Luup peale | Kui Kalju sama hoolikalt lõpuni mängib, on nad medalimängus kindlasti sees! (galerii!) (0)

Nõmme Kalju rõõmustab FC Kuressaarele löödud 1:0 värava üle. Foto: Jana Pipar / jalgpall.ee

Kaks hooaega järjest Premium liigas medalita jäänud ja seda tülgastavat seeriat iga hinna eest tänavu peatada ihkav Nõmme Kalju alustas 2022. aastat julgustava 2:0 võiduga FC Kuressaare üle, mis polnud küll teab mis ladus või ilus, aga sisaldas mitut väikest positiivset palakest.

Kohtumise esimene teravus tekkis 8. minutil, kui Kuressaare väravavaht Kristen Lapa väljus karistusalast, et lõigata vahelt Kaspar Paurile antud pikk sööt. Pallile sai pihta Paur ja Paurile Lapa, aga karistuslööki Kalju ei teeninud. Tõsi, kokkupõrge leidis aset väljaspool karistusala ning punase kaardi ainest situatsioonis samuti polnud.

Esimest korda koukis kohtunik Karl Koppel kaardi taskust 19. minutil, kui Henri Järvelaid kaotas duelli Mattias Männilaanega ja kukutas Kuressaare ründaja otsajoone lähistel maha. Üldiselt kulges esimene poolaeg võitlusliku, ent võimalusevaese jalgpalli tähe all. Karistusala sisse kummalgi meeskonnal naljalt tungida ei õnnestunud.

38. minutil pääses Kalju nurgalöögi järel trahvikastist kõmmutama Alex Matthias Tamm, aga Kuressaare mängijad viskusid mitmekesi blokki. Kuressaare esimese poolaja parim šanss avanes 41. minutil, kui Sten Reinkorti sügav tsenderdus leidis trahvikasti tagumisest servast üles vabanenud Rasmus Saare, aga äärekaitsja madal pealelöök läks küljevõrku.

Teisel poolajal suutis Kalju tempot veidi tõsta ning palli kiiremini ja huvitavamalt liikuma panna. Esimesena pidi tõrjetööd tegema siiski nõmmekate puurivaht Marko Meerits, kes lükkas 52. minutil üle otsajoone Sander Lahe 27 meetrilt sooritatud karistuslöögi. Neli minutit hiljem teenis lubavast kohast karistuslöögi Kalju ning siis sündis ka kohtumise avavärav.

Trahvikasti paremast nurgast viis meetrit vahetuspinkide suunas asetsenud palli taha paigutusid Henri Järvelaid ja Kaspar Paur. Kalju valis lahenduseks mitte sissepoole vinditava palli, vaid Paur sokutas selle Kuressaare kaitseliini ja väravavahi Lapa vahele. Just täpselt piisavalt kaugele, et puurivaht olukorda sekkuda ei saaks, aga kaitsjad peaksid taganema.

Säärases olukorras on oht kõrge, sest kaitsjad peavad taganedes jälgima nii palli kui ka vastaseid. Mõlemat tööd tehes võib emb-kumb hõlpsasti untsu minna. Nii Kuressaarel läkski. Pauri ideaalse pallini jõudis esimesena Kalju kapten Ioannis Tsivelekidis, kes selle jõuliselt võrku rammis ja meeskonna mängu 1:0 juhtima viis.

Kohe minut hiljem murdis Tamm karistusalasse ja lõi tugevalt peale, aga Lapa tõrjus. 66. minutil oli Kaljul kasutada analoogne karistuslöök 56. minuti omaga, aga teiselt äärelt. Lahendus valiti täpselt samasugune, ent Järvelaiu tsenderdus jätkajat ei leidnud.

Kuressaare teise poolaja parim šanss tekkis 69. minutil, kui pikk aut mängiti karistusalasse Sten Reinkortile, kes pööras end ümber ja lõi peale, aga mööda. Vägevamat sorti lõpuspurti, mis Kalju selgelt kaitsesse suruks, Kuressaare ette võtta ei suutnudki.

