Luup peale | Kalju näitas Paides uut kvaliteeti ja vaimujõudu, millega kõrgesse mängu tagasi murda (galerii!) (1)

Andre Fortune pani kaks väravat tiimikaaslastele kandikul ette. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

Premium liiga kirkaimaid medaleid sihtivad Paide Linnameeskond ja Nõmme Kalju pidasid maha haarava lahingu, kus järvamaalased suutsid kahel korral mänguseisu viigistada, kuid külaliste kolmandale juhtväravale enam vastata ei jõudnud.

Esimene veerandtund möödus hoogse ja võrdse, aga võimalustevaese heitlusega, kus mõlemad ähvardasid standardolukordades. Murrang saabus 16. minutil, mil Trinidadi ja Tobago keskväljamees Andre Fortune slalomeeris trahvikastis otsajoone juures Kristjan Peldist ja Kevor Palumetsast mööda ning söötis palli värava ette, kus Alex Matthias Tammel jäi üle see vaid tühja võrku kõksata - 0:1!

Värava järel kaldus ka mängupilt Kalju kasuks, aga ajapikku Paide kosus ja hakkas ka ise mänguliselt ohtu kujutama. Eelkõige tekitas kodumeeskond ohtu vasturünnakutel läbi Robi Saarma kiirete jalgade ja nii sündis 34. minutil ka viigivärav: Saarma kasutas Karl Mööli läbisöötu jälitades Giannis Tsivelekidise ja Marko Meeritsa vahelise arusaamatuse ära, leidis end tühja värava eest ega jätnud olukorda kasutamata - 1:1!

Kolm minutit hiljem kärises Kalju kaitse taas kiirrünnaku ajal, kui Saarma saatis Deabease läbijooksule, kuid Hollandi ründajal läks puude natuke pikaks ning Meerits jõudis vastu. Veel kolm minutit hiljem lõppes järjekordne Paide kontra sellega, et Kaimar Saagi sööt leidis ohtlikus positsioonis Mööli, kuid keskväljamehe ühepuutelöök tabas kaitsjat.

Kui ise ei löö ... 42. minutil kaotas Pelt oma kasti ees palli ning Kalju vastas kiire kombinatsiooniga, mille lõpetuseks andis Fortune söödu värava eest läbi ja Igor Subbotin lükkas palli tagapostist tühja - 1:2!

Teisele poolajale tuli Paide hoopis uue hingamisega ning haaras peagi territoriaalse ülekaalu enda kätte. Pallivaldamine kaldus üha enam kodumeeskonna kasuks, olgugi et esialgu ei toonud see kaasa teravaid olukordi. 56. minutil jõudis hoopis Kalju lähedale, kui Pavel Marini tsenderdus jäi Tammele pisut seljataha, mistõttu hiilgav löögikoht luhta läks.

Paide väravavõimalused hakkasid tasapisi tekkima, kui mängitud sai tund aega. Kalju ei suutnud enam endise aktiivsusega pressida ning Paide rünnakud jõudsid nüüd juba pidevalt vastaste trahvikasti. Tõsi, osadest ärevatest momentidest hoolimata ei saanud veel tükk aega rääkida konkreetsetest pealelöökidest, mis Meeritsa väravat tõsiselt oleks ohustanud.

Suur võimalus avanes 71. minutil, kui Deabeas murdis vasakult läbi trahvikasti ja andis hea söödu vahetusest sekkunud Kristofer Pihtile, aga tema löök põrkas kaitsja kaudu Meeritsale lihtsaks saagiks. Paide kasvatas nurgalöökide ja pealelöökide statistikat, kuni lõpuks jõuti 85. minutil ka sihile. Deabeas tegi taas vasakul hiilgava eeltöö, murdes kaitsjate vahelt kasti ning saates terava tsenderduse värava ette, kust Saag palli võrku rammis - 2:2!

Paide publik juubeldas ja meeskond janunes võiduvärava järele, kuid ka Kalju ründeind taastus ning vaevalt kaks minutit pärast viigiväravat kodupublik vaigistati. Henri Järvelaidi tsenderdus jõudis Peldi rikošeti kaudu Tammeni, keda ei jõudnud enam takistama ka Klavan, ning Kalju ründaja saatis palli kaheksalt meetrilt väravasse - 2:3!

Vahetult lõpuvile eel jõudis Saag lähedale kolmandale viigiväravale, kuid tema pöördelt sooritatud löök langes Meeritsa saagiks. Nii jätkab Kalju kahe vooru järel täisedu kuue punktiga ning Paide jäi kolme peale. Soccernet.ee tähelepanekud:

Plagud jõudsid õnnelikult staadionile. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

1. Pöörane üles-alla mäng

Kui eelmisel kahel aastal on jõuvahekorrad selles vastasseisus Paide kasuks kaldunud, siis Kalju tegi täna tugeva avalduse, et ajalooliselt endale kuuluv ülekaal taastada. Ent kokkuvõttes oli tegemist võrdsete lahinguga, kus initsiatiiv kandus käest kätte ja mängupilt muutus sõltuvalt hetkeolukorrast pea tundmatuseni. See kõik tõotab Kalju ja Paide vahel väga põnevat duelli terve hooaja vältel, alustades sellest, et nad konkureerivad karikavõistlustel karika ning sellega kaasneva eurokoha peale.

