Luup peale | Kalev oli ajaloolisele võiduseeriale lähedal, kuid iluvärava löönud Legion hoidis rivaale tagasi (2)

Kalevi mehed said täna kaks väravat kirja. Foto: Jana Pipar / jalgpall.ee

Kaks kõrgliiga nõrgemat pealinnaklubi ehk Tallinna Kalev ja Tallinna Legion pidasid esimese koduväljakul maha tõsiselt põneva duelli, millest lõpuks lahkuti võrdsete punktidega. Korra said mõlemad eduseisu nautida, ent lõpuvile kõlades oli tablool 2:2 seis.

Matši esimestel minutitel haaras juhtohjad Legion, kes paari minutiga teenis nii nurga- kui ka karistuslöögi. Kui nendest esimene lõpetas päris kindlalt kollkiiper Stiven Raideri süles, siis teine lendas Pavel Dõmovi jalast päris ohtlikult alumise nurga suunas, ent taas tõrjus selle Kalevi esikinnas.

Iga minutiga kogus aga Kalev üha rohkem kindlust ja lõpuks hakkasid ka nemad vastaste lätlasest väravavahti testima. Pikalt ei jõutud pealelöögini, ent iga rünnaku ajal jõudis pall vähemalt korra trahvikasti ehk Legioni fännid just liiga vabalt hingata ei saanud: korra veeretas Ioan Jakovlev, korra tsenderdas Vadim Mihhailov, kuid kummagi üritused tiimikaaslaseid ei leidnud.

Poolaja lõpus jõuti aga järjest vägagi lähedale avaväravatele. Nimelt sai Mihhailov esiteks Hannes Anierilt supersöödu ning kõmmutas seejärel palli latti ning vaid loetud sekundid hiljem tormas Legion kontrarünnakule, kus Dõmov kukutas kaks vastast pikali ja ... paugutas palli kolaki vastu latti.

Teisel poolajal alustas taas Legion aktiivsemalt ning 54. minutil tuli lõpuks ka oodatud tulemus. Punasärgid lõid oma kaitsealast pika palli vastaste väljakupoolele ning kollkiiper Raider ei suutnud seda edukalt minema klaarida. Peale väikest söödumängu jõudis mänguvahend Nikita Ivanovile, kes tegi ühe pette ja saatis seejärel meisterlikult kuuli ristnurga juurde - 0:1. Sellega Legioni parima väravaküti õhtu kahjuks ka lõppes, kuna paar minutit hiljem lonkas ta tagareie vigastuse tõttu platsilt minema.

Kaotusseis äratas võõrustajad üles ja tasapisi võtsid nemad kontrolli enda kätte. Paar korda ohustati niisama, kuid 67. minutil saadi ka tabloole esimene kirja: Jakovlev söötis terava palli värava eest mööda ning tagumise posti juurde jooksis täiesti üksinda Reinhard Reimaa, kes nahkkera ka tühja väravasse lükkas - 1:1. Umbes kümme minutit hiljem teeniti väljaku servas karistuslöök. Tsenderdama läks Jakovlev, kes saatis palli trahvikasti, kus oli ka Daniil Petrunin. Poolkaitsja pani oskuslikult sääre/kanna vastu mänguvahendit ning saatis selle Ivans Baturinsile kättesaamatult alumisse nurka - 2:1.

Eduseis püsis päris mitu minutit, kuid lõpuks pandi võõrustajate peole punkt. 86. minutil tsenderdas vahetusmees Nikita Grankin palli kasti ning Kalevi fännide õnnetuseks jäi nahkkera trajektoorile ette  Kaspar Lauri käsi. 11-meetri trahvilööki läks lööma Pavel Dõmov ning mees realiseeris võimaluse kindlalt ja tõi tabloole taas viigi - 2:2. Kuigi lõpuminutitel läks Legion üpriski uljalt veel rünnakule, siis soovitud võiduväravat kumbki ei saanud. Soccernet.ee tähelepanekud mängust:

1. Kalevil jäi natukene ajaloo kordamisest puudu

Hetkel kaheksandat kohta hoidev Kalev on viimasel ajal suhteliselt edukas olnud. Poolteist nädalat tagasi võideti ju 3:1 seisuga Tartu Tammekat ning paar päeva tagasi oldi 1:0 seisuga üle Pärnu Vaprusest. Tänagi oldi eduseisus kokku umbes kaheksa minutit, ent lõpuks lõi Legion siiski viigivärava tagasi.

Kuna Kalev on kõrgliigas üldjuhul tabeli alumises otsas olnud, siis tasubki vaadata, millal viimati võistkond üldse kolm võitu kirja sai. Näiteks 2018. aastal oldi lausa kuus matši kaotuseta, ent siis oli kaks mängu karikamängud ning liigavõidud tulid seeria alguses ja lõpus. On juhtunud ka seda, et neljast järjestikuses kohtumisest kolmes teenitakse võidud, kuid jällegi jääb vahepeale üks kaotus.

Kokku tuleb rännata lausa viisteist aastat ajas tagasi. 2007. aasta Meistriliiga hooajal võitis Tallinna Kalev esiteks 4:1 seisul Lasnamäe Ajaxit ning siis nädal aega hiljem uuesti sama vastast 5:0. Oma järgmises kohtumises mindi külla Pärnu Vaprusele ning sealtki saadi kirja 1:0 võit ehk kokku nähti kolm matši järjest ainult võite!

2. Kuid kas tegelikult oleks Kalev pidanud ka täna võitma?

Kui ei Kalevi ega ka Legioni väravaid ei tohiks kahtluse alla seada, sest kõik toimus täitsa legaalselt, siis üks 60. minuti olukord väärib ülevaatust. Nimelt andis Valerii Stepanov kauni tõstega palli Ioan Jakovlevile jooksu peale. Pall põrkas Legioni trahvikasti ning tundus, et kapten Aleksandr Volodinil on asi kontrolli all, kuid ...

Lühike ning välejalgne Jakovlev puges kuidasgi vastase seljatagant mööda ning Volodin libastus mullahunniku peal. Legioni kaitsja langes juba neljakäpukile ja Jakovlev pääses ohtlikult värava poole jooksma. Kuid äkitselt tõstis Volodin oma käe ning upitas selle ümber Jakovlevi puusa. Kalevi pallur tundis ründajale omaselt puudet hästi tugevalt ja lendas koheselt ka pikali, kuid oodatud vilet ei saabunud.

Kas siit oleks pidanud siis Kalev saama oma penalti? Raske öelda, kuna ei tea, kui tugevalt Volodin vastast tiris. Kuna Jakovlev liiga suurt kisa ei teinud, siis võiks ju arvata, et midagi hullu ei juhtunud, ent korduseid vaadates tundus et kaitsemängija siiski segas vastast piisavalt, et teda tasakaalust välja ajada.

3. Mängu parim - Ioan Jakovlev

24-aastane venelasest ääreründaja näitas taas oma head külge. Kuigi vastaste poolt lõi Pavel Dõmov ühe värava ning tegi teisele eeltöö, siis oli Jakovlev siiski olulisem lüli oma võistkonnale. Pallur tegi osavalt eeltöö mõlemale tabamusele ning tekitas parajalt meelehärmi endal vastas olnud kaitsjatele. Ei olnud ka harv nähtus ka see, et Jakovlev võttis kaks meest ette ning läks neist suuremate raskusteta läbi.