Luup peale | Katastroofiga flirtinud Kalju suutis sisemuredega Tuleviku tuhast tõusmise vaigistada (galerii!) (0)

Nõmme Kalju läks Premium liiga 5. vooru kohtumises Viljandisse plaaniga võtta kindel võit ja ravida eelmise vooru kaotusest saadud haava. Selle asemel oleks sinna äärepealt uus soolatops ümber aetud, kuid lõpuks pääseti siiski kolme punktiga.

Kalju alustas väga hoogsalt, kuid muutus siis lohakaks ja lasi Tuleviku mängu tagasi. Teisel poolajal suudeti end siiski rehabiliteerida ja võeti 3:2 võit, mis tõstis nad tabelis 7 punktiga neljandale kohale. Liidrist Levadiast jäädakse siiski endiselt maha kaheksa punktiga ja tabelijuhiga samale pulgale võib end õhtul tõsta ka Flora. Soccernet.ee tegi mängust järgmised tähelepanekud:

1. Kalju on endiselt väga haavatav

Minutiga üks, kümnekonna minutiga kaks ja poole tunniga kolm väravat. Selline tempo peaks üheksal juhul kümnest kindlustama selge võidu, eriti kui väravate lööjaks on eeldatavalt tugevam meeskond. Ei läinud nii. Algkoosseisus debüteerinud Eugen Zasavichi ei suutnud koos Reginaldiga avapoolajal keskvälja kontrolli alla saada ning ka Kalju kaitseliin kärises tegelikult algusest peale. Tulevikul avanesid esimesel poolajal selgelt paremad väravavõimalused, enne kui 37. minutil lõpuks Kalju väravalukk lahti murti.

Viis, kuidas Tuleviku keskkaitsjal Janar Õunapil lasti nurgalöögi järel viljandlaste avavärav lüüa, oli Kalju tasemel meeskonna kohta aga suisa amatöörlik ja piinlik. Teisel poolajal võeti end kokku, kuid kui Indrek Ilves oleks lisaminutitel värava ees palli paremini tabanud, olnuks katastroof – 3:0 eduseisult punktide kaotamine just seda tähendanuks – Kaljule taas väga lähedal.

2. Kus asub Kalju ründajate märklaud?

Võib-olla tasuks Sergei Frantsevil viia mehed mängudevahelisel päeval näiteks lasketiiru täpsust harjutama? Eriti paistis võimaluste raiskamisega silma mulluse hooaja suurim väravakütt Liliu, kellel oli teisel poolajal korduvalt võimalus neljas ära lüüa ja pinged maha võtta. Ent pallid lendasid küll Andreas Kallastele pihta, küll Lossimägede suunas. Positiivse poole pealt – vähemalt ei jäänud brasiillane vastase platsipoolel nähtamatuks nagu mitmeski varasemas mängus.

3. Sunnitud vahetus puhus Tuleviku kire uuesti lõkkele.

Vaadates mängu algust ja kahe viimase hooaja omavaheliste kohtumiste käiku, võinuks Kalju kolmanda värava järel Tuleviku rahumeeli maha kanda. Et nii ei läinud, on Sander Posti hoolealustele suur tunnustus. Rasmus Allese väljavahetamine 37. minutil – Posti kinnitusel ei jõudnud äsja palavikus olnud poolkaitsja lihtsalt rohkem mängida – oli omamoodi varjatud õnnistus, sest tänu sellele sai Post ühtlasi teha suuri muudatusi Tuleviku mängijate asetuses.

Vahetusest sekkunud Rainer Peips lõi esmalt teravusi ja siis kohe ka värava, samuti tundis end rünnakul vette pääsenud kalana Indrek Ilves, kes oli alustanud mängu äärekaitses. Lühikese pingi tõttu on Post niigi sunnitud mängijate positsioonidega palju vangerdama, seekord läks mängu käigus tehtud muudatus sajaprotsendiliselt täppi.

4. Mis saab Nõmmest ja Kasest?

Tuleviku senine põhiväravavaht Karl-Romet Nõmm ja põhipoolkaitsja Kristjan Kask vaatasid mängu Kaljuga kõrvalt. Põhjuseks distsipliinirikkumine, mille tulemusena on mõlemad mehed ajutiselt meeskonna koosseisust kõrvaldatud. Detailidesse ei soovinud Post laskuda, ent kergekäeliselt ei tee sellist käiku ükski peatreener, seega pidi tegu olema tõsine. Niigi õhukese koosseisuga Tulevikul on mõlemat mängumeest edaspidi hädasti vaja, kuid ebameeldiva olukorra lahenemine sõltub tõenäoliselt kõige rohkem neist endast. Vigu teevad kõik, ent mehi eristab poisikestest oskus oma eksimusi tunnistada ja neist õppida. Loodetavasti on ka Nõmm ja Kask varsti taas Tuleviku särgis väljakul.

Robert Kirss hoidis Kalju ründemängus särtsu sees. Foto: Edgar Kriisk

5. Mängu parim – Robert Kirss.

Eriti teisel poolajal pidevalt aktiivsusega silma paistnud Kirsi püssi sihik oli erinevalt teistest Kalju ründajatest ka enam-vähem paigas, nii jäid tema arvele värav ja väravasööt. Olukorras, kus Frantsev otsib jätkuvalt õigeid valikuid, keda rünnakul usaldada, tõstis Kirss oma aktsiaid märgatavalt.

7. aprillil kell 13.00 Viljandi kunstmuruväljakul

Viljandi JK Tulevik - Nõmme Kalju FC  2:3 (2:3)
37. Janar Õunap, 40. Rainer Peips - 1. Igor Subbotin, 11. Robert Kirss, 23. pen Maximiliano Ugge

Väravasöödud: 37. Martin Allik, 40. Kaimar Saag - 1. Robert Kirss, 11. Liliu, 23. Andri Markovitš
Hoiatused:51. Lauri Elur - 33. Eugen Zasavitchi
Mänguolud: +13, päikesepaisteline ilm; kunstmuru heas seisukorras.