Luup peale | Kalju – Trans duelli võitis klubi, mis tõesti on iseseisev, sõltumatu ja ajalooline! (23)

Narva Trans alistas 1:0 Nõmme Kalju. Foto: Jana Pipar / jalgpall.ee

Premium liiga 4. voor – kuigi voorudest rääkimine on praegusel koroonaajal muutunud juba niivõrd tinglikuks, et sisulist mõtet enam pole – algas Nõmme Kalju ja Narva Transi duelliga, mille võitis tänu Eduard Golovljovi 39. minuti väravale 1:0 Ida-Virumaa meeskond.

Võimalustevaeselt kulgenud kohtumise esimese poolaja esimene arvestatav šanss avanes 36. minutil Kalju keskkaitsjale Mihhail Babitševile, kes pääses peaga vabalt lööma Pavel Marini toimetatud nurgalööki, aga lõi üle.

Kolm minutit hiljem asus Trans juhtima, kui Vitali Kalenkovitši tsenderdusest lõi mööda Andri Markovitš, mille tulemusel sattus pall Eduard Golovljovile, kes võttis esimese puutega palli kenasti omaks ja lõi teisega kauni kaarpalli Sergei Lepmetsa selja taha.

Kui esimesel poolajal oli üritavamaks ja domineerivamaks meeskonnaks olnud Trans, siis vaheaja järel muutusid külalised kaitsvamaks. Kalju proovis neid murda nii ja naa, aga Trans tegutses kannatlikult ja rahulikult.

60. minutil sai läbi tujutult mänginud Kalju mängujuhi Amir Natho tööpäev, kes lahkus platsilt vandudes. Viimaseks veerandtunniks hülgas Kalju neljamehelise kaitseliini - Babitšev liikus keskväljale – ja proovis 3-4-3 asetusega, aga abi polnud sellestki.

Ainuke arvestatav võimalus, mille Kalju teisel poolajal tekitada suutis, avanes 83. minutil, kui Deniss Tjapkin pikendas peaga selja taha vasakult äärelt tulnud tsenderdust. Aleksandr Volkov pääses peaga löögile, aga sooritus oli õrn ja Richard Aland püüdis raskusteta.

Kalju peatreeneri Sergei Frantsevi olek platsi ääres muutus iga minutiga jõuetumaks, sest kõik käsutuses olevad vahendid olid käiku lastud, aga tolku neist polnud. Trans võttis igati teenitud 1:0 võidu. Soccernet.ee tähelepanekud:

1. Iseseisev, sõltumatu ja ajalooline? Jutt käib ilmselgelt Narva Transist!

Iseseisev, sõltumatu ja ajalooline. Need kolm omadussõna otsivad endale Eesti jalgpallis viimasel paaril nädalal aktiivselt paslikku omanikku. Aga erinevalt Kaljust sobib see komplekt Transi tõesti kirjeldama.

Trans on raudselt ajalooline, sest on FC Flora kõrval ainuke tänavu 31. järjestikust kõrgliigahooaega alustanud klubi. Vaatamata Ida-Virumaa sotsiaalmajanduslikult keerulisele keskkonnale on Trans seal pikalt toimetanud ja suures plaanis ikkagi edukalt, sest auhinnakapis on medaleid ja karikavõite. Iseseisva mõtlemise ja sihita poleks see kõik võimalik olnud.

Ning muidugi on Trans ka sõltumatu. Neid teiste Eesti klubidega ühendav niidistik pole ülearu tihe, vaid toimetatakse üpris omas mullis. Transil on mitmeid pikaajalisi mängijaid ja Ida-Virumaa esindusklubi leiab Venemaa avarustest huvitavaid jalgpallureid, kelle hinna ja kvaliteedi suhe – tänavu näiteks Kalenkovitši oma – on päris hea. Trans toimetab omasoodu ja sõltumatult.

2. KTM – Kalju Tekitatud Miraaž

Lühend KTM tähistab Eesti jalgpallis juba mõnda aega "klubis treenitud mängijat", kelle kasutamine on tippjalgpallis osalevatele klubidele kohustuslik. 2012 tutvustatud ja 2015 kehtima hakanud reegli limiidid on aja jooksul tõusnud (esialgselt paika pandud tempost oluliselt aeglasemalt) ning praegu tuleb kohtumisi alustada kahe KTM-iga ja pidevalt peab platsil olema üks.

