Luup peale | Kulus rohkem kui tund, aga Tammeka murdus ja Kalju medalijaht elab edasi (galerii!) (0)

Kahel eelmisel katsel Tartust viigipunktiga naasnud Nõmme Kalju ei lasknud end kolmandat korda järjest üllatada, võttes viimase paarikümne minuti väravatest igati teenitud 3:0 võidu.

Kalju sai varakult marulise surve peale ning neljanda ja seitsmenda mänguminuti vahel loodi koguni viis väravavõimalust järjest. Neist ohtlikuimas põrkas Kaspar Pauri sööt värava ees Reio Laabuse jala kaudu napilt üle lati.

Tammeka vastas esialgu ainult kontrarünnakutega, kuid needki olid väga ohtlikud. 20. minutiks olid tartlased juba kolm korda lubavalt plehku saanud ning kõige lähemale jõudis Andre Paju, kes aga ei suutnud Kevin Mätase suurepärast söötu väravasse toimetada.

Kalju poolelt jõudis mitme hea olukorrani Maksim Gussev, aga 15. minutil vastas Karl Johan Pechter talle hea tõrjega ning 26. minutil ei suutnud ta viielt meetrilt Mihhail Babitševi kuldset söötu võrku lükata.

Avapoolaja teises pooles sai ka Tammeka rohkem palliga toimetada, mäng võrdsustus ja muutus ühtlasi ka vähem lahtiseks. 37. minutil tekkis Kaljul hea võimalus kiirel ületulekul, aga Gussev ei suutnud Pauri hea söödu järel värava eest võrku sahistada, sest Sander Kapper libistas viimasel hetkel lööki blokeerima.

Poolaja lõpu eel sai Kalju taas korraliku surve peale, aga Pechter vastas 44. minutil Pauri löögile suurepärase tõrjega ja päästis Tammekale poolajaks väravateta viigiseisu.

Teine poolaeg algas jälle Kalju võimsa survega, mis kestis sisuliselt kuni nende juhtväravani välja, ilma et Tammekale oleks vahepeal mingitki sõnaõigust jäetud. 56. minutil päästis Pechter Gussevi vastu üks-üks-olukorra ja 59. minuti nurgalöögi järel saatis Vladimir Avilov pealöögi värava eest üle lati, enne kui 68. minutil õnne kaasabil lõpuks skoor avati. Alex Matthias Tamm jätkas Subbotini karistuslööki ja pall põrkas õnnelikult Avilovi ja posti kaudu väravasse – 0:1!

Tammekal hakkasid võimalused tekkima alles pärast kaotusseisu jäämist ja Kevin Aloe pääses 73. minutil nurgalöögijärgses olukorras 15 meetrilt jalaga löögile, aga Marko Meerits sai selle palli raskustega kätte. Kolm minutit hiljem läks Kalju oma teed, kui Kalju ründajad leidsid trahvikastis palju vabadust ja Paur läkitas lõpuks palli 11 meetrilt posti kõrvale – 0:2!

Lõppseis vormistati vahetult lõpuvile eel omaväravaga, kui Kalju järjekordne nurgalöök põrkas Reio Laabuse kaudu üle Pechteri väravasse – 0:3. Soccernet.ee tähelepanekud:

1. Kalju pani klassi maksma

Tagant lühikesega alustamine on olnud üks Tammeka firmamärke, aga pahatihti ka kirstunaelu. InStati statistika kohaselt on ainult Pärnu Vaprus kaotanud oma väljakupoolel rohkem palli kui Tammeka, kes kaotab seal keskmiselt 22 palli mängu jooksul. Samal ajal on Kalju kõige edukam meeskond vastaste väljakupoolel palli võitmisel ja kõrge pressingu tegemisel. Niisiis oli selge, et Tammeka ülesehituse faas saab olema selles vastasseisus üks võtmemomente.

Kohtumise alguses jäi Tammeka sellega tõsiselt hätta, suutmata kuidagi oma poolelt minema pääseda. Seejärel hakati olukordi lahendama oluliselt sirgjoonelisemalt ning selle tulemusel jõuti ka mitmete ohtlike kontrarünnakuteni, mis omakorda sundis Kaljut mõnevõrra ettevaatlikumaks. Ajapikku leidis Tammeka oma poolel rohkem ruumi ja kindlust ning suutis pallivaldamist mõnevõrra võrdsustada, ent ohtlikke olukordi nad positsioonirünnakutega siiski ei leidnud.

