Luup peale | Flora tõestas, et nende koht on Euroopas, aga üks lohakus läks kalliks maksma (1)

Esimese Eesti klubina eurosarja alagrupiturniirile jõudnud FC Flora esitus Belgia tippklubi Genti vastu tõestas, et Eesti meistril on sel tasemel kõik võimalused mitte ainult osalemisrõõmu nautida, vaid ka punkte püüda. Paraku tuli lõivu maksta ühelt eksimuselt, mis lubas vastastel võtta 1:0 võidu.

Mäng algas jõuliselt – juba esimestel sekunditel tegi Christopher Operi Michael Lilanderi vastu sellise vea, mille eest võinuks ka kaardi anda. Peakohtunik Trustin Farrugia Cann siiski halastas prantslasest äärekaitsjale.

Flora haaras initsiatiivi, teenis karistuslöögi ja nurgalöögi. 9. minutil unustati tagumisse posti vabaks Rauno Alliku, kes konksutas vastast osavalt ja läks ka löögile, ent natuke liiga aeglaselt – rikošett kaitsja jalast viis palli üle põiklati.

Kümnekonna minuti järel oli Genti kord järjest mitu ohtlikku rünnakut korraldada. Ukraina koondislase Romain Bezuse lähilöögi suutis õnneks tõrjuda Matvei Igonen, kohe seejärel suunas mõne hooaja eest Huddersfield Towniga Inglismaa kõrgliigas mänginud Laurent Depoitre palli napilt eesmisest postist mööda.

REKLAAM

Veerand tundi oli mängitud, kui Florat tabas valus tagasilöök. Juba mõni minut varem arstiabi vajanud keskkaitsja Markkus Seppik ei olnud võimeline mängu jätkama, mistõttu tuli teha sunnitud vahetus. Marco Lukka nihkus vasakkaitsja kohalt Seppiku asemele parempoolseks keskkaitsjaks, tema positsioonile tuli aga Ken Kallaste.

Esimeste proovimiste järel mäng pisut rahunes ning järgmise veerandtunni kõige ohtlikumaks olukorraks jäi Flora pikale pallivaldamisele järgnenud Sergei Zenjovi kauglöök, milles nappis paraku nii jõudu kui ka täpsust. 38. minutil rünnati mitmest suunast Märten Kuuske, kes suutis aga esmase ohtliku olukorra klaarida ning Darko Lemajici jätkulöögi püüdis Igonen suurema vaevata.

Avapoolaja lõpuminutitel nurjas äärekohtuniku suluseisulipp veel nii Lemajici kui ka Rauno Sappineni lubavad spurdid. Tiksusid juba üleminutid, kui Depoitre hüppas värava ees üle Lukka ja suunas pealöögi lati alla, kuid Igonen tõrjus efektse hüppega. Pausile mindi 0:0 seisus.

Foto: Liisi Troska

Teise poolaja alustuseks kompasid jälle mõlemad meeskonnad vastast esialgu ettevaatlikult, kuniks Kallaste pidi jalasirutusega blokeerima kaitseliini selja taha pääsenud Depoitre'i löögi. Ent siis rikkus Flora senise hea esituse endale lüüa lastud erakordselt totra väravaga.

Küljeaut visati keskjoone juurest Roman Bezusele, kes võttis palli rinnaga omaks ja riputas otsekohe kaarpalli pöördelt kaitseliini taha. Suluseisulõksu – vähemalt äärekohtuniku hinnangul – napilt vältinud Lemajic avastas end ootamatult Igoneniga silmitsi ning avas täpse löögiga külmavereliselt skoori – 0:1.

Kohe pärast väravat pidi Sinan Bolat tegema Flora nurgalöögi järel eesmise posti juurest tõrje. 60. minutil pääses esimest korda vabalt jooksu Sappinen, aga pealelöök läks tagumisest postist meetri-paari jagu mööda. Genti poolel ehmatas Igoneni taas Depoitre, ent Flora väravavaht oli tasemel.

