Luup peale | Kalju viiemeheline kaitseliin toimis ideaalilähedaselt, kuni Henn saatis väljakule Kuraksini, kes selle seitsme minutiga lõhkus (galerii!) (0)

Tallinna Flora säilitas Premium liigas täisedu ja läks koondisepausile ainuliidrina, alistades Sportland Arenal Nõmme Kalju kaotusseisust 2:1. Mängu kangelaseks kerkis vahetusest sekkunud 18-aastane Daniil Kuraksin.

Mängu esimesed pealelöögid tegi Flora, kui Michael Lilander ja Martin Miller proovisid kuuendal minutil õnne väljaspool karistusala, aga Kalju kaitsjad blokeerisid. Kaks minutit hiljem kaotas Henrik Pürg kahevõitluse Kaspar Paurile, kes jätkas Andre Fortune'ile, kes omakorda mängis löögile Alex Matthias Tamme - Evert Grünvald tõrjus, aga Tamm oli ka suluseisus.

12. minutil oli Kaljul nurgalöök, mille Paur ja Pavel Marin mängisid lahti. Pauri tsenderdus võttis Sergei Zenjovi jalast tugeva, aga Kalju jaoks õnneliku rikošeti, sest pall maandus tagumise posti juures, kus Mihhail Babitšev selle väravasse suunas - 1:0 Kaljule!

Kalju oli 32. minutil eduseisu suurendamisele väga lähedal, kuid Alex Matthias Tamme lähilöögi blokeeris Joonas Tamm ja jätkuolukorras Trevor Elhi tsenderdusest löögile pääsenud Fortune ei saanud palli raamidesse. Kaks minutit hiljem oli Kaljul karistuslöök, kui Fortune'i tsenderdus põrkas ristnurga suunas, aga Grünvald tõrjus.

Palju ei jäänud puudu, et Flora oleks enne poolajavilet viigivärava kätte saanud, sest Konstantin Vassiljev andis 39. minutil suurepärase karistuslöögi, millest Markus Soomets pääses tagumise posti juurest peaga löögile, aga Elhi klaaris palli väravajoonelt.

Teisel poolajal alustas teravamalt Flora, kui Zenjov sai 48. minutil kontrarünnakust löögile, aga pall lendas Artur Sarnini rikošetist küljevõrku. Henrik Ojamaa pääses kaks minutit hiljem Lilanderi tsenderdusest värava eest löögile, aga Marko Meerits püüdis palli.

50. minutil oli Kaljul nurgalipu juurest karistuslöök, mille Fortune toimetas ristnurga suunas, aga Grünvald oli selleks valmis ja sai näpud vahele. 68. minutil andis Vassiljev suurepärase söödu Kalju kaitseliini taha, kus Marinil ja Meeritsal olid komminikatsiooniprobleemid, aga olukord lahenes Kalju jaoks õnnelikult.

71. minutil vahetati sisse Daniil Kuraksin, kes lõi Flora viigi- ja võiduvärava. Vassiljev andis 72. minutil järjekordse söödu kaitseliini taha, kus Rauno Alliku edestas Yohan Mannonet ja söötis palli värava ette, kus Kuraksin sellega väravasse libises - 1:1 viik!

Kuus minutit hiljem pani Grünvald pika palli ette vasakule äärele, kus Kuraksin lükkas selle peaga edasi Ojamaale, kes andis palli tagasi Kuraksinile, kes omakorda purjetas enesekindlalt Kalju kaitsjate vahelt läbi ja lõi palli ka Meeritsast mööda - 2:1 Florale!

