Luup peale | Frantsevi lemmiktermin sai jälle otsustavaks ja Kalju jättis Levadia pakutu vastu võtmata (0)

Esikolmikule järele jõuda ihkav Nõmme Kalju tegutses Premium liiga tabelijuhi FCI Levadia vastu märksa paremini kui eelmises omavahelises kohtumises, ent rabedast esitusest hoolimata võttis Levadia lõpuks 2:1 võiduga ikkagi jälle kolm punkti.

Kõigest mõni minut oli mängitud, kui Levadial õnnestus lühikeste söötudega peaaegu vabastada karistusalas Ernest Agyiri, ent kaitsjad jõudsid viimasel hetkel ghanalast takistama. Järgnenud minutite jooksul õnnestus Kalju meestel paaril korral keskväljal ära kasutada Levadia lihtsad söödueksimused, kuid ohtlikke olukordi Karl Andre Vallneri värava all tekitada ei suudetud.

Alles 15. minutil õnnestus Kaljul nurgalöögi järel jõuda kogu mängu esimese korraliku pealelöögini, kuid Aleksandr Volkovi keeruline ülepuusalöök lendas taevasse. Kas see äratas Levadia, on raske öelda, kuid kaks minutit hiljem oli skoor avatud. Õhuvõitluse ja Kalju kaitsjate ebaõnnestunud klaarimise järel kukkus pall Robert Kirsile, ründaja leidis lühikese diagonaalsööduga vasakult äärelt värava suunas tormanud Ernest Agyiri ning terav löök lipsas Marko Meeritsa ja eesmise posti vahelt võrku – 1:0.

Levadia jätkas oma karistusala lähedal tehtud pallikaotustega ning pärast ühte neist pidi Vallner püüdma Volkovi terava ja madala löögi. Pooltunni täitumiseni jõuti endisel moel ehk väheste võimalustega, siis läks aga mõlemas platsi otsas märuliks. Esmalt eksis Vallner rängalt, kuid tõrjus kohe Subbotini löögi ja lappis oma vea. Kohe oli Levadial hea võimalus vasturünnakuks, ent viimasel söödul nappis täpsust ja Meerits jõudis jaole.

Teise poolaja alustuseks vinditas Kaspar Paur palli Vallneri värava tagumisest nurgast mööda ning Kalju jätkas viigivärava otsinguid. Aga jätkuvalt jäi puudu suutlikkusest tekkivad poolšansse päris ohtlikeks võimalusteks vormida. Üheks erandiks oli värava eest madalalt läbi vihisenud pealelöök, milleni Aleksandr Kulinitš napilt ei küündinud.

Levadia enda rünnakutest kõige ohtlikum sündis 65. minutil, kui Rasmus Peetson ei tabanud värava ees äärelt tulnud söötu. Maximiliano Ugge järgnenud lähilöögi tõrjus meisterlikult Meerits, aga ühtlasi oli juba tõusnud ka suluseisulipp.

73. minutil sai Levadia lõpuks kauaihaldatud teise värava kätte, kui Amir Natho läbisööt vabastas vasakult äärelt Bogdan Vaštšuki. Poolkaitsja spurtis karistusala jooneni, keeras seal lootusetult sõlme ka teda viimase mehena takistada üritanud Giannis Tsivelekidise jalad ning veeretas palli külmavereliselt Meeritsast mööda – 2:0.

Aga Kaljugi ei olnud veel oma viimast sõna öelnud. 84. minutil kasutas kogu mängu jooksul teravalt tegutsenud Paur ära kaitsjate järjekordse vääratuse ning vinditas lähilöögi alumisse nurka – 2:1.

Kaljule jäi koos üleminutitega veel kümmekond minutit aega, et viigiväravat püüda, ent ühegi päris ohtliku võimaluseni enam ei jõutud – kui vahetusmees Aleksandr Ivanjušin viimase lubava rünnaku täiesti untsu läinud tsenderdusega lõpetas, lendas vihaselt peast ka Kalju juhendaja Sergei Frantsevi müts. Soccernet.ee tegi mängust järgmised tähelepanekud:

1. Taktikaline duell pakkus põnevust

Et Levadia kasutab juba mitmendat mängu järjest kolme keskkaitsjaga asetust, kus äärel peavad üles-alla töötama ääreründajad Ernest Agyiri ja Frank Liivak, sõltub palju sellest, kuidas suudetakse oma mängu vastastele peale suruda. Kui see õnnestub, on neljamehelise kaitseliiniga tegutsev vastane sunnitud omakorda ühe ääreründaja äärekaitsjaks nihutama ja nii mängis ka Kalju esimese poolaja alguses viiemehelise tagaliiniga, kus paremkaitsjana valvas Agyirit Kaspar Paur. Vastasel juhul olnuks Levadia ründajal Robert Kirsil, ründavatel poolkaitsjatel Zakaria Beglarišvilil ja Bogdan Vaštšukil ning Agyiri-Liivak duol olnud liialt kerge Kalju värava all arvulist ülekaalu tekitada.

