Luup peale | Julgust kasvatav Tammeka sundis trumbid eelmisesse lauda jätnud Kalju komistama (galerii!) (1)

Kalju meestele ei andnud armu ei noored ega kogenud tartlased. Foto: Jana Pipar / jalgpall.ee

Tartu Tammeka on olnud mõlemas selle hooaja omavahelises mängus Nõmme Kaljule kõva pähkel pureda ning seekordki pidi Kalju pikalt hambaid ragistama, enne kui õnnega pooleks kaotusest pääses. 1:1 viik oli tulemus, millega lõpuvile kõlades kumbki täiesti rahule jääda ei saanud.

Kahes eelmises mängus Kaljut väravaga kurvastanud Kevin Mätasel oli juba kolmandal minutil pärast Ioannis Tsivelekidise eksimust tekkimas suurepärane võimalus, ent pall lendas napilt Tammeka esiründaja selja tagant läbi. Kalju vastas mõni minut hiljem Maksim Gussevi soologa, kuid spurt, pete ja löök lõppesid siiski nii, et Richard Aland veel mängu sekkuma ei pidanud.

Tammeka kõrge pressing sundis Kalju kaitsjaid paaril korral eksima, kuid Marko Meeritsal tuli esimese paarikümne minuti jooksul tõrjuda vaid Reio Laabuse kaval välisküljega teele saadetud löök. Pooletunnise mängu järel suutis Kalju leida kahel korral värava all Alex Matthias Tamme, aga ründajal nappis kokkumänguks kaaslasi.

Avapoolaeg tiksus vaikselt lõpu suunas, kui Tammega võidelnud Laabusel õnnestus suunata väravaesiselt nurgalöögiks pall, mille Tamm oleks muidu tõenäoliselt lihtsa vaevaga võrku suunanud. Ning mängule omaselt hakkas seejärel kohe juhtuma teises väljakuotsas, sedapuhku juba Kaljule saatuslikul moel.

Kogenud Taijo Teniste võttis äärel ette Henri Järvelaiu ning koolitas nooremat kolleegi selliste konksudega, et Järvelaid leidis end istuli maast. Järgnes sööt Henri Väljale, kes tsenderdas otsajoonelt värava ette. Vabaks unustatud Sander Puri üritas eeldatavasti Meeritsale vastuliikumise peale lüüa, pall oli teel posti suunas või sellest ehk napilt mööda, aga Mätas ei jätnud ehtsa ründaja kombel midagi juhuse hooleks, lükates meetri-paari pealt palli võrku. Kalju kaitsjad olid jäänud ammu palli teekonda jälgima ning Mätast ei taibanud takistada keegi – Tammeka 1:0 ees!

Kalju jõudis enne avapoolaja lõppu veel tekitada Alandi valdustes suure segaduse, aga Mihhail Babitševi ja Yoann Mannone koostöös sündinud võimaluse pareeris Tanel Tammik. Pausile mindi Tammeka napis eduseisus ja see sundis Kalju peatreeneri Eddie Cardoso kohe vahetustele, sest platsile toodi algkoosseisust mõnevõrra üllatuslikult välja jäänud Pavel Marin.

Ent kui sageli on Kalju suutnud kesise avapoolaja järel teiseks poolajaks surve peale panna, siis seekord läks teisiti. Mäng jätkus üsna võrdselt, ka Tammeka suutis õigeaegsete vahetustega teravust hoida ning eelmises voorus Kalevile kaks väravat löönud Henri Käblik kiusas tõsiselt Kalju kaitsjaid ja Meeritsat, kui vasturünnakul vähegi võimalus avanes.

Korra sähvatas Alandi värava all Tamm, kellel jäi väga vähe puudu peaga korralikult Marini tsenderduseni küündimisest, 65. minutil avanes aga Tammeka suur šanss edu kahekordistada. Marin eksis keskväljal ja Käblik pääses palliga jooksu, ent Kalju õnneks oli olukorrale piisavalt lähedal Kaspar Paur, kellel samuti kiirust jagus. Käblikul, kelle otsetee väravale Paur kinni pani, õnnestus veel leida sööduga Patrick Genro Veelma, aga Tammeka õnnetuseks läks tema tugev löök täpselt värava keskele ja Meerits tõrjus.

Hakkas juba tunduma, et Tammeka saabki võidu kätte, kui Kaljule lõpuks ka õnn naeratas. Järvelaiu pikk kaarpall leidis Pauri, kes mängis söödu endale veidi mugavamalt ette ja lõi. Aland suutnuks ehk isegi püüda või tõrjuda, kuid meeleheitlikult blokki üritanud Kevin Andersoni jalast muutis pall õige pisut suunda ja lendas täpselt tartlaste väravavahi külje alt võrku – 1:1!

Allesjäänud minutite jooksul kummalgi enam õiget võiduvõimalust ei tekkinud ja nii lepiti viiki, mis ei rahuldanud kumbagi. Oli ju üks andnud viimastel minutitel käest eduseisu, teine aga loovutanud võrreldes otseste konkurentidega kaks punkti tabelis endast tagapool olevale meeskonnale. Soccernet.ee tegi mängust järgmised tähelepanekud:

1. Tammeka liigub tõusuteel

Hooaja keskel pooleldi vastu tahtmist peatreenerit vahetanud Tammeka mängus oli endast eeldatavalt tugevama meeskonna vastu üle päris pika aja näha mõnusat rahu ja enesekindlust. Kohtumise lõpus küll selgelt väsiti ja vajuti oma väljakupoolele, kuid plaanist suudeti enam-vähem kinni pidada ka siis.