75. minutil suutis Sappinen mööda murda Operist ning minna terava nurga alt Bolatiga silmitsi. Lähilöögi tõrjunud türklane sai kukkuvalt Sappinenilt põlvega obaduse vastu pead, ent suutis kerge tohterdamise järel siiski mängu jätkata. Viigiväravat jahtinud Flora muutus aina julgemaks ja domineeris edukalt palliga mängu, kuid heade võimaluste tekitamisest jäi otsustaval väljakuveerandil natuke puudu.

Foto: Liisi Troska

Ka Gent ei maganud – vahetusmees Ilombe Mboyo saatis terava löögi värava eest läbi, Lemajici terava pealöögi pareeris jälle Igonen. Üleminutitel avanes Floral tänu Konstantin Vassiljevi kavalusele ja osavusele veel üks poolvõimalus, ent tsenderduse püüdis Bolat ning sellega saigi kohtumine otsa – Florale kirjutati klubi kõigi aegade esimeses Konverentsiliiga kohtumises tabelisse 0:1 kaotus. Soccernet.ee tegi mängust järgmised tähelepanekud.

1. Flora oskused vastavad tasemele

Kuiv statistika näitab, et Flora tegi 8 ja Gent 19 pealelööki, raamilöökide seis oli kodumeeskonna poolt vaadates 3:9. See viitaks justkui belglaste selgele üleolekule, ent mängupildis niisugune ülekaal kaugeltki ei väljendunud. Flora suutis Genti pakutud tempoga sobituda ja enda mängugi kohati peale suruda, Genti surve alla ei jäädud pikaks ajaks kordagi.

Küll suutsid belglased kärpida üsna napiks florakate ohtliku tegutsemise väljaku viimasel kolmandikul ning selles plaanis oli mäng endiselt nende kontrolli all. Ka lõpuminutitel, kui Flora püüdis riske võttes viigiväravani jõuda, oli hoopis Gent see, kes korraldas florakate värava alla kaks ohtlikku reidi ja sundis Igoneni tõrjetele.

Foto: Liisi Troska

Igatahes sai Flora sellest kohtumisest loodetavasti enesekindlust, et alagrupikaaslased on mängitavad. Belgradi Partizan peaks olema Gentist tugevam, Famagusta Anorthosis jällegi mõnevõrra nõrgem, ent kokkuvõttes tõestas tänane kohtumine sama, mida varasemad euromängud Eintrachti, Legia ja Omoniaga – Euroopa kesktaseme klass pole florakatele üle jõu käiv. Punktide võitmiseks tuleb aga teha ideaalilähedane esitus ning vältida lapsikuid vigu.

Kindlasti jäi florakate hinge kripeldama asjaolu, et vastaste värav sündis niivõrd lihtlabasel moel. Küljeaudi lahtimängimise, kaitseliini taha antud söödu ja ründaja spurdi mahamagamine on sel tasemel lubamatu ning seda karistatakse ülima tõenäosusega valusalt ruttu. Muidu korraliku partii teinud äärekaitsja Michael Lilander jäi tolles olukorras hääletama suluseisulippu, mis ei tõusnudki. Kas tal olnuks võimalus väravalööjale Darko Lemajicile järele jõuda? Ei tea. Aga käetõstmise asemel üritama pidanuks.

2. Pisiasjad, pisiasjad ...

Klišeed, et mäng koosneb pisiasjadest, on viimastel kuudel Flora euromängude valguses nämmutatud nõrkemiseni. Aga täpselt nii ongi – üks nõrkusehetk võis Florale maksta selles mängus punkti, äkki enamatki. Väravaga lõppenud vääratusi endale sel tasemel lihtsalt lubada ei saa, tundugu selle nõudmine kui tahes ülekohtune.

Foto: Oliver Tsupsman

Positiivse poole pealt ei andnud Flora esituses tunda asjolu, et võrreldes vastastega on nende pink selgelt lühem. Lisaks sunnitud vahetusele tehti vaid üks käik, kui Rauno Alliku asemele toodi Henrik Ojamaa, kelle mänguvalmidus ei võimaldanud teda hiljutise vigastuse järel 90 minutit kasutada. Kui Gent tegi pool tundi enne mängu lõppu kolmikvahetuse, võinuks karta, et selle toel haaratakse initsiatiiv ja Flora väsib, kuid selle asemel suutsid hoopis võõrustajad mõneks ajaks kerge surve peale panna.

