Luup peale | Levadia vajutas gaasi põhja ja näitas Kaljule tagatulesid (2)

FCI Levadia avavärava lõi penaltist Frank Liivak. Foto: Jana Pipar / jalgpall.ee

Premium liiga 17. vooru keskses kohtumises alistas FCI Levadia A. Le Coq Arenale kogunenud 430 pealtvaataja ees 4:1 Nõmme Kalju. Mäng osutus ootamatult pingevabaks, sest kui Levadia gaasi põhja vajutas, nägi Kalju ainult tagatulesid.

Kümmekond hooaega järjest on Levadia ja Kalju duellid olnud kõvad ja võrdsed madistamised, sest mõlemad klubid on suures plaanis olnud ikkagi alati tiitlikonkurentsis. Tänavu aga Kalju seal ei ole. Enne tänast matši lahutas meeskond liigatabelis 14 punkti ning oleme ausad, mitte kedagi ei üllatanud, et praeguseks on see vahe 17 silma, sest Levadia võit oli niivõrd prognoositav.

Premium liiga liidermeeskond tegi põhikoosseisus võrreldes neljapäeval Gibraltaril peetud eurosarjamänguga küll viis vahetust, aga rivistuse suutlikkusele see olulist mõju ei avaldanud, sest pinki Levadial tõesti jagub. Kalju on harjunud läbi ajama pigem õhukese rivistusega, aga tänavu napib lisaks mängijatele ka kvaliteeti ning nii ongi nende rivaaliks Tallinna Legion ja sihtmärgiks neljas koht.

Tõsi, see kõik ei tähenda, et üksikutes mängudes ei võiks Kalju Eesti tippklubidele vastu saada ja punkte teenida. Aga hooaja lõikes lahingu andmiseks neil jõudu pole. Levadia saab samal ajal unistada klubi ajaloo pikima tiitlipõua lõpetamisest, sest viimati 2014. aastal Eesti meistriks tulnute rong püsib kindlalt rööbastel ja tuhiseb uljalt edasi.

Hooaja 14. võit võeti ära klassiga. Kalju paari teravuse järel tuvastas Levadia edukalt vastase nõrgimad kohad ja hakkas neid halastamatult ekspluateerima. Eelkõige tähendas see ründamist läbi parema ääre, kus võistluskeeldu kandnud Aleksandr Kulinitšit asendanud Aleksandr Ivajušin oli Frank Liivaku takistamisega püstihädas.

Kalju jõudis pealelöögini kõigest mõnekümne sekundi järel, kui Igor Subbotini vaheltlõikele järgnes kiirrünnak, mille lõpetas Alex Matthias Tamme löök, mille Levadia kaitsjad aga blokeerisid. 13. minutil leidis otsajoont mööda trahvikasti pugenud Tamm sööduga Kaspar Pauri. Levadia väravavaht Karl Andre Vallner tõrjus. Seejärel haaras Levadia aga ohjad.

FCI Levadia kasuks lõi kaks väravat Robert Kirss. Foto: Jana Pipar / jalgpall.ee16. minutil võitis Mark Oliver Roosnupp duelli Deniss Tjapkiniga ning suutis ise juba pikali olles lükata söödu Karl Rudolf Õigusele, kes konksutas ära Andri Markovitši ja tulistas madalalt tagumisest postist napilt mööda. 22. minutil hiilgas Kalju väravavaht Marko Meerits, kes tõrjus esimesest nurgast jalaga Roosnupu lähilöögi pärast Liivaku läbimurret ja nutikat tagasisöötu.

Läbimurre saabus aga õige pea ja ikka läbi Levadia parema ääre. Ivanjušin jäi 24. minutil hätta Liivakult söödu saanud Bogdan Vaštšukiga ning tegi karistusalas selge vea. Liivak veeretas penalti vasakult sisse, aga löök läks Õiguse läbematuse tõttu kordamisele. Meerits hüppas samasse kohta, kus Liivak enne lõi, aga seekord rammis Levadia äärepoolkaitsja palli paremasse ristnurka.

