Luup peale | Paide tõukas tugeva avapoolaja ja Mätase penaltieksimuse abil Tammeka väljakukkumisvõitlusesse (galerii!) (0)

Paide Linnameeskond tõusis tagasi liigatabeli kolmandale reale. Foto: Liisi Troska / Jalgpall.ee

Paide Linnameeskond alistas Premium liiga 29. vooru kohtumises 2:1 Tartu JK Tammeka ja naasis liigatabeli kolmandale reale. Avapoolajal trammi alla jäänud ja penalti raisanud tartlased muutsid oma elu veel keerulisemaks.

Nädala sees Tallinna Kalevile 1:2 kaotanud Paide alustas Tartus jõuliselt. Lisaks kontrolli haaramisele asusid Järvamaa rüütlid end palliplatsil kehtestama. Või nii vähemalt tundus, sest esimese kolme minut jooksul vajasid Tammeka leerist arstiabi Giacomo Uggeri ja Ahmed Adebayo Basher.

Koos kehtestamise ja kontrolliga kaasnesid võimalused, esimene neist tekkis kuuendal minutil. Joseph Saliste leidis püstsööduga kaitseliini taha jooksnud Robi Saarma, kes mängis väravavahist mööda, aga löögile ei pääsenud. Teda takistanud Rasmus Kallase põrkest kukkus pall ette Bubacarr Tambedoule, Gambia ründaja lõi tühjast väravast mööda.

Minut pärast külaliste oivalist võimalust mängis Tammeka mängumees Artur Uljanov end vastase karistusalas löögile ja saatis mänguvahendi värava poole teele, aga Ebrima Jarju jaoks oli see lihtne saak. Sellest omakorda minut hiljem saabus järjekordne Paide šanss, aga Gerdo Juhkam paigutas nurgalöögist tulnud tsenderduse napilt vasaku posti kõrvalt mööda.

Tamme staadionil oli värav õhus, maale saabus see 10. minutil. Üks kahest Paide algkoosseisu debütandist ehk Alieu Gibba võitis kollektiivse kõrge pressi tulemusena vastase värava lähedal palli. Nahkkera jõudis kaks söötu hiljem Herol Riibergini, kes lõi. Aga ta üritus lendas hoopis teise põhirivi debütandi Daniel Lutsuni, kes suunas selle väravavaht Richard Alandi põrkest sisse – 0:1!

Eduseisu saavutanud Paide jätkas samas vaimus ning 14. minutil olid nad jälle lähedal skoorimisele. Saliste näitas taas sööduoskust ning leidis pika palliga trahvikasti tõusnud Saarma, kelle nõrgavõitu löök Alandit ei üllatanud.

Selgelt trammi alla jäänud Tammeka ilmutas elumärke 20. minutil. Uljanov söötis kahe kaitsja vahelt karistusalasse liikunud Basherile, Jarjuga üks-ühe vastu pääsenud ründaja lõpetas ideaalse võimaluse napi möödalöögiga.

Nagu ütlevad klassikud, siis kui ise ei löö, lüüakse sulle. Tammeka puhul pidas kuldtõde paika, ainult vastase asemel lõid nad hoopis ise. Nimelt Herol lennutas 24. minutil paremalt poolt nurgalöögi värava ette. Tammeka keskkaitsja Eugenio Bracelli sai ohtlikule tsenderdusele pea vahele, aga niivõrd õnnetult, et pall põrkas Kevin Andersonist väravasse – 0:2!

Bracelli (vasakul) ja Tambedou (paremal) jälgimas, kuidas pall lendab latti. Foto: Liisi Troska / Jalgpall.ee

Sõiduvette sattunud Paide oli 26. minutil lähedal oma kolmandale tabamusele, kui Tambedou pääses Saarma söödust Alandiga silmitsi. Ründaja tõstis mänguvahendi väravavahist üle, ent latti. Kaks minutit hiljem leidis Gibba täpse diagonaalsööduga Saarma, kes murdis vasakust äärest keskele ja lõi, aga Aland tõrjus.

30. minutil jõudis mänguvahend Tammeka karistuslöögi järel Paide karistusalasse. Sinisärkide kaitsja Tanel Tammik proovis lahtist palli lüüa, sai sellele ka pihta, aga samal ajal tabas teda Gibba. Mäng jätkus, aga VAR-kontrolli järel määras kohtunik Juri Frischer penalti! Palli taha astus Kevin Mätas, kes sihtis vasakut alanurka, aga virutas mööda.

Pärast Mätase realiseerimata penaltit kaldus initsiatiiv veidi Tammeka poole. 41. minutil avanes Basheril järjekordne šanss. Suur ja tugev ründaja keeras Paide trahvikasti otsas Juhkami pealt maha, virutas peale, aga Jarju tõrjus üpris värava keskele lennanud palli nurgalöögiks.

Seejärel algas Tammeka dominantsiperiood, mis kestis kuni poolaja lõpuni. Selle jooksul jäi mitu tsenderdust ohtlikult Paide värava ette püsima, aga märkimisväärsete pealelöökideni võõrustajad ei jõudnud. Vaheajaks juhtis Paide teenitult 2:0.

Teine poolaeg algas rahulikumas taktis. Võimalusi oli esimesega võrreldes vähem, mängupilt oli peaaegu et võrdne. Paide kavalad läbisöödud enam nii palju ohtu ei tekitanud, aga pisut ikka. 55. minutil leidis Karl Mööl karistusala vasakusse serva tõusnud Lutsu, kes jätkas sealt esimese puutega värava ette. Aland sai söödule näpud vahele, ent pall jäi lahtiseks. Järgnes Saarma löök, mis lendas Bracelli blokist nurgalöögiks.