3. Võtmesõnaks on julgus

Gent tegutses kahe ründaja – Laurent Depoitre'i ja Darko Lemajiciga –, kelle ümber tiirutas ukrainlane Roman Bezus. Palliga Flora karistusala lähistele tõustes moodustus neist sisuliselt kolmemeheline ründeliin, kelle valvamiseks pidi vasakult äärelt abikäe ulatama ka Ken Kallaste ning see nõudis omakorda Rauno Allikult kõvasti äärekaitsja tööd.

Foto: Liisi Troska

Kui aga oma mängu õnnestus vastastele peale suruda, vabaneti sellest murest. Samas tunti Ojamaa teravusest vasakul äärel siiski selgelt puudust, sest Alliku pole niisugust tüüpi mängija, kes suudaks endale ise võimalusi tekitada ja vastaseid üks-ühele ette võtta. Ründeteravus jäi suuresti Rauno Sappineni kanda ning Genti kaitsjate elu oli selle võrra lihtsam.

Sama on ilmnenud eelnevateski kohtumistes – Flora peab mängima riski piiril, et vastast õnnestuks kaitsesse suruda ja pisut ehmatada. Turvalistele lahendustele lootes kipuvad pigem vastased initsiatiivi haarama ja sellega pannakse end ebavajaliku surve alla.

4. Tõsine mure kaitsjatega

Markkus Seppiku hüppeliigesevigastus mängu alguses tuli Florale halvimal võimalikul hetkel. Põhikeskkaitsja Henrik Pürg on endiselt tõsise kõrvavigastusega mängust väljas, vigastused kiusavad ka Erko Jonne Tõugjast. Kui vahetusest sekkus Ken Kallaste, jäi pingile vaid üks puhas kaitsemängija – 19-aastane paremkaitsja Kristo Hussar, kes on alates maikuu algusest mänginud Premium liiga tasemel vaid kolmes mängus ning euromängudes seni veel mitte ainsatki minutit.

Marco Lukka nihutamine äärekaitsest keskkaitsesse oli seega Flora viimane lihtne ja loogiline käik. Kui kedagi peaks veel tabama trauma või mängukeeld, tuleb minna juba ebatraditsiooniliste lahenduste juurde. Samuti pole Jürgen Hennil võimalust kaitseliini põhimeestele koduliigas puhkust anda, sest asendajaid pole peale Hussari neile lihtsalt võtta. Tõenäosus, et mõnes järgmises mängus tuleb kaitseliini nihutada hoopis keegi poolkaitsjatest, on võrdlemisi suur.

Foto: Liisi Troska

Protokoll:

16. septembril kell 19.45 A. Le Coq Arenal

Tallinna FC Flora - KAA Gent 0:1 (0:0)
54. Darko Lemajic

Hoiatused: 87. Sergei Zenjov - 90+2. Nurio Fortuna
Mänguolud: +10, pilvine ilm, muruväljak suurepärases seisukorras
Pealtvaatajaid: 2666
Peakohtunik
: Trustin Farrugia Cann
Abikohtunikud: Luke Portelli, Duncan Sultana
Neljas kohtunik: Philip Farrugia (kõik Malta)

Flora: Matvei Igonen, Marco Lukka, Märten Kuusk, Markkus Seppik (18. Ken Kallaste), Michael Lilander, Martin Miller, Markus Poom, Rauno Alliku (68. Henrik Ojamaa), Konstantin Vassiljev, Sergei Zenjov, Rauno Sappinen.
Varus: Ingmar Krister Paplavskis, Karl-Romet Nõmm, Sten Reinkort, Henrik Ojamaa, Rocco Robert Shein, Henri Välja, Ken Kallaste, Kristo Hussar, Markus Soomets, Daniil Kuraksin.