31. minutil pääses karistusalast löögile Roosnupp, aga Kalju kaitsjad blokeerisid. Nõmmekatel avanes šanss 36. minutil, kui Vallnerilt lühikese söödu saanud Marko Putincanin sattus näoga enda värava poole olles Alex Matthias Tamme surve alla, kaotas palli, tegi vea, sai kollase kaardi ja kinkis Kaljule lubavalt positsioonilt karistuslöögi, millest siiski midagi ohtlikku ei sündinud.

45. minutil paistis esmalt, et Meeritsa teine supertõrje (koukis altnurgast välja Putincanini tugeva pealöögi) lubab Kaljul minna vaheajale üheväravalises kaotusseisus, aga järgnenud nurgalöögi kaitsmisega hakkama ei saadud. Esmalt lõi peaga Brent Lepistu ning Meeritsa lükkas uue hiilgava tõrjega palli latti, ent sealt põrkas see Maximiliano Uggele, kes lõi endise koduklubi võrku 2:0.

Kaljule au andes naasti teisele poolajale hästi ning asuti isukalt ründama. See andis tulemuse 53. minutil, kui Pavel Marin laiendas rünnakut vasakule, kust Aleksandr Ivanjušin andis madala ja tugeva söödu värava ette. Seal oli Vladislav Homutov, kes vähendas Kalju kaotusseisu minimaalseks. Paistis, et läheb mänguks.

Minut hiljem ilmnes, et ikkagi ei lähe. 54. minutil tegi Ilja Antonov keskväljal vaheltlõike, söötis palli ette Robert Kirsile, kes mängis seina Bogdan Vaštšukiga ja avanes trahvikasti, kuhu söödu saanuna lahendas üks-üks olukorra meisterlikult. Levadia kaheväravaline edu oli taastatud ja pinge jällegi maas.

66. minutil avanes Kaljul veel üks šanss mängu tagasi tulla, kui Markovitši hea sööt andis hoo sisse Tammele, kes vedas palli trahvikasti ja näitas head platsinägemist, leides sööduga üles teisest lainest tulipunkti saabunud Igor Subbotini. Kogenud Kalju poolkaitsja pealelöögi suutis Vallner aga tõrjuda.

10 minutit hiljem võttis Rasmus Peetson palli ära enda trahvikasti lähistel surve alla sattunud Mihhail Babitševilt ja söötis Kirsile, kes realiseeris üks-üks olukorra taas kindlalt. 80. minutil näitas oskus veel korra Vallner, aga lõpuks oli Levadia võit kindel ja selge. 4:1 ei jätnud üles küsimus, kes oli parem. Soccernet.ee tähelepanekud:

Endine Nõmme Kalju kapten Maximiliano Ugge viis FCI Levadia 2:0 juhtima. Foto: Jana Pipar / jalgpall.ee

1. Kaljut salvasid eksmängijad

Levadia teise värava autor oli Maximiliano Ugge, kolmanda ja neljanda lõi Robert Kirss. Mõlemad mehed tulid 2018. aastal Kalju ridades Eesti meistriks, aga olid sealt aasta hiljem lahkunud. Ugge siirdus 2019. aasta teises pooles kodumaale, kus nüüd Eestisse naasis ja Levadiaga liitus. Kirsi leping Kaljuga sai 2019. aasta hooajaga otsa ning kui teda kutsus Levadia, saadi kiirelt kaubale.

Mida Ugge ja Kirsi väravatest välja lugeda? See sõltub juba inimese fantaasia lennukusest ja riukalikkusest. Võib piirduda tõdemusega, et tegu on end Premium liiga tasemel tõestanud jalgpalluritega, kelle suutlikkus tähtsates mängudes väravaid lüüa pole midagi ootamatut.

Teises äärmuses on mõttelend, mille kohaselt sümboliseerivad eksmängijate salvamised Kalju suutmatust võistkonda ehitada ja pikema aja jooksul järgemööda tehtud valesid valikuid. Eks tõde jääb ilmselt kuhugi nende kahe lähenemise vahele.

