Luup peale | Levadia ei lasknud end varajasest punasest häirida, vaid näitas meistriklassi ja surus Tuleviku selili (galerii!) (0)

Tallinna Levadia jäi Viljandi Tuleviku vastu 11. minutil kümnekesi, aga ei lagunenud, nagu sageli jalgpallis juhtub, kui üks meeskond peab sisuliselt kogu mängu arvulises vähemus mängima. Levadia korjas viieväravalises lahingus väärtuslikud võidupunktid ja kaotab nüüd Paide Linnameeskonnale ainult ühe punktiga.

Esimene arvestatav šanss avanes Tulevikul, kui Rasmus Peetson eksis oma karistusala juures sööduga, misjärel Nikita Komissarov leidis karistusalast Kristjan Kase, kelle löögi blokeeris Maksim Podholjuzin. Mõned minutid hiljem säras Tulevik suurepärase kontrarünnakuga, kui Arcenciel Mintongo andis diagonaalpalli Kazeem Bolajile, kes mängis Kase sisuliselt Karl Andre Vallneriga silmitsi, aga selle maha maganud Volodõmõr Bajenko jooksis Kasele enne karistusala selga - viimase lootuse viga ja punane kaart Bajenkole.

Levadia jäi 11. minutil kümnekesi, aga lõi 14. minutil 1:0, kui Tanel Lang andis valesöödu Ernest Agyirile, kes jätkas Zakaria Beglarišvilile ja kes omakorda karistusalasse jooksnud Frank LIivakule. Liivak realiseeris enesekindlalt. Levadia läks poolajapausile kaheväravalises eduseisus, kui 35. minutil realiseeris Liivaku teenitud penalti Beglarišvili. Levadial ei olnud palju väravavõimalusi, aga need, mis olid, lahendati meisterlikult.

Teine poolaeg sai vinge alguse, kui Tuleviku äärekaitsja Martin Allik lõi 52. minutil karistuslöögi ristnurka ja vähendas külalismeeskonna kaotusseisu. Karistuslöök määrati, sest Podholjuzin lõi kahevõitluses küünarnukiga Kaske. Rohkem väga häid šansse Tulevikul ei olnudki.

Kümmekond minutit hiljem kolistas Ernest Agyiri latti, aga tegi vigade paranduse 69. minutil, kui Tuleviku kaitsjad eksisid kollektiivselt ning Agyiri realiseeris Igor Žurahhovski ja Mark Oliver Roosnupu eeltöö. Nii Žurahhovski kui Roosnupp sekkusid teisel poolajal vahetusest. Levadia neljanda värava sepistas 75. minutil Robert Kirss, kes võitis kahevõitluse Ridwan Babatunde vastu ja lõi palli Karl Erik Jürissoni külje alt sisse. Soccernet.ee tähelepanekud:

1. Bajenko punane kaart - tagantjärele õige otsus

Levadia keskkaitsja Volodõmõr Bajenko korjas juba 11. minutil punase kaardi, kui kukutas karistusalas juures Kristjan Kase. Ta magas Tuleviku ründaja täielikult maha ja kui proovis olukorda lappida, siis tegi hoopis punase kaardi väärilise vea. Kuigi ukrainlane pani oma punase kaardiga meeskonnakaaslased keerulisse olurkoda, siis tagantjärele saab öelda, et see oli õige otsus, sest kui Kask oleks üks-üks olukorra realiseerinud, siis oleks Levadia jäänud 0:1 kaotusseisu ja võib-olla poleks mäng edasi nii kulgenud, nagu see kulges.

2. Bajenkot asendas keskkaitses Lepistu

Mängu kontrolliva poolkaitsja kohal alustanud Brent Lepistu liikus Bajenko eemaldamise järel Maksim Podholjuzini kõrvale keskkaitsesse, kus tegi korraliku mängu. Levadia keskväljale jäid Bogdan Vaštšuk ja Zakaria Beglarišvili, Vaštšuk oli kaitsvamas ja Beglarišvili ründavamas rollis.

Keskkaitsja positsioon ei ole Lepistule võõras, sest sageli käib just tema alumise poolkaitsjana kahe keskkaitsja vahel kaitsetööd tegemas ja Levadia rünnakuid alustamas. Ta oli seekord 80 minutit täieõiguslik keskkaitsja. Miks ei toodud pingilt keskkaitsjat? Vastus on lihtne: pingil ei olnud ühtegi keskkaitsjat. Levadia plaan oli, et kui midagi sellist juhtub, siis liigub kaitseliini Lepistu või Rasmus Peetson. Seekord liikus Lepistu ja liikus edukalt.

3. Emotsionaalsed treenerid ja kohtuniku otsused

Kumbki meeskond ja nende peatreenerid ei olnud rahul mängu vilistanud Siim Rinkeni otsustega ja protesteerisid väljaku kõrval. See on loogiline ja see käib jalgpalli juurde. Kui oleme harjunud, et Marko Savic (Levadia) ja Jaanus Reitel (Tulevik) on emotsionaalsed treenerid ja Vladimir Vassiljev (Levadia) pigem vaoshoitud treener, aga seekord oli isegi Vassiljev keskmisest emotsionaalsem, eriti teisel poolajal.