Esimesed 15 minutit oli võrdne, aga Kalju mänguplaan toimis pisut paremini ja selle tasuks tuli ka värav. Seejärel sai Kalju veel enesekindlust juurde, kuid näitas samas ka haavatavust Paide kontratele. Vaheajale siirdudes oli nende edu siiski teenitud. Teisel poolajal suutis Paide aga teise käigu sisse lülitada ning küpsetas Kalju tasapisi läbi, kuni üha tugevnev surve loogiliselt viigiväravaga tipnes. Kalju omalt poolt näitas kõvasti vaimujõudu Paide survega toimetulekul ning veelgi enam oma reaktsiooniga 2:2 väravale, mis võinuks meeskonna murda, aga sütitas nad hoopis endast viimast välja panema.

2. Kalju kaitse uus kvaliteet

Nõmme Kalju oli sel aastal viimane meeskond Premium liigas, kelle väravalukk lahti muugiti, sest avavoorus hoiti oma puur puhtana ning tänane kohtumine oli teise vooru viimane. Okei, mänguminutite arvestuses pidas Narva Transi väravalukk veel kauem vastu, aga igal juhul on nõmmekate kaitsetöö üllatavalt hästi sujunud.

Miks üllatavalt? Sest Kalju kaitseliin läbis talvel pea totaalse muutumise, kui ainsa mehena säilitas eelmisest hooajast oma koha seal Giannis Tsivelekidis. Trevor Elhi ja Henri Järvelaid on uued mehed äärekaitses ning Yohan Mannone keskkaitses. Samuti on uus mees kaitseliini esist turvav German Šlein.

Uus kooslus toimib seni eeskujulikult, olgugi et avapoolajal jäädi Paide kiirete vasturünnakutega kohati hätta. Muus osas oli just esimene poolaeg täna eriti muljetavaldav, sest aktiivne meeskondlik pressing halvas Paide ründemängu ning kui paidekad rünnakule jõudsidki, siis ei kaotanud Kalju kaitsjad naljalt ühtegi kahevõitlust. Teisel poolajal surve alla jäädes hakkas kaljukindel kaitse pisut pragunema, kui eriti Deabeas tekitas korduvalt pahandust, kuid arvestades Paide mängulist ülekaalu tulid kaitsjad ohtrate pallide klaarimisel hästi toime.

Kaimar Saag võitluses Yohan Mannonega. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

3. Paide leegionärid istuvad

Talvel Paidega liitunud võõrleegionärid (kolm Gambiast ja üks Prantsusmaalt) ei ole kahe esimese liigamänguga teeninud ainsatki mänguminutit. Samamoodi on läinud Ghana kaitsjal Abdul Razak Yusifil, kes kuulus eelmisel hooajal põhimängijate hulka. Ainsa leegionärina on väljakul käinud Hollandi ründaja Deabeas.

See tähistab Paide tegemistes suunamuutust, sest varasematel aastatel on klubi julgelt ja arvukalt noortele välismängijatele võimalusi ja praktikat pakkunud, et neid ühtlasi müügiartiklitena arendada. Nii on Paidest tuule tiibadesse saanud Samson Iyede, Alassana Jatta ja Muhammed Sanneh.

Paide võistkonnasisene konkurents on praegu aga tihe eriti just keskväljal ja ründavamates positsioonides, kuhu konkureerivad ka valdav osa leegionäridest. Siiani on Karel Voolaiu eelistus kuulunud kindlalt kodumaistele kogenud tegijatele või Eesti tulevikulootustele (Robi Saarma, Kevor Palumets).

4. Mängu parim - Alex Matthias Tamm

20-aastane ründaja on alustanud hooaega suurepäraselt, lüües kahe vooruga kolm tabamust, mis teeb temast Premium liiga ühe edukaima ründemängija. Muljetavaldav oli tema töö eelkõige just teisel poolajal, mil meeskond suruti madalale ja Tamm pidi ees suuri maa-alasid katma. Võiduvärav oli selle musta töö eest magusaks tasuks.

6. märtsil kell 17.15 Paide kunstmurustaadionil

Paide Linnameeskond - Nõmme Kalju FC 2:3 (1:2)
34. Robi Saarma, 85. Kaimar Saag - 16., 87. Alex Matthias Tamm, 42. Igor Subbotin

Väravasöödud: 34. Karl Mööl, 85. Deabeas - 16., 42. Andre Fortune, 87. Henri Järvelaid
Hoiatused: 22. Alex Matthias Tamm, 24. Pavel Marin, 41. German Šlein, 70. Henri Järvelaid, 89. Igor Subbotin - 54. Edgar Tur, 64. Joseph Saliste
Mänguolud: +3, päikesepaisteline ilm, kunstmuru väga heas seisukorras.