Luup peale | Kohtunik tahtis ise mängu kangelaseks tõusta, aga Haaland lõi ajaloolise viieka ja vedas Man City veerandfinaali (4)

Erling Haaland, kas sa oled ikka inimene? Foto: Scanpix / Andrew Yates / IMAGO / Sportimage

Kolm nädalat tagasi Meistrite liigas võõrsil RB Leipzigiga 1:1 viiki mänginud Manchester City tegi kodus sotid kiiresti selgeks, võitis kordusmängu 7:0 ja edenes koondskooriga 8:1 veerandfinaali. City ründaja Erling Haaland panustas ajaloolisesse võitu viie väravaga!

Manchester City haaras palliga mängu oodatult enda kätte ja jõudis 11. minutil supervõimaluseni, kui Erling Haaland pääses Nathan Ake püstsöödust Leipzigi kaitseliini selja taha jooksu, aga tema varbalöögi tõrjus Leipzigi väravavaht Janis Blaswich. Teine supervõimalus avanes Cityl kaheksa minutit hiljem, kui nurgalöögi järel blokeeriti värava eest Manuel Akanji löök.

Samas olukorras mängis Benjamin Henrichs oma karistusalas palli käega ja peakohtunik Slavko Vincic määras pärast korduse vaatamist City kasuks penalti. Blaswich aimas penaltilöögil suuna õigesti ära, kuid Haaland realiseeris kindlalt ja City asus 22. minutil 1:0 juhtima.

Leipzig ei olnud veel šokkväravast toibunud, kui City nõelas uuesti. Kevin De Bruyne pommlöök umbes 20 meetrilt lendas latti, tagasipõrkunud palli lõi Haaland peaga võrku ja City suurendas 24. minutil eduseisu 2:0 peale.

City läks poolajapausile kolmeväravalises eduseisus, kui Blaswich tõrjus 45+2. minutil esmalt Ruben Diase pealöögi, aga seejärel väravajoonele klaarima läinud Amadou Haidara lõi palli Haalandist võrku. Seega avapoolaeg 3:0 Cityle ja Haalandile kübaratrikk.

City jätkas teisel poolajal sealt, kus esimesel pooleli jäi, aga veelgi pöörasemas tempos, kustutades Leipzigi edasipääsuvõimalused kiirelt ja valusalt.

Ilkay Gündogan lõi kohe teise poolaja alguses, 49. minutil võõrustajad 4:0 juhtima. Mõned minutid hiljem oli Leipzigi värava juures suur segadus, mida Blaswich lappis kahe supertõrjega, aga lõpuks lõi Haaland palli ikkagi väravasse ja City asus 54. minutil 5:0 juhtima. Blaswich hiilgas 57. minutil järjekordse supertõrjega, aga Haaland oli jälle esimesena jaol ja lõi City 6:0 ette.

Mäng oli tehtud ja järelejäänud minutid veeretati võrdlemisi rahulikult lõpuni. Haalandi etenduse ja pärast norralase väljavahetamist nähti ühte väravat siiski veel, kui De Bruyne vormistas teisel üleminutil oivalisest kauglöögist lõppseisuks 7:0. Aga keda see pärast sellist mängu peale De Bruyne ikka huvitab? Soccernet.ee tähelepanekud mängust:

1. Haaland on masin, mitte inimene. Rekordid-rekordid-rekordid

Statistikaagentuurid lõid juba pärast avapoolaaega numbrid kokku - Haaland tegi esimesel poolajal perfektse kübaratriki, lüües värava nii vasaku jalaga, parema jalaga kui ka peaga. Ta jõudis Meistrite liiga ajaloos noorima mängijana 30 väravani (teisel poolajal kasvatas saldo 33 tabamuseni), ületades Kylian Mbappe nimel olnud rekordi.

Kõigi aegade Meistrite liiga väravalööjate edetabelis asub norralane juba 23.-24. kohal. Seejuures on Haaland löönud Meistrite liigas keskmiselt 1,32 väravat mängu kohta. Ta on Meistrite liigas sahistanud 15 korda Dortmundi Borussia, 10 korda City ja 8 Salzburgi ridades. Varasemalt on kuninglikus eurosarjas ühes mängus viis väravat löönud ka Lionel Messi ja Luiz Adriano.

Teisel poolajal, kui Haaland 64. minutil mängust välja vahetati, tõusid inimesed Etihadi staadionil püsti ja aplodeerisid 22-aastasele Norra väravamasinale. Ajalooline võit Manchester Cityle (varasemalt oldi Meistrite liigas 7:0 alistatud Schalke) ja ajaooline esitus Haalandilt.

2. Peakohtunik tahtis Haalandi asemel mängu kangelaseks tõusta

Sloveenia peakohtunik määras avapoolajal VAR-i abiga City kasuks penalti, kui Henrichsi käega pallipuude oma karistusalas oli minimaalne. Lisaks oli Henrichs seljaga palli suunas, kui Rodri seda peaga lõi. Ilmselt poleks pall raamidessegi läinud. Heinrichi käed olid hüppe ajal ka loomulikus asendis, aga Vincic nägi selles olukorras penaltiväärilist eksimust.

Lisaks läksid 2:0 väravale eelnenud olukorras Haalandi ja Blaswichi jalad sõlme ning Leipzigi väravavaht kukkus pärast kontakti, kuid VAR ei sekkunud, hinnates olukorda mitte veavääriliseks.

Kõige rohkem kõneainet pakub ilmselt 34. minutil juhtunud olukord, kui City väravavaht Ederson jooksis oma karistusalast välja ja lendas Konrad Laimerile sisse. Vincic ei vilistanud Leipzigi kasuks, kuigi viga oli ilmselge. VAR ei sekkunud suure tõenäosusega seetõttu, et see polnud punase kaardi olukord, sest City kaitsjad olid läheduses. Werner sai suupruukimise eest hoiatuskaardi.

3. Manchester City mängis nelja keskkaitsjaga

Manchester City peatreener Pep Guardiola saatis algkoosseisus murule neljamehelise kaitseliini, mis koosnes vaid keskkaitsjatest - Ruben Dias ja Manuel Akanji mängisid keskkaitses, Nathan Ake vasakkaitses ja John Stones paremkaitses. Samal ajal näiteks Kyle Walker ja Rico Lewis jälgisid kohtumist pingilt. Milleks äärekaitsjad, kui Guardiolal on samale positsioonile panna keskkaitsjad? Seda teab vaid Guardiola ise.

Manchester City - Leipzig 7:0 (3:0), kahe mängu kokkuvõttes edasi City 8:1
22. pen., 24., 45+2., 54., 57. Erling Haaland, 49. Ilkay Gündogan, 90+2. Kevin De Bruyne