Luup peale | Kaks soodsat otsust aitasid Paidel Legioni küüsist pääseda (galerii!) (1)

Paide Linnameeskond kirjutas tabelisse rasked, kuid sellegipoolest teenitud võidupunktid, alistades TJK Legioni võõrsil 2:1. Nagu sel hooajal juba tavaks, hakkab Legion tippklubidele südikalt vastu, kuid jääb ikka ja jälle tühjade kätega. Sedapuhku võivad nad taga kiruda ka kahte olulist kohtunikepoolset otsust, mis nende vastu läksid.

Lõviosa avapoolaja väravavõimalustest sündisid standardolukordadest, mida esines ohtralt - näiteks nurgalöökide arvestus rääkis vaheajaks Paide kasuks koguni 10:4. Paide poolelt oli ohtlikuimaks sihtmärgiks Ishaku Konda, kes jõudis kaks korda nurgalöökide järel skoorimisele lähedale, kuid nii 6. kui ka 23. minutil tõrjus Ivans Baturins tema üritused napilt üle otsajoone.

Veelgi lähemale jõudis aga 11. minutil Legion, kui Artur Šarnin pääses karistuslöögi järel kuuelt meetrilt hästi löögile, aga värava ees pikali olnud Siim Luts jäi palli teekonnale ette. Seejuures kinnitavad kordused, et Paide ründaja käepuude oli see, mis külalised kindlasti väravast päästis. Kohtunikud aga kas ei märganud seda või ei hinnanud seda penalti-vääriliseks.

Poolaja teisel poolel mänguohjad enda kätte haaranud Paide pääses 40. minutil juhtima. Deabeas möödus vasakul äärel Sigitas Olberkisest ja söötis keskele Andre Frolovile, kelle löök põrkas Aleksandr Dmitrijevi kaudu tagumise posti juurde, kus Luts esimesena jaol oli ja palli värava katusesse vajutas - 0:1!

Teisele poolajale tuli Legion vastu uue innuga ja oli selgelt üritavamaks pooleks, kuid jäi võimaluste loomisel hätta ja hoopis Paide nõelas teravamalt vastu. 55. minutil lükkas Baturins Lutsu kauglöögi üle lati, 60. minutil röövis Mihkel Ainsalt viiel meetril palli Henri Anieri jalge eest.

Teise väravani jõudis Paide penaltist, mis oli ühtlasi teiseks oluliseks Legioni vastu läinud otsuseks. Siinkohal oli aga tegemist puhtalt hinnangulise küsimusega, sest Puri käed olid õhuvõitluses selgelt Lutsu ümber ning seega jääbki see puhtalt õigusemõistja otsustada, kas kontakt oli penalti määramiseks piisav või mitte. Roomer Tarajevi hinnangul oli ning Henri Anier realiseeris penalti kindlalt - 0:2!

See lõi Legioni veerandtunniks šokki, kuid siis jõudsid nad ootamatult ikkagi ühe värava tagasi lüüa, kui Kirill Nesterovi tsenderdus leidis värava eest täiesti katmata Aleksandr Šapovalovi, kes palli rinnaga võrku suunas - 1:2! Legion sai veelkord surve peale, kuid Šapovalovi ja Nesterovi löögid enam raami ei jõudnud ja päris lõpu eel tekkis hoopis Paidel kontratel mitmeid võimalusi, ent löömata jäid needki. Soccernet.ee tähelepanekud:

1. Kaks olulist otsust Legioni kahjuks

Nagu mitmel korral varemgi sel hooajal, pakuvad kohtunike otsused Legioni mängude järel kõvasti kõneainet. Eelkõige just mängudes tippklubide vastu kipuvad tunded lahvatama, kui otsused Legioni vastu lähevad ning punktid taaskord vastastele kalduvad. Mõnikord on kriitikal ka alust, teinekord võib selle taga näha pigem kõrgeid ambitsioone ja hetkelist pettumust.

Kuidas seekord, võib igaüks  videokorduste põhjal ise otsustada. Esimese vastuolulise olukorra (kus Luts käega värava ära tõrjus) kordused algavad 22:32 ja penaltiolukorra kordused 1:33:11:

2. Puri roll näitas Legioni ambitsiooni

Artjom Arjunini mängukeelu tõttu oli Legionil kaitseliinist oluline lüli puudu ning mängu eel võis spekuleerida, kas see täidetakse Nikolai Mašitševi, Dmitri Kovtunovitši või Daniil Pankoviga, kes kõik on sel hooajal kaitses tegutsenud. Peatreener Deniss Belov otsustas aga kõik oodatud lahendused pingile jätta ja lülitas koosseisu hoopis kolmanda keskpoolkaitsja Pavel Dõmovi, nihutades ühtlasi Aleksandr Šapovalovi vasakule äärele ja Sander Puri vasakkaitsesse.

See käik ei olnud mitte lihtsalt julge, aga andis selgelt märku Legioni kõrgetest ambitsioonidest, sest Puri ei olnud seal lihtsalt kaitset lappimas, vaid sööstis kiirrongina mööda äärt üles ja alla, võttes rünnakutest pidevalt osa ja võimaldades Šapovalovil liikuda karistusalasse, kus ta on kõige ohtlikum.

Legion ei näidanud seega mulluse hõbedaklubi vastu mingit aukartust, valides ründava lähenemise ja loovutamata vastastele initsiatiivi. Suurema osa mänguajast suutiski Legioni võimas keskväli (kolm A-koondise kogemustega meest!) mängida Paidega kui võrdne võrdsega.

3. Aga tulemused ei valeta: tasemevahe on tõsiasi

Ometi Legion kaotas jälle. Ja on kaotanud Levadiale, Paidele ja Florale sel hooajal üheksast mängust kaheksa. Ja võitnud mitte ainsatki. Ja kaotab Paidele liigatabelis 15 punktiga. Ja kui Kalju homme Narva Transi alistab, siis jääb Legion esinelikust juba 10 punkti kaugusele.

Jah, mõned otsused on suurtes mängudes ka Legioni vastu läinud, aga sellised näitajad ei saa olla juhuste küsimus, vaid need väljendavad ilmselget tasemevahet. See on muidugi ainult positiivne, et Legioni ambitsioonid on palju kõrgemad kui nende võimed hetkel lubavad, aga paraku nõuabki kõrgeimasse heitlusse sekkumine kannatlikkust ja järkjärgulist arengut.

Legion on komplekteerimisega õigel teel ja suudab mänguliselt juba kohati tippudele väärikalt vastu hakata, kuid midagi jääb veel puudu. Ent meenutagem, et samasuguses olukorras oli alles paar aastat tagasi ka Paide ise, enne kui nad eelmisel aastal lõpuks otsustava sammu astuda suutsid. Legion on aga kõrgseltskonnas alles teist aastat ja alles otsib enda tõelist nägu.

4. Mängu parim - Siim Luts

Luts naasis juuni lõpus vigastuspausilt, nagu tal polekski kaks ja pool kuud vahele jäänud. Täna tõusis ta taas otsustavasse rolli, lüües avavärava ja teenides penalti. Paide ründemäng ei taha viimasel ajal kuigi hästi sujuda, aga Lutsul individuaalselt sujub küll kõik praegu suurepäraselt ja loodetavasti näeme teda peagi ka tagasi sinises särgis.