Kuna Levadia loovutas tahtlikult või tahtmatult avavärava järel initsiatiivi mõneks ajaks Kaljule, saidki ka külalised ise rohkem rünnakule panustada ning Pauri trumpe paremal äärel õiges väljaku otsas ära kasutada. Suures plaanis sai Levadia kolmemeheline tagaliin Kalju rünnakutega tagasilöömisega hakkama, suurimad augud kaevati endale aga pallikaotustega ise.

Et Frantsevi käsutuses polnud seekord ei vigastust ravivat Vladislav Homutovi ega ka viimasel hetkel ninaluumurru tõttu kõrvale jäänud Pavel Marinit, mindi üle klassikalisele 4-4-2 süsteemile ehk Aleksandr Volkov ja Alex Matthias Tamm tegutsesid kõrvuti. Just keskväljaloovusest jäi Kaljul aga enim puudu ning isegi Marini naasmisel on selle positsiooni täitmine raske – Premium liiga mõistes väga kogenud mees mängib küll ülemise poolkaitsja koha välja, aga tema trumbid jäävad seal osalt kasutamata. Ent kõikvõimalike taktikaliste vangerduste jaoks on Kalju koosseis tänavu nii või teisiti liiga õhuke, mis kärbib märkimisväärselt Frantsevi võimalusi.

2. Lohakas Levadia, saamatu Kalju

Levadia patustas esimese pooltunni jooksul koguni viis-kuus korda oma karistusala lähistel ohtlike pallikaotustega, korra vääratas väga rängalt ka Vallner. Kas oli põhjuseks kahe nädala pikkuseks veninud mängupaus, harjumatus endiselt suhteliselt uue taktikalise asetusega või midagi hoopis kolmandat, aga eriti avapoolajal eksiti nii palju, et mõni tugevam võistkond oleks neist vigadest löönud vähemalt ühe värava, kui mitte kaht-kolme.

Kalju seda paraku teha ei suutnud, ehkki kingitusi pakkus Levadia mitmekaupa. Frantsev on pea kõigi suurte mängude järel korrutanud ühte ja sama – kvaliteeti napib. Kõlab karmilt, ent vastab tõele. Just ründemängijate individuaalse taseme osas jääb Kalju praegu esikolmikule alla ja tänagi jälle skoori teinud Pauri viimaste kuude silmatorkav esiletõus ei suuda kaaslaste puudujääke piisavalt lappida.

Eriti napib väravatuge keskväljalt. Kaitsjatest on Vladimir Avilov senise hooaja jooksul panustanud nelja ning Aleksandr Kulinitš ja Andri Markovitš kumbki kahe tabamusega, ent keskväljameestel on lisaks Homutovi viiele väravale ette näidata vaid kaks tabamust – üks Igor Subbotinilt ja üks Deniss Tjapkinilt. Selle valguses on isegi loogiline, et seitsmest Levadia, Paide ja Floraga seni peetud kohtumisest on Kalju võtnud üheainsa punkti.

3. Kalju lootused aina kahanevad

Euroopas tegusid teinud FC Flora tõi Eestile küll neljanda eurokoha tagasi, kuid seda alles ülejärgmiseks, mitte järgmiseks hooajaks. See tähendab, et uuel aastal pääseb rahaliselt tulusatele euromängudele endiselt vaid kolm Eesti klubi ehk medalitest ilmajäämise korral saab loota vaid karikavõidule.

Tipneri karikasarjas loositi Kalju vastaseks aga taas teine Premium liiga klubi Viljandi Tulevik, kes nad eelmisel hooajal konkurentsist kukutas. Kümnest Premium liiga meeskonnast on karikavõistlustel veel konkurentsis tervelt kaheksa, mis muudab valikusõela väga tihedaks.

Tänase järel jääb Kalju Levadiast maha juba 19 punktiga, neli punkti rohkem kogunud Floral on aga koguni viis kohtumist varuks. Hooaja äsjane lühendamisotsus tähendab, et liiga kaudu euromängudele ehk esikolmikusse jõudmiseks on Kalju ainus reaalne konkurent seega Paide, ent nende vastu tuleb allesjäänud kümne liigakohtumisega tasa teha kümnepunktiline mahajäämus. Järgmises voorus Kuressaarega vastamisi minev Kalju kohtub Paidega 19. septembril, karikasarja järgmine ring peetakse septembri viimastel päevadel ja halvimal juhul võibki Kalju jaoks juba kuu lõpuks selge olla, et Euroopasse neil tuleval hooajal asja pole.

4. Mängu parim – Bogdan Vaštšuk

Levadia seekordsest ansamblist ei langenud keegi otseselt välja ega tõusnud ka eredalt esile. Tagaliinis tuli vääratusi sisse kõigil, rünnakul tegutseti samuti ühtmoodi võrdselt. Niisugusel juhul võib mängu saatuse otsustada ühe mehe individuaalse klassi pealt tekkiv sähvatus ja just seda Vaštšuk mõnikümmend minutit enne lõpuvilet ka pakkus.

Bogdan Vaštšuk. Foto: Liisi Troska