Luup peale | Premium liiga kuldreegel – kui ise ei löö, lööb Kostja sulle! (galerii!) (11)

39-aastase Konstantin Vassiljevi personaalküsimus sai pärast Eesti koondise kahte eelmist matši palju tähelepanu. See tähelepanu oli ainult kriitiline. Premium liiga olulises mängus Paide Linnameeskonnaga vedas aga just Vassiljev FC Flora kaotusseisust 2:1 võiduni. Eesti kõrgliiga tasemel on tema X-faktor endiselt olemas ja otsustava tähtsusega.

Just Kostja 65. minuti värav seadis tabloole 1:1 viigi ja just tema meisterlik nurgalöök 80. minutil päädis Flora võiduväravaga. Meistrid on need, kes suudavad keerulistel hetkedel ja raskuste kiuste enda tahte ja oskused maksma panna. Need meistrid tõusevad esile igas liigas ja võistlusel. Alati on keegi, kelle roll on silmatorkavalt otsustav.

Premium liigas on selleks mängijaks viiendat hooaega järjest Konstantin Vassiljev. 2019. aastal FC Florasse naasmise järel on ta olnud kandvas rollis nii kolme selle aja jooksul võidetud meistritiitli kui ka Eesti klubijalgpalli läbi aegade suurima saavutuse, 2021. aasta sügisel Konverentsiliiga alagrupiturniirile jõudmise puhul.

Kriitika, et Vassiljev enam ei jaksa või välja ei vea, võttis esimest korda tõsiselt maad 8-9 aastat tagasi, kui imelise 2011. aasta sügise mälestused hakkasid tuhmuma ja Magnus Pehrssoni juhendatud Eesti koondise argipäev kippus tülgastavalt halliks muutuma. Vassiljev vastas kriitikutele tegudega väljakul toona, on teinud seda edaspidi ja teeb seda ka praegu.

Peatreener on alati esimene, kelle otsa kaotuste järel vaadatakse, aga kohe pärast Thomas Häberlit pöörati pilgud Vassiljevi suunas. Ilmselt pole Eesti jalgpallikoondise ajaloos ükski mängija saanud isiklike sportlike soorituste tõttu tunda nii ränka personaalset pahameelt nagu Vassiljev pärast mänge Aserbaidžaani ja Taiga. Kuidas ta sellele reageeris?

Nii, nagu ta alati on teinud – tegudega väljakul. Nädala eest lõi Vassiljev võiduvärava mängus Harju JK Laagriga ja nüüd tassis oma meisterlikkusega Flora võidule matšis, kus kaotus tundus oluliselt tõenäolisem kui kolm punkti. Mida see tähendab Eesti koondise kontekstis, on eraldi küsimus, millele tänane esitus vastuseid ei andnud.

Aga Konstantin Vassiljevi kui sportlase kohta näitas esitus mängus Paidega nii mõndagi. Ta ei ole alla andnud, ta keeldub kaotustega leppimast, ta jätkab võitlust vastaste, aja ja iseendaga. Ning kuigi mingil hetkel see võitlus paratamatult lõpeb, siis praegu Vassiljevil veel püssirohtu jagub.

* * *

Öösel Tallinnas maha sadunud tugev kiht lörtsi tähendas, et kohtumine koliti A. Le Coq Arenalt kõrvalasuvale Sportland Arenale, mille kunstkatte vesisest lumest puhastamine võimalik ilma väljakut tugevalt kahjustamata.

Kohtumise esimene terav hetk tekkis juba 80 sekundi järel, kui Konstantin Vassiljevi sööt vabastas Abdul Razak Yusifi selja taha sööstnud Mark Anders Lepiku. Flora ründaja löök läks tagumisest postist veidi mööda. Flora leidis ka järgnevate minutite jooksul Paide väljakupoolel lubavaid sööduliine. Võõrustajate mäng sujus. Aga siis lõi Paide värava.