Kümme minutit hiljem pääses teisel pool Jarjuga silmitsi Basher, ent väravavaht klaaris ohu enne pealelööki. Pall jäi aga Tammekale. Järgmisena proovis penaltipunkti juurest Patrick Genro Veelma, kuid selle ürituse blokeeris värava ees seisnud Juhkam.

Selleks hetkeks oli initsiatiiv Tammeka käes. Kodumeeskonna järgmine ohtlik pealelöök saabus 81. minutil. Pärast Jarju ebaõnnestunud söötu sai Basher trahvikasti otsas palli. Ründaja mängis mitme vastase vahel end vabaks ja lõi, aga Jarju püüdis.

Tammeka lõi ühe tagasi, aga sellest jäi väheks. Foto: Liisi Troska / Jalgpall.ee

Minut hiljem tuli Tammeka taas. Paide kaitsja Hindrek Ojamaa lõi enda trahvikasti vasaku ääre juures mänguvahendist mööda, mistõttu sai selle endale Uljanov. Tema madal tsenderdus lendas värava eest läbi, aga esimesena jõudis lahtise pallini Veelma. Tartlane söötis penaltipunkti peal olnud Kevin Mätasele, kes paigutas nahkkera paremasse ristnurka – 1:2!

Tammeka oli mängus tagasi. Nad surusid ja pingutasid, aga viigiväravani ei jõudnud. Teisel poolajal initsiatiivi ära andnud Paidele ülioluline ja üldjoontes teenitud võit, mis tõstis nad tabelis kolmandaks. Üheksandal kohal oleva Tammeka jaoks läheb hooaja lõpp aga halvas mõttes põnevaks. Soccernet.ee tähelepanekud mängust:

1. Tammekale terendab vastu püsimajäämisvõitlus

Tammeka seis on kehv. Lõuna-Eesti ainus kõrgliigaklubi seisab kuus vooru enne hooaja lõppu üheksandal real, lähim jälitaja Harju JK Laagri on neist kolme punkti kaugusel. Teatavasti peaks liiga viimane kukkuma Esiliigasse ning arvestades seda, mis ambitsioonid paistavad olevat Nõmme Unitedil, suure tõenäosusega nii ka läheb.

Järgmise viie vooru graafik on mõlema võistkonna jaoks keeruline, aga Tammekal on pisut hõlpsam. Nad kohtuvad enne viimast mängupäeva Narva Transi, Tallinna Levadia, Tallinna Kalevi, Kuressaare ja Pärnu Vaprusega. Harju maadleb Paide, Tallinna Flora, Vapruse, Kalevi ja Kuressaarega.

Kui viimaseks vooruks pole selge, kes kukub otse alla ja kes läheb üleminekumängudele, otsustavad võistkonnad omavahel. Nimelt Tammeka võõrustab Premium liiga finišipäeval Harjut, seda 11. novembril.

2. Paide muudatused algkoosseisus kandsid vilja

Paide eest jooksis väljakule mõneti üllatav algkoosseis. Kolm päeva varem Kalevile kaotanud meestest kuulus põhirivisse vaid kuus – Jarju, Juhkam, Ojamaa, Tambedou, Oskar Hõim ja Mööl. Lisaks alustasid Herol, Saarma, Saliste, Gibba ja Daniel Luts.

Alieu Gibba kuulus esimest korda Paide algkoosseisu. Foto: Liisi Troska / Jalgpall.ee

Kuigi uusi mehi oli palju – neist Gibba ja D. Luts tegid algkoosseisu debüüdi – mängis meeskond suurepäraselt. Kõik uued mehed olid väga nähtavad. Luts lõi värava, Herol andis väravasöödu ja tsenderduse, millest sündis Tammeka omavärav. Gibba andis küll ära penalti, aga tema positiivne panus oli eksimusest palju suurem.

Kokkuvõttes kandsid muudatused vilja. Eks näis, kas säravalt tegutsenud mehed alustavad ka järgmine nädal Harju vastu või taastub tavapärane algrivi. Ja muidugi peab silmas pidama seda, kuidas Saarmal vorm on.

3. Saarma naasis algkoosseisu

7. juuli on päev, mil Saarma kuulus enne 30. vooru viimati algkoosseisu. Toona võõrustas Paide Florat ning eurohooaja peaproov lõppes 0:0. Järgnes Linnameeskonna Konverentsiliiga esimese eelringi avamatš islandlaste Torshavni B36-ga, mille 74. minutil murdis Saarma rangluu.

Rohkem kui kaks kuud hiljem on eelmise hooaja Linnameeskonna vedur võistkonnas tagasi. Tammeka vastu näitas ta, et võib pronskiheitluses anda Paidele väärt lisatrumbi.

4. Püro oli seekord külaliste teema

Tammeka võitis 15. septembril koduplatsil Narva Transi 3:0. Pärast 54. minuti Kevin Mätase avaväravat lasid Tammeka fännid käiku sinist värvi tossupommid. Sel korral nägi Tamme staadioni publik taas sinist tossu ja ka nüüd oli tossupilve ajendiks Mätase sooritus, ent selle taga olid hoopis Paide fännid. Nimelt sinine toss näitas end vahetult pärast 33. minuti Mätase penaltieksimust.

Daniel Luts. Foto: Liisi Troska / Jalgpall.ee

5. Mängu parim – Daniel Luts

Suvel Levadiast Paidesse liikunud Luts näitas, et väärib kohta Paide algkoosseisus. Valeüheksana tegutsenud 19-aastane mängumees lõi avavärava ning oli tänu loodud teravusele pidevalt pildis, eriti just avapoolajal.