Kaljul oli 15 minutit viigivärava löömiseks. Selleks avanes superšanss 87. minutil, kui Aleksandr Volkov, Maksim Gussev ja Igor Subbotin mängisid paremal äärel kokku. Subbotin andis palli karistusalasse, kus Alex Matthias Tamm mängis üle Pürgi, aga mitte Grünvaldi, kes lähilöögi tõrjus. Järelejäänud aja jooksul häid võimalusi polnud. Soccernet.ee tähelepanekud:

1. Kalju mängis viiemehelise kaitseliiniga

Kalju vasakkaitsja Henri Järvelaid jäi mängust vigastuse tõttu eemale ja treeneritetiim läks Florale vastu viiemehelise kaitseliiniga, mille moodustasid vasakult vaadates Pavel Marin, Giannis Tsivelekidis, Yohan Mannone, Mihhail Babitšev ja Trevor Elhi.

See esimesel poolajal toimis, sest Flora ründaja Mark Anders Lepik ei suutnud Kalju kaitsjate vahel piisavalt palju ja piisavalt efektiivselt palli meeskonnakaaslastele jätta. Esimese poolaja keskpaigas sai Tsivelekidis vigastada ja teda asendanud Artur Sarnin sobis mänugplaani hästi.

Teisel poolajal muutis Flora oma lähenemist ja rohkem otsiti sööte kaitseliini selja taha. Ja see valmistas Kaljule probleeme. Teise poolaja alguses võitis Zenjov võidujooksu Sarnini vastu, aga löök lendas küljevõrku. 65. minutil vahetati Lepik puhkama ja teda asendas värskete jalgadega Rauno Alliku, kes võitis spurdi Mannone vastu ja tegi eeltöö viigiväravale.

Kalju õnnestus esimesel poolajal ideaalilähedaselt, aga teine poolaeg kuulus Daniil Kuraksinile ning supervahetused (Kuraksin, Alliku) teinud Flora treeneritetiimile. Suur kiitus mõlemale meeskonnale, sest see oli kõige nauditavam ja kvaliteetsem mäng tänavusel hooajal.

2. Flora säilitas täisedu, Kalju kaotas täisedu

Kuna Narva Transi ja Tallinna Levadia kohtumine lükati edasi, siis oli selge, kes võidab Kalju - Flora mängu, läheb koondisepausile ainuliidrina. Mõlemal meeskonnal oli kolmest mängust maksimumpunktid. Flora säilitas täisedu, edestades nüüd Kaljut ja Levadiat kolme punktiga, Levadial on kohtumine varuks.

Suur nelik (Levadia, Flora, Paide, Kalju) on tänavusel liigahooajal kolm korda omavahel kohtunud ja kahes on osaline olnud nii Flora kui ka Kalju. Mõlemad on jagu saanud Paidest, omavahelise lahingu võitis Flora, aga Kalju tõestas isegi selles kaotusmängus, et nad on tänavu kindlasti medali-, aga võib-olla isegi tiitlimängus sees.

3. Kas Flora algkoosseis on paika loksunud?

Jürgen Henn ei ole varasematel aastatel suur vangerdaja olnud, sest kui mingisugune algkoosseis toimib, siis polegi põhjust seda muutmise pärast muuta. Jah, mängu ajal vahetusi tehakse, see on loogiline, aga Henn on kahes viimases mängus samad mängijad algkoosseisus väljakule saatnud.

Tundub, et koosseis on mingil määral paika loksunud, kuid mõned küsimärgid on. Vasakkaitses on esimene valik olnud Michael Lilander ja paremkaitses Kristo Hussar, vahetustega on Ken Kallaste liikunud vasakule ja Lilander paremale. Rünnakul on viimastes mängudes alustanud Mark Anders Lepik, täna ei mahtunud valikusse Tristan Koskor, pingile jäi Aleksandr Šapovalov ja vahetusest sekkus Rauno Alliku.

4. Mängu parim - Daniil Kuraksin

Kuraksin vahetati sisse 71. minutil, Kuraksin lõi viigivärava 72. minutil, Kuraksin lõi võiduvärava 78. minutil. Kuraksin oli mängu parim! Mis sõnadega saatis Henn mängu kangelase vahetusest väljakule? "Ma pean liini taha palli noolima ja olema oma äärel terav. Lihtsalt proovima väravat lüüa. See õnnestus!" rõõmustas 18-aastane ääreründaja Soccernet TV-le antud intervjuus.