Luup peale | Kuressaare kindlus ajas Kalevi ründemasina lootusetult liiva täis (galerii!) (0)

Kuressaare surus Kalevi jõuga ära. Foto: Allan Mehik

FC Kuressaare ja Tallinna Kalev pakkusid Premium liiga 13. voorus senise hooaja ühe võimalustevaesema, kuid samas siiski mitte igavaima etteaste. Kohtumise saatuse otsustamiseks piisas ühest tabamusest, mis sündis juba kolmandal minutil.

Sander Alex Liit saatis oma väljakupoolelt teenitud karistuslöögi järel palli kõrge kaarega vastase karistusala lähistele, kus selle võitis Sten Reinkort. Söödumäng Silver Alex Kelderiga viis Reinkorti silmitsi Stiven Raideriga ning Kuressaare tänavuseks esiründajaks kerkinud Reinkort lahenda olukorra külmavereliselt – 1:0.

Ehkki võitlust jagus väljakule kõvasti ja peakohtunik Martti Pukk pidi Kuressaare mängijatele paaril puhul ka kollast kaarti näitama, jõuti esimese tõeliselt ohtliku võimaluseni alles siis, kui mängukellale oli lisandunud peaaegu tunni jagu minuteid. Kuressaare lahtimängitud nurgalöögi järel läks Oliver Rass tõenäoliselt tsenderdama, kuid pall kruttis nii ohtlikult tagumise ristnurga suunas, et Raider pidi selle nurgalöögiks lükkama.

Mõni minut hiljem pääses teises väljakuotsas pika soolo järel löögile Ats Purje, ent viimasel hetkel suutsid kaitsjad siiski varba vahele saada ja Magnus Karofeldil ei olnud ülemäära raske palli püüda. Viimase paarikümne minuti ohtrad vahetused aitasid Kuressaarel edukalt tempot alla lüüa ning ehkki Kalev üritas lõpusurvet võõrustajatele peale panna, ei saanud sellest kokkuvõttes asja.

Lõpuvile kuulutas saarlaste 1:0 võitu, mis aitab neil tabelis kindlustada viiendat kohta. Soccernet.ee tegi mängust järgmised tähelepanekud:

1. Kuressaare ajab oma asja

Roman Kožuhhovski treenerikäekiri on selge – kaitses olgu asjad korras, siis jõuab edasi vaadata. Juba kolmandal minutil juhtima asumine sobis Kuressaarele ideaalselt, sest võimaldas neil rahulikult kaitsetegevusele keskenduda. Erilist silmailu kohtumine ei pakkunud, mõlemal väravavahil tuli 90 minuti jooksul teha vähe tööd, aga saarlaste kaitsetegevus oli Kalevi rünnakute lämmatamisel esmaklassiline.

Kui jätta kõrvale eelmise vooru "tööõnnetus" Vapruse vastu, on Kuressaarel neljast viimasest voorust kirjas kolm 1:0 võitu, sest sama skooriga on alistatud ka Narva Trans ja Legion. Üheski kohtumises ei olnud Kuressaare tingimata ilusamat mängupilti pakkuv meeskond, aga jalgpallis loeb efektiivsus, mitte efektsus.

Ning efektiivsuse ja oma võimete stabiilse väljamängimise poolest on Kuressaare sel hooajal võib-olla isegi kogu liiga parim meeskond. Väljakul ei üritata üle oma varju hüpata, vaid teatakse oma tugevusi ja nõrkusi üsna täpselt. Esinelikule hooaja lõikes vastuhakkamiseks jääb sellest tõenäoliselt väheks, kuid viienda koha kurssi hoitakse praegu kindlalt.

Pragmaatiline lähenemine on ühtlasi mõistetav, sest vigastused ei ole Kuressaarest sel hooajal kaugeltki kaarega mööda käinud. Praegugi on väljakult eemal Mattias Männilaan ning päev enne kohtumist vigastas trennis üsna tõsiselt sõrme esiväravavaht Kristen Lapa, kes jääb ilmselt mõneks ajaks samuti kõrvale. Magnus Karofeldil on samas juba piisavalt kõrgliigakogemusi ning nullimäng tuleb enesekindluse kasvatamisel samuti kindlasti kasuks.

2. Kalev tundis puudujatest puudust

Lihtne pole olnud ka Kalevi hooaeg, seekord tegi nende elu veelgi raskemaks koguni kolme olulise lüli puudumine. Eelmises voorus kaks kiiret hoiatust teeninud ja eemaldatud Ioan Jakovlev on olnud kalevlaste senise hooaja teravaim mängija, oluline roll on olnud täita ka Vadim Mihhailovil ja Daniil Petruninil, kelle jättis pealtvaatajaks eelmises kohtumises täitunud kollaste kaartide norm.

Kalev üritas Jakovlevi pakutava teravuse puudumist korvata mitmel moel, vangerdades mängu käigus ründajate positsioonidega. Hannes Anier alustas tipus, ent nihkus vahepeal poolkaitsjaks ja jättis ründetöö rohkem Reinhard Reimaa ja Ramol Sillamaa hooleks, samuti olid platsil liikumiseks võrdlemisi vabad käed Ats Purjel. Teiseks poolajaks toodi platsile värskeid jalgu, üritati nii- ja naapidi, viidi viimaseks kümnekonnaks minutiks rünnakule kõrgeid palle jahtima pikk keskkaitsja Kaspar Laur, ent lõpuvile kõlades tuli tunnistada – ühtegi sellist võimalust, mis sundinuks Karofeldi postide vahel kogu hingest pingutama, Kalevil seekord tekitada ei õnnestunudki.

Ka pingilt ei olnud Daniel Meijelil ja Aivar Annistel seekord tõhusat abi võtta. Lubatud üheksa varumehe asemel sõideti Kuressaarde seitsmega, sel hooajal esmakordselt pääses kõrgliigas platsile poolkaitsja Mikk Kruusalu ning Premium liiga debüüdi tegi Esiliiga B parimate väravaküttide hulka kuuluv Kenlou Laasner. Kuid ka nende panusest, mis polnud sugugi kehv, jäi seekord väheks.

Kogenud Purje siunas lõpuvile järel antud intervjuus eeskätt iseennast, leides, et ei suutnud kaaslasi piisavalt sütitada ega mängu enda peale võtta. Samas võib selles näha duubelmeeskonna peatreenerina tegutseva mehe soovi noorematelt kaaslastelt pingeid maha võtta, sest Purje enda tegutsemises midagi laiduväärset näha ei olnud, lisaks jäi tema nimele kalevlaste mängu parim (pool)võimalus, mille ta endale suuresti ise tekitas.

36-aastase Purje väravad oleksid muidugi samuti tähtsad, kuid pigem vajab Kalev hooaja jooksul ka teiste, nooremate mängijate esilekerkimist. Senised kohtumised on näidanud, et üksikutel hetkedel niisuguseid mehi leidub, kuid neil napib veel võimet nädalast nädalasse stabiilselt meeskonda vedada. Samas on selja taha jäänud alles veidi enam kui veerand hooaega ning Kalevi mäng on võrreldes avavoorudega kahtlemata üldjoontes paranenud.