Luup peale | Henri Anieri kolm väravat tagasid Ragnar Klavanile rahuliku ja võiduka sünnipäeva (galerii!) (0)

Tallinna Legioni kaitsja Artur Šarnin oli läbi terve kohtumise Henri Anieri pidurdamisega suures hädas. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

Premium liiga 28. vooru avanud kohtumises Paide Linnameeskonna ja Tallinna Legioni vahel tehti asjad esimese poolajaga selgeks. Kõrgliiga parima väravaküti Henri Anieri väravatest 2:0 juhtima asunud Paide enam tagasi ei vaadanud ja võitis suuremate probleemideta.

Paide asus juhtima ruttu, sest 3. minutil tegi Aleksandr Dmitrijev karistusalas vea pealelöögil olnud Sander Sinilaiule ja võõrustajad teenisid penalti. Ivans Baturins tõrjus Anieri löögi, aga kuna pallini jõudis esimesena enne lööki trahvikasti sisenenud Legioni kaitsja Artur Šarnin, määras kohtunik Martti Pukk penalti kordamisele.

Legioni leer protesteeris ägedalt (abitreeneri Sergei Terehhovi meeleheitest kantud hüüded "Mida sa teed?" kostusid ilmselt Paide bussijaamani), aga korduste põhjal oli otsus Puki jaoks lihtne. Anier sai proovida uuesti. Ka korduslöök polnud kuigi hea ning Baturins sai käe vahele, aga pall lipsas ikkagi võrku ja Paide juhtis.

Minut hiljem nõudis ülihäälekalt penaltit Sigitas Olberkis, aga Paide karistusalas tsenderdust jahtides kukkunud Legioni keskkaitsja palved jäid rahuldamata. 15. minutil tekkis Legionil nende esimese poolaja parim väravavõimalus, kui Kirill Nesterov rabeles end vabaks teda katnud Kristjan Paledist ja Hindrek Ojamaast ning sai karistusala joonelt proovida, aga lõi mööda.

Legion oli siiski korralikult mängus sees ja 24. minutil pidas Paide keskkaitsja, täna 36. sünnipäeva tähistanud seitsmekordne Eesti aasta jalgpallur Ragnar Klavan vajalikuks nooremaid kolleege manitseda. "Teeme korralikud otsused, lihtsamalt saab ka!" hõikas ta üle staadioni. Minut hiljem leidiski Paide paremal äärel üles lihtsa lahenduse. Edgar Tur murdis läbi ja tsenderdas värava ette, kus Deabeas aga tühjast väravast üle lõi.

2:0 tabamust siiski kaua oodata ei tulnud sest 32. minutil vedas Deabeas palli rünnakule ja söötis selle vastase karistusala juures Anierile. Šarnin jäi Eesti koondise ründajast aupaklikule kaugusele ja selle karistas Anier ära, sättides palli vasakule jalale ja saates selle alumisse nurka. Löök polnud küll kuigi tugev, aga väga täpne ja Baturins ei ulatanud.

Tallinna Legioni väravavaht Ivans Baturins pärast seda, kui kohtunik tema penaltitõrje tühistas ja korduslöögi määras. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

Kaheväravaline kaotusseis võttis Legioni purjedest tuult vähemaks, aga Paide hakkas platsil toimuvat üha enam nautima. 44. minutil leidis Kevor Palumetsa madal pikk sööt Anieri, kes suutis palli mängus hoida ja leidis täpse sööduga trahvikasti joonelt üles Foday Trawally. Gambia poolkaitsja löögile said Legioni kaitsjad jala vahele ja rikošett viis palli napilt üle värava.

Vaheajale minnes oli keeruline näha nõksu, millega Legion oleks saanud mängu käiku suure pöörde tuua. Vahetuspingilt suurt jõudu võtta polnud ja põhimehed polnud küll mänginud otseselt halvasti, aga nii individuaalselt kui ka võistkondlikult jäädi Paidele selgelt alla. Teisel poolajal see trend üha süvenes ning väravad ei lasknud end kaua oodata.

56. minutil sai Anier kirja kaabutriki, mille kinkis talle Baturins, kes ei saanud lati alt püütud rahuliku lennuga kõrget palli, vaid pudistas selle maha, kust Paide ründaja selle meetrilt võrku suskas. 4:0 värava puhul oli Anier söötja, kui leidis üles Sinilaiu, kes esimese puutega palli omaks võttis ja teisega selle eesmise posti kõrvalt võrku rammis.

