Luup peale | Kalev andis väärika, südika ja nutika lahingu, aga kripeldama jääb kah (galerii!) (0)

Tallinna Kalevi 38-aastane president, visionäär ja keskkaitsja Ragnar Klavan toimetamas. Foto: Katariina Peetson / jalgpall.ee

Oli päris mitu varianti, kuidas Tallinna Kalevi ajaloo esimene eurosarjamäng oleks võinud täiesti käest ära minna. Ühte demonstreeris FC Flora ilmekalt päev varem A. Le Coq Arenal. Aga Kalev ei vääratanud või lagunenud, vaid andis väärika, südika ja nutika lahingu. Suurest õnnestumisest jäi puudu üpris vähe. Urartu võitis 2:1.

Oleme ausad, meisterklubi Flora eilne 0:5 saun ehmatas ja muutis kartlikuks. Äkki näitas see mäng ära, et Premium liiga ongi praegu nii hädine, et ainsad jõukohased vastased tulevad San Marinost? Kalev tõestas täna Kadriorgu kogunenud 1217 pealtvaatajale, et ei ole, vaid konkureerida suudetakse ka 20 korda suurema eelarvega.

Kalevi spordidirektori Joel Lindpere sõnul vaatas Kalevi meeskond Flora eilset mängu üheskoos klubi suurtoetaja Unibeti spordibaaris. Ekraanilt avanenud vaatepilt kinnitas peatreeneri Daniel Meijeli poolt paar tundi varem pressikonverentsil öeldut – Euroopas tuleb mängida kinnis(ema)t jalgpalli, sest muidu on karistus kiire tulema.

Kalev suutis seda vältida, vaid läbis Konverentsiliiga esimeses eelringis oma eurosarja tuleristsed auga ning pakkus kõigile oma poolehoidjatele ka joovastava veerandtunni, kui tablool ilutses eduseis. Kalev 1, Urartu 0. See oli väga ilus vaatepilt ja see ei ole üldse väike asi, kui mõelda klubis aastate jooksul tehtud tööle, et mis säärase vaatepildi üldse võimalikuks muutis.

Eurosarjamäng kodupubliku ees oli Kalevile, tema töötajatele, kogukonnale ja mängivale president-visionäärile Ragnar Klavanile preemia kaheksa aasta jooksul klubis tehtud töö eest. Aga et preemiat nautida, tuli see sisuka etteastega ka välja lunastada, sest kuiv ja suur kaotus muutnuks maitse mõruks.

Kalev andis Urartule väärika, südika ja nutika lahingu. Võideldi nii, kuis jaksati. Kõik need lisameetrid, mille vajalikkust Klavan päev enne mängu rõhutas, joosti ära. Keskendumine ei kadunud Kalevil mitte kordagi. Kui vastane oli osavam, tugevam või kiirem, polnud midagi parata. Aga Kalev ei muutunud mõttes kordagi laisaks, mis väärib korralikku komplimenti.

Ning esitus oli ka igatpidi nutikas, sest Meijeli koostatud mänguplaan oli väga pragmaatiline ja tulemusele orienteeritud. Kalevi filosoofia oli tulemuse püüdmine ja kui selle jaoks oli vaja mängida pikka palli, siis seda ka tehti. 1:0 peal oli korra ju õhus isegi Kalevi teinegi värav. Ja vat siis läinuks asi väga huvitavaks!

Tristan Toomas Teeväli viis Kalevi juhtima. Foto: Katariina Peetson / jalgpall.ee

Et Urartu jõudis viigi- ja võiduväravani, oli asjade loogiline käik. Armeenia klubi isikkoosseis oli Kaleviga võrreldes sedavõrd kõva, et need võimalused pidid tekkima. Oskari Forsman tegi mitmeid suurepäraseid tõrjeid, aga Edgar Movsesjani kahe löögi vastu ei saanud ka tema.

Kalevit väärib esituse eest kiitust. Etteheiteid teha on keeruline. Aga kindlasti jääb spordimeestel hinge kripeldama, sest mis oleks juhtunud, kui Ats Purje suutnuks 21. minuti olukorrast värava välja võluda või kui kohtunik määranuks Kalevile 42. minutil penalti?