Võtmeks oli Robi Saarma hiilgav diagonaal vasakult äärelt kesk- ja küljejoone ristumiskohalt, mis leidis üles teise ründava äärekaitsja Andre Frolovi. Tolle sööduga tabati Flora alamehitatuna ning Paide kapten jätkas karistusala keskele, kust Bubacarr Tambdedou värava lõi. Kaunis kombinatsioon, mille pärliks oli Saarma meisterlik pikk sööt.

Kaks minutit hiljem oli Saarma juba ise aktsioonis, ent Evert Grünvald tõrjus. 18. minutil lõpetas Paide oma kontrarünnaku ladusa kombinatsiooniga, kus Daniel Luts söötis Dominique Simonile, kes jätkas Tambedoule. Gambialane suskas palli napilt Flora väravast mööda.

24. minutil kinkis Gerdo Juhkami jäme eksimus võimaluse Florale, aga Martin Milleri lõi kasti joonelt napilt mööda. Kolm minutit hiljem vajas Flora Grünvaldi väga head tõrjet, et paremalt äärelt kasti purjetanud Frolovi pealelöök võrgust eemal hoida. Tolle episoodi järel sai Flora initsiatiivi esimese poolaja lõpuni enda kätte.

Rünnakud jõudsid loogiliste lahendustega viimasele väljakukolmandikule ning teeniti ka mitmeid nurgalööke, aga Paide väravavahi Ebrima Jarju oskuseid tõsiselt proovile panna ei suudetud, sest löögid lendasid kas veidi mööda või takerdusid püüdlike Paide kaitsjate blokkidesse.

Teist poolaega alustas Flora teravalt. 48. minutil virutas Vladislav Kreida oma nõrgema jala ehk vasakuga 25 meetrilt latti ja minut hiljem tulistas Vassiljev napilt mööda. Lühikese rahulikuma perioodi järel avanes kaks superšanssi Paidel. 60. minutil lõi Saarma peaga mõnelt meetrilt täpselt Grünvaldile sülle, 63. minutil oli keset karistusala valveta jäetud Tambedou Flora puurivahiga silmitsi, ent lükkas palli väravast mööda.

Neid luhta lastud võimalusi pidi Paide kahetsema kohe, sest 65. minutil viigistas Konstantin Vassiljev mänguseisu, kõmmutades Lepiku ja Sergei Zenjovi tegutsemise järel talle 20 meetrile ette mängitud palli tugevalt posti kõrvale. Seitse minutit hiljem sai Vassiljev samalt kohalt uuesti löögile, aga seekord lendas pall selgelt üle.

Aga võidukat templit Vassiljev vajutamata ei jätnud – 80. minutil andis suurepärase sissepoole vindiga nurgalöögi, mille Lepik peaga sihile saatis. Flora juhtis 2:1 ja Paide pidi kahetsema 1:0 eduseisus luhta läinud võimalusi. Lõpuvile järel said nad lisaks neile kahetseda ka kasutamata jäänud viigiväravašansse, sest neidki oli mitu.

86. minutil mängis Sergei Mošnikov trahvikasti hea palli ja Simon sai lüüa, aga Grünvald tõrjus meisterlikult jalaga. 89. minutil oli Simonil kasutada sarnane olukord, millest Vassiljev värava oli löönud, aga prantslane saatis palli selgelt üle värava. Ning 90. minutil leidis Siim Lutsu tsenderdus tagumisest postist Andre Frolovi. Mõnelt meetrilt sooritatud pealöögi püüdis aga jällegi perfektse kohavalikuga hiilanud Grünvald.

