Luup peale | Paide salvas, aga Flora ajas selja sirgu ja näitas musklit (0)

FC Flora alistas Paide Linnameeskonna 4:1. Foto: Oliver Tsupsman

Premium liiga 18. vooru keskses mängus alistas FC Flora A. Le Coq Arenale kogunenud 721 pealtvaataja ees 4:1 Paide Linnameeskonna, kuigi jäi 39. minutil 0:1 kaotusseisu. Flora on hooaja ekvaatoril Premium liiga liider.

Pärast Flora arvukaid rünnakuid ja nurgalööke, jooksis Paide terav ääreründaja Yann Michael Yao 39. minutil palliga üle terve väljaku ja lõi meeskonna 1:0 ette. Flora vastas kiiresti, kui 43. minutil lõi Erik Sorga 1:1 värava. Konstantin Vassiljevi 50. minuti tabamus viis Flora juhtima, Sorga 79. minuti tabamus ja Joel Kokla 88. minuti omavärav viimistlesid lõppseisu. Soccernet.ee tähelepanekud:

1. Flora näitas sisu

Kui Paide tänavuselt teenistuslehelt puudus enne tänast kohtumist Floralt punktide võtmine (kõigilt teistelt Premium liiga satsidelt oldi neid saadud), siis Flora omalt kaotusseisust võetud punkt(id). Flora oli seni jäänud tagaajaja ossa kahes mängus – 29. mail Levadiaga ja 18. juunil Kaljuga. Mõlemal puhul tuli lõpuks vastu võtta kaotus (vastavalt 1:3 ja 0:1).

See oli trend, mille murdmist Flora vajas, sest elu on näidanud, et mida kauem sellised ebameeldivad seeriad kestavad, seda enam hakkavad nad meeskonda kummitama. Paide vastu saadi tolle murdmisega eeskujulikult hakkama. Kuigi Paide läks vastupidiselt mängukäigule 39. minutil juhtima, viigistas Flora juba neli minutit hiljem ja asus kohe teise poolaja alguses juhtima. Flora võit seejärel enam tõsiselt ohtu ei sattunud.

2. Mait Toom lasi siia nurka ja sinna nurka, aga …

Flora – Paide matš on esimene, kus viimaste väravavaht Mait Toom mängis võõrsil Flora, oma kauaaegse koduklubi vastu. Mäletatavasti lahkus Toom Florast mullu sügisel keset hooaega seoses fännidega tekkinud konfliktiga. Flora fännidel on Toomi teguviis hästi meeles ja selle puurivahile meenutamiseks valmistati ka eraldi plagu.

Mitme voodilina suurusel plakatil oli kujutatud toanurka urineerivat meest. Saateks suur kiri: "Mait, lase nurka!". Flora fännide suureks rõõmuks lasi Toom tõepoolest palli nii siia kui ka sinna nurka, sest Sorga lõi 43. minutil esimesse alumisse ja Vassiljev 50. minutil tagumisse alumisse nurka.

Samas on aus märkida, et Toom oli Paide kaotuses üks viimaseid süüdlasi. Esimese 40 minuti jooksul tegi ta kolm meisterlikku tõrjet. Tõsi, Flora kolmas värav jäi jällegi (osaliselt) tema hingele. Ning eraldi tuleb rõhutada, et Flora mängijad sammusid lõpuvile järel ükshaaval endise meeskonnakaaslase Toomi juurde tal käppa suruma. Ilmselt öeldi nii mõnigi toetav sõna.

3. Paide keskvälja süda ei pidanud vastu

Senise 17 mänguga endale 10 väravat lüüa lubanud Paidet tabas selle hooaja esimene kokkuvarisemine, sest ühe mänguga suurenes sisse lastud väravate hulk 40% võrra. "Kõrgemale-kõrgemale!" kõlas peatreener Vjatšeslav Zahovaiko konkreetne korraldus oma meeskonnale juba 20. minutil ning ülejäänud esimese poolaja jooksul veel korduvalt.

Eelkõige olid adressaatideks alumised keskpoolkaitsjad Sören Kaldma ja Sander Sinilaid, kes olid Flora kolleegide Mihkel Ainsalu ja Vassiljevi liikuvuse tõttu parajas hädas. Kui nemad kaitseliini juurde langesid, vajus lössi ka Paide ülejäänud struktuur, mis võimaldas Floral mängu enda kätte haarata. Lakkamatu laviin päädis 1:1 viigiväravaga. Vaheajal tegi Zahovaiko vahetuse, asendades Kaldma Joel Koklaga, aga tolku polnud.