Teisel poolajal suutis Kalju kuni juhtväravani mängu taas pea täielikult Tammeka väljakupoolele viia, aga vältis seejuures ka kontrarünnakute ohtu. Nii näis värav lõpuks paratamatu tulemusena, olgugi et Tammeka kaitses vapralt ja Pechter hiilgas joonel. Kalju surus enda mängu peale ja pani klassivahe maksvusele, jätmata õhku mingeid küsimärke. Teine muljetavaldav esitus järjest on oluliselt tõstnud Kalju aktsiaid medaliheitlusse naasmiseks.

2. Kuid kas sellise meeskonnaga on reaalne Paidet püüda?

Ometi on raske uskuda, et Kalju suudaks tõepoolest Paide kinni püüda. Miks nii? Sest kui Paide tugevdas suvel hoolsalt võistkonda eesmärgiga tipud kinni püüda, siis  Kalju jäi üleminekuaknas passiivseks, olgugi et hooaja esimene pool oli pea täielikult ebaõnnestunud. Hooaja algusega võrreldes on lastud minna kolmel leegionäril, kui lahkusid nii Odilavio, Vladislav Veremejev kui ka Amir Natho, aga juulis toodi sisse ainult üks mees, TJK Legioni ääreründaja Maksim Gussev.

Ilmselt on küsimus rahalistes võimalustes, mis seotud eurosarjast väljajäämise ja särgisponsori kaotamisega. Igal juhul on aga medalite ja sellega koos uueks hooajaks eurokoha hankimine väga keeruline, sest Kalju koosseis on jäänud päris õhukeseks. Tartus kuulus meeskonna pingile ainult kolm väljakumängijat, kellest üks oli 16-aastane Emir Dikajev, kes alles päev varem mängis Esiliiga B-s ja kelle jaoks tähendanuks täna platsile pääsemine debüüti.

Järgmises mängus Viljandi Tuleviku vastu lisanduvad valikusse küll Deniss Tjapkin ja Pavel Marin, kes tänast kohtumist mängukeelu tõttu tribüünilt jälgisid, kuid omakorda jäädakse uute mängukeeldude tõttu ilma Aleksandr Volkovist ja Igor Subbotinist.

Teiseks Kalju probleemiks on väravate löömine, mis kummitas neid ka täna. Nõmmekad on endale lüüa lasknud vähem väravaid kui tabeliliider FCI Levadia, aga erinevalt konkurentidest ei ole neil välja kujunenud korralikku väravamasinat. Levadial on Zakaria Beglarišvili löönud 14 ja Robert Kirss 12, Paidel Henri Anier 13 ja Floral Rauno Sappinen 12 väravat, kuid Kalju edukaim väravakütt on Alex Matthias Tamm kõigest 7 tabamusega.

3. Kas Tammeka on mugavustsoonis?

Õhuke koosseis võib olla ka Tammeka hädade üheks allikaks. Kevin Aloe tõi hiljutises „Silm peale!“ saates välja, et suurimaks erinevuseks FC Flora ja Tartu Tammeka vahel on meeskonnasisene konkurents, mis tippklubis on oluliselt teravam ja armutum. Tahes tahtmata tekib Tammeka tänavust ebaedu vaadates kahtlus, kas see puudujääk ei ole üks keskseid põhjuseid, miks Premium liiga eelmiste aastate viies meeskond tänavu püsimajäämise eest võitleb.

Tammeka noortesüsteem on küll korralik ja aastast aastasse murravad mõned oma poisid esindusmeeskonda, kuid klubiväliseid täiendusi tehakse minimaalselt ja nii on ikkagi tekkinud olukord, kus valdav enamus põhimeestest võivad end üsna mugavalt tunda, sest mänguaeg on peaaegu garanteeritud. Päris nii must-valge see pilt muidugi ei ole, kuid Tammeka õhuke koosseis on terve hooaeg küsimusi tekitanud, põhjustades muuhulgas iga kord suuri probleeme, kui mõni põhimees vigastusega välja langeb.

Vähemalt oli Tammeka juulikuises üleminekuaknas aktiivsem kui tavaliselt. Marko Lipp toodi laenule lahkunud Igor Dudarevi asendama, Mait Toom pakub esikinnastele konkurentsi ning lätlasest ründava poolkaitsja Daniils Skopenko näol toodi meeskonda ka võõrleegionär. Seni on neist kolmest koosseisu murdnud vaid esimene.

4. Mängu parim - Kaspar Paur

Kalju paremäär mängis 90+ minutit oma parimate päevade tasemel, luues pidevalt teravusi ja väravavõimalusi kaaslastele ning saades lõpuks ka ise jala valgeks. Eelmisel hooajal 29 mänguga 7 liigaväravat kirja saanud Pauri jaoks oli tänavu tegemist küll alles teise tabamusega, kuid sellele lisaks on ta jaganud ka neli väravasöötu.