Lõpuvile järel kuulusid Florale võidumöirged ja juubeldushetked, Paidele aga kahetsus, kahetsus ja veel kord kahetsus. Pikk ja õnnetu seeria Flora vastu kestab vähemalt 2024. aastani. Soccernet.ee tähelepanekud:

Paide peatreener Ivan Stojkovic (vasakul). Foto: Katariina Peetson / jalgpall.ee

1. Paide ründeskeem üllatas Florat

Paide viiene kaitseliin, kus kahe keskkaitsja kõrval kolmandaks keskmiseks meheks vasakkaitsjana tuntud Joseph Saliste, polnud midagi uut. Peatreener Ivan Stojkovic ongi oma ametiaja jooksul proovinud erinevaid skeeme ja formatsioone. Aga tänase 3-4-2-1 asetuse juures kasutatud ründeskeem toimis kohtumise esimesel pooltunnil erakordselt viljakalt.

Võtmemeesteks olid tõusvate äärekaitsjatena tegutsenud Robi Saarma ja Andre Frolov. Just Saarma diagonaalpallid Frolovile tekitasid Paide esimese poolaja kõige ohtlikumad olukorrad, millest esimesest sündis ka värav. Selle taga, et Saarmal tekkis võimalus vasakult äärelt oma parema jalaga neid Flora vasakkaitsja Ken Kallaste selja taga kerinud palle tulistada, oli võistkondlik tegutsemine.

Vasakpoolse ründava poolkaitsjana tegutsenud Herol Riiberg liikus äärelt sissepoole ja tekitas niimoodi Flora paremkaitsjas Kristo Hussaris dilemma, kas minna kaasa Riibergiga või jääda Saarmat valvama. Kui otsus langes esimese tegevuse kasuks, leidsid Paide kaitsjad, eelkõige Saliste, kenasti õigeaegsed söödud, mida Saarma sai siis meisterlikeks diagonaalpallideks vormida.

"Meeskond ise ei suutnud seda probleemi esimesel poolajal platsil ära lahendada," nentis Flora peatreener Jürgen Henn kohtumise järel.

2. Evert Grünvald näitas taset

FC Flora väravavahi Grünvaldi arvele kogunes kohtumise lõpuks seitse tõrjet, millest väga meeldejääv oli vaid Frolovi 27. minuti pealelöögi peatamine. 60. kui ka 90. minutil püütud Saarma ja Frolovi pealöökide puhul ei pidanud Grünvald hüppama ega end sirutama, sest tema kohavalik oli perfektne. Mõlemal puhul oli Paide šanss tegelikult väga hea, aga värav jäi sündimata, sest Grünvald näitas taset.

Kohtumise lõpus sai Grünvald hakkama ka ühe suurema eksimusega, kui tõttas 90+6. minutil väravajoonelt meestesumma keskele kõrget palli püüdma, aga jäi tühjade pihkudega. Tema õnneks klaarisid kaaslased olukorra ära. Kokkuvõttes oli aga ka Grünvaldi esitus üks väga oluline põhjus, miks Flora täna Paide vastu võidupunktid võttis.

3. Paide nukker seeria jätkub, Flora võidukas samuti

Tiitlikaitsja FC Flora jaoks oli tegu kuuenda järjestikuse võiduka Premium liiga matšiga, kusjuures koguni viis võitu neist kuuest on olnud üheväravalised. Flora kaitseliin mängib vigastuste tõttu koosseisus, mida mitte keegi hooaja alguses ette kujutada ei osanud, aga meeskond oskab võidud ikkagi moel või teisel ära võtta.

Paide jaoks tähistas kaotus aga kurva seeria jätkumist. Kes tahab öelda needuse, siis keelata seda ei saa. Klubi mängib Premium liigas 15. hooaega ja selle aja jooksul on Florast jagu saadud vaid korra – 2015. aasta viimases voorus, kui meistritiitli juba kindlustanud Rohevalged kasutasid väga paljusid vahetusmängijaid.

Viimastel aastatel, kui Paide on sekkunud tiitli- ja/või medalivõitlusse, on Flora alistamine Premium liiga kohtumises muutunud klubi jaoks eraldi, aga seni püüdmatuks osutunud eesmärgiks. Mulluses Evald Tipneri karika poolfinaalis ja tänavuses superkarikafinaalis saadi Florast jagu, aga Premium liigas endiselt mitte.