Sander Kapper, Kevin Mätas ja Patrick Genro Veelma on tänu teravusele üsna ideaalne trio, kellel lasta kõrget pressingut teha. Kalju vastu, kelle mõlemad põhikeskkaitsjad Yoann Mannone ja Ioannis Tsivelekidis on küll kõvad õhuvõitluses, ent tulenevalt oma põhiülesannetest liikuvusega väga ei hiilga, toimis see hästi.

Lisaks ei võimaldanud nimetatud kolmiku tegutsemine Kalju äärekaitsjatel Trevor Elhil ja Henri Järvelaiul ülemäära sageli rünnakule tõusta, sest tagalas jagus tööd. Ka keskvälja ankru rollis olnud Mihhail Babitšev pidi käima pidevalt kaitsjaid aitamas ja kokkuvõttes võimaldas see eriti avapoolajal Tammekal mängu üsna hästi kontrollida.

Ilmselgelt on kindlust lisanud ka kaks viimast mängu. Nädala eest Kalevist 5:2 ülesõitmine oli justkui topeltvõit, sest aitas kõvasti kindlustada ka liigatabeli seitsemendat kohta. Teisipäeval karikasarjas esiliigaklubile PJK-le korraldatud 8:0 saunapäev lubas aga paljudel põhimeestel üle pika aja väravarõõmu maitsta, andes samas mõnele teisele võimaluse ka veidi hinge tõmmata.

2. Kas Kalju lasi hea šansi käest?

Marti Pähn on otsustanud selge 3-4-3 asetuse kasuks, kusjuures üllatusena jäi seekord pingile kaitseliini liider Gerdo Juhkam. Loomu poolest pigem poolkaitsja Reio Laabus saab tagaliinis tänu oma heale mängulugemise võimele kenasti hakkama, Kevin Anderson lisas seekord jõulisust ning Tanel Tammikust on kujunemas kaitses üsna asendamatu lüli.

Samas võis Kalju jätta kasutamata hea võimaluse, mille pakkus neile Laabuse kollane kaart juba 21. minutil. Tammega võitlemine ja tema peatamine on keeruline ülesanne enamikule Premium liigas mängivatest keskkaitsjatest ning Laabuselgi olid Kalju ründaja takistamisel käed-jalad tööd täis. Fakti, et Laabuse suhteliselt kiire kollase kaardi järel ei muutunud tema ja Tamme duell veelgi intensiivsemaks, vaid pigem hoopis hääbus, räägib muidugi mõndagi Laabuse kogemustest ja oskustest, aga sellestki, et Kalju jäi oma suurima väravaküti leidmise ja tema võimete maksimaalse ärakasutamisega eriti teisel poolajal hätta.

3. Raske karikamäng oli jalgades

Eelmine punkt on osalt seotud sellega, et alles neljapäeval Levadia vastu karikasarjas raske lahingu pidanud ja Tammekast vähem taastuda saanud Kalju pidi koormuse jaotamiseks otsima erinevaid võimalusi. Teise poolaja alguses üritas Eddie Cardoso Pavel Marini platsiletoomisega rünnakut teravdada, kuid tundus, et ründavaid mängijaid sai ühes sellega platsile isegi liiga palju.

Puhastest poolkaitsjatest jätkas nimelt keskväljal vaid Babitšev, kelle ees tegutsesid Marin ja Kaspar Paur. Kuna nende ees oli ründekolmik Gussev-Tamm-Volkov, kadus kontroll keskvälja üle ja see oleks äärepealt ka rängalt kätte maksnud, kui Marin keskringis palli kaotas ning vaid Pauri pikk spurt Kalju teisest väravast päästis.

Õige pea toodi keskvälja turvama German Šlein ja Daniel Sudar ning see andis mänguohjad uuesti Kaljule, kuniks kerge surve – enama rakendamiseks ei jagunud seekord jõudu – väikese õnne abiga viigiväravaks realiseeriti. Tänavu mitu mängulõppu vastasest kõrgema energiataseme ja vastupidavusega enda kasuks pööranud Kalju oli seekord jätnud arvestatava osa oma trumpidest neljapäeva õhtusse ja sestap viigist enamat ei suudetud.

4. Mängu parim – Taijo Teniste

Kogenud äärekaitsja loovutas küll ETV eetris parima au spordimehelikult kogu meeskonnale, ent meeskonda poleks, kui poleks liidreid. Tammeka pole saanud Teniste oskustepagasile viimastel hooaegadel just ülemäära sageli toetuda, sest kaitsjat on kimbutanud erinevad tervisemured, mistõttu ta pole isegi mängimise korral ka tippvormis olnud. Tõusva äärekaitsja rollis tunneb Teniste ennast aga mugavalt ja näib lõpuks olevat ka heasse hoogu tõusnud, mille tõestuseks on kasvõi suurepärane eeltöö Tammeka väravale.