Need kripeldused tuleb arhiveerida, et nad kujuneksid edaspidi Kalevi jaoks kütuseks, mille toel meeskond ja klubi püüavad uusi kõrgeid sihte. Esmalt muidugi kordusmäng Jerevanis, aga arvestades, et Urartu koosseis täieneb selle eel oluliselt, on edasipääsu loota pea võimatu.

Aga praegu pole Kalevi jaoks õhtu, kus kahetseda või kurvastada, vaid eelkõige tuleb tunda uhkust südika esituse ja sisuka klubi üle!

Märkmed esimesest poolajast:

• President Klavan pidi otsustavalt sekkuma nii 5. kui ka 9. minutil, kui klaarimist vajasid Kalevi trahvikastis seigelnud lahtised pallid.
  • 11. minutil andis Vadim Mihhailov vasakult äärelt sissepoole vinditava karistuslöögi. Suurepärase trajektooriga palli suskas mõnelt meetrilt võrku Tristan Toomas Teeväli.
  • Minut hiljem tõrjus Oskari Jussi Forsman väravajoone Edgar Movsesjani pealelöögi.
  • 21. minutil kinkisid Urartu kaitsjad võimaluse Ats Purjele, aga nurk jäi teravaks ja siis jõudis Erik Simonjan klaarima.
  • Urartu viigistas 29. minutil, kui Ukraina kohtunikel jäi ilmselt märkamata Khariton Aivasjani suluseis, mille järel tekkis Kalevi kastis teravus. Forsman tõrjus Movsesjani esimese pealelöögi, aga teise kõmmutas armeenlane võrku.
  • 42. minutil oli esmalt õhus Urartu juhtvärav, kui Urartu nurgalööki pääses puskima Isaac Barry, kelle jõuline pealöök läks napilt mööda.
  • Kohe seejärel levis üle Kadrioru penaltihõng, kui Taavi Jürisoo Urartu kastis kukkus.

Ilmselt oli esimene poolaeg mõlema peatreeneri maitse jaoks liiga avatud, sest võimalusi tekkis mõlema värava all. Kalev ekspluateeris aeglaseks jäänud Urartu kaitseliini kõrgel paiknemist, Armeenia klubi panustas mängijate individuaalsele meisterlikkusele, mis oli nii mõneski episoodis tõesti kõva.

Märkmed teisest poolajast:

• Pärast seda, kui Forsman tõrjus 52. minutil alumisest nurgast Mikajel Mirzojani terava pealelöögi, rauges mäng päris pikaks ajaks maha. Urartu valdas rohkem palli, ent Kalevi sellega liinidest läbi tungida ei suutnud.
  • 76. minutil teenis Kalev lubavast kohast karistuslöögi, aga sealt tekkis hoopis Urartu ohtlik kontra, mille lõpetas Movsesjani ohtlik pealelöök, mille Forsman aga ristnurgast meisterlikult tõrjus.
  • Minut hiljem asus Urartu juhtima, kui Teeväli blokeeris Gevorg Taraktšjani kauglöögi, aga kahjuks nii, et pall sattus kasti liikunud Movsesjanile jalale. Seekord Forsman enam Kalevit päästa ei suutnud.
  • Juhtvärava järel tõmbus Urartu kaitsesse. Kalev proovis nii ja naa, ent pealelöökideni jõuti vähe. 88. minutil proovis 20 meetrilt Sander Sinilaid, aga Ghazarjan püüdis vettinud väljakult põrke võtnud palli kindlalt.
  • 90. minutil tõi Meijel edurivisse pika Kaspar Lauri, et kõrgete pallidega Urartut kollitada, aga selle pealt ühtegi võimalust tekitada ei õnnestunud.

Võrreldes esimese poolajaga mängis Urartu kaitseliin veidi madalamal ja Kalevi edurivil polnud enam vastase survestamiseks sama palju energiat. Vigastusest Taijo Teniste võeti vaheajal plaanitult pingile ja tema kogemuse puudumine raskendas Kalevil mängu taltsutamist, sest enamike jaoks oli tegu karjääri esimese eurosarjakohtumisega.

