Luup peale | Flora tagus Levadia armutult nokauti, saagis seibideks ja peenestas saepuruks. Aga pühapäeval on uus mäng (0)

Rauno Sappinen tähistab FC Flora 3:0 juhtima viinud väravat. Foto: Mauri Levandi

Kui Tallinna derbi olnuks poksimatš, tulnuks kohtunikul kohtumine 55. minutil humaansetel kaalutlustel katkestada. Vaheajaks 3:0 juhtinud Flora oli äsja löönud ka neljanda värava ning selles seisus puudus vähimgi õnnefaktor, vaid skoor vastas täielikult mängupildile.

Levadial oli võimalik viigiga kindlustada klubi esimene Eesti meistritiitel pärast 2014. aastat, aga sel katsel põruti haledalt. Flora tagus Levadia armutult nokauti, saagis seibideks ja peenestas saepuruks. Muudmoodi pole võimalik kirjeldada 5:1 skoori ja tabeliliidri täielikku mannetust ja abitust.

Tabeliseis tähendas, et Florale sobis ainult võit ja oma tahtmine – eduseis – saavutati väga nobedalt. 6. minutil teenis Henrik Ojamaa nurgalöögi, mida toimetas Konstantin Vassiljev. Ken Kallaste oli Levadia meestel väravavahiala joonel katmata ning äärekaitsja avas pealöögist skoori.

Minut hiljem murdis Bogdan Vaštšuk vasakult trahvikasti ja lõi terava nurga alt küljevõrku. 10. minutil proovis kaugelt Ernest Agyiri, Matvei Igonen püüdis. Kohe seejärel röövis Zakaria Beglarišvili keskväljal palli Markus Soometsalt ja proovis selle kaugelt kaarega üle Flora väravavahi tõsta, aga Igonen jõudis tagasi ja lükkas palli üle lati.

Kõik see osutus siiski valehäireks. Levadial puudus vastus Flora pakutud tempole ja tarmukusele. 17. minutil pidanuks Flora saama penalti, aga Sergei Zenjovile karistusalas tehtud viga jäi kohtunikel märkamata. Suurt pilti see ei muutnud, sest Flora surve jätkus. 27. minutil sai kahel korral trahvikastist löögile Vassiljev, esimene blokiti, teise püüdis Karl Andre Vallner.

31. minutil vajas Levadia oma väravavahi väga head tõrjet, kui Flora tõi palli hiilgava ühepuutesöötude seeriaga rünnakule ning Zenjov lõi alumise nurga suunas. Sealt tuli nurgalöök, mille Levadia klaaris üle otsajoone. Uuest nurgalöögist sündis värav, kui Levadia jättis väravavahiala esimeses nurgas täiesti katmata Zenjovi, kes lõi peaga 2:0.

Kolm minutit hiljem sai karistusalast proovida Vaštšuk, aga lõi kõrgelt üle. Kui Levadia jättis oma poolvõimalused kasutamata, siis Flora lõi väravaid olukordadest, kus võimalust polnudki. 43. minutil tahtis Vallner otsajoone juures omaks võtta sinna sattunud palli, aga tegi liiga tugeva puute, mis võimaldas Rauno Sappinenil see röövida. Teha oli veel omajagu, aga Sappinen tegi selle kõik tippründajale omase kindlusega ära, vedas palli keskele ja lõi 3:0.

Niimoodi sündis FC Flora 2:0 värav. Foto: Mauri Levandi

Poolaja viimasel minutil ohustas väravat ka Zenjov, aga Levadia sai bloki ette seatud. Vaheajal asendas Levadia Ilja Antonovi Robert Kirsiga ehk tõi platsile puhta ründaja. Abi sellest ei tõusnud. 50. minutil traageldas Levadia küll kokku ühe kena rünnaku, kui Rasmus Peetsoni pikk pall leidis Agyiri, kes jätkas Beglarišvilile, aga madal löök Igonenile raskusi ei valmistanud.

