Luup peale | Kõvasti tööd ja killuke õnne ning Vaprus keeras Kalju tanki toru nende endi suunas (0)

18-aastane Virgo Vallik pani Nõmme Kalju pikali. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

Kuigi Paide Linnameeskond alistas päeval mugavalt 4:0 seisuga FCI Levadia, siis päeva suurima pommi lõhkas mõni tund hiljem Premium liiga uustulnuk Pärnu Vaprus, kes võitis Sportland Arenal Nõmme Kaljut 1:0.

Pärnu ladus oma hooaja esimesele võidule vundamendi kõva tahtmise ja kaitsetööga. Esimesel poolajal ei lubatud Kaljul teha mitte midagi, teisel mõned võimalused küll tekkisid, aga Vaprusel endal piisas vaid ühest imelisest rünnakust.

Kalju rünnaku järel pani Tauno Tekko väga hea pika palli täpselt Virgo Valliku suunas, kes mängis esmalt palli peaga üle Giannis Tsivelekidise ning seejärel jooksis lihtsalt Vladimir Avilovi eest ära. Oli teada, et Kalju kaitseliini suurim nõrkus on kiirus, õigemini selle puudumine, ning kümme minutit varem sekkunud Valliku värsked jalad olid selle vastu täpselt paras relv. Oma poole pealt alanud 18-aastase Valliku soolorünnak sai Meeritsaga silmitsi olles stiilse lõpplahenduse.

Kalju küll üritas maruliselt vastata ja lisaminutitel toodi kahel puhul standardolukordade ajaks ette ka Marko Meerits, aga Hendrik Vainust täna palli mööda ei saadud. Soccernet.ee tegi kohtumisest järgmised tähelepanekud:

1. Mis tankist Kalju puhul üldse rääkida saab?

Kui Kalju eelmise hooaja järel mitme mängijaga lõpparve tegi, siis kuulutas klubi president Kuno Tehva välja, et mängijate puhul hinnatakse enim iseloomu.

"Meil on vaja tanki ja kõik üleliigne plast lendab üle parda. Üritame selle tankiga edasi minna nii, et saavutame oma eesmärgid. Sellest tulenevalt tehakse järgnevate nädalate ja kuude jooksul valikuid meeskonna täiendamise kohapealt. Sellest tulenevalt kahjuks ka teatud mängijatest loobutakse ja minnakse edasi ilma nendeta. Need on tavalised jalgpalliprotsessid, mis käivad muutustega kaasas, ning mida me minu arvates oskame näha ja teha," sõnas Tehva 7. detsembril Soccernet.ee-le. Tanki ei mahtunud, õigemini kuulutati üleliigseks plastiks, näiteks Ivan Lobai, Pedro Victor, Andreas Raudsepp ja Sander Puri.

Viimasest neljast liigamängust kolm kaotanud Nõmme Kalju puhul on üsna keeruline mõne tankiga paralleele tuua. Eesti kaitseväe rivisõidukite pargis muide ühtegi tanki ei olegi. Väär oleks aga Kaljut võrrelda ka jalaväe lahingumasinatega, millega kaitseväelased uhkustada saavad. Aga okei, kui tank, siis tank. Aga siis selline, mille pilt alates 25. märtsist Kalju fännirühmituse Facebooki lehte ehib. Nimelt postitasid Roosad Pantrid pärast karikasarja veerandfinaalis Viljandi Tulevikule kaotust ilma ühegi kommentaarita illustreeriva pildi, kus tanki toru iseenda suunas keeratud on.

Kui peame rääkima tankist, siis ainult sellisest tankist.

