Luup peale | Kalju pääses kaotusest, aga Paide tõestas taas, et neil on tõsi taga (galerii!) (2)

Paide Linnameeskonna ründajad Alassana Jatta ja Ander Ott Valge tähistavad 1:0 väravat. Foto: Liisi Troska

Premium liiga naasis kahenädalaselt võistluspausilt 20. vooru kohtumisega Nõmme Kalju ja Paide Linnameeskonna vahel, kel mõlemal oli avavile kõlades tabelis 39 punkti. Võrdsel pulgal ollakse ka lõpuvile järel.

Paide asus kohtumist 21. minutil Ander Ott Valge tabamuses juhtima, aga ei suutnud teisel poolajal enam mängu kontrollida. Kaljul hakkas avanema üha enam võimalusi ja 77. minutil jõutigi sihile, kui omavärava lõi Sander Sinilaid.

Kohtumise viimastel minutitel olid mõlemad meeskonnad lähedal võiduväravale. Esmalt pääses Alassana Jatta silmitsi Kalju väravavahi Vitali Telešiga, aga tõstis palli selgelt üle värava. 90+2. minutil kõmmutas kaugelt Igor Subbotin, aga Mait Toom tõrjus.

90+3. minutil oli Kaljul kasutada nurgalöök, mille lõpetuseks pääses Premium liiga mullune parim väravakütt Liliu neljalt meetrilt peaga löögile, aga pall lendas üle värava. Seega 1:1 viik ja punktid pooleks. Soccernet.ee tähelepanekud mängust:

1. Kalju polnud tulevärgiks valmis

Paide alustas mängu välk ja pauk + kärts ja mürts meetodil. Sest kui Paide väravavaht Mait Toom 12. minutil esimest korda palli käega puutuda sai, oli tema meeskond teeninud juba kuus nurgalööki ning vasakäär Yann Michael Yao oli Kaljut kollitanud kolme läbimurdega, sest tema pakutava kiiruse taltsutamisega olid hädas kõik pantrite kaitsjad

Kodumeeskonna puurivaht Vitali Teleš oli pidanud tegema juba kaks korralikku tõrjet, kui sai 6. minutil käed ette Yao sooritusele ja 7. minutil Martin Kase lähilöögile. Lisaks oli Kalju 8. minutil Paide viiendat nurgalööki kaitstes lähedal omaväravale.

Kalju oli Paide pakutud intensiivsusega selgelt hädas nii kaitses kui ka rünnakul. Veerandtunni möödudes sai kodumeeskond veidi paremini mängu sisse ja suutis ette võtta paar positsioonirünnakut, ent 21. minutil sai teravam Paide oma tahtmise, kui Alassana Jatta ja Yao eeltöö järel pääses löögile Andre Frolov. Telešist tagasipõrkunud palli sudis sihile Ander Ott Valge.

2. Paide ei leidnud tasakaalu

Kui meeskond on tasavägises mängus suutnud saavutada soovitud skoori, tuleb värava jahtimise asemel asuda uut tüüpi ülesande ehk seisu kindlustamise täitmisele. Just sellega sai näiteks eelmisel nädalal väga hästi hakkama FC Flora eurosarjamängus Niši Radnickiga (Serbia). Ning FCI Levadia eile Stjarnani (Island) vastu mitte.

Paidel täna teisel poolajal 1:0 eduseisus teise värava jahtimise ja tagala kindlustamise vahelise tasakaalu leidmine ülearu hästi ei õnnestunud. Rünnakutel jäädi liialt lootma individuaalsele meisterlikkusele ega tegutsetud piisava võistkondlikkusega, mis omakorda tähendas, et rünnakud kippusid kiiresti lõppema. Palli vastase väljakupoolel hoida Paide ei suutnud.

Paratamatult tähendas see, et initsiatiiv kandus üha enam Kalju valdusse. Kui 76. minutil jättis Kalju äsjane täiendus, Zürichi FC Grasshoppersist laenule toodud ründaja Max Mata hiilgava võimaluse realiseerimata, suunates pealöögi Toomile sülle, siis minut hiljem oli pall Paide võrgus, kui ei suudetud klaarida Kalju trahvilööki. Vladimir Avilov suunas palli värava ette, kust Sander Sinilaid otsustas Mikk Reintami kartuses sekkuda, aga suunas mänguvahendi enda võrku.

3. Kalju andis liidritele puhkust

Vähem kui 72 tundi tagasi Põhja-Makedoonia pealinnas Skopjes Meistrite liiga esimese eelringi korduskohtumise lõpetanud Kalju peatreener Roman Kožuhhovski tegi põhikoosseisus viis muudatust, millest kolm puudutasid meeskonna tugitalasid.

Pingile jäid euromängudes hiilgavad esitused teinud väravavaht Pavel Londak ja kaptenist keskkaitsja Maximiliano Ugge ning koosseisust puudus sootuks keskväljaankur Reginald. Nii Ugge kui ka Reginald olid kõik tänavused senist 19 Premium liiga kohtumist esimesest minutist viimaseni kaasa teinud. Tegemist on Kalju meeskonna selgrooga.

Miks andis Kožuhhovski neile puhkust mängus otsese tabelirivaaliga? Sest ta peab silmas pikka perspektiivi. Kalju jõudmine esikolmikusse ei sõltunud tänasest mängust, vaid selle määravad meeskonna esitused augustis, septembris ja oktoobris. Kui peatreener tunnetab või näeb, et meeskonna liidreid vaevab ülekoormus, on neile puhkuse andmine ainumõeldav samm. Ühe mängu kaupa hooaega ei päästa, tuleb mõelda strateegiliselt.

4. Mängu parim – Andre Frolov.

Kuigi Paide ei saa eduseisu minetamise tõttu viigiga rahul olla, on võõrsilt Kalju käest saadud punkt suures plaanis nende jaoks ikkagi kordaminek, mis kinnitab taas, et ollaksegi medalikonkurentsis. Keskväljal meeskonna juhtinud ja vedanud kapten Andre Frolovi panus tänases tulemuses oli märkimisväärne.