Luup peale | Liliu vastas kahtlustele kääride ja kübaraga, Levadia parandas Pärnus kõik iluvead (galerii!) (1)

Tiitlikaitsja FCI Levadia jätkas uut hooaega ülivõimsalt, võidutsedes Pärnu Vapruse üle võõrsil isegi veel domineerivamalt kui nädala alguses Tallinna Kalevi üle. Kui hooaega alustati 5:1 võiduga, siis nüüd parandati kõik iluvead, realiseerides oma võimalusi veel paremini ja hoides oma puuri puutumatuna.

Vapruse vastupanu püsis sitkena paarkümmend minutit, mille jooksul lubati Levadial ohtu kujutada peaasjalikult vaid läbi standardolukordade. 24. minutil said aga külalised oma tahtmise, kui Liliu tsenderdas kaarpalli värava eest läbi ning Hendrik Vainu puutest põrkas pall otse Zakaria Beglarišvili pea peale - 0:1

Sealt edasi tundis Levadia end oluliselt mugavamalt ning juba kuus minutit hiljem lõi Artur Pikk teise värava, pääsedes Beglarišvili läbisöödu järel Vainuga silmitsi ja lükates palli tagumise posti kõrvale - 0:2. Avapoolaja lõpus paistus Beglarišvili paaril korral silma võimaluste raiskamisega, kuid üldjoontes püsis kõik Levadia kontrolli all ning Vaprusel ei avanenud ainsatki võimalusepoegagi.

Koos teise poolajaga algas Liliu etteaste. 47. minutil sai ta Levadia särgis lõpuks kaane maha, kui Marko Putincanin suunas nurgalöögist tulnud palli peaga värava ette, kust brasiillane selle käärlöögiga võrku vajutas - 0:3. Liliu lisas oma kontole peagi kaks väravat "lauapallidest", kui 58. minutil suunas ta väravasse Ernest Agyiri ja 62. minutil Frank Liivaku löökide järel tõrjutud pallid - 0:4 ja 0:5.

Vahepeal oli jõudnud Levadia mitmeid häid võimalusi raisata või siis paistis Vainu silma hea tõrjetööga. Üha uljamaks muutus ka Vaprus, kes ihkas kodupublikule vähemalt auväravat pakkuda ning avaldas korduvalt Levadiale kõrget survet. Paraku sündis selle tagajärjel pigem ohtu nende enda väravale, sest Levadia kasutas tekkinud ruumi halastamatult ära.

Vapruse ründeind parandas küll teisel poolajal nende ründestatistikat, kuid midagi väga ohtlikut nad siiski luua ei suutnud. Levadia seevastu lisas päris lõpu eel veel kolm tabamust, kui Mark Oliver Roosnupp, Putincanin ja Robert Kirss skoorisid kõik kolme minuti sees - 0:6, 0:7 ja 0:8. Soccernet.ee tähelepanekud:

Zakaria Beglarišvili lõi esimese värava ja söötis teise. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

1. Levadia parandas iluvead

Pärast 5:1 võitu Kalevi üle esines Levadia kapten Brent Lepistu reljeefse kriitilise hinnanguga, heites meeskonnale ette vastastele värava lubamist. Lisaks nentisid Levadia esindajad tolle mängu järel, et ründeosakonnas soovitakse näha rohkem otsustavust.

Täna parandati mõlemad "murekohad", sest Vaprusele ei lubatud sisuliselt mitte mingisugust sõnaõigust ja ise oldi samal ajal vastase värava ees väga näljased. Levadia territoriaalne ja statistiline ülekaal ei olnud tegelikult nii ülivõimas kui Kalevi vastu, aga Vaprus avas oma mängu ning pealinlased karistasid selle kohe ära.

2. Liliu kustutas küsimärgid

Levadia esiründaja pea kohale olid kogunenud mõned küsimärgid, kui ta superkarikafinaalis Flora vastu varju jäi ning ka Kalevile väravat lüüa ei suutnud. Täna tõestas aga 2018. aasta väravakuningas kübaratriki ja väravasööduga, et klass pole kuhugi kadunud.

Raske oleks kujutada ette veel võimsamat vastust kriitikutele kui see käärlöök, mis Levadia 3:0 ette viis. Tema teine ja kolmas tabamus olid küll iseenesest lihtsad väravad, kuid nende võimalusteni jõudmine ja külmavereline realiseerimine näitavad siiski ründaja taset ja väravajanu.

Artur Pikk teist väravat löömas. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

3. Keskkaitsja vahetus pärssis rünnakut

Vapruse peatreener Dmitrijs Kalašnikovs andis mänguks üles täpselt sama algkoosseisu, mis avavoorus Paide Linnameeskonnale 1:3 alla jäi, kuid vahetult enne avavilet tuli teha sunnitud muudatus. Levadiast laenul olev keskkaitsja Luka Lukovic tundis reies valu ja pidi kõrvale astuma, Kalašnikovs otsustas asendada ta Ronaldo Tiismaaga.

See muudatus vallandas doominoefekti, sest Tiismaa võttis koha sisse tipuründes, Kevin Kauber pidi seetõttu alumiseks ründajaks langema, Kristjan Kask omakorda sealt keskväljale laskuma ja Uku Kõrre omakorda sealt keskkaitsesse liikuma. Kindlasti oli nendel vangerdustel oma roll selles, et Vapruse kontrarünnakud avapoolajal vähimatki ohtu kujutada ei suutnud, samas kui Paide vastu olid kiired üleminekud väga hästi toiminud.

Õhuke koosseis võib pärnakatele tulevikus veel kõvasti peavalu valmistada, sest kuigi põhikoosseis koosneb paljudest kogenud meestest, siis varumeestepingil napib võrdväärseid alternatiive. Kahe liigamänguga on Kalašnikovs kasutanud lubatud kümnest vahetusest ära ainult kolm.

4. Mängu parim - Liliu

Murrangu tõi mängu Zakaria Beglarišvili ning suurepärase mängu tegid näiteks Artur Pikk ja Marko Putincanin, kuid kübaratriki autorit oleks patt mängu parima tiitlita jätta. Liliu muutis Levadia eduseisu kindlaks ning vaigistas kõik kahtlused, mis tema ümber olid hooaja kahe esimese mänguga tekkinud.

5. märtsil kell 17.00 Pärnu Rehepapi kunstmuruväljakul

Pärnu JK Vaprus - Tallinna FCI Levadia  0:8 (0:2)
24. Zakaria Beglarišvili, 30. Artur Pikk, 47., 58., 62. Liliu, 87. Mark Oliver Roosnupp, 88. Marko Putincanin, 90. Robert Kirss

Väravasöödud: 24. Liliu, 30. Zakaria Beglarišvili, 47., 87. Marko Putincanin, 58. Ernest Agyiri, 62. Frank Liivak, 88. Ilja Antonov, 90. Mark Oliver Roosnupp
Hoiatused: 1. Virgo Vallik, 21. Martin Kase, 35. Sander Sinilaid - 74. Marko Putincanin
Mänguolud: -1, päikesepaisteline ilm, kunstmuru heas seisukorras