Posted by Roosad Pantrid - NÕMME KALJU FÄNNID on Neljapäev, 25. märts 2021

2. Amir Natho personaalküsimus

Kui Sergei Frantsev Amir Natho kohtumises Narva Transi vastu 60. minutil välja võttis, siis jäid paljude vutifännide suud lahtiseks. Miks? Kalju vahetas 0:1 kaotusseisus välja oma kõige loovama mängija? Nii oli. Siit-sealt on kuulda olnud, et pragmaatilise Frantsevi mängujoonisesse kunstnik Natho liialt hästi ei sobi. Frantsev vajab töömehi, kes teeks seda, mida tema nõuab.

Järgmist kaht kohtumist alustaski Natho pingilt - esmalt alistati 2:0 võõrsil Kuressaare ja seejärel alistuti 0:1 kodus FCI Levadiale. Natho sai mänguaega vastavalt 23 ja 19 minuti jagu.

Keeruliseks teeb Natho mängitamise ka KTM-reegel. Kui eeldame, et neljasesse kaitseliini Frantsev KTM-mängijat asetada ei taha, siis jääb alles kuus ülemist mängijat, kellest kaks peavad olema KTM-id. Täna olid nendeks Kaarel Usta ja Alex Matthias Tamm. Teised neli olid Mihhail Babitšev, Igor Subbotin, Aleksandr Volkov ja Natho. Pingile jäi seega Pavel Marin.

Kas Amir Natho mahub Sergei Frantsevi joonisesse või mitte? Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

Natho esitus polnud täna kaugeltki mitte halb. Tema loomingulisus torkas silma ka sellises mängus, aga niivõrd distsiplineeritult kaitsnud Vapruse vastu ei piisa ainult söötjast, vaid tipptasemel peab olema ka ründajate liikumine. Seda täna ei olnud. Natho standardid olid aga kõrgel tasemel ka täna. Mõlemad Avilovi supervõimalused - nii Vainu hea tõrje kui ka lattilöök - sündisid justnimelt Natho tsenderdustest.

3. Ei saa ainult laita Kaljut, peame kiitma ka Vaprust

"Treeneritel läks seekord täpselt täppi. Plaan töötas väga hästi ja suutsime mängida täpselt nii, nagu Nõmme Kaljule ei sobinud. Tulid ära punktid," rõõmustas mängujärgselt ainsa värava löönud Virgo Vallik.

Terve esimese poolaja jooksul ei suutnud Kalju kordagi Vapruse müürist läbi tungida, aga seda ei saa otseselt nimetada bussi parkimiseks. Ka Vaprus ise suutis rünnakul palli hoida ja standardolukordi tekitada. Mängiti lihtsalt nii distsiplineeritult. Teisel küll Kaljul mõned väga-väga head olukorrad tekkisid, aga needki standardite järel. Mängulistes situatsioonides ei lastud end absoluutselt ära murda.

Muide - eraldi kiitus läheb Pärnu Vapruse peatreeneri Taavi Midenbritti pokkerinäole. Pärast lõpuvilet suunati kaamera just Midenbrittile, kes Kalju pingi juurde kätlema läks, aga suutis hoida viisakat joont ja sirget nägu. Klass seegi!

4. Mängu parim - Hendrik Vainu

Esimene poolaeg oli Pärnu Vapruse väravavahi jaoks ootamatult lihtne. Sekkuda tuli ainult tsenderduste puhul, sest pea kõik Kalju löögiüritused takerdusid kaitsjates. Teisel läks aga asjaks ning Vainu tegi partii, mille puhul on raske midagigi ette heita.

Küll üritas Kalju nii- ja naapidi, aga Vainust jagu ei saadud. 57. minutil lendas hiljuti Kuressaaret kahe väravaga kostitanud Vladimir Avilov kõrgelt ja pääses peaga löögile, aga Vainu sirutas end hiilgavalt välja ja ei lubanud Kaljut juhtima. Küll üritasid veel Pavel Marin, Andri Markovitš ja teised, aga Vainu ei teinud mitte üht eksimust. Võrdselt tasemel oli nii tõrjetöö, tegutsemine tsenderdustel, väljatulekud kui ka jalaga mäng.