Luup peale | Levadia andis ohtlikul ajal initsiatiivi Tammekale, kuid hoidis siiski hullema ära (lisatud pildigalerii!) (0)

Premium liigas peeti täna järele viienda vooru kohtumine, kui Tartu Tammeka tegi lõpuminutitel Tallinna FCI Levadia vastu asja küll põnevaks, kuid pidi siiski leppima 1:2 kaotusega.

• Vaata ka Katariina Peetsoni fotogaleriid mängust siit või uudise alt!

Levadia sai esimese ohtliku võimaluse juba teisel minutil, kui Ernest Agyiri äärel noorele Karl Läänelaiule üks-null tegi, kuid terava tsenderduse lõi tartlaste kiiper Karl Johan Pechter rusikaga värava eest minema.

Kuuendal minutil sai Agyiri tsenderduse järel lahtist palli lajatada Bogdan Vaštšuk, kuid Pechter hiilgas sel korral jalatõrjega.

Vaid minut hiljem pääses Artur Uljanov aga Tammeka kontrarünnaku ajal Levadia värava poole jooksu ja Karl Andre Vallner tuli väravast välja, kuid eksis palli klaarimisega ja oli sunnitud tartlase maha võtma. Kuigi Tammeka pink nõudis puurilukule ka kaarti, jättis Kristo Külljastinen selle taskusse. Järgnenud karistuslööki läks lööma Igor Dudarev, kes otsis väravavahipoolset ristnurka, kuid Vallner lunastas enda kerge tehnilise praagi ja tõi hüppe abil palli hiilgava tõrjega ristnurgast ära.

16. minutil andis Frank Liivak karistusala paremast nurgast värava tagumise posti juurde palli, mille nurgalöögiks lükkamisega Pechter läbi raskuste hakkama sai. Tollest nurgalöögist meisterdas Levadia aga kohtumise avavärava - Zakaria Beglarišvili andis kena kaarpalli esimesse posti ja katmata jäänud Brent Lepistu suunas selle peaga väravasse, seisuks 1:0.

Seejärel haaras Levadia küll kontrolli, kuid ohtlikke võimalusi tuli tikutulega taga otsida. 36. minutil sai kastis palli ja keeras end värava poole taas Agyiri, kuid tema löögi suutis Pechter järjekordselt tõrjuda.

Minut hiljem sai Levadia aga ikkagi selle, mida tahtis. Kapten Lepistu andis vasakule äärele suurepärase diagonaalpalli, Agyiri tuli Läänelaiu selja tagant välja, lõikas ta ette ja läks parema jalaga löögile. Ghanalase ürituse Pechter tõrjus, kuid tagasipõrkunud palli jaol oli esimesena Robert Kirss, kes lükkas palli võrku ja tegi seisuks 2:0.

Vaid paar minutit hiljem pääses aga hoopis teise värava all lahtist palli suunama Kevin Mätas. Talvel Levadias testimisel käinud, kuid seal vigastada saanud ja Tammekaga liitunud ründaja andis lahtisele pallile hirmsa puraka, kuid üldplaanis mängu jooksul võrdlemisi tööta olnud Vallner tegi suurepärase reaktsioonitõrje.

Avapoolaja esimesel üleminutil teenis Agyiri suurepärase koha pealt karistuslöögi, mida läks Beglarišvili asemel sedapuhku andma tema ise. Vasakut ristnurka otsinud löök ei olnud üldse kehv, kuid lendas siiski napilt üle lati ja riivas värava katust.

Teise poolaja avaminutitel sai Agyiri eelkirjeldatud karistuslöök duubel kahe, sedapuhku Frank Liivaku esituses. 24-kordne koondislane otsis terava palliga esimest ristnurka, kuid pall maandus värava katusele.

51. minutil proovis Tammeka taas nõelata sealt, kust avapoolajalgi. Koskor sai vasakult äärelt Maksim Podholjuzini eest jooksu ja otsis madala vasaku jala löögiga tagumist posti, kuid pall veeres ülinapilt väravast mööda.

Seejärel ei tekkinud kummalgi meeskonnal tükk aega ühtegi võimalust, kuni 74. minutil pääses karistusala tagant löögile Bogdan Vaštšuk, kes palli siiski üle lati lajatas.

80. minutil murdus Levadia kaitseliin sisuliselt esimest korda poolaja jooksul, kui Tristan Koskor kastis keerata ja lüüa sai, kuid Vallner püüdis palli. Levadia puurilukk jäi hetkeks ka maha pikali, kuna purakas oli kõva ja tabas teda maakeeli öeldes kolmnurka, kuid sai õnneks siiski jätkata.

84. minutil sai Koskor taas kastis üksinda löögile, kuid pall suundus jälle täpselt sinna, kus seisis Vallner. Puurilukk tegi jalatõrje ja kaitsjad klaarisid olukorra.

86. minutil libastus Lukovic oma karistusalas aga õnnetult ning tabas lisaks pallile ka Koskori jalgu. Õnnetu vea järel teenis serblane oma teise kollase kaardi ja Igor Dudarev realiseeris määratud penalti kindlalt. Rohkem sihile ei jõutud ja Levadia võitis mängu 2:1. Võiduga kindlustati liidripositsiooni ja edu Flora ees kasvatati neljale punktile. Soccernet.ee tähelepanekud:

1. Levadia kontrollis ja nullis esimesed 80 minutit kõik Tammeka võimalused, kuid seejärel murdus

Kui enne avaväravat oli mängupilt suhteliselt võrdne, siis pärast tabamust haarasid tallinlased täielikult kontrolli. Paaril üksikul korral pääses mööda vasakut äärt jooksu tartlaste vasakpoolse ründemängija positsiooni täitnud Tristan Koskor, aga alati jõudis tagasi keegi keskkaitsjatest, Bogdan Vaštšuk või vedas ründajat lihtsalt puude alt.

