Luup peale | Kardetavasti liiga hilja ja liiga vähe, aga võidu magusat maitset ei võta Vapruselt keegi (0)

Pärnu Vaprus vajas võitu nagu õhku ja sai selle meeskondliku hea mängu toel lõpuks ka kätte. Foto: Liisi Troska (arhiiv)

Alates maist Premium liigas võiduta püsinud Pärnu Vaprus suutis nirule seeriale lõpuks punkti panna, alistades koduväljakul 1:0 Narva Transi.

Kodumeeskond läks mängu juhtima juba 9. minutil ning sellele lõid soodsa pinnase vastased ise. Deniss Dedetško ja Kevin Aloe ebaõnnestunud kokkumängu ning Vapruse eduka pressingu tulemusena kaotati väljaku nurgas pall, Kristjan Kask suunas selle karistusala joonel edasi endast vasakule ning Ronaldo Tiismaa kõmmutas täpse löögi esimese puutega Aleksei Matrossovile püüdmatult posti kõrvale – 1:0!

Trans tahtis kiirelt vastata ja saigi palli võrku, kuid Arseni Kovaltšukile fikseeriti suluseis. Kohe pääses Kovaltšuk ise Ott Nõmmega silmitsi, kuid saatis löögi väravapostist ülinapilt mööda. Need jäidki avapoolajal Transi parimateks võimalusteks, kuigi ka Vaprusel ei olnud väga häid šansse edu kasvatada.

Teine poolaeg kulges üsna ühenäoliselt. Trans otsis viigiväravat, kuid jäi hoolimata tehtud vahetustest hätta lõppteravuse tekitamisega, Vaprus seisis hästi kaitses ja ähvardas vasturünnakutega. Poolaja keskel pääses Magnus Villota nurgalöögi järel peaga hästi löögile, ent Matrossov säras tõrjega.

Transi parimad viigivõimalused jäid lõpuminutitesse. Esmalt tiris Enrico Veensalu karistusalasse murdnud Arseni Kovaltšuki kõvasti särgist, kuid Kovaltšuk ei kukkunud ja Joonas Jaanovitsi vile vaikis, ehkki korduste põhjal oli penaltiks ainest enam kui küll. 87. minutil kruttis Deniss Dedetško karistuslöögi küll osavalt Vapruse meeste müürist mööda, aga valvel olnud Nõmm suutis palli posti lükata ja sealt tuli see tagasi väljakule.

Lõpuvile märkis Vapruse esimest võitu pärast maikuu algust, mis jätab neile siiski veel võimaluse püsimajäämise nimel võidelda. Soccernet.ee tegi mängust järgmised tähelepanekud:

1. Vaprus ei väristanud

Samade meeskondade juulikuine mäng Pärnus kulges kodumeeskonna jaoks viimase pooltunnini kenasti, sest kätte võideldud 3:1 edu püsis. Siis lõi Trans aga koguni neli vastuseta väravat, neist kolm kümne minuti sees, ja jättis pärnakad jälle punktideta.

Nüüd hoiti mängujoonisest algusest lõpuni korralikult kinni ning mingit ärakukkumist ei tulnud. Vapruse kaitsetöö ei muutunud kordagi paaniliseks betoneerimiseks, samas ei minetatud ka rünnakuteravust. 90 minuti lõikes oldigi lihtsalt seekord väljakul igas mõttes parem meeskond. Mingu tabelikoha mõttes kuidas läheb, küpsust on Vapruse mängijatele lõppeva hooajaga kõvasti lisandunud.

2. Transi vaim oli väsinud

Narvalaste kaitsja Aleksandr Kulinitš ei hakanud mängujärgses intervjuus salgamagi, et meeskond oli veidi närtsinud ja esimesel poolajal tegeleti otsekui veel bussist platsile tulekuga. See on ka igati mõistetav, sest teisipäeval rassiti Tallinna Kalevi vastu karikavõistlustel ja saadi magus, ent ka kurnav võit, mis viis viimastel aastatel karikaspetsialistiks kerkinud Narva meeskonna kevadistesse veerandfinaalidesse.

Eurorahade püüdmise mõttes on karikaedu Transile seekord võib-olla elutähtsam kui kunagi varem ning kõva pingutus jättis jälje mitte isegi niivõrd füüsiliselt kui vaimselt. Rünnakutel nappis Transil lõppteravust, mis jääb sageli mitte oskuste, vaid innukuse taha. Ei aidanud seekord ka teiseks poolajaks tehtud topeltvahetus, mis eelmises omavahelises kohtumises ründemängule uue elu sisse puhus.

Muidugi võinuks külalistel ka veidi rohkem õnne olla, kui lõpuminutitel oleks saadud penalti või kui Dedetško oleks jälle maagiliselt sähvatanud, aga seekord midagi niisugust ei juhtunud. Lisaks on Transi jaoks üsna selge, et lõpetatakse kuuendal või halvimal juhul seitsmendal kohal, mis on meeskonnalt ka sportliku pinge igati mõistetavalt maha võtnud, kui tahes vapralt seda ka sõnades endiselt püsti ei hoitaks.

3. Lootus elab veel

Hooaja lõpuni on jäänud kõigest neli vooru ja Vaprus jääb üheksandal kohal olevast Legionist maha seitsme punktiga. See tähendab, et allesjäänud neljast mängust Tammeka, Levadia, Kuressaare ja Legioniga tuleb võtta kolm võitu või kaks võitu ja kaks viiki – kahest võidust ja ühest viigist ehk Legioniga samale pulgale jõudmisest ei piisa, sest pealinlased jäävad sõltumata viimase kohtumise tulemustest hooaja lõpuks omavaheliste mängude arvestuses kindlasti peale.

Kolmikust Tammeka-Levadia-Kuressaare tundub paberil kõige tõenäolisem esimese alistamine, aga nii või teisiti on ülesanne hirmraske. Ning loomulikult toimib valem eeldusel, et reedel Kuressaare seljatanud Legion ei saa enam ise juurde punktigi.

Kui Legion poleks reedel Kuressaaret ja Tallinna Kalev laupäeval mõned tunnid varem Paide Linnameeskonda võitnud, võiks tagumise kolmiku osas teha veel kõikvõimalikke arvutusi, ent nüüd näib, et olgu kellegi leitud hoog kui tahes hea, hooaeg saab lihtsalt enne otsa kui positsioonid muutuda võivad. Ometi väärib Vapruse usk kiitust, sest võitlema peabki lõpuni – kas või seetõttu, et Eestis on varemgi liigade koosseisudes muudatusi tulnud ka hooaja lõppemise järel ning mida parema emotsiooniga lõpetatakse, seda kindlam on vundament, millele tulevikku rajada.

4. Mängu parim – Ronaldo Tiismaa

Vaprus tegutses äärmiselt ühtlaselt, seega on ükskõik kelle esiletõstmine paratamatult teiste suhtes ebaõiglane. Ent Tiismaa individuaalne sähvatus – värava näol oli tegu tehniliselt üsna keerulise, samas väga hästi õnnestunud sooritusega – lubab antud auhinna seekord talle ulatada.