Florale mõjus see olukord aga äratuskellana, et gaas on vaja taas põhja suruda. Seda ka tehti. Esmalt pidi Peetson kollase kaardi hinnaga tirima maha Rauno Sappineni. Siis teeniti 53. minutil nurgalöök, kust sündis 4:0, sest Vallner tuli väravast välja, aga Vassiljevi tsenderduseni ei ulatanud ning Markkus Seppiku surve alla jäänud Levadia ründaja Kirss suunas palli meetri pealt oma võrku.

Levadia mäng oli täiesti pilla-palla. Minuti hiljem pääses Sappinen silmitsi Vallneriga, aga Levadia väravavaht tõrjus. Nurgalöögi ajal loopis end Levadia fännideks tituleeriv huligaanide seltskond lumepallidega Vassiljevit ja Martin Millerit ning õige pea ka abikohtunikku Jaan Roosi. Mäng pandi seisma ja Levadia kapten Brent Lepistu palus jama lõpetada.

60. minutil lõi Levadia ühe värava tagasi, kui Marko Putincanini tsenderdus üllatas Igoneni ja kukkus lati peale, põrkas sealt Mark Oliver Roosnupule, kes söötis värava ette, kust Beglarišvili selle efektselt jala tagant kannaga võrku kõksas. Lohutus oli nõrk ja napp, sest kuus minutit hiljem kinkis Putincanin keskväljal palli Henrik Ojamaale, kes lõpetas uhke soolo võimsa pealelöögiga, tehes seisuks 5:1.

Selle värava järel rahunes mäng maha, sest kõigi peadesse jõudis teadmine, et tänaseks on kõik tehtud ja pühapäeval tuleb uus lahing, kus pannakse paika 2021. aasta Eesti meister. Pealelööke ja rünnakuid küll nägi, ent 4:0 ja 5:1 väravate vahel platsile tekkinud agressiivsus taandus. Soccernet.ee tähelepanekud:

1. Positiivne nõudlikkus, mis Floras valitses ja Levadiast puudus

Flora juhtis mängu 4:0. Kõik oli hästi ja kõik oli hea. Aga ühes episoodis lubati endale paar rumalat otsust, mille peale kapten Konstantin Vassiljev koheselt omadele käratas. 37-aastane kõike näinud vutimees sai aru, et isegi kui distsipliini kaotamine tänases mängus neile suure edu tõttu saatuslikuks saada ei pruugi, võib see edasi kanduda järgmisesse või üldse nakkusena levima hakata.

See oli hea näide Flora meeskonnas valitsenud positiivsest nõudlikkusest. Ei mingit sõimamist ega kurjustamist, vaid asjakohane konstruktiivne kriitika. Mehed teavad enda ja teineteise võimeid ja oskusi ning kui keegi endale hetkelise pehmema hetke lubas, tuletasid kaaslased talle kohe meelde: sa suudad paremini.

Samuti ei pugenud ükski Flora mängija vastutuse eest peitu ning igaüks julges vastaseid juhendada. Ka meeskonna noorim liige, keskkaitsja Markkus Seppik haaras vajadusel ohjad ja näitas standardolukorra järel oma positsioonile tagasi tõtates palli vallanud kaaslastele, et rahustatagu mäng maha.

Levadias vastupidi kõik kirjeldatu niivõrd olulises mängus puudus. 1:0 ja 2:0 väravad sündisid, sest nurgalöökide kaitsmisel puudus distsipliin ning keegi ei ihanud võtta vastutust. Flora tabamuste järel keskringi poole sammudes paistis Levadia mängijate kehakeelest välja nõutus.

Kuivõrd palju mõjutas Levadiat tõik, et kõhuviiruse tõttu puudus pingilt Marko Savic, kes tavapäraselt mängude ajal meeskonda aktiivselt juhendab? Kindlasti mingil määral mõjutas. Tipplahingutes maksavad ka väikesed detailid. Ent asjaolu, et Levadia tiitlilahingus niimoodi murdus, on ikkagi kõnekas.

Niimoodi lõi Ken Kallaste kohtumise avavärava. Foto: Mauri Levandi

2. Kas läheb samamoodi nagu maikuus?

Kaks Tallinna derbit toimuvad teineteise järel sel hooajal juba teist korda, sest kevadel kohtuti nii 19. kui ka 22. mail. Toona läks nii, et esmalt nüpeldas Flora vastast armutult. Võidunumbrid olid 4:2, aga mänguline ülekaal mõnevõrra suuremgi. Kolm päeva hiljem mängitud karikafinaalis oli Levadia aga hoopis hoolikam ja kirglikum ning jäi 1:0 peale.

