Luup peale | Kuressaare ja Pajunurme deja vu, mida toetasid tuul ja Flora "sunnitud vahetused" (lisatud pildigalerii!) (0)

FC Kuressaare meeskond tähistab võiduväravat FC Flora vastu. Foto: Allan Mehik

Premium liigas viimasel kohal olnud FC Kuressaare lõhkas 20. voorus üllatuspommi, kui alistas kodusel ja tuulisel linnastaadionil Märten Pajunurme penaltist tiitlikaitsja Tallinna FC Flora 1:0.

Sander Seemani puudumisel Kuressaare kaptenipaela kandnud Pajunurm võitis mängueelse loosimise ja kodumeeskond sai esimesel poolajal rünnata allatuult. Flora ei saanud kuidagi oma mängu käima ega suutnud väravavõimalusi luua, kuid Kuressaarel mõned šansid olid.

Kuressaare surus Florat kõrgelt ja võitis palju lahtiseid palle vastase väljakupoolel. Michael Schjönning-Larsen sai karistusalast löögile, aga virutas mööda. Sander Laht proovis umbes 30-35 meetri kauguselt, aga tabas Flora blokki. Pajunurm saatis karistuslöögi müüri. Ranon Kriisa sai Mairo Miili tsenderdusest värava eest löögile, aga pall lendas ristnurgast napilt mööda.

Floral väravavõimalusi polnud - mäng oli võrdne ja vaheajale mindi väravateta viigiseisul.

Teise poolaja alguses ebaõnnestus Lahe karistuslöök täielikult ega jõudnud isegi karistusalasse, aga Kriisa toimetas palli siiski ohutsooni, kus Mattias Männilaan sai löögile, aga Henrik Pürg lendas talle samal ajal ohtlikult jalgadesse. Mängu peakohtunik Grigori Ošomkov andis Flora kaitsjale kollase kaardi ja määras Kuressaare kasuks penalti, mille Pajunurm 51. minutil realiseeris.

Flora väravasuul olnud Karl-Romet Nõmm läks aimamise peale, kuid Pajunurm oli enesekindel ja palli lõi keskele. "Nagu euromängudes nägime, siis nurka ei tasu lüüa, sest väravavaht tõrjub ära, aga kui lüüa keskele, siis alati töötab," kommenteeris Pajunurm mängujärgses intervjuus Soccernet.ee-le.

Valitsev Eesti meister kasutas juba 60. minutiks kõik vahetused ära, aga isegi Rauno Sappinen ja Konstantin Vassiljev ei suutnud mängu muuta. Flora oli veidi aktiivsem, aga sisuliselt kulges kohtumine samamoodi edasi. Floral olid teisel poolajal mõned poolvõimalused, aga ei midagi erilist, kui välja arvata Rauno Alliku lähilöök, mille Magnus Karofeld tõrjus 89. minutil.

Kuressaare sai ajaloolise võidu ja Flora järjekordse tagasilöögi. Soccernet.ee tähelepanekud:

1. Flora treenerid andsid paljudele põhimängijatele puhkust

Kuna Flora mängis teisipäeval Euroopa liigas 120 minutit Omonia vastu ja langes penaltiseerias, sealjuures vahetati Konstantin Vassiljev ja Rauno Sappinen enne penaltiseeriat krampide tõttu välja, siis treeneritetiim tegi Kuressaare vastu palju vangerdusi.

Ken Kallaste, Henrik Pürg, Markus Poom ja Martin Miller, olid mängijad, kes alustasid nii Omonia kui ka Kuressaare vastu. Sappinen, Vassiljev alustasid Kuressaares pingilt, aga sekkusid teisel poolajal. Matvei Igonen ja Sergei Zenjov olid algusest lõpuni pingil. Omoniaga mängus trauma saanud Märten Kuusk, Michael Lilander ja Henrik Ojamaa puudusid koosseisust.

Kuressaare mängis aga peaaegu parima võimaliku koosseisuga. Märkimisväärseim puuduja oli Sander Seeman, keda asendas keskväljal Artjom Jermatšenko. Seejuures tegi Kuressaare vaid ühe vahetuse, kui Otto-Robert Lipp asendas teise poolaja keskpaigas Sander Lahte.

Flora mängib järgmisel neljapäeval Konverentsiliiga play-off'i avamängus kodus Shamrock Roversiga, korduskohtumine toimub 26. augustil Iirimaal. Flora teeb edu korral Eesti jalgpalli ajalugu ja pääseb alagrupiturniirile.