Jalgpalli mängiti ka viimasel pooltunnil, ent selle täpsemaks arhiveerimiseks puudub vajadus. Soccernet.ee tähelepanekud:

1. Legionil jääb kogu aeg midagi puudu

Paide Linnameeskond võitis mullu hõbemedali, aga meistriks tulnud FC Flora käest ei teenitud hooaja jooksul ainsatki punkti, vaid saadi kirja neli kaotust. Neid kohtumisi üksikuna vaadates leidis muidugi väikeseid põhjuseid, miks seekord Florale alla jäädi. Aga suures plaanis tähendab neli kaotust neljast mängust klassivahet.

Legioni puhul kehtib tänavu sama duellides esikolmiku liikmetega (Levadia, Flora, Paide), sest tänane matš oli selle trio vastu hooaja kümnes duell, millest on kirjas üheksa kaotust ja üks 1:1 viik (Paidega esimeses ringis). Sellise tulemusekuhja puhul ei saa rääkida juhusest ja ebaõnnest, vaid selgest klassivahest. Legionil jääb kogu aeg midagi puudu.

Kui nad mängivad hästi, jääb puudu vähe, sest koguni seitse neist kaotustest on olnud ainult üheväravalised. Aga kui nad ei mängi hästi – nagu täna –, on tulemuseks korralik kolakas. Kuna Legioni jaoks neljandal ringil ülearu suurt sportlikku tähendust pole (eriti pärast tänast kaotust on neljandal kohal paikneva Kalju püüdmine väga keeruline), on see neile eelkõige peegliks, kust vaatas vastu murelik pilt.

Paide mängis Legioni kindlalt üle. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

2. Aga mis pilt vaatab peeglist vastu Paidele?

Legion oli tavapärasest kehvem ja isutum ning aus on öelda, et Paide ei pidanud täna isegi kõigest väest pingutama. Sellele vaatamata saavutati ülekaalukas 4:0 võit, millega pole aga Paide õnnetuseks suurt midagi peale hakata, sest liiderduo moodustavad Levadia ja Flora olid neist enne tänast vastavalt 14 ja 8 punkti kaugusel.

Jah, omavahelised matšid on veel ees ning kuna viimases ringis kohtuvad omavahel tasemelt võrdsemad meeskonnad, ei oli punktivahede vähendamine läbinisti võimatu. Aga väga ebatõenäoline küll. Võit, mis võinuks tähendada innustavat ja julgustavat algust hooaja otsustavale faasile, tegelikkuses seda tähendust ei oma, sest Paide on tiitlivõitlusest väljas.

Kevadel sattus Paide vigastusrindel keerulisse seisu. Tabeli poolitamise järel tagumisse nelikusse jäänud meeskondadele maikuus kaotatud punktidele (viik Kuressaarega ja kaotus Tulevikule), mis rikkusid ära ilusa hooaja alguse, pole keeruline objektiivset põhjendust leida. Ent jalgpallihooaeg koosnebki erinevate väljakutsetega võitlemisest ja mida tugevamast puust võistkond on tehtud, seda edukamalt nendega hakkama saadakse.

3. Mängu parim – Henri Anier

Kohtumisest võttis pinge maha Anieri 2:0 tabamus. Kui 1:0 peal oli Legionil veel mänguisu alles (ründaja Dušan Bakic võttis vastaseid ette, Mihkel Ainsalu ja Sander Puri proovisid vasaku ääre kaudu teravusi tekitada ning Sigitas Olberkis innustas meeskonda tegudele), siis pärast Anieri teist väravat kadus Legionist eneseusk.

Kui Anieri esimene värav sündis penaltist ja kolmanda kinki Baturins, siis teine oli hea näide Paide ründaja individuaalsest kvaliteedist, mille toel on ta liikumas karjääri esimese Premium liiga parima väravaküti tiitli suunas.

30. oktoobril kell 13.00 Paide Linnastaadionil

Paide Linnameeskond - Tallinna JK Legion 4:0 (2:0)
5. pen., 32., 56. Henri Anier, 61. Sander Sinilaid

Väravasöödud: 5. Sander Sinilaid, 32. Deabeas Owusu Sekyere, 56. Foday Trawally, 61. Henri Anier
Hoiatused: 72. Edgar Tur
Mänguolud: +9, vahelduv pilvisus, muruväljak heas seisukorras