Luup peale | KUUS-null! Enneolematus hoos Kuressaare jätab väljalangemise Pärnu ja Tartu mureks (galerii!) (1)

FC Kuressaare korjas viie järjestikuse liigamängu jooksul juba neljanda võidu, olles koduplatsil 6:0 üle Pärnu Vaprusest. Enneolematult heas hoos saarlased on väljalangemistsooni seljataha jätnud, Vaprust ootab aga ees pingeline heitlus Tartu Tammekaga.

• Vaata Allan Mehiku pildigaleriid SIIT või artikli alt

Mängu alguses valdas Pärnu Vaprus isegi rohkem palli, kuid arvestatavaid väravavõimalusi ei tekkinud ei nendel ega ka saarlaste vasturünnakutel. Alles 14. minutil leidis aset esimene ohtlik olukord Vapruse kastis, kui Mairo Miili pika audisisseviske järel ei tabanud Silver Alex Kelderi käärlöök korralikult palli ja Markus Allasti jätkuüritus põrkas samuti kehva tabamuse järel väravast mööda. 23. minutil tuli Kure taas, kui Mattias Männilaan sai Märten Pajunurmelt läbisöödu, aga lõi terava nurga alt mööda.

Ajapikku võttis Kure keskvälja enda kontrolli alla, aga paradoksaalsel kombel muutus siis ohtlikuks hoopis Vaprus. 27. minutil jõudsid nad lähemale kui keegi varem, kui Henri Hanson möödus trahvikastis Pajunurmest ja löök põrkas Ranon Kriisa rikošetist tagumise posti suunas, aga Kristen Lapa reageeris tasemel jalatõrjega. 34. minutil viis Tauno Tekko läbisööt Anton Krutogolovi kaitseliini seljataha, kuid Lapa tormas õigeaegselt vastu ja blokeeris ürituse.

40. minutil vastas omakorda Kure, kui Vapruse puurilukk Hendrik Vainu hindas Sander Lahe karistuslööki valesti, aga Männilaan ei suutnud palli valveta jäänud väravasse suunata. Mängijad suundusid vaheajale viigiseisul, mis oli senise põhjal igati õiglane tulemus, ning miski ei ennustanud ette seda, mis teisel poolajal juhtuma hakkas.

Järsku läks Kuressaare oma teed. Juba 49. minutil põrkas Kure survepuhangu lõpetuseks Kelderi kauglöök kaitsja kaudu mugavalt ette Sander Lahele, kes lahendas tekkinud võimaluse kümnelt meetrilt kindla löögiga - 1:0.

Vaprus oli sunnitud oma mängu avama, mis Kuressaarele igati sobis. Teine tabamus sündis 64. minutil kaunist kombinatsioonist. Karl Mööl keerutas kasti taga, kuni andis hea söödu trahvikasti Artjom Jermatšenkole, kes omakorda leidis värava eest Männilaane ning Kuressaare parim väravakütt ei jätnud võimalust kasutamata, saates ühepuutelöögi lati alla - 2:0.

72. minutil kukkus Lahe nurgalöök Vapruse viiekastis maha, Vainu ei suutnud seda Pajunurme eest ära korjata ning saarlaste keskkaitsja lükkas lõpuks palli väravasse, olles ise selili pikali - 3:0. 84. minutil suunas Allast nurgalöögijärgses olukorras Miili söödu peaga võrku - 4:0. 88. minutil põrkas Mööli karistuslöök kaitsjatest läbi Lahele ette - 5:0. Ning 89. minutil jõudis pikk ettesööt Otto Robert Lipuni, kelle karatelöök lendas kaarega üle Vainu ja maandus jällegi väravas - 6:0

Soccernet.ee tähelepanekud:

1. Kõik või mitte midagi

Mängu ümbritsev õhkkond tuletas meelde kahe aasta taguseid üleminekumänge, mil Kuressaare kaitses oma kõrgliigakohta Esiliigast üles pürgiva Vapruse vastu. Sügisese ilmaga ei tulnud publikut tribüünidele küll teab mis palju, kuid tulihingelised poolehoidjad olid kohal mõlemalt poolt.