2. Bogdan Vaštšuk on Levadia parim mängija

Konverentsiliiga esimese eelringi kohtumised Gibraltari klubi St. Joseph'siga möödusid Levadia jaoks edukalt. Kuigi erinevalt FC Florast ei saadud kirja kahte võitu, siis edasipääs küll, kui kodus saavutatud 3:1 võidule järgnes võõrsil 1:1 viik. Esitus oli küll puine ja kehv, aga vajalik tulemus saadi kätte ja see lubab ülejäänud küsimused liigitada vähemtähtsateks detailideks.

Täna Kaljust 4:1 jagu saanud ning St. Joseph'siga kaks kohtumist pidanud Levadia peamine erinevus oli Bogdan Vaštšuk. Ründav poolkaitsja kandis eurosarjamängudes mitme aasta eest Riia FC ridades teenitud võistluskeeldu, mis sai aga nüüd otsa. Teise eelringi kohtumistes Dundalkiga saab Vaštšuk kaasa teha ning see on Levadia jaoks ülihea uudis.

Vaštšuki näol on nimelt tegu meeskonna parima mängijaga. Kui tema on väljakul, siis juhtub palju rohkem häid asju võrreldes sellega, kui Vaštšuk välkakul ei viibi. Üleväljapoolkaitsja (ründav poolkaitsja on ebaõiglane määratlus mehele, kellest on väga palju kasu ka kaitsefaasis) annab Levadia mängule juurde jõudu, mõtet, sihti ja osavust.

Bogdan Vaštšuk tegemas survet Nõmme Kalju väravavahile Marko Meeritsale. Foto: Jana Pipar / jalgpall.ee

3. Kalju 78 ilusat sekundit

"Paistab, et läheb ikkagi mänguks!" tunne oli Vladislav Homutovi 53. minuti värava järel aus, aga kestis 78 sekundit, sest siis lõi Robert Kirss 3:1 ja mäng oli taas tehtud. Kui proovida seda minutit tõlgendada, siis Kaljul ei jää puudu väga palju, aga ikkagi piisavalt, et vahe oleks selge. Premium liigas pole enam võimalik kõrgeimas mängus olla samasuguse lähenemise ja mängijate kvaliteediga nagu kolm-neli aastat tagasi. Nõudmised on vahepeal tõusnud.

4. Tehniline kaotus polnud kaugel

Kalju vahetusmängijate seas oli ka klubiga nädala keskel lepingu sõlminud äärepoolkaitsja Maksim Gussev, aga platsile peatreener Sergei Frantsev teda ei saatnud. Väga hea, et ei saatnud, sest sel juhul läinuks Kaljule kirja tehniline kaotus.

Nimelt kehtib Eesti-siseste klubivahetuste puhul reegel, mille kohaselt ei tohi jalgpallur võistlusmängus osaleda enne seitsme päeva möödumist ja Gussevil see tähtaeg möödas polnud. Esimese poolaja keskel anti Kalju vahetuspingile olukorrast teada ning nii hoiti ära võimalus, et Premium liigas läinuks sel hooajal juba teist korda tabelisse tehniline kaotus.

5. Mängu parim – Bogdan Vaštšuk

Robert Kirss lõi küll kaks väravat, aga Vaštsuk tegi eeltöö kolmele tabamusele (teenis 1:0 väravaga päädinud penalti, toimetas 2:0-ga lõppenud nurgalöögi ja andis resultatiivse söödu kolmandale). Seega Soccernet.ee tunnustab teda.

18. juulil kell 15.00 Tallinnas A. Le Coq Arenal

Tallinna FCI Levadia - Nõmme Kalju FC 4:1 (2:0)
25. pen. Frank Liivak, 45. Maximiliano Ugge, 54., 76. Robert Kirss - 53. Vladislav Homutov

Väravasöödud: 25. Bogdan Vaštšuk, 45. Marko Putincanin, 54. Bogdan Vaštšuk, 76. x - 53. Aleksandr Ivanjušin