Esmalt meenutagem, et sarnaselt tänasele rahuldab Florat pühapäeval ainult võit, aga Levadiale piisab ka viigist. Nüüd aga võimalikest paralleelidest kevadise olukorraga. Ühelt poolt peaks see Levadiat julgustama, et nad toona suutsid väga halvale esitusele otsa kohe pakkuda väga hea. Samuti toibusid nad kevadel Paidelt saadud šokeerivast 0:4 kaotusest.

Teisalt on kevadine duubelmatš Flora jaoks hoiatav näide, mis meenutab eredalt, kuidas tohutu ülekaal nädala keskel ei maksa sama nädala lõpus enam punast krossigi. Flora on pidanud terve sügise mängima kaks võistlusmängu nädala kohta ning kui esmalt vääratati (punktikaotused FC Kuressaarele ja Viljandi Tulevikule), siis viimasel ajal enam mitte.

Levadial on aga kohtumiseks valmistumiseks jälle vähem aega kui nad on harjunud. Tänane kohtumine oli tabeliliidri jaoks esimene pärast augustit, milleks valmistumiseks oli aega alla viie päeva. Pühapäeval ootab neid täpselt sama olukord.

3. Võistluskeelde kardeti ja neist suudeti hoiduda

Derbimängu kohta oli tänane matš harukordselt rahumeelne. Ilmselt aitas sellele kaasa ka Flora kiire avavärav, mis andis mängule kiiresti selged raamid ning olukorda, kus enda füüsilise kehtestamise kaudu initsiatiivi püüda, ei tekkinudki. Ainuke faas mängust, kus nägi paari ebasportlikku viga, oli 4:0 ja 5:1 väravate vaheline napp periood. Muidu mängiti puhtalt ja sportlikult.

Eriti torkas silma võistluskeelust ühe kollase kaardi kaugusel olevate mängijate rahulikkus. Levadia kapten Brent Lepistu ja Flora ääreründaja Henrik Ojamaa on tavaolukorras mõlemad väga innukad kohtunikega suhtlejad (loe: vaidlejad) ning need, kes otsivad vastasega kehakontakti. Täna mängisid mõlemad enda kohta väga korrektselt.

Ojamaa vahetati ka 5:1 värava järel välja, et ta kindlasti pühapäevaks võtta oleks. Pühapäeval kummalgi mehel enam seda piirajat peal pole, vaid tegu on viimase vooru matšiga, kus kaalul meistritiitel. Oodata on tänasega võrreldes jõulisemat kohtumist.

4. Mängu parim – Konstantin Vassiljev

FC Flora peatreener Jürgen Henn nimetas kohtumise järel Vassiljevi tänaseid nurgalööke tema selle hooaja parimateks. Vanameister pole selles elemendis teab mis särav olnud. Kui Markus Poom platsil, on nurga- ja karistuslöögid pigem tema vastutada. Aga tänased tsenderdused olid tõesti hiilgavad.

Nurgalöökide aabitsatõde ütleb, et kõik algab peale heast tsenderdusest. Kui see on olemas, on trahvikastis viibivatel kaaslastel toorik, millest väravat valmistama asuda. Vassiljev toimetas neid toorikuid täna karistusalasse mitu. Kolmest löödi värav, aga tegelikult olid veel kaks nurgalööki väga-väga lubavad.

1. detsembril kell 19.30 Sportland Arenal

Tallinna FCI Levadia - Tallinna FC Flora  1:5 (0:3)
60. Zakaria Beglarišvili - 6. Ken Kallaste, 33. Sergei Zenjov, 43. Rauno Sappinen, 53. ov. Robert Kirss, 66. Henrik Ojamaa

Väravasöödud: 60. Mark Oliver Roosnupp - 6., 33., 53. Konstantin Vassiljev, 43. x, 66. x
Hoiatused: 51. Rasmus Peetson
Mänguolud: -3, talvine sügisõhtu, kunstmuru heas seisukorras