Kalju on tänavu otsustanud trikitada, sest sarnaselt kahe eelmise võistlusmänguga tehti ka täna matši 1. minutil vahetus, kui üks algkoosseisus alustanud KTM asendati seda staatust mitteomava mängijaga. Juriidiliselt on see nõks lubatud, hinnaks on ära kasutatud vahetus. Arvestades, et Premium liigas pole kasutusele võetud FIFA koroonaerisust, millega lubatud vahetuste arv on tõstetud viieni, on üks vahetus kallis hind. Kalju on otsustanud seda seni maksta.

Võrreldes kahe esimese mänguga (1:2 karikakaotus Viljandi Tulevikule ja 1:0 võit Tallinna Legioni üle) muutus Kalju KTM-ide hierarhia. Kui toona jäi 1. minuti vahetuse järel platsile Kaarel Usta, siis täna ei saanud ta üldse platsile, vaid põhikoosseisus mängis Legionile võiduvärava löönud Tamm. Ning kui Frantsev otsustas tujutu Amir Natho väljavahetada, asendas teda haigusest tasapisi paranev ja vormi koguv Kaspar Paur. Seega tänases mängus oli Kalju KTM-ide hierarhia: 1. Tamm, 2. Paur, 3. Usta.

Iseenesest on kogu seda tralli jälgida ju mõõdukalt huvitav, aga ei tasu ega tohi unustada, et see komejant - nende ridade kirjutamise hetkel on Delfi Spordi esiuudis "Veiderdamine jätkub! Nõmme Kalju võttis kolmandat mängu järjest oma klubi kasvandiku juba esimesel minutil puhkama" - on Kalju enda vaba valik, sest KTM-i leiguse ja põlgusega suhtumine on olnud klubi strateegiline otsus. Süüdi pole selles mitte keegi teine peale Kalju enda.

Iseendale püstitatud kummaliste takistuste kangelaslik ületamine ning selle võitluse dramatiseerimine omab kahtlemata teatud meelelahutuslikku väärtust. Ka oma saba taga ajavat koera on naljakas vaadata. Iseasi, kui mõttekas on jännata asjadega, mis mitte kuhugi ei vii. Koer oma saba ju kätte ei saa.

Vabalt võib juhtuda, et õige pea peetakse Eesti jalgpallis täheühendi KTM all silmas Kalju Tekitatud Miraaži.

3. Tadžikk ei murdunud!

Nädala eest Tallinna Legioniga peetud mängus oli Kalju peatreener Sergei Frantsev otsustanud, et vastase nõrgim lüli, keda murda proovida ja väravani jõuda, on paremkaitsja Aleksandr Volodin. Tulemus – Kalju rünnakud käisid pea eranditult vasaku ääre ja Pavel Marini kaudu. Tänases mängus oli Marini vastaseks Artjom Škinjov, keda Kalju haavatavaks ei pidanud.

Selle asemel koondati oma tähelepanu Transi vasakkaitsjale Tabrezi Davlatmirile. Koondisepausi ajal Tadžikistani koondise eest MM-valikmängus platsil käinud Davlatmir osutus aga kõvaks pähkliks, mille murdmisega ei saanud hakkama ükski Kalju mängija, kes seda proovis. Esimeseks oli paremal äärel alustanud Tamm, kes võitis avapoolajal tadžiki vastu küll mõned duellid, millest ei piisanud aga ääre domineerimiseks.

Pärast Natho väljavahetamist mehitas Kalju parema ääre Kaspar Pauriga ning lõpuponnistuse ajal nägi seal sageli Aleksandr Volkovit. Nad proovisid Davlatmiri moel või teisel üle mängida, aga tadžikk pidas survele mehiselt vastu, blokeerides arvukalt tsenderdusi ja klaarides tema lähistele langenud lahtisi palle. Kontrast Taliturniiril Davlatmirilt nähtud ebalevate ja praagirohkete esitustega oli suur.

4. Mängu parim – Roman Nesterovski

Kõige kvaliteetsem jalgpallur tundus platsil olevat Transi paremäär Vitali Kalenkovitš. Venemaa esiliigakogemused kumasid läbi ääremängija kvaliteetsetest puudetest, distsipliinist ja õigetest otsustest. Kui Trans suudab tänavu vastu ootusi esikuuikusse murda, tõotab Kalenkovitši roll selles edus suureks kujuneda.

Aga mängu parimaks tuleb tunnistada Transi keskkaitses eeskujuliku partii teinud kogenud Roman Nesterovski. Kalju pommitas viimasel veerandtunnil Transi karistusala rohkete kõrgete pallidega, millega külalismeeskond aga kenasti hakkama sai. Albaanlane Kristi Marku oli nende klaarimisel samuti mees omal kohal, aga Nesterovski tegutses silmapaistva kindlusega!