Gent: Sinan Bolat, Christopher Operi (83. Nurio Fortuna), Bruno Godeau, Michael Ngadeu-Ngadjui, Andreas Hanche-Olsen, Elisha Owusu, Sven Kums (63. Julien De Sart), Alessio Castro-Montes, Roman Bezus (63. Tarik Tissoudali), Laurent Depoitre (63. Ilombe Mboyo), Darko Lemajic (90+4. Adewale Oladoye).
Varus: Davy Roef, Rene Vanden Borre, Joseph Okumu, Ilombe Mboyo, Giorgi Tšakvetadze, Julien De Sart, Adewale Oladoye, Matisse Samoise, Nurio Fortuna, Vakoun Bayo, Tarik Tissoudali.

SEOTUD PILDIGALERIID
Fotograaf: LIISI TROSKA
Fotograaf: OLIVER TSUPSMAN
SEOTUD LOOD
SEOTUD MÄNGUD
Kommentaarid

A. Polõnski   •  
(88.196.48.***)
Ei pea olema raketiteadlane, et märgata Flor murekohti: Nõrk füüsis, mis hooaja lõpu poole langeb veelgi; lühike pink, mida enam täiendada ei saa; kogemuste puudumine eurosarjades mängimisel.

Esimest kahte puudust enam kõrvaldada ei õnnestu, kolmas sõltub meeskonna mentaalsusest ning tahtest kiiresti õppida. Õnneks on Flora meestel veel tahet paberil perematele klubidele südikalt vastu astuda. Kas sellest piisab näitab alagrupi tabeli lõppseis. Kui isegi see kord ebaõnnestutakse aga soovitakse hingest jätkata võitlemist euroliigade kohtade nimel, tuleb klubil teha kõvasti tööd esimese kahe puuduse kõrvaldamiseks.

Sisene
MÖÖDUNUD NÄDAL
Nädala tipud: võidumaitseline viik, seis ja Lipp
SUURED LAHINGUD
Luup peale | Uus  El Clasico  ei igatsenud Ramost, küll aga Messit
KURESSAARE NÄPISTAS FLORAT
Luup peale | Kui Flora ei taha Eesti meistriks tulla, siis nad ei tule kah!
TARTU JÄI TAMMEKALE
FLORA VÄGITEOD
Uhke statistika: FC Flora on tõstnud Euroopa põhjamudas sipelnud Eesti mööda Venemaast!
KOHVI KÕRVALE
RISTNURK
SOCCERNET TV
VIIMASED PILDIGALERIID
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FCI Levadia
26
22
1
3
74:28
67
2.
Tallinna FC Flora
25
17
7
1
66:20
58
3.
Paide Linnameeskond
27
15
8
4
52:27
53
4.
Nõmme Kalju FC
27
13
4
10
51:34
43
5.
Tallinna JK Legion
27
11
5
11
45:36
38
6.
JK Narva Trans
27
8
5
14
33:52
29
SILM PEALE!

Vaata siit "Silm peale!" värsket lugu!

PREMIUM LIIGA SUVISED ÜLEMINEKUD

Vaata, millised muutused on toimunud Eesti meistriliiga klubides!

https://www.zone.ee/
TEAD ROHKEM?

Aita Soccernet.ee kajastust paremaks muuta.

Saada uudisvihje uudised@soccernet.ee!

OTSEÜLEKANDED

Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:

  • K 19.00 Flora - Tammeka (Premium liiga)
  • L 13.00 Paide - Legion (Premium liiga)
  • L 16.00 Vaprus - Tulevik (Premium liiga)
  • L 19.00 Tammeka - Kuressaare (Premium liiga)
  • P 13.00 Trans - Flora (Premium liiga)
  • P 19.00 Welco - Kalev (Esiliiga)
  • KÕIK näidatud mängud ja kava on siin!

PREMIUM LIIGA TABEL
Tallinna FCI Levadia
67
Tallinna FC Flora
58
Paide Linnameeskond
53
Nõmme Kalju FC
43
Tallinna JK Legion
38
JK Narva Trans
29
SOCCERNETI FOORUM - FÄNNIDE KOHTUMISPAIK!

Räägi kaasa aktuaalsetel jalgpalliteemadel või muudel huvipakkuvatel teemadel! Külasta Soccernet.ee foorumit!

MENÜÜ
 
KESKKONNAD
FACEBOOK