Flora peatreener Jürgen Henn põhjendas vangerdusi euromänguga. "Ütleme, et suures pildis olid need ikkagi sunnitud vahetused, sest meil on järgmine euromäng tulemas. Ideaalis mängime alati oma parimas koosseisus ja ühtegi minutit niisama kinkida ei taha. Siin oli seda aga vaja teha."

Märten Pajunurm lõi üheksa-aastase pausi järel FC Flora vastu võiduvärava. Foto: Allan Mehik

2. Pajunurm on varemgi Kuressaare Flora vastu võiduni aidanud

Flora oli Kuressaaret võitnud 19 omavahelises liigamängus järjest ja Kuressaare polnud Florale väravat löönud kümnes liigamängus järjest. Mõlemad seeriad on nüüd lõpetatud.

Läbi aegade oli Flora võitnud 52 omavahelisest meistriliiga mängust 49, viigiga oli lõppenud üks mäng ja Kuressaare võiduga kaks. Nüüd on statistika Flora kasuks 49-1-3 ehk Kuressaare sai klubi ajaloos alles kolmandat korda Florast liigamängus jagu. Eelmine võit oli 2012. aastal.

Ja see 31. märtsil 2012. aastal saavutatud võit on hästi meeles Pajunurmel, kes, üllatus-üllatus, oli siis 18-aastane ja lõi Kuressaare võiduvärava. "Olin väga elevil, et sain mängida, kuna sel talvel sain esimest korda Martini Reimi juhendamisel kuu aega Floraga hooaja ettevalmistust teha. Siis saadeti mind Kuressaarde laenule tagasi. Kindlasti oli see minu enda jaoks väga tähtis mäng, et end näidata," meenutas Pajunurm tänavu kevadel videosarjas "Vana hea retro".

Koosseisud üheksa aastaga on mõistagi tohutult muutunud. Pajunurm kerkis mõlemas mängus Kuressaare kangelaseks, aga 2012. aastal mängisid ka Rauno Alliku ja Karl Mööl, kes esindasid Florat. Mõlemad mängijad olid ka seekord väljakul, aga selle erinevusega, et Mööl kandis nüüd Kuressaare särki.

Veel mõned lõpetatud seeriad. Flora polnud Premium liigas viimased 34 mängu kaotanud, neist 29 oli võidetud ja viis viigistatud. Viimane kaotus enne Kuressaaret saadi mullu suvel Viljandi Tuleviku vastu, mis ühtlasi oli Flora ainus kaotus eelmisel liigahooajal.

Kuressaarel sai läbi seitsmemänguline võiduta seeria, kuhu mahtusid kaotused Narva Transi, Nõmme Kalju, Pärnu Vapruse, kolm korda Tallinna Levadia ja viik Tallinna Legioni vastu.

3. Flora kaotus sobib Levadiale, aga mitte Vaprusele ja Tammekale

Flora allajäämine Kuressaarele tähendab, et tabeliseis muutus päris palju, sest nüüd on kõik trumbid Levadia käes, kes on küll pidanud kolm kohtumist rohkem, aga edestab Florat 12 punktiga. Teisisõnu, kui Flora võidab kõik edasi lükatud mängud (kodumängud Tammekaga, Kuressaarega ja Transiga), on Levadia edu kolm punkti.

Levadia on ilmselt õnnelik, et Flora kaotas Kuressaares punkte, kuid sama ei saa öelda Pärnu Vapruse ja Tartu Tammeka kohta, kes langesid liigatabelis koha võrra, sest Kuressaare tõusis kümnendalt kohalt kaheksandaks. Kõik meeskonnad on pidanud 19 kohtumist - Tammeka on viimasel kohal, kaotades Vaprusele ja Kuressaarele punktiga.

4. Mängu parim - Silver Alex Kelder

Kuressaare peatreener Roman Kožuhhovski on endisest ründajast teinud kontrolliva poolkaitsja, kes kerkib sel positsioonile esile just eeldatavalt tugevamate vastu. Samamoodi ka seekord, sest Floral oli raskusi keskvälja kaudu rünnakule minna. Silver Alex Kelder oli ees ja lisaks võitis Kelder palju õhuvõitluseid, mis on tema trump kogu aeg olnud.

14. augustil kell 19:00 Kuressaare linnastaadionil

FC Kuressaare - Tallinna FC Flora 1:0 (0:0)