Bajenko punane kaart ja eemaldamine ei olnud vaieldav otsus. See oli selge punane kaart ja selle osas keegi eriti ei vaielnudki. Levadia penalti, mille teenis Frank Liivak, on juba pigem 50-50 olukord. Atanda Ogungbe käsi oli Liivaku õlal ja Liivak kukkus. Selle järgi selge penalti, aga võib-olla kukkus Liivak liiga kergelt? Võib-olla mitte. Maitse asi, aga penalti määramist ei saa kritiseerida, kuigi midagi ei oleks juhtunud, kui seda poleks antud.

Esimesel poolajal põrkasid omavahel kokku Beglarišvili ja Tanel Lang. Muidugi nägi Levadia pink selles olukorras Langi viga ja Tuleviku leer Beglarišvili viga. Pigem tegi Rinken õige otsuse, kui andis vea Tuleviku kasuks, sest esimesena pallini jõudnud Lang ei mänginud hooletult, seejärel hilines olukorda Beglarišvili.

Tuleviku värava olukorras juhtus palju. Podholjuzin lõi kahevõitluses küünarnukiga Kaske, misjärel lendas pall Peetsoni käe vastu. Rinken käis olukorda abikohtuniku Maikel Miksoniga arutamas ja määras Tuleviku kasuks oma poolel karistuslöögi. Ilmselt arutasid õigusemõistjad, kas Podholjuzini käelöök oli sihilik või mitte ja kas anda talle kollane või punane kaart. Podholjuzin sai kollase kaardi.

4. Mängu parim - Bogdan Vaštšuk

Levadia poolkaitsja on tänavusel hooajal teinud palju suurepäraseid mänge ja võib-olla on Vaštšuk olnud kogu liiga parim mängija. Täna kuulus keskväli täielikult Vaštšukile. Levadia jäi kümnekesi ja olukord näis esialgu keeruline, aga Vaštšuk langes madalamale ja oli sisuliselt igal pool. Ta rahustas olukorda, tegi õigeid otsuseid ja mängis meeskonnale. Jah, Vaštšuk ei löönud väravat ega andnud väravasööte, aga seekord polnudki vaja.

5. Samad meeskonnad kohtuvad järgmisel kolmapäeval

Levadia mängib eeloleval pühapäeval võõrsil Paidega, aga Tulevik puhkab, et saada revanš järgmisel kolmapäeval, kui samad meeskonnad madistavad karikasarja poolfinaalis. Kuigi viljandlased on tänavusel hooajal juba kaks korda Levadiale kaotanud ja mõlemas mängus lubanud endale lüüa neli väravat, siis võimalus on alati olemas.

Tulevik ei tulnud seekord isegi kümnemehelise Levadia vastu toime ja eelkõige tuleb tuhka endale pähe raputada. Jah, Levadial on kvaliteetsemad ja kogenumad mängijad, aga enda eksimused ja suutmatus palli kiiremini liigutada ei võimaldanud Tulevikul punkte saada.

5. mail kell 17.30 Tallinnas A. Le Coq Arenal

Tallinna FCI Levadia - Viljandi JK Tulevik  4:1 (2:0)
14. Frank Liivak, 35. pen. Zakaria Beglarišvili, 69. Ernest Agyiri, 75. Robert Kirss - 52. Martin Allik

Väravasöödud: 14. Zakaria Beglarišvili, 35. Frank Liivak, 69. Mark Oliver Roosnupp, 75. Karl Andre Vallner - 52. Kristjan Kask
Hoiatused: 27. Robert Kirss, 47. Milijan Ilic, 48. Marko Savic (treener), 50. Maksim Podholjuzin, 74. Brent Lepistu - 39. Kristjan Kask, 63. Kazeem Bolaji
Eemaldamine: 11. Volodõmõr Bajenko (Levadia)
Mänguolud: +4, pilves ilm; muruväljak heas seisukorras
Pealtvaatajaid: 0, pole lubatud
Peakohtunik: Siim Rinken
Abikohtunikud: Maikel Mikson, Egert Pajustik
Neljas kohtunik: Robert Lauri

Levadia: Karl Andre Vallner, Rasmus Peetson, Volodõmõr Bajenko, Maksim Podholjuzin, Milijan Ilic, Brent Lepistu, Frank Liivak (67. Mark Oliver Roosnupp), Zakaria Beglarišvili (58. Igor Žurahhovski), Bogdan Vaštšuk, Ernest Agyiri (76. Ilja Antonov), Robert Kirss.
Varus: Artur Kotenko, Mark Oliver Roosnupp, Markus Jürgenson, Aamir Abdallah Yunis, Hannes Anier, Igor Žurahhovski, Ilja Antonov.

Tulevik: Karl Erik Jürisson, Martin Allik, Ridwan Babatunde, Atanda Ogungbe, Tanel Lang, Arcenciel Mintongo (79. Daniel Tuhkanen), Nikita Komissarov (79. Daniil Petrunin), Kazeem Bolaji, Herol Riiberg, Kristjan Kask, Tomi Fagbongbe.
Varus: Kaupo Kruusmäe, Gerdo Juhkam, Alex Roosalu, Gustav-Hendrik Seeder, Daniil Petrunin, Daniel Tuhkanen.