Luup peale | Flora pani Tammeka elegantselt selili ja hoiab tiitlikaarte enda käes (7)

Premium liiga tiitlikaitsja FC Flora alistas Tartu Tammeka 3:0 ning omab jätkuvalt kõiki võimalusi FCI Levadia kinnipüüdmiseks. Tartlaste seis muutub aga üha nukramaks, sest pika kaotusteseeria taustal ei näita paranemismärke ka mängupilt.

Flora pani koduplatsil otsekohe peale meeletu surve, kui esimese veerandtunniga teeniti juba viis nurgalööki ja sooritati kuus lööki raamidesse, millest viis Tammeka väravavaht Mait Toom ära võttis. Juhtvärava sai Flora kätte 9. minutil, kui Henrik Pürg rammis esipostist võrku Markus Poomi nurgalöögi - 1:0! Toom protesteeris, et Henrik Ojamaa blokeeris tema liikumist, kuid peakohtunik Juri Frischer luges värava määrustepäraseks.

Toom päästis Tammekat korduvalt halvimast, võttes muuhulgas avapoolajal ära kaks üks-üks-olukorda, jättes pika ninaga nii Sergei Zenjovi kui ka Rauno Alliku. Allikut lõpuks kuival hoida tal siiski ei õnnestunud, sest 43. minutil kaotas Tammeka oma poolel palli Poomile ning Alliku lõpetas kiire vasturünnaku täpse ja tugeva löögiga - 2:0.

Tartlastel endil oli esimesest poolajast ette näidata vaid kolm lubavat kontrarünnakut ja üks nurgalöök. Flora väravavahti Matvei Igoneni kordagi proovile ei pandud.

Teise poolaja alguses jõudis Tammeka vaid ühe pallipuute teha, enne kui Flora pikk rünnak juba 47. minutil Konstantin Vassiljevi väravaga lõppes - 3:0! Sellega oli mäng sisuliselt ka tehtud ja pinge langes oluliselt. Floral oli veel palju väravavõimalusi, kuid rohkem neid realiseerida ei suudetud. Tammekalgi õnnestus teisel poolajal kaks korda Igoneni tõrjetööle sundida, aga auväravani nad ei jõudnud. Soccernet.ee tähelepanekud:

1. Henn hoiab tuumikut, Kalašnikovs otsib seda

Flora juhendaja Jürgen Henn on varemgi näidanud, et ta ei kavatse euromängudest hoolimata koosseisuga kuigi palju roteerida. Nii ka seekord. Võrreldes neljapäevase algkoosseisuga Belgradis puudusid vaid Michael Lilander ja Markkus Seppik, kes naasid Serbiast tervisehädadega. Neid asendanud Ken Kallaste ja Henrik Pürg ei ole aga sugugi madalama klassiga mängumehed.

Üheks põhjuseks, miks ühelegi vastasele hinnaalandust ei tehta, seisneb mõistagi selles, et FCI Levadia on Florast liigatabelis ette rebinud ning iga järgnev libastumine tähendaks seda, et kõik ei ole enam Flora kätes. Praegu veel on, sest kuigi Levadia juhib kaheksa punktiga, on Floral üks kohtumine varuks ning ees seisavad veel ka kaks mängu Levadiaga, nii et kõik oma mängud võites tõuseks Flora Levadiast mööda isegi juhul, kui Levadia võidaks oma kõik ülejäänud kohtumised.

Tammeka uus peatreener Dmitrijs Kalašnikovs otsib aga jätkuvalt toimivat kooslust ja nii katsetas ta kolme mängu jooksul juba kolmandat keskkaitsepaari. Kui TJK Legioni vastu moodustasid kaitsepaari Tanel Tammik ja Marko Lipp ning Paide Linnameeskonna vastu Lipp ja Ats Toomsalu, siis täna jooksid väljakule Tammik ja Toomsalu. Kõrvale jäi seekord ka keskväljamootor Mihkel Järviste.

Kalašnikovs jäi kindlaks ka enda katsetustele mängijate positsioonide osas, kasutades taaskord Reio Laabust paremkaitses, Taijo Tenistet keskväljal, Artur Uljanovit tagumise ründajana ja Kevin Mätast äärel.

2. Stiilipuhas punkt mängule

Flora vormistas oma kolmanda ehk viimase värava erakordse elegantsiga, mis jääb ilmekalt iseloomustama nende mäekõrgust üleolekut.

Kerge mööndusega (Tanel Tammik oli söötu vahelt võtmas, kuid jõudis vaid ühe nõrga puute teha) alustas Flora teist poolaega lahtilöögist alates 34 järjestikuse täpse sööduga, mille krooniks mängiti Konstantin Vassiljev väravavahiga vastamisi ja ta tegi ka skoori! Kõik Flora mängijad, kaasa arvatud väravavaht Matvei Igonen, jõudsid selles väravaga tipnenud kombinatsioonis osaleda, samas kui Tammeka ainsaks puuteks selle 1 minuti ja 46 sekundi jooksul jäigi Tammiku vaheltlõikeüritus.

3. Tammeka negatiivne rekord terendab

Tammeka jaoks oli tegemist kaheksanda järjestikuse kaotusega liigamängudes ning see punane seeria on veninud juba väga lähedale klubi soovimatule rekordile. Tammeka ajaloo pikim kaotusteseeria pärineb 2011. aasta suvest, mil nad kaotasid üheksa mängu järjest. Kaheksa kaotuse peale on varem pidama jäädud kahel korral - aastatel 2008 ja 2008-09.

16. oktoobril ootab Tammekat ees kodumäng Narva Transiga ja neli päeva hiljem võõrsilmäng Pärnu Vaprusega. Mõlema vastase näol on tegemist vastastega, keda Tammekal on õnnestunud sel hooajal juba korra võita, nii et kahtlemata loodavad nad seeriale punkti panna, enne kui see päris rekordiliseks venib.

Mis aga statistikast veelgi murettekitavam, siis Tammeka mängupilt ei ole näidanud treenerivahetuse järel mingeid paranemismärke. Kõigis kolmes kohtumises (Legioniga võõrsil, Paidega kodus ja nüüd Floraga võõrsil) on nad kohe suure surve alla jäänud ja sisuliselt juba avapoolajaga mängu kaotanud. Midagigi positiivset on näidatud alles siis, kui kaotusseis suur ja vastane rahunenud. Tõsi, vastased on kõik kuulunud liigatabeli esimesse poolde, kuid tartlased ei ole suutnud neile isegi mitte hambaid näidata.

4. Mängu parim - Markus Poom

Eelmisel nädalal abieluranda sõudnud Markus Poom on seejärel näidanud pallimurul veelgi lennukamat minekut kui muidu. Täna oli ta pidevalt kõige loovam jõud väljakul, jättes enese varju isegi Konstantin Vassiljevi, ning kaks väravasöötu jäävad selle tunnistuseks.

Ühtekokku on Poomil nüüd sel hooajal kümme ametlikku väravasöötu, millega ta jagab 2.-3. kohta koos Pavel Mariniga (Kalju). Parimana on 15 väravasöötu kirjas Zakaria Beglarišvilil (Levadia).