Luup peale | Neymar naasis ja skooris, aga jäi 19-aastase imemehe Haalandi varju! (0)

Nooruslik ja hoogne Dortmundi Borussia alistas tänu 19-aastase Norra imemehe Erling Braut Haalandi kahele väravale Meistrite liiga kaheksandikfinaali avamängus 2:1 valitseva Prantsusmaa tšempioni Pariis Saint-Germaini.

Intriig kerkis kõrgele juba algkoosseisude avaldamisega, sest PSG ridades naasis enam kui kahenädalase vigastuspausi järel platsile nende liider Neymar. Kui aga avavile kõlas, polnud enam põhjust brasiillasest nii palju rääkida, sest väljakul toimuvat dikteeris kodumeeskond Borussia.

Palli valdas esimesel poolajal küll veidi rohkem (56:44) PSG, aga meenutamisväärseid momente nad tekitada ei suutnud. Seevastu Borussial oli lubavaid episoode rohkesti. 45 minutiga sooritati koguni seitse pealelööki, millest aga vaid ühe puhul – Jadon Sancho 27. minutil – pidi PSG väravavaht Keylor Navas sekkuma.

Just väledate jalgadega Sancho, kellega silmitsi sattudes eelistasid PSG kaitsjad palli õngitsemise asemel taganemist, oligi avapoolajal mitmete Borussia rünnakute epitsentris. Näiteks 14. minutil lõpetas ta möödalöögiga kontrarünnaku, kus Saksamaa klubi omas kuus kolme vastu ülekaalu, ja oli 36. minutil lähedal, et leida kavala tsenderdusega värava eest üles Erling Braut Haaland.

Teine poolaeg algas samas rütmis – sündmustikku dikteeris Borussia. Aga 65. ja 66. minutil pääses Kylian Mbappe kahel puhul karistusalast teravalt lööma. Borussia väravavaht Roman Bürki tõrjus mõlemad sooritused – esimese kindlamalt, teise raskustega –, ent initsiatiiv paistis PSG kätte nihkuvat. Nagu jalgpallis sageli, oli esmamulje petlik!

69. minutil pääses Borussia taas kontrarünnakule ning löögile mängiti Raphael Guerreiro. Pall takerdus väravast mõne meetri kaugusel olnud Haalandisse ja põrkas nii soodsalt, et norralane udjas selle võrku! PSG vastas 76. minutil, kui Dan-Axel Zagadou eksimus lubas Mbappel karistusalasse spurtida ja sööta Neymarile, kes kõksas mõnelt meetrilt 1:1.

Ent umbes 100 sekundit hiljem juhtis Borussia taas, sest Haalandi pommlöök 20 meetrilt sahises PSG värava ristnurka! Äkitsi vallandunud tulevärk jätkus, sest 81. minutil äsas Neymar posti. Viimane viigivõimalus avanes PSG-l 90+2. minutil, kui kapteni Thiago Silva pealöök lendas napilt üle. Võit kuulus aga ikkagi Borussiale. Soccernet.ee tähelepanekud kohtumisest:

1. Kõik Norrale pöialt hoidma!

Klubide edurivid olid mehitatud rikkalikult – maailmameister Kylian Mbappe ja maailma kalleim jalgpallur Neymar ühelt ning supertalendid Haaland ja Sancho teiselt poolt. PSG edurivi kolmas liige Angel di Maria jättis selles seltskonnas, kui veidi liialdada, suisa väheglamuurse jalgpalluri mulje!

Kes neist oli tänases mängus platsi parim? Esimesel poolajal Sancho, aga 90 minuti lõikes muidugi 19-aastane Haaland, kes lõi oma 9. ja 10. värava tänavuses Meistrite liigas. Hooajal 2013-14 Cristiano Ronaldo poolt püstitatud rekordini on minna (ainult!) kuus väravat.

Norra koondist ootab märtsi lõpus ees play-off, kus esmalt ollakse kodus vastamisi Serbiaga ja võidu korral mängitakse EM-pääsme nimel Šotimaa – Iisrael paari võitjaga. Loodetavasti saavutab Norra koondis kaks võitu, sest neetult kahju oleks, kui Haaland suvist EM-finaalturniiri ei kaunistaks!