Võiduvärava olukorras oli Urartul õnne, et pall Movsesjanile sobivalt ette põrkas, aga eks õnn tuleb välja teenida ning kuna Armeenia klubi oli teisel poolajal üritavam osapool, siis sellega see õnn ka välja teeniti. Kui Urartu peatreeneri Dmitri Gunko ütles, et tegu oli õiglase tulemusega, oli talle keeruline vastu vaielda.

Tähelepanekuid kohtumisest:

1. Jerevanis läheb palju raskemaks | Urartu ridadest puudusid viisa- ja vigastusprobleemide tõttu kuus Venemaa passiga jalgpallurit, kes kõik peaksid nädala pärast Jerevanis peetavas kordusmatšis olemas olema. Kalevi ülesanne muutub palju keerulisemaks, sest kahtlemata tunneb Urartu end mitmes mõttes kindlamalt.

Esiteks on nende päralt 2:1 eduseis. Teiseks mängivad nad koduväljakul. Kolmandaks ei ole Kalev nende jaoks enam tundmatu suurus, vaid tunnetus on olemas ja Eesti pronksiklubil on seetõttu vastase üllatamine kindlasti keerulisem. Neljandaks mängib Urartu oluliselt täienenud koosseisuga.

2. Lisaks prožektoritele särasid ka väravavahid | Enam kui 30 aastat kestnud ootuse järel mängiti Kadriorus lõpuks ometi jalgpalli statsionaarse valgustuse abil. Aga prožektorid polnud ainsad särajad. Kalev püsis lõpuvileni mängus, sest vaja oleks läinud ühte õnnestumist, et teenida viik, mille saanuks kanda autahvlile ja mis andnuks Eestile ka vajalikke koefitsiendipunkte UEFA edetabelis, kuhu mulluse väga nurka eurohooajaga ei lisandunud peaaegu mitte midagi.

Hayk Ghazarjan tegi külaliste väravas hea esituse. Foto: Katariina Peetson / jalgpall.ee

Lõpuvileni püsis Kalev mängus tänu väravavahi Oskari Forsmani suurepärastele tõrjetele. Soomlane tassis meeskonda nii esimesel kui ka teisel poolajal. Suurima aplausi teenis ta minut enne Urartu võiduväravat, kui koukis ristnurgast välja Movsesjani keerutava kauglöögi.

Aga samavõrra väärib kiitust ka tema 36-aastasest Forsmanist poole noorem kolleeg Hayk Ghazarjan. Urartu oma akadeemia kasvandiku jaoks oli tegu karjääri esimese mänguga meeste jalgpallis. Põhjuseks tõik, et Urartu nii esimene kui ka teine väravavaht on Venemaa passiga ja ei saanud Eestisse sõiduks viisat.

Eriti just teisel poolajal, kui paduvihmast läbivettinud väljak muutus väravavahtide vaatevinklist salakavalaks, säilitas Ghazarjan külma närvi ja püüdis kõik pallid kinni ega pudistanud midagi enda ette.

3. Kas Kalev pidanuks saama penalti? | Kohtumise kohtunike vaatlejana töötas Eestis kurikuulus ungarlane Viktor Kassai, kes vilistas 2011. aasta novembris EM-i play-off'is Eesti – Iirimaa kohtumist, kus eemaldas väljakult nii Andrei Stepanovi kui ka Raio Piiroja. Eesti kaotas mängu 0:4, mis purustas unistuse EM-ile jõudmisest.

Kassai hinnatavaks oli Ukraina kohtunik Dmytro Kubriak ja kõige põnevam oleks teada, milline on ungarlase arvamus 42. minuti intsidendi kohta, kui Taavi Jürisoo Urartu karistusalas kukkus.

Kordus viitas, et Armeenia klubi väravavaht Ghazarjan ei mänginud palli, aga ebaselgeks jäi ka, kui palju või kas üldse puutus ta Jürisood, kes otsustas kahjuks proovida vastasest üle hüpata selmet minna kontakti ja anda kohtunikule selge otsustamise koht.

NB! Kui olukord juhtunuks Premium liigas ja Jürisoo olnuks Levadia mängija, olnuks otsuseks kindlasti penalti. Kui mitte muudmoodi, siis VAR-i abil kindlasti.