Hoopis 89. minutil lõi Kalju oma teise värava, kui Trevor Elhi audisisseviske järel traageldasid Igor Subbotin, Nikita Komissarov ja Pavel Marin kokku kombinatsiooni, mille lõpetuseks lendas värava ette kaunis tsenderdus, mille lõi peaga sihile Tamm. Tõeliselt kaunis võistkondlik värav, mis oli paslikuks krooniks Kalju võistkondlikule esitusele. Soccernet.ee tähelepanekud:

1. Kaljut julgustavad väikesed, aga tähtsad õnnestumised

Nullimäng ja standardolukorrast löödud värav on asjad, mis teevad rõõmu igale jalgpallitreenerilete ning põhjusega – need on võistkonna harmoonia kvaliteedimärgid. Nullimängu on keeruline saavutada, kui meeskond pole emotsionaalselt ühel lainel või ei tunneta teineteist piisavalt hästi. Siis tekivad ebakõlad, mida vastane enda hüvanguks ära kasutavad.

Sama kehtib ka standardolukordade kohta – et neis edu saavutada, peab mootori iga osa täpselt teadma oma ülesannet ning seda ka hoolikalt täide viima. Kalju sai sellega 1:0 värava puhul hakkama. Ning 2:0 tabamus sündis kaunist ja ladusast kombinatsioonist, mis hooaja algfaasis pigem haruldased.

Julgustavad detailid sellega ei piirdu, sest lisaks sai ründeliini liider Alex Matthias Tamm kohe esimeses mängus kirja värava ning kaitseliin, kus mullusega võrreldes kolm uut meest, tegutses sidusalt. Intriig pühapäevase Paide – Nõmme matši eel kerkis, sest kui mullu pronksist 17 punkti kaugusele jäänud Kalju sama hoolikalt hooaja lõpuni mängib, on nad medalimängus kindlasti sees!

2. Kuressaare kahetseb, et siin ja seal jäi natuke puudu

Eelmise hooaja viimases omavahelises kohtumises meeldejääva 3:0 võidu saavutanud ning talvises treeningmängus 0:0 viigi teeninud Kuressaare hing peab olema kahetsust täis, sest keeruline pole näha teekonda, mis viinuks nad viigipunktini.

Kui Rasmus Saar suutnuks 41. minuti šansi väravaks lüüa või 56. minutil oleks kaitse Kalju karistuslöögiga hakkama saanud… need kaks olukord on saarlastel kindlasti hinge peal, sest kui viimane veerandtund alanuks viigiseisul, olnuks vaimne eelis nende päralt, kuna võidusurve lasus ju soosikukoormat kandnud Kaljul.

Aga oleme ausad – eelmises lõigus oli liiga palju olekseid, et seda liialt tõsiselt võtta. Reaalsus oli, et Kuressaare jäi väikestes nüanssides, eriti teisel poolajal, Kaljule alla ega suutnud vastaste karistusala sees teravusi tekitada. Tsenderduste kvaliteet polnud piisavalt hea ning ka eelmisel kahel hooajal Kure firmamärgiks olnud sirgjoonelised rünnakud sai Kalju peatatud.

3. Mida punktidest 1 ja 2 kokku arvata?

Kui ühel võistkonnal tulid väikesed ja tähtsad asjad enamjaolt välja ning teisel mitte, siis tähendab see jalgpallis üldjuhul, et võistkondade vahel on (vähemalt konkreetsel ajahetkel) tasemevahe.

Mida see meile Kalju ja Kuressaare kohta hooaja 2022 hakul ütleb? Et kui mullu tundus vabariigi vallatumates vutipeades korraks, et Kuressaarel on sees hoog, mis võib jätkumisel nad uuel hooajal esineliku peamiseks kimbutajaks teha, siis täna näitas esineliku mullune pärapidaja Kalju, et vähemalt hetkel on neil kahel tiimil selge vahe sees.