2. PSG seis pole üldse hull

Prantsusmaa meisterklubil polnud täna ühestki otsast hea päev. Ladusust tuli otsida luubiga, iga rünnaku nimel nähti ropult vaeva ja hingelist kosutust pakkuvaid muhedaid jalgpallilisi õnnestumisi nappis. Kõigele sellele ja 1:2 kaotusele vaatamata pole PSG seis enne kordusmängu üldse hull.

Üheväravaline kaotus, kus ise nullile ei jääda, on võõral väljakul peetud eurosarja play-offi avamängus normaalne tulemus. Mitte hea, aga normaalne. PSG-d ootab kordusmatšis Parc-des-Princes staadion, kus nad on käimasoleval hooajal peetud 16 mängust saavutanud 14 võitu.

Nad on edasipääsu silmas pidades endiselt kerge soosik, sest kui Borussia tänane esitus vääris kümnepalliskaalal kaheksat punkti, siis PSG oma küündis nibin-nabin viie pallini. Kui suur on tõenäosus, et Borussia suudab sama hästi mängida ka kolme nädala pärast? Ja kui suur on tõenäosus, et PSG on kordusmängus sama kehv?

Ka kõige parematel tuleb ette halbu päevi. Kui säärane satub meeskonda tabama kaheosalise duelli avamängus, on ülesanne vaid üks: jääda ellu. Sellega sai PSG hakkama. Koduplatsil tuleb nüüd tõestada, et vääritakse edasipääsu, mis lõpetaks õnnetu seeria. Nimelt mängis PSG 2013-2016 alati Meistrite liiga veerandfinaalis, aga kolmel eelmisel kevadel on alati 1/8-finaali toppama jäädud.

3. Emre Cani väga hea partii

Miks rääkida Borussia – PSG kohtumise ülevaates Torino Juventusest? Sest talvises üleminekuaknas sealt laenulepingu alusel Borussiasse saabunud Emre Can tegi keskväljal (koos Alex Witseliga) hiilgava partii. Borussia teatas kohtumise eel, et ostab Juventuselt Cani mängijaõigused ja on sõlminud temaga lepingu 2024. aasta suveni.

Järgnenud 90 minuti jooksul tõestas Can, et on tema eest makstavat 30 miljonit eurot igati väärt. Enamgi veel – tekkisid küsimused, mille kireva pärast Juventus nii heast mängijast tänapäevase Euroopa klubijalgpalli kontekstis nii väikese raha eest loobus? Can on kõigest 26-aastane, omab juba praegu rikkalikku kogemusepagasit (mänginud täispikad hooajad Leverkuseni Bayeris, Liverpoolis ja Juventuses) ja on Borussia jaoks hiilgav ost.

Nooruslikkusele panustavas meeskonnas – Haalandi teisele tabamusele söödu andnud USA poolkaitsja Giovanni Reyna on kõigest 17-aastane – kuluvad tasakaalustavate jõududena marjaks ära Mats Hummelsi, Axel Witseli ja Cani kogemused. Võib-olla on just Can see jõud, kes tänavuse Bundesliga tiitli saatuse otsustab?

4. Hea töö, UEFA!

Kui praegu oleks 2018. aasta kevad, oleksid Haalandi tänased väravad meil nägemata jäänud, sest toona kehtinud reeglite järgi tohtis jalgpallur ühel eurosarjahooajal esindada ühes võistlussarjas vaid ühte klubi. Sügisesel alagrupiturniiril RB Salzburgi eest mänginud ja talvel Dortmundi Borussia ridadesse siirdunud Haaland poleks tohtinud täna platsil viibida.

UEFA muutis vastavat reeglit enne 2018-19 hooaega, kui kevadistest Meistrite liiga mängudest olid kõrvale jäänud Arsenaliga liitunud Pierre-Emerick Aubameyang ja FC Barcelonasse siirdunud Philippe Coutinho. UEFA otsus oli mõistlik, sest võistluse ausust või tõsiseltvõetavust uus olukord ei kahjusta. Küll aga võimaldab jalgpalluritel oma talendiga publikut rõõmustada.