Teise poolaja jooksul Levadia vaid tsementeeris oma kontrolli ja Tammeka pääses ohtlikule ründepositsioonile vaid üksikutel kordadel. Murdepunktiks osutus aga 80. minut, kui Koskor karistusalas pöördelt löögile sai, kuid selle ürituse Karl Andre Vallner veel tõrjus.

Järgnes aga teine ja kolmaski võimalus. 86. minutil teenitud penaltist lõi Tammeka ühe värava tagasi ja pani seejärel peale väga tugeva pressi, kuid Levadia õnneks ja Tammeka kahjuks viigini ei jõutud. Levadia peatreener Vladimir Vassiljev tõdes mängu järel Soccernet.ee-le, et olukord, kus kaotusseisus olev meeskond saab ühest ohtlikust võimalusest võimsa energialaksu, ei ole midagi tavapäratut.

Kuigi Tammeka meeskond paistis juba teise poolaja keskpaigaks omadega võrdlemisi läbi olevat, andiski Koskori realiseerimata võimalus neile võimsa doosi energiat juurde ja selle najal asutigi esmalt 1:2 ja seejärel juba 2:2 väravat jahtima. Kui esimesed 80 minutit ei näidanud pealtvaatajatele just kõige atraktiivsemat vaatemängu, siis viimased kümme küll.

2. Kogemus ja mängutarkus alistas nooruse

Eelmisel reedel peetud kohtumises Paidega sai vigastada tartlaste esimene eelistus paremkaitsja kohale, Eesti koondise raudvara Taijo Teniste. Toona toodi vaheajal tema asemele järgmisel nädalal 18. sünnipäeva tähistav Karl Läänelaid ning kuna Teniste tänaseks taastunud ei olnud, alustas äärekaitsjapositsioonil taas just Läänelaid.

Noorele mehele etteheiteid tegemata sai ta oma äärel Ernest Agyiri vastu väga kõva kooli, mis on tegelikult ka mõistetav. Noor Tartu poiss versus üks Premium liiga ohtlikumaid ja teravamaid ääreründajaid ei tundu just eriti võrdsete võitlusena ja ühepoolsuse tähe all see võitluspaar mängu ka mööda saatis.

Siiski ei saanudki Läänelaiult eeldada, et ta Manchester City akadeemias oma jalgpallihariduse saanud ghanalase silmagi pilgutamata taskusse pistab. Oma neljandat Premium liiga mängu pidanud Läänelaid võitles olukordades küll alati lõpuni ja nii mõnelgi korral suutis levadialasel palli ka jala pealt klaarida, kuid tasemevahet oli sellegipoolest näha.

Meeles tuleb aga pidada, et keeruline on leida Premium liigas mängivat äärekaitsjat, kes Ernest Agyiri vastu hätta ei jääks. Selle valguses sai Läänelaid igati korralikult hakkama ning ka tartlaste peatreener Kaido Koppel lausus pärast mängu, et selline kogemus tuleb noorele mehele ainult kasuks.

3. Müstiline Lukovic - sisu on, aga punased kaardid tõmbavad

Levadia 19-aastane serblasest keskkaitsja pidas täna oma karjääri teise Premium liiga kohtumise. Debüüdi tegi ta maikuu lõpus, kui sekkus tänaseks klubist lahkunud Anton Tolordava punase kaardi järel TJK Legioni vastu vahetusest.

Toona jäi Lukovici mäng aga lühikeseks, sest vaid seitse minutit pärast sekkumist teenis ta ilmse väravavõimaluse ärahoidmise eest punase kaardi. Ei olnud just unelmate debüüt.

Täna oli ta mängukeelu ärakandmise järel taas algkoosseisus, kuivõrd nii Tolordava kui Volodõmõr Bajenko enam meeskonna hingekirja ei kuulu. Sisuliselt kogu mängu vältel tegutses ta väga eeskujulikult, täpselt nii, nagu üks keskkaitsja tegutsema peab. Söödud olid kindlad, koostöö meeskonnakaaslastega toimis ja ühtegi etteheidet talle teha ei saanud.

86. minutil libastus Lukovic aga oma karistusalas õnnetult Tristan Koskorile jalgadesse ning Kristo Külljastinen näitas talle õigustatult teist kollast kaarti. Oluline on mainida, et seda olukorda Lukovici süüks panna ei saa. Noor ja sisukas kaitsemängija, kel Vladimir Vassiljevi mängujärgse intervjuu põhjal on taset kerkida edasise hooaja jooksul Levadia põhikeskkaitsjaks, sai teist mängu järjest õnnetul kombel külma duši krae vahele.

Enne eemaldamist pidas siinkirjutaja Lukovici üheks potentsiaalseks kandidaadiks mängu parima tiitlile, kuid mõistetavatel põhjustel kukkus ta konkurentsist välja.

4. Mängu parim - Ernest Agyiri

Tegutses omas elemendis. Tema klassiga mees peakski ideaalis pärast igat kohtumist mängu parima aunimetuse teenima. Tekitas omal äärel ohtralt teravust, survestas Tammeka kaitsjaid ja pani neid keerulistesse olukordadesse.

Ernest Agyiri. Foto: Katariina Peetson