4. Tarmo Neemelo tähtpäev jäi tagasihoidlikuks

Täna, 19 aastat tagasi tegi oma Eesti meistriliigadebüüdi toona 18-aastane Tarmo Neemelo. FC Kuressaare ründaja sekkus teiseks poolajaks, kui vahetas välja Aivar Pohlaku (sellesama). Neemelo tänane esitus jäi tagasihoidlikuks, sest Flora kaitsjad liigutasid palli piisavalt kiiresti, et kogenud Paide ründaja lülitati pressingust sisuliselt välja.

Ning kuna Paide valdas esimesel poolajal ise palli minimaalselt, jäigi Neemelo kasutegur pea olematuks. Tema asendamine Ander Ott Valgega vaheajal oli peatreener Vjatšeslav Zahovaikolt igati loogiline otsus. Ent tänane tagasihoidlik partii ei varjuta suures plaanis kuidagi Neemelo fenomeni – ta on 37-aastaselt Premium liigas medalile mängiva meeskonna tähtis liige. See on kõva sõna!

5. Õhuruum püsis Märten Kuuse kontrolli all

Paide teenis esimesel poolajal neli nurgalööki ja sai veel paari puhul lubavalt tsenderdada, aga ainsatki pealelööki neist trahvikasti toimetatud pallidest ei sündinud, sest Flora kaitse tegeles nendega eeskujulikult. Eriti paistis õhuruumi kontrollimisega silma Flora keskkaitsja Märten Kuusk.

Oli põhjuseks Kuuse võimsus õhus, Neemelo väljavahetamine või nende kahe kombinatsioon, aga kui Paide teenis 63. minutil oma teise poolaja esimese nurgalöögi, seda enam karistusalasse kõrgelt ei tsenderdatud, vaid pall mängiti lühikeselt lahti ja poolläbimurde järel prooviti madalat teravat palli. Tulemus oli sama – Kuusk klaaris. Edaspidi prooviti taas kõrgelt, aga Kuusk püsis vankumatu.

6. Mängu parim – Erik Sorga

Premium liiga tippmängud on käesoleval hooajal Flora – Levadia – Kalju – Paide kvarteti omavahelised matšid ning kuigi Premium liiga väravaküttide edetabelis on kõik tabamused võrdse väärtusega, siis ründajate kaalutud edetabelis – selles, mis näitab ära, kes on mängumees ja kes Aleksandrs Cekulajevs – loevad eelkõige just tippmängudes löödud väravad.

Sorgal on neid ette näidata juba neli. Korra on ta skoorinud Kalju ja Levadia vastu, täna lõi kaks väravat Paidele. Neist esimene oli filigraanselt meisterlik pealöök, teine ehe ründaja värav. 85. minutil pidanuks Sorga teenima ka penalti, kui Mait Toom karistusalas ta vastu vea tegi, aga kohtuniku vile mingil põhjusel vaikis.

Sorga pidi tolles episoodis saadud vigastuse tõttu platsilt lahkuma, mis on Flora jaoks laupäeval mängitavat Tallinna derbit silmas pidades kahtlemata probleem.

NB! Muidugi leidunuks arvukalt argumente Konstantin Vassiljevi mängu parimaks valimise kasuks, ent Flora mängude puhul kipub tänavu kehtima reegel, et kui on võimalik esile tõsta kedagi teist, siis seda tasub ka teha, sest Vassiljevi kvaliteedis ei kahtle ju keegi.

30. juunil kell 19.00 A. Le Coq Arenal

FC Flora – Paide Linnameeskond 4:1 (1:1)
43., 79. Erik Sorga, 50. Konstantin Vassiljev, 88. ov. Joel Kokla - 39. Yann Michael Yao

Väravasöödud: 43., 50. Gert Kams, 79. Konstantin Vassiljev, 88. Rauno Alliku - 39. x
Hoiatused: 48. Henri Järvelaid - 53. Henri Välja
Mänguolud: +23, päikesepaisteline ilm; muruväljak heas seisukorras