar õhtu, ergsad prožektorid, võitluslik ja põnev mäng, häälekad fännid ja pürotehnika - see on see, mis tuleb esimesena pähe, kui mõelda suure jalgpalli peale. Meeldiv tõdeda, et just need komponendid olid olemas A. Le Coq Arenal pakutud vutiõhtusöögil! Flora fännid laulsid oma tavapäraseid palasid, vahelduseks mõnitasid vastasklubi - samaga vastasid Levadia toetajad. Kokku oli pealtvaatajaid 2360.

Kõik eelpool mainitu tegi sellest matšist hooaja mängu, sest jalgpall on meelelahutus ning julgen pakkuda, et enamik neutraalseid Eesti vutisõpru said naudingu kätte. Väärtust lisas ka asjaolu, et võitis autsaider - kahtlemata oli selle hooaja kontekstis soosik Levadia.

2. Viik võttis Stojkovicilt šnitti. Või noh, põhimõtteliselt

Floral jäi kohtumisest eemale vasakkaitsja Marco Lukka, ent selle hooaja põhimees Robert Veering oli olemas. Noor kaitsja istus siiski pingil, tema kohal alustas hoopis poolkaitsja Markus Soomets. Tartlasest kapten on varem küll äärekaitses mänginud, ent siis paremal.

Sarnast lüket on harrastanud Paide Linnameeskonna peatreener Ivan Stojkovic. Ka tema kasutas Karl Mööli ja Andre Frolovi (mõlemad poolkaitsjad) äärekaitses, aga kui nemad liikusid ülesehitusel tihti või kogu aeg keskväljale, siis Soomets jäi paigale. Seega Flora mängis rünnakul 4-1-4-1 formatsiooniga ning seisis kaitses 4-4-2 asetusega.

3. Zenjov oli uute reeglite ohver

62. minutil, kui Vladislav Kreida ja Mousta Bah põrkasid keskväljal kokku, lendas Zenjov olukorda sisse ning nõudis häälekalt Kristo Tohverilt kollast kaarti. Et alates EM-i lõpust kehtib ka Premium liigas kohtuniku ja kapteni dialoogi reegel ehk vilemehelt võib aru pärida vaid kapten - Flora puhul sel hetkel Rauno Alliku -, sai Zenjov apelleerimise eest kiirelt kollase. Ta jätab kaardi tõttu vahele järgmise vooru mängu Kuressaarega.

4. Viigi esimese derbivõidu võtmekimp

Viigi otsus mängitada Soometsa tõi edu, sest poolkaitsja sai võõral positsioonil hästi hakkama. See oli üks võti, mis avas Viigile oma esimese Tallinna derbi võiduväravad. Teine võti oli distsiplineeritud kaitsetöö - 4-4-2 töötas niivõrd hästi, et Levadial tekkis vaid mõni üksik ohtlik moment. Kolmas võti koosnes Vassiljevist, Zenjovist, Sappinenist ja Kuraksinist, kes valmistasid avapoolajal Levadiale peavalu. Nagu ülal mainitud, oleksid need mehed võinud mängu juba 45 minutiga ära otsustada. Ja neljas võti oli vahetusest sekkunud Alliku-Varjund duo, kes ehitasid otsustava värava.

Neljanda ja viienda võtme moodustanud meestest kuuluvad koondisesse vaid Sappinen ja Kuraksin - Vassiljev lõpetas karjääri, Zenjov, Alliku ja Varjund valikusse ei mahtunud.

5. Mängu parim - Sergei Zenjov

Zenjov ei mahtunud algavaks aknaks Eesti rahvusmeeskonna peatreeneri Jürgen Henni valikusse. See mäng aga näitas, et ta võiks olla koondises, sest 35-aastane ründaja lõi värava, jõudis tihti õigetesse kohtadesse ning tekitas kaaslastele superšansse, kuid neid ei realiseeritud. Zenjov oli kogu mängu kõige silmapaistvam mees.

"Kindlasti on see jalgpalluri jaoks pettumus, aga treener teeb selle valiku ja tema vastutab tulemuste eest," lausus Zenjov pärast mängu Soccernet.ee-le. "Ma ei saa siin midagi muud öelda, vist on ka minu aeg tulnud. Aga mul on kindlasti jõudu - ma tahaks väga mängida ja koondist aidata."

Küsimustele, kas Henn põhjendas oma otsust ja mida toob tulevik, vastas Zenjov: "Jah, aga see jutt jääb minu ja Jürgeni vahele. Ta ei öelnud, et uks on kinni. Mina ei öelnud, et ma ei tule."