Ka seekord oli kohtumine äärmiselt pingeline, võitluslik ja emotsionaalne, nagu kuue punkti mängud olema peavadki. Ning täpselt nagu toona, nii tegi ka täna Vaprus küll sümpaatse esituse ja oli tihti ka üritavamaks pooleks, kuid Kure mehed panid pisut kõrgema mänguklassi lõpuks maksvusele.

Küll aga oli täiesti ootamatu see lagunemine, mis Vaprusele lõpuks osaks sai. Küllap on asi eelkõige saarlaste tulikuumas vormis ja sellega kaasnevas enesekindluses, sest alles eelmises voorus löödi ju ka Nõmme Kaljule kolm vastuseta väravat.

2. Kuressaare ajalooline võiduhoog

Pärast 7. augusti 0:3 kaotust FCI Levadiale jätkas Kuressaare 11 punktiga liigatabeli viimasel real, kaks punkti maas Tartu Tammekast ja kolm Pärnu Vaprusest. Viis mängu ja neli võitu hiljem jagab Kure juba Viljandi Tulevikuga seitsmendat tabelirida, edestades Vaprust kaheksa ja Tammekat kümne punktiga.

Teoorias ei ole veel midagi kindlat, sest kolmanda ringi järel mängib tagumine nelik veel omavahel läbi, kuid praktikas näib nüüd küll väga tõenäoline, et püsimajäämisheitlus jääb seekord Vapruse ja Tammeka omavaheliseks küsimuseks.

Kuressaare debüteeris Eesti meistriliigas 2000. aastal ning kuulub sealt alates kõrgseltskonda juba 14. hooaega, aga nii võimsat minekut kunagi varem näidatud ei ole. 2011. aasta sügisel suutis Kuressaare samuti võita neljast järjestikusest liigamängust kolm, aga viiest neli jäi siis sündimata.

Seejuures ei ole Kuressaare veel kunagi suutnud võita ühe hooaja jooksul kokku rohkem kui 7 kohtumist. Tänavu on ka see rekord tõenäoliselt langemas ning seda hoolimata faktist, et koroonaviiruse tõttu on tegemist lühendatud hooajaga.

Klubi ajaloo suurimat meistriliiga võitu Kuressaare täna siiski kirja ei saanud, sest 2005. aastal õnnestus neil kord Tallinna Dünamot ka tulemusega 8:1 võita.

3. Mööl paneb keskvälja tiksuma

Millega selgitada Kuressaare järsku tõusu? Kõige konkreetsemad muutused on aset leidnud keskväljal, mis on Karl Mööli lisandumisega pea täielikult muutunud. Senisest keskväljakolmikust (Sander Seeman, Oliver Rass ja Silver Alex Kelder) on koha põhikoosseisus säilitanud ainult viimane, keda kasutatakse aga uues rollis.

Kui seni tegutses Kelder valdavalt ründajate taga, siis nüüd betoneerib ta keskkaitsjate esist. Ründajate taga luusib nüüd Artjom Jermatšenko ning Mööli rolliks on toetada mõlemat faasi, tema tööraadius ulatub ühest kastist teiseni.

4. Mängu parim - Karl Mööl

Kure uus keskväljamootor on pannud meeskonna hiilgavalt toimima. Tänagi oli ta pidevalt pildil mõlemas väljakuotsas, korjates üles lahtiseid palle ja algatades rünnakuid. Lisaks kahele väravasöödule jäi tema arvele ka "hokisööt" kolmandale väravale.

18. septembril kell 16.00 Kuressaare linnastaadionil

FC Kuressaare - Pärnu JK Vaprus 6:0 (0:0)
49., 88. Sander Laht, 64. Mattias Männilaan, 72. Märten Pajunurm, 84. Markus Allast, 89. Otto-Robert Lipp

Väravasöödud: 49. Silver Alex Kelder, 64. Artjom Jermatšenko, 72. x, 84. Mairo